CV

>

11 Porad dla profesjonalnego CV

StarStarStarStarStar

11 Porad dla profesjonalnego CV

przez CVMaker

  • CV
  • · April 15 2024
  • · 5 minuta czytania
profesjonalne CV

Spis treści

Zamierzasz złożyć podanie o pracę wraz z CV i teraz jesteś zajęty aktualizowaniem swojego CV? Chcesz jak najlepiej wykorzystać swoje doświadczenie zawodowe, ale nie jesteś pewien jak to zrobić? 

Historia pracy ma oczywiście ogromne znaczenie i powinna być uwzględniona w Twoim CV, dlatego firma, o którą się ubiegasz, dobrze oceni Twoje umiejętności. Dostępne są różne rodzaje przykładowych CV, ale jaki jest najlepszy sposób na przedstawienie swojego doświadczenia zawodowego? 

Najlepiej nie opowiadać długiej historii o swojej pracy. Dobre CV można szybko zeskanować i nie powinna to być książka. Z przyjemnością udzielimy Ci kilku wskazówek, które pokażą Twoje doświadczenie zawodowe w CV, w najlepszy sposób jak to jest tylko możliwe.

Stwórz już teraz swoje profesjonalne CV

Stwórz CV

Profesjonalne CV - wzór

Napisanie dobrego CV nigdy nie było łatwe. Ale w dzisiejszych czasach zatrudniania online i mobilnie, jest to szczególnie trudne. Dlatego tak ważne jest, aby dowiedzieć się, jak zoptymalizować swoje CV pod kątem elektronicznych systemów skanujących i czytelników. Jeśli chcesz zostać zatrudnionym w dynamicznie rozwijającym się świecie, to zwróć uwagę na profesjonalne pisanie CV.

Życiorys jest dokumentem, który w zgrabny sposób prezentuje Twoją historię pracy. Warto przyłożyć się zatem do napisania profesjonalnego CV. Niezależnie od zawodu, na rynkach pojawia się coraz większa konkurencja. Chcąc zwrócić na siebie uwagę, warto jest pochylić się nad tym, aby stworzyć poprawne CV. Jeżeli do tej pory miałeś z tym problem, to na naszej stronie znajdziesz profesjonalne CV przykłady. Zwiększą one Twoją szansę na dostanie rozmowy o pracę.

Jak napisać profesjonalne CV?

Wiemy jak ważne jest posiadanie dobrego życiorysu podczas aplikowania na nowe stanowisko. Niezależnie czy pniesz się po szczeblach kariery, czy dopiero zaczynasz, CV to nieodłączny element ubiegania się o pracę. Niejednokrotnie spędza to ludziom sen z powiek. Każdemu zależy na dobrej samoprezentacji, więc to ważne, aby mieć w zanadrzu odpowiednie CV. 

Obecnie, pracodawcy mierzą się z naprawdę dużą liczbą osób chętnych na jedno stanowisko. Przez to muszą uważniej niż zwykle czytać podania o pracę. Przez wzgląd na ten fakt, warto jest pisać w sposób, który Cię wyróżni.

Jeżeli zastanawiasz się jak napisać profesjonalne CV, to dobrze trafiłeś. Tworząc nasze CV profesjonalne szablony, wiemy, co jest najbardziej punktowane na rynku. Zgodnie z panującymi standardami, przygotowaliśmy dla Ciebie 11 porad, które przyspieszą pisanie życiorysu.

1. Praca w porządku chronologicznym

Zacznij od najnowszego (obecnego) doświadczenia zawodowego. Pracodawcy mogą zobaczyć Twoją ostatnią pracę. Dlatego też zaczynasz od wspomnienia o najbardziej odpowiednich doświadczeniach zawodowych. W ten sposób pracujesz od teraźniejszości do przeszłości, wymieniając wszystkie osiągnięcia wraz z odpowiedzialnością powierzonych funkcji.

Camera Flash

Wskazówka:

Masz niewielkie doświadczenie zawodowe? Uwzględnij kursy, które pomogły osiągnąć Ci wyższą pozycję. Nie musisz wspominać o szkole podstawowej. Wykształcenie średnie jest szczególnie ważne, jeśli jest to Twoje najwyższe wykształcenie.

Kluczem do sukcesu jest położenie większego nacisku na doświadczenia i osiągnięcia, które odnoszą się do Twojego celu, a mniej do rzeczy, które tego nie robią. Osoby starsze szukające pracy mogą krótko podsumować swoje najwcześniejsze doświadczenia zawodowe bez dat (jeśli wybierzesz takie podejście, pomiń datę ukończenia studiów). 

2. Zachowaj krótki opis przedstawiający osiągnięcia 

Potencjalni pracodawcy zwykle otrzymują wiele aplikacji. Dlatego ważne jest, aby Twoje CV można było szybko zeskanować. Dlatego wskazane jest, aby wspomnieć o swojej pracy w sposób krótki, ale konkretny. Opisz czynności w taki sposób, aby najlepiej pasowały do pracy.

3. Skoncentruj się na wiedzy, kompetencjach i umiejętnościach

Podając swoje doświadczenie zawodowe w CV, ważne jest, aby skupić się na kilku punktach. Sprawdź, czy odpowiadają one pracy, o którą się ubiegasz. Na przykład, czy masz daną wiedzę, której nie możesz potwierdzić dyplomem. Nazwij tę wiedzę i sprawdź, czy inne punkty nadal do niej pasują. Na przykład twoje umiejętności i kompetencje.

Możesz stworzyć swoje CV już w kilka minut

Stwórz CV

4. Profesjonalne CV jest jasne, posiada krótkie zdania i wypunktowania

Krótkie zdania są łatwe do odczytania. Są więc bardziej zauważalne. Użyj punktowania, aby zachować czytelność. Tekst powinien być łatwy do odczytania i szybki do zeskanowania. 

5. Daj najwięcej uwagi i przestrzeni pracy, która najbardziej odpowiada Twojej aplikacji

Oczywiście najlepiej jest skupić się na doświadczeniu zawodowym, które pasuje do pracy. Ale możesz także mieć doświadczenie zawodowe, które nie jest aż tak istotne. Wtedy możesz wspomnieć o nim krótko lub całkowicie je pominąć. Upewnij się, że tytuły stanowisk są jasne i pasujące do siebie.

6. Upewnij się, że stanowiska pracy są jasne i zgodne ze słowami kluczowymi

Nazwy stanowisk z przeszłości nie zawsze są takie same, jak stanowiska stosowane przez firmę, o którą się ubiegasz. Mądrze jest dostosować stanowisko do tego, czego używa potencjalny pracodawca. 

Camera Flash

Na przykład:

Czy masz doświadczenie jako programista, ale czy firma używa terminu programista? Następnie używasz terminu deweloper w swoim doświadczeniu zawodowym. Rozpoznanie wówczas jest większe, nawet jeśli funkcja jest taka sama. Na przykład istnieją wszelkiego rodzaju synonimy menedżera, takie jak menedżer relacji, osoba kontaktowa lub pośrednik.

Zintegruj kluczowe słowa. Prawie każda firma i rekruter używa słów kluczowych do identyfikacji wykwalifikowanych kandydatów. Jeśli nie użyjesz odpowiednich, Twoje CV zostanie przeoczone przez elektroniczne systemy śledzenia kandydatów - nawet jeśli jesteś idealnym kandydatem.

A użycie niewłaściwych słów kluczowych może zagrać na Twoją niekorzyść (na przykład „personel” to stara szkoła; właściwym zwrotem jest „pozyskiwanie talentów”). Więc zamień stary żargon na aktualny język swojego zawodu.

Aby pomóc w określeniu najbardziej krytycznych i aktualnych słów kluczowych, zapoznaj się z ofertami pracy online oraz obszarami „O nas” na stronach firmowych, rozmowach na LinkedIn Group i źródłach w mediach społecznościowych.

7. Upewnij się, że umiejętności zgłaszane w profilu osobistym są uwzględnione w pracy

Ważne jest, aby Twoje profesjonalne CV zawierało pełny, ale zwięzły obraz umiejętności oraz doświadczenia poszukiwany w ofercie o pracę. Czy reklamowałeś pewne umiejętności w swoim osobistym profilu? Dobrze, jeśli je zobrazujesz W ten sposób podajesz informacje wspierające, które wzmacniają Twoje umiejętności. 

8. Spróbuj podkreślić imponujące dobre wyniki na wykonywanym wcześniej stanowisku

Nie ma to znaczenia dla każdej pozycji, ale oczywiście powinieneś wspomnieć o dobrej wydajności w swoim CV. Lub jeśli osiągnąłeś dobre wyniki w poprzedniej pracy. Wszystko, co robi wrażenie i jest istotne, może znajdować się w twoim CV. Stwórz ten opis krótki i łatwy.

Zanim zaczniesz raportować swoje doświadczenie zawodowe na podstawie swojego CV, warto zrobić przegląd swojej kariery. Dokonując takiego przeglądu, uzyskasz bardziej konkretny obraz. Następnie sprawdź, co jest najważniejsze, aby krótko wspomnieć o tym w swoim CV.

Camera Flash

Wymień następujące aspekty swojej historii zawodowej:

Opisz swoje obowiązki, Zapisz swoje kompetencje i umiejętności na poszczególnych stanowiskach, Uwzględnij w przeglądzie specjalne osiągnięcia lub wyniki, Krótko wskaż osiągnięcia, Uwzględnij szkolenia, które odbyłeś podczas pracy, Stwórz profesjonalne CV.

9. Jak radzić sobie z dziurą w CV?

Podałeś swoje działania i historię pracy. Co robisz, jeśli masz dziurę w swoim CV? Jest wiele osób, które nie miały ciągłej pracy i dlatego mają do czynienia z dziurą w CV. Różnica kilku miesięcy różni się od odstępu roku lub kilku lat.

Istnieje sztuczka, aby ukryć kilkumiesięczną dziurę. Robisz to po prostu nie określając miesięcy, ale wykorzystując lata. Załóżmy, że nie miałeś żadnej pracy w okresie od października 2017 r. do kwietnia 2018 r. Następnie pozwól historii pracy zakończyć się w 2017 r. i zacząć od nowa w 2018 r.

Dziura o dłuższym czasie trwania nie musi stanowić problemu. Być może przez jakiś czas nie pracowałeś przez to, że musiałeś zająć się dziećmi lub rodziną. A może zgłosiłeś się na ochotnika podczas bezrobocia? Istnieje wiele opcji wypełnienia luki w swoim życiorysie. Nie masz nic do wypełnienia luki? Być może miałeś urlop naukowy.

Camera Flash

Wspomnij krótko o doświadczeniu zawodowym w swoim CV:

Nazwa pracodawcy, Stanowisko (dopasuj to do wakatu), Okres pracy w miesiącach i latach, Działania, obowiązki, Wydajność i wyniki, Umiejętności, wiedza, cechy.

Camera Flash

Wskazówka:

Podczas przygotowywania CV wskazane jest używanie języka firmy. Może to oznaczać, że musisz dostosować swoje CV do różnych zastosowań.

10. Czy wspomnieć o pracach dorywczych?

To, czy wspomnienie o dorywczych pracach jest istotne, zależy od Twojej historii pracy i wakatu. Jeśli masz długą historię pracy, to działania poboczne są mało interesujące. Jeśli dopiero zaczynasz pracę, wtedy możesz o tym wspomnieć.

W każdej pracy dodatkowej zdobywasz doświadczenie zawodowe i poszerzasz wiedzę. Jest to oczywiście idealne, jeśli doświadczenie zawodowe w pracy dorywczej odpowiada wakatowi. Na przykład, jeśli zostałeś przeszkolony jako kucharz i pracowałeś jako pomocnik w kuchni. Jest to istotne, jeśli zamierzasz ubiegać się o stanowisko szefa kuchni w restauracji. To pokazuje, że Twoje zainteresowanie naprawdę dotyczy branży kulinarnej. Jednocześnie zyskujesz CV profesjonalne.

11. Prezentacja doświadczenia zawodowego

Wniosek jest taki, że sposób, w jaki prezentujesz swoje doświadczenie zawodowe w swoim CV, ma ogromne znaczenie. Naprawdę masz szansę na jak najlepsze wykorzystanie swojej historii pracy, łącząc ją z wakatem i innymi doświadczeniami, o których nawet nie pomyślałeś, że mogą zostać użyte. Myślisz, że nie potrafisz zrobić tego sam? Nie ma problemu. Nie ma nic złego w profesjonalnym przygotowaniu CV za opłatą korzystając z profesjonalnych serwisów.

Otrzymaj swoją pracę marzeń. Stwórz swoje CV teraz!

Stwórz CV

Już teraz zacznij tworzyć Twoje CV

Stwórz profesjonalne CV szybko i łatwo dzięki naszemu zaawansowanemu kreatorowi CV

+ Stwórz CV

Zaktualizowano April 15 2024

StarStarStarStarStar

Napisany przez

CV Maker oferuje kompletną platformę kariery z niezbędnymi funkcjonalnościami i cennymi informacjami dla osoby poszukującej pracy. Gotowy na następny krok? Stwórz swoje CV teraz

Zdobądź wymarzoną pracę z CVMaker

Szybko i łatwo stwórz profesjonalne CV. Pobierz je w ciągu 10 minut, kiedy i gdzie chcesz!

AddSmallStwórz swoje CV
CheckCircle

Zwiększ swoje szanse na znalezienie pracy z dobrym CV.