Kariera

>

Jak rozpocząć „dorosłość”. Najlepsza rada dotycząca wejścia na rynek pracy po ukończeniu studiów?

StarStarStarStarStar

Jak rozpocząć „dorosłość”. Najlepsza rada dotycząca wejścia na rynek pracy po ukończeniu studiów?

przez CVMaker

  • Kariera
  • · January 17 2023
  • · 7 minuta czytania
Absolwenci uniwersytetów do wejścia na rynek pracy

Spis treści

Bezpośrednie przejście z uniwersytetu do „rzeczywistego świata” może być trudne. Zamiana wykładów, zadań, projektów i egzaminów z ostatnich kilku lat na nocne imprezy dla kariery od 9 do 5 to zdecydowanie dramatyczna zmiana w stylu życia. W miarę jak dostosowujesz się z życia studenckiego do zawodowego, opracowaliśmy 15 cennych wskazówek, które pomogą Ci zintegrować się z kolejnym etapem życia.

Wykonanie pierwszego kroku w karierze może być przerażające, ale nie ma jednego właściwego sposobu na poradzenie sobie z tym krokiem. Rozwój Twojej kariery nie przyjdzie do Ciebie tylko przez czekanie. Każdy inaczej odnajduje swoje dopasowanie. Zwłaszcza od czasu COVID penetracja siły roboczej jest jeszcze trudniejsza dla studentów. Na szczęście nie jesteś pierwszą ani jedyną osobą, która przechodzi przez to wyzwanie. Większość absolwentów uczelni wyższych uważa, że ​​muszą mieć ustawioną pracę natychmiast po otrzymaniu dyplomu – zdecydowanie nie jest to konieczne!

Rozpoczęcie kariery jest ekscytujące, ale wiedza, czego się spodziewać, jest niezbędna. Przez lata ciężko pracowałeś, aby zbudować wiedzę i umiejętności, które będą wspierać rozpoczęcie Twojej kariery. Wszystko, co musisz teraz zrobić, to wyjść i zacząć odkrywać to, co sobie wyobrażałeś. Jesteśmy po to, aby pomóc Ci w pierwszych krokach i doradzić, co powinieneś zrobić na studiach podyplomowych.

Stwórz już teraz swoje profesjonalne CV

Stwórz swoje CV

Rozpocznij poszukiwanie JAK NAJSZYBCIEJ

Zalecamy studentom rozpoczęcie poszukiwania pracy jeszcze przed ukończeniem studiów. Najlepiej rozpocząć poszukiwanie pracy na klika miesięcy przed ukończeniem studiów. Dlatego wyposaż się w dokumenty typu CV, list motywacyjny oraz inne informacje, które będą dołączone w e-mailu. Wyszukiwanie podczas zapisania się na uniwersytet oznacza, że masz mniej szkód ubocznych, zakładając, że zostaniesz odrzucony. W tym okresie prawdopodobnie otrzymujesz pożyczki studenckie, pomoc od opiekuna lub pracujesz na własne utrzymanie. Nie będziesz musiał martwić się o dach nad głową lub zależeć od znalezienia pracy, aby pozwolić sobie na następny posiłek.

Sprawdź swoją sytuację finansową

Zanim zaczniesz szukać pracy, skup się na bieżących potrzebach. Czy jesteś w miejscu, w którym możesz wygodnie szukać pracy bez dodatkowego wsparcia? A może musisz na jakiś czas zamieszkać z rodzicami, dopóki nie znajdziesz pracy? Powszechną praktyką wśród świeżo upieczonych absolwentów jest powrót do domu na czas poszukiwania pracy. Powrót do domu może wydawać się surrealistyczny lub niewygodny, ale jest to całkowicie normalne. Przetrwanie nie jest krępujące! Każdy, kto sprawia, że czujesz się mniej niż z powodu tej decyzji, nie ma pojęcia, jak naprawdę wygląda prawdziwy świat.

Praca dorywcza lub inna praca krótkoterminowa

Zastanów się przez chwilę nad pracą w innym miejscu niż Twoja specjalizacja lub zainteresowania. Ta opcja może być korzystna z wielu powodów. Zakładając, że potrzebujesz natychmiastowego dochodu po ukończeniu studiów, aplikowanie na wakaty wykraczające poza Twoje cele zawodowe może być świetnym sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa. Ta przejściowa pozycja może obejmować wszystko, od pracy jako kelnerka/kelner, barista, barman lub recepcjonistka, w call center lub praca na zlecenie. Zastanów się nad swoją stabilnością finansową jako priorytetem przed „zdobywaniem wymarzonej pracy”. Na świecie jest mnóstwo czasu, aby wejść do dużych korporacji lub dowolnej branży. Zadbaj przede wszystkim o siebie i swoje bezpieczeństwo.

Innym powodem podjęcia innej pracy jest odetchnięcie od ciągłych obowiązków. Praca w niepełnym wymiarze godzin również wiąże się z obowiązkami, ale nie w tym samym stopniu, co nauka lub praca w pełnym wymiarze godzin. Rozpoczęcie pracy w niepełnym wymiarze godzin daje czas na samorozwój i zaaklimatyzowanie się - czy to w nowym domu, otoczeniu, czy nawiązywaniu nowych znajomości.

Zrób sobie przerwę na rok

Wielu studentów odczuwa potrzebę natychmiastowego rozpoczęcia pracy po ukończeniu studiów. Słynne powiedzenie brzmi: „Życie jest krótkie!” ale masz dużo czasu na znalezienie pracy i rozpoczęcie pracy. Wiele osób pozostaje na rynku pracy od samego początku, nie pozostawiając czasu na poznanie siebie lub otaczającego ich świata. Pojedź z plecakiem na inny kontynent, zdobądź wizę podróżną do Australii, weź udział w kursie spadochronowym w Indonezji lub pracuj na pół etatu w Berlinie na scenie tanecznej. W młodości jest tak wiele do odkrycia i wykorzystania. Tak, życie jest krótkie, wyjdź i poznaj świat! Nie, nie zabraknie Ci czasu na wejście na rynek pracy. Poświęcenie nawet kilku lat na samorozwój nie zakończy Twojej kariery.

Rozpocznij staż i praktyki

W dzisiejszych czasach kandydaci po studiach stają się coraz bardziej konkurencyjni. Studenci podejmują więcej praktyk, staży i prac pobocznych podczas studiów, aby zbudować unikalny profil zawodowy. Zdobycie dodatkowego doświadczenia zawodowego może być świetnym sposobem na znalezienie pracy.

Różnica między stażami a praktykami to przede wszystkim wynagrodzenie i cel. Staże są zazwyczaj bardziej ukierunkowane na naukę i są ściśle związane z twoimi studiami, podczas gdy staże to bardziej nauka dla tego konkretnego stanowiska i ścisła współpraca z mentorem. Niektóre staże są płatne, a inne nie. Większość staży kosztuje więcej niż praktyki, ale mniej niż rzeczywista kwota, którą zapłaciłaby Twoja pozycja, gdyby była to praca w pełnym wymiarze godzin.

Odbywanie stażu lub praktyk pozwala doskonalić swoje umiejętności w środowisku zawodowym, co firmy doceniają świeżo upieczeni absolwenci. Z drugiej strony, jeśli dobrze wypadniesz podczas stażu lub praktyk a firma ma wolne stanowisko, możesz otrzymać ofertę umowy na pobyt w firmie w pełnym wymiarze godzin.

Stwórz idealne CV

Wielu absolwentów ma świetny profil, ale nie wie, jak odpowiednio pokazać swoje umiejętności. CV są pierwszym przeglądem dokumentów przez rekruterów i pracodawców podczas procesu aplikowania o pracę. Ten dokument jest kluczowym czynnikiem decydującym o tym, czy otrzymasz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Mamy obszerne blogi i przykłady, jak podejść do swojego CV.

Stwórz już teraz swoje profesjonalne CV

Stwórz CV

Zrozum potęgę sieci

Szanse są czasami tuż za rogiem, a my nie zdajemy sobie z nich sprawy. Przekaż swoim kontaktom zawodowym i osobistym, że szukasz pracy w prawdziwym życiu i w mediach społecznościowych. Możliwe, że mają otwartą pozycję w swojej firmie lub znają kogoś, kto szuka kogoś takiego jak ty. Nawet jeśli nie mają takiego poziomu władzy lub połączenia, mogą natknąć się na stanowisko, które idealnie do Ciebie pasuje. Dodatkowe oczy i uszy są zawsze świetnym zasobem.

Wiele uniwersytetów i szkół wyższych ma sieć absolwentów, która utrzymuje starszych absolwentów w kontakcie. Rozważ skontaktowanie się z absolwentami lub siecią absolwentów, aby sprawdzić, czy są jakieś wolne stanowiska w firmach, w których pracują lub są właścicielami. Absolwenci częściej zatrudniają kogoś o znajomym lub podobnym pochodzeniu niż zupełnie nieznajomego.

Wejdź na LinkedIn i wykorzystaj to na swoją korzyść

LinkedIn to platforma, która łączy ludzi na całym świecie, podobnie jak media społecznościowe, ale dla profesjonalistów. To świetna platforma do poszukiwania ofert pracy, budowania swojego profilu i zdobywania kontaktów. Dodaj wszystkich swoich współpracowników z prac tymczasowych, stażów i studentów z Twojej uczelni.

Po utworzeniu profilu i zbudowaniu sieci zapoznaj się z pulą profesjonalistów LinkedIn. Istnieje kilka podejść do strategicznego łączenia się z osobami na LinkedIn. Przyjrzyj się firmom, z którymi chcesz współpracować i osób, które tam pracują. Wyślij im zaproszenie i powiedz im więcej o sobie. Zaproś do swoich kontaktów, z motywacją swoim CV i dlaczego jesteś zainteresowany firmą.

Znajdź mentora

Znalezienie mentora może być doświadczeniem zmieniającym życie. Niektórzy profesjonaliści z wieloletnim doświadczeniem chętnie Cię przeszkolą i podzielą się swoją wiedzą. Poszukiwanie i utrzymywanie relacji z osobą o bardziej ugruntowanej pozycji niż Ty jest znaczącą przewagą strategiczną i ma kluczowe znaczenie dla rozwoju kariery. Każdy pracownik jest odpowiedzialny za zarządzanie swoją karierą.

Uświadom sobie pracowników, którzy są w firmie od dłuższego czasu lub mają ciekawe ścieżki kariery. Twój krąg towarzyski może być przyjemniejszy na przyjęciach biurowych, ale spróbuj porozmawiać z kolegami spoza kręgu, którzy mają większe doświadczenie – mogą być w stanie pomóc w Twojej karierze.

Wyślij otwartą aplikację (Aplikuj na otwarte oferty pracy)

Mało znanym sekretem pracowników jest to, że niektóre oferty pracy jeszcze nie istnieją na tablicach ogłoszeń. Zastanów się nad złożeniem otwartej aplikacji do firmy. Niektóre firmy mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, czego im brakuje, dopóki nie zobaczą tego przed sobą. Innym razem firmy mają otwarte stanowiska w firmie, nie upubliczniając ich jeszcze. Nigdy nie wiesz, jaki może być powód, więc dlaczego nie być wcześnie? Prześlij swoje CV i list motywacyjny!

Aplikuj na najnowsze oferty pracy

Może wydawać się to oczywiste, ale to krok często zapomniany. Jak już wspomnieliśmy, dobrze jest być wcześnie na aplikację. Oznacza to, że mogą zobaczyć Twoje CV i zdecydować, że jesteś odpowiednim kandydatem do pracy. Filtruj oferty pracy z ostatnio opublikowanymi w ciągu 24 godzin i aplikuj na kilka ekscytujących ofert pracy. Ta technika ma zastosowanie nie tylko do pierwszej pracy, ale do każdej aplikacji o pracę w późniejszym życiu.

Bądź cierpliwy

Cierpliwość będzie twoim najlepszym przyjacielem. Ubieganie się o pracę może być męczącym zadaniem. Skupiasz się nie tylko na samej aplikacji, ale stres związany z słyszeniem pozytywnej odpowiedzi również bierze się z twojej mentalnej energii. Możesz nie otrzymać dobrych wiadomości w pierwszej rundzie, ale nie zniechęcaj się. Każdy musiał zmierzyć się z wieloma odrzuceniami, zanim wylądował na swojej obecnej pozycji zawodowej. Staraj się jak najlepiej i kontynuuj aplikowanie na nowe wakaty.

Opracuj rutynę i profesjonalne podejście

Wszechstronność twojego planu zajęć na uniwersytecie bez wątpienia oznaczała, że miałeś mnóstwo wolnego czasu tygodniowo między wykładami i ćwiczeniami. Oznaczało to, że miałeś elastyczność czasu na robienie rzeczy, kiedy się na to zdecydowałeś. Zagłębienie się w zaplanowaną cotygodniową 40-godzinną pracę będzie wymagało znacznych zmian.

Nie należy lekceważyć wartości czasu w sferze korporacyjnej. Jeśli przeoczysz punktualność na uniwersytecie, wyjdź nieco wcześniej, aby szybko zabrać się do pracy i mieć pewność, że masz planistę, który dokumentuje informacje (datę/lokalizację) każdej odprawy i terminu. Korzystaj z planera, aby zliczać wszystkie obowiązki związane z pracą i odnotowywać wszelkie nowe projekty, które pojawiają się na Twojej drodze. Na koniec przestrzegaj zasad ubioru, które pracodawca chce, abyś nosiła. Przyjrzyj się kulturze firmy, aby odpowiednio się zachowywać i ubierać.

Stwórz już teraz swoje profesjonalne CV\

Wybierz szablon CV

Nie przestawaj się uczyć

Po zdaniu ostatniego egzaminu uniwersyteckiego możesz pomyśleć, że nauka została zatrzymana na czas nieokreślony, ale trwa dopiero po dołączeniu do siły roboczej. Dostępna jest wiedza specjalistyczna, umiejętności, koncepcje, wzorce, studia przypadków i struktury offline, które będą odpowiednie dla Twojego stopnia naukowego, ale będzie też cała gama dodatkowej wiedzy, którą musisz zdobyć. Kontynuuj naukę zarówno w godzinach pracy, jak i poza nimi. Nie powinieneś podważać wagi nadążania za zmianami, które są istotne dla Twojej branży.

Na obecnym konkurencyjnym rynku możesz rozważyć udział w kursach lub uzyskanie uznanego certyfikatu, aby jeszcze bardziej pochwalić się swoimi umiejętnościami. Dodanie tego komponentu do swojego CV sprawi, że zabłyśniesz jaśniej jako kandydat. Możesz napisać życiorys oparty na umiejętnościach lub dodać sekcję z certyfikatami i kursami zamiast tego.

Podejdź inaczej do trudnych okoliczności

Wymagające lub trudne role i okoliczności są nieuniknione. Może się okazać, że pracujesz nad projektem grupowym, w którym nie wszyscy są na wagę złota. W trakcie studiów odpowiednią reakcją byłoby poinformowanie profesora, który odpowiednio oceni drugiego studenta. Jednak w miejscu pracy może to wyglądać nieco inaczej. Być może będziesz musiał pomyśleć o szerszym obrazie i reszcie zespołu. Zgłoszenie swojego kolegi do kierownika może mieć szkodliwy wpływ na morale i skomplikować przyszłe zadania – zwłaszcza, jeśli będziesz musiał ponownie z nim pracować.

Ponadto możesz być niezadowolony z dużego obciążenia pracą lub sfrustrowany brakiem wskazówek ze strony seniora, ale ostatecznie musisz nauczyć się regulować własne emocje. Alternatywnie nauczysz się radzić sobie z negatywami i wdrażać innowacyjne pomysły, aby pozytywnie zmienić swoje postrzeganie.

To wszystko jest nowe! Upewnij się, że podejmujesz ryzyko, popełniaj błędy i ucz się na nich. Każde doświadczenie, bez względu na to, jak źle może się teraz wydawać, będzie dla Ciebie korzystną okazją do nauki.

Bądź dumny z tego, co zrobiłeś do tej pory; wszystko będzie dobrze bez względu na wszystko. Odrzucenie w trakcie procesu aplikacyjnego może być rozczarowujące i przygnębiające, ale wiedz, że jest to coś dla Ciebie. Są firmy, które z radością powitają Cię w zespole.

Napisz swoje CV w kilka minut. Prosty i łatwy kreator online.

Stwórz CV

Już teraz zacznij tworzyć Twoje CV

Stwórz profesjonalne CV szybko i łatwo dzięki naszemu zaawansowanemu kreatorowi CV

+ Stwórz CV

Zaktualizowano January 17 2023

StarStarStarStarStar

Napisany przez

CV Maker oferuje kompletną platformę kariery z niezbędnymi funkcjonalnościami i cennymi informacjami dla osoby poszukującej pracy. Gotowy na następny krok? Stwórz swoje CV teraz

Zdobądź wymarzoną pracę z CVMaker

Szybko i łatwo stwórz profesjonalne CV. Pobierz je w ciągu 10 minut, kiedy i gdzie chcesz!

AddSmallStwórz swoje CV
CheckCircle

Zwiększ swoje szanse na znalezienie pracy z dobrym CV.