CV

>

Jak napisać dobre CV?

StarStarStarStarStar

Jak napisać dobre CV?

przez CVMaker

 • CV
 • · January 09 2024
 • · 24 minuta czytania
Przykład CV dla artykułu wyjaśniającego krok po kroku, jak napisać dobre CV.

Spis treści

Nie masz czasu na przeczytanie całego artykułu? Na końcu tego artykułu udostępniliśmy check listę.

Jednym z najważniejszych dokumentów potrzebnych przy poszukiwaniu pracy jest CV. Skrót CV pochodzi od łacińskiego słowa curriculum vitae, co oznacza „bieg życia”. Twoje CV służy jako spersonalizowane portfolio marketingowe tego, kim jesteś, które doskonale podsumowuje rekruterom lub potencjalnym pracodawcom Twoje wykształcenie, doświadczenie zawodowe, ambicje i umiejętności.

Większość firm zatrudnia pracowników po przeprowadzeniu jednej lub kilku rozmów kwalifikacyjnych. Jednak procedura selekcji rozpoczyna się na długo przed etapem rozmowy kwalifikacyjnej; Twoje CV i list motywacyjny wyróżniają się i przyciągają uwagę rekruterów, aby otrzymać zaproszenie na pierwsze tury rozmów kwalifikacyjnych.

Z tego powodu niezwykle ważne jest, aby dostarczyć rekruterowi lub potencjalnemu pracodawcy wystarczający powód, by sądzić, że nadajesz się na dane stanowisko. Jeśli przekonasz ich, że masz odpowiednią wiedzę i doświadczenie, rozumiesz wartości ich firmy i masz motywację, aby pomóc im się rozwijać, zostaniesz zaproszony do kolejnych etapów procedury aplikacyjnej.

Nie zastanawiaj się dłużej, napisz swoje CV już teraz!

Stwórz CV

Wierzymy, że każdy może napisać świetne CV, a Ty z niewielką pomocą możesz realizować plany na wymarzoną pracę. Nie ma znaczenia, czy jest to Twoje pierwsze CV, czy już je masz, ale chciałbyś je zaktualizować. Jesteśmy tutaj, aby pomóc Ci, dlatego znajdziesz tutaj jasne przykładami, najlepsze wskazówki i profesjonalne szablony.

W tym artykule przeprowadzimy Cię krok po kroku, jak napisać efektowne i profesjonalne CV. Chcemy zwiększyć Twoje szanse na zrobienie dobrego wrażenia i zaproszenie na Twoją pierwszą rozmowę kwalifikacyjną.

Przygotowanie: Czego potrzebujesz, aby napisać dobre CV?

Ubiegając się o nowe stanowisko, chcesz wyróżnić się w oczach potencjalnego pracodawcy jako idealny kandydat na dane stanowisko. Aby firma lub rekruter wiedział, że najlepiej pasujesz, musisz pokazać, kim jesteś. W tym miejscu pojawia się CV i list motywacyjny. Aby były idealnie dopasowane, oba dokumenty muszą spełniać następujące wymagania:

W całym artykule wyjaśniamy, jak spełnić te trzy punkty. Jednak starając się o nowe stanowisko, często aplikujemy na więcej niż jeden wolny wakat. W tym miejscu zauważysz, że jedno CV nie wystarczy, ponieważ nie wszystkie firmy szukają tych samych atrybutów w punktach 3 i 4. Oznacza to, że potrzebujesz CV skrojonego na miarę w oparciu o wakat, na który aplikujesz. Więcej o tym, jak to zrobić, omówimy w dalszej części. Gdybyś miał napisać nowe CV od podstaw dla każdej pracy, na którą kiedykolwiek będziesz aplikować, kosztowałoby to niesamowitą ilość czasu. Dlatego zalecamy napisanie CV wzorcowego, dokumentu CV, który będzie podstawą wszystkich pozostałych CV.

Master CV

Master CV służy jako podstawa do kopiowania i wklejania potrzebnych tekstów do CV i musi być nakierowane specjalnie na aplikowane stanowisko. W całym naszym artykule wyjaśnimy, które elementy muszą znajdować się w Twoim głównym CV, a które można pominąć. Od tego momentu życiorysy pisane na miarę będą również nazywane po prostu CV.

O jakich czynnikach należy pamiętać podczas pisania CV? Dobre przygotowanie to połowa sukcesu. Odpowiednio przygotuj się, umieszczając unikalne punkty w swoim głównym CV. Rozważ następujące punkty:

 • Cechy i umiejętności, które wyróżniają Cię jako pracownika spośród innych.

 • Obowiązki i osiągnięcia, które z powodzeniem wypełniałeś na poprzednich stanowiskach.

 • Jeśli to możliwe, uwzględnij metryki lub kluczowe wskaźniki wydajności (KPI).

 • Projekty lub osiągnięcia, w których brałeś udział – podaj swoją rolę, wkład i wszelkie istotne wyniki liczbowe.

Postaraj się, aby te punkty opisane sensownie, w sposób jasny.Te wyjątkowe punkty dają Ci przewagę nad innymi kandydatami.

Wakaty jako wspólny mianownik

Kiedy zaczynasz pracę nad swoim CV, musisz je nakierować na stanowisko pracy, o które aplikujesz. Jest to ważne i zdecydowanie nie jest zbyteczne, aby stworzyć dopasowane CV dla każdego wakatu, na który aplikujesz. Może to kosztować więcej czasu i energii, ale warto zainwestować te dodatkowe minuty, wiedząc, że Twoje CV będzie wyróżniać się spośród setek CV otrzymywanych przez firmy.

Zawęź potrzeby potencjalnego pracodawcy, koncentrując się na wolnym wakcie. Dodatkowo możesz zajrzeć na stronę internetową firmy lub w mediach społecznościowych, aby lepiej poznać ich markę i styl. Nie kopiuj słowo w słowo wymagań firmy. Porównaj je i umieść wartościowy tekst udowadniający umiejętności, jakie możesz mieć na stanowisko stawiając na odpowiednie cechy osobiste i doświadczenia.

Wskazówki, co należy wziąć pod uwagę:

 • Słowa kluczowe, takie jak przymiotniki, umiejętności lub obowiązki związane z rolą.

 • Kluczowe wymagania na stanowisko (Potrzebujesz określonej liczby lat doświadczenia? Czy potrzebujesz wiedzy branżowej?).

 • Gdzie znajduje się firma lub czy jest odległa (chcesz odnieść się do tego w liście motywacyjnym, aby podzielić się swoją zdolnością do podróżowania lub jeśli masz jakiekolwiek doświadczenie w pracy zdalnej).

 • Aspekty i kluczowe wskazówki z wakatu, które do Ciebie przemawiają.

Rekruterzy i pracodawcy natychmiast zobaczą, że przeprowadziłeś badania na temat firmy i wakatu, pokazując im korzyści, jakie przynosisz, twoje zaangażowanie i autentyczne zainteresowanie.

Zwróć uwagę na kulturę firmy

Możesz lepiej zorientować się w kulturze firmy na wakatach i na stronie internetowej firmy. Kultura firmy odnosi się do norm, wartości i komunikacji wewnętrznej/zewnętrznej, jakich możesz oczekiwać od firmy. Przed złożeniem wniosku upewnij się, że potrafisz odnieść się do stylu pracy i kultury firmy. Przykładem może być: firma A jest ściśle od 9 do 5, firma B jest dość łagodna, jeśli chodzi o godziny rozpoczęcia, o ile wypracujesz godziny lub firma C określa elastyczne godziny pracy, oczekując nadgodzin jako normy. Są to dobre granice do określenia przed złożeniem wniosku. Nie musisz wdawać się w to zbyt szczegółowo w CV, ale z pewnością pomaga to zachować to z tyłu głowy podczas formułowania swoich doświadczeń lub cech. Kultura firmy jest szczególnie ważna, aby poruszyć ją w liście motywacyjnym lub ostatecznie na rozmowie kwalifikacyjnej, aby udowodnić, że pasujesz do ich wartości.

Jak te informacje zastosować?

Ważne jest, aby dostosować się do kultury firmy. Oznacza to na przykład, że jeśli firma wydaje Ci się bardzo profesjonalna i formalna, powinieneś wziąć to pod uwagę, pisząc CV i list motywacyjny szyty na miarę. Możesz wybrać szablon CV, który nie jest tak kolorowy i graficzny i unikać używania zaimków pierwszoosobowych. Jeśli firma jest nieformalna i promuje kulturę rodzinną, możesz zdecydować się na wizualnie angażujący list motywacyjny i użyć zaimków pierwszej osoby.

Rozważ aspekty wakatu, które współgrają z twoimi wartościami. Jeśli szukasz pracy w zespole, który jest młody i otwarty, uwzględnij to w swoim profilu osobistym lub liście motywacyjnym. Więcej informacji na temat sekcji profilu osobistego zostanie wyjaśnione w dalszej części artykułu.

System śledzenia aplikacji - co to jest? i czy optymalizować CV pod kontem słów kluczowych?

Wiele firm zintegrowało etap automatyzacji w swoich procedurach aplikacyjnych. Ponieważ setki listów motywacyjnych i CV są przesyłane na wolne stanowisko, system automatycznie skanuje wszystkie CV w celu identyfikacji, filtrowania i sortowania odpowiednich kandydatów na otwarte stanowisko. Te automatyczne systemy są znane jako system śledzenia aplikantów (ATS). Kiedy zrozumiesz, jak działa system, możesz wykorzystać tę wiedzę na swoją korzyść.

Przykłady jakości, jakie ATS może filtrować CV w oparciu o:

 • Liczba lat doświadczenia zawodowego

 • Konkretne słowa kluczowe

 • Doświadczenie z określonymi technikami/oprogramowaniem

 • Pewna wiedza lub umiejętności

 • Mówienie w określonym języku

ATS skanuje wszystkie CV kandydatów pod kątem warunków, które wprowadza rekruter. Ostatecznie ATS sortuje kandydatów według ich przydatności na stanowisko. Dlatego ważne jest, aby uwzględnić kluczowe umiejętności i słowa kluczowe ze strony pracodawcy lub otwartego wakatu, aby Twoje CV znalazło się wyżej na liście odpowiednich kandydatów. Dlatego ważne jest, aby sporządzać notatki na temat wakatów i kultury firmy w CV.

Jeśli nie bierzesz tego pod uwagę, może się zdarzyć, że posiadasz wszystkie cechy wymagane na dane stanowisko, ale nie zaznaczyłeś tego (właściwie) w swoim CV. W takim przypadku ATS nie określi Cię jako odpowiedniego kandydata i pominie Twoje CV. ATS oszczędza czas rekruterów, jednak system ten może szybko wyeliminować CV, pozostawiając im do oceny tylko te, które zawierają kluczowe słowa i cechy. Nie pozwól, aby Twoje CV zostało wyeliminowane znając te informacje.

Czy to oznacza, że do każdego nowego podania o pracę musisz napisać zupełnie nowe CV? Nie, oczywiście nie! Podstawy Twojego CV pozostaną takie same, ale wprowadzając pewne subtelne zmiany, te dodatkowe szczegóły mogą pomóc Twojemu CV odróżnić się od dużej liczby kandydatów. Ostatecznie tego właśnie chcemy – abyś się wyróżniał.

Camera Flash

Wskazówki dotyczące optymalizacji CV dla ATS

Zwróć uwagę na ważne słowa kluczowe lub frazę w wakatach, które musza być zgodnie z wymaganiami stanowiska. Upewnij się, że te słowa kluczowe lub wyrażenia pojawiają się w Twoim CV, najlepiej w tym samym lub podobnym brzmieniu, oraz że spełniasz wszystkie wymagania. Pamiętaj, że chcesz skopiować słowa kluczowe, a nie całe zdania.

Dzięki powyższym wskazówkom przygotowawczym możemy przejść do pisania treści CV. W kolejnej części przyjrzymy się bliżej każdemu komponentowi, który jest niezbędny do skutecznego i profesjonalnego CV.

Check

Dobrze

 • Pracuj z Master CV, w którym możesz dopasować swój tekst do słów kluczowych wakatu.

 • Dopasuj swoje umiejętności do wakatu.

 • Weź pod uwagę kulturę firmy.

 • Umieść bardziej istotne informacje wyżej w swoim CV (odwrotny porządek chronologiczny).

Close

Źle

 • Stworzenie jednego CV wyślij niezmienione CV do wszystkich rekruterów i firm.

 • Pozostaw nieistotne lub nieaktualne informacje w swoim CV.

 • Piszesz lub mówisz źle o poprzednim pracodawcy lub stanowisku.

 • Zapomniałeś o wzięciu pod uwagę ATS.

Szukasz profesjonalnego CV?

Stwórz CV

Komponenty, które tworzą udane CV

Celem twojego CV jest przedstawienie twojego doświadczenia, cech, ambicji i kariery tak jasno i zwięźle, jak to możliwe. Informacje obejmują między innymi dyplomy, certyfikaty uzyskane podczas lat nauki i kursów, zajmowane stanowiska i wyniki osiągnięte podczas pracy z różnymi klientami oraz ostatnie dane osobowe. Twoje CV daje potencjalnemu pracodawcy lepszy obraz Ciebie jako kandydata i powinno przekonać go do kontynuowania procedury aplikacyjnej.

Kilka badań wykazało, że życiorysy są skanowane w czasie krótszym niż 9 sekund. Jest to bardzo krótkie, a zwłaszcza, gdy zdajesz sobie sprawę, ile energii wkładasz w tworzenie CV. Właśnie dlatego ważne jest, aby Twoje CV było dobrze ułożone i od razu robiło pozytywne wrażenie.

1. Układ graficzny i prezentacja

Wiedząc, że CV są skanowane w ciągu kilku sekund, bardzo ważny jest przejrzysty układ. Po zakończeniu tworzenia listy ważnych punktów dotyczących wakatu i umiejętności, które chcesz podkreślić, wybierz układ, który pasuje do Ciebie i firmy, do której aplikujesz. Ten krok dotyczy tylko Twojego CV napisanego na miarę. Twoje główne CV powinno być tylko dokumentem tekstowym, w którym informacje można łatwo skopiować i wkleić. Nie ma limitu długości Twojego głównego CV.

Co chcesz podkreślić w swoim CV? Co chciałbyś, aby rekruterzy wynieśli z Twojego CV? Jeśli pomyślisz o tym z wyprzedzeniem, unikniesz konieczności przesuwania lub czasami nawet pomijania informacji na końcu z powodu zbyt dużej ilości tekstu lub nadmiernego bałaganu. Uniknij takich problemów, korzystając z naszego prostego zestawu narzędzi CVMaker. Wybierz własny szablon z naszych 20+ w pełni konfigurowalnych szablonów CV zatwierdzonych przez HR.

Upewnij się, że najważniejsze informacje znajdują się wyżej w CV, są wyraźnie widoczne i od razu zauważalne.

Jak powinieneś to zastosować?

Nie musisz być grafikiem, aby mieć profesjonalne i eleganckie CV. Rzuć okiem na naszą przydatną aplikację CVMaker, która oferuje możliwość wyboru spośród różnych szablonów CV, więc jedyne, co musisz zrobić, to dodać własne informacje.

Możesz także napisać swoje CV w programie takim jak Pages lub Word. Zajmie to znacznie więcej czasu i ograniczy projektowanie, ponieważ zmiana układu sekcji i projektowanie elementów staje się trudniejsza. CVMaker oferuje aplikację do tworzenia CV, dostępną w przeglądarce na komputerach i urządzeniach mobilnych. Współpracujemy ze specjalistami HR i grafikami przy tworzeniu naszych szablonów CV. Zalecamy rozważenie skorzystania z jednego z naszych gotowych szablonów, ponieważ zaoszczędzi to dużo czasu, pozwoli na łatwą edycję, dostęp do niego w dowolnym miejscu w dowolnym czasie i zapewni Ci dużą przewagę nad innymi kandydatami.

Camera Flash

Porady dotyczące rodzaju pliku CV

Aplikuj na wolne stanowiska używając zapisanego CV w formacie PDF. Upewnij się, że Twoje CV otwiera się poprawnie na dowolnym urządzeniu. Nasza aplikacja Kreator CV robi to automatycznie.

Staraj się, aby tekst w CV był krótki i zwięzły. Twoje CV powinno składać się z jednej lub maksymalnie dwóch stron A4. Nie oznacza to, że Twoje CV nie może być dłuższe niż zalecana liczba stron, jeśli zajdzie taka potrzeba. Dłuższe CV jest powszechne w środowisku akademickim i w branżach STEM. W każdym razie miej świadomość, że Twoje CV zostanie zeskanowane w bardzo krótkim czasie.

Check

Dobrze

 • Spraw, aby Twoje CV było możliwe do zeskanowania i łatwe do przejrzenia.

 • Użyj profesjonalnego szablonu.

 • Prześlij swoje CV jako plik PDF.

Close

Źle

 • Twoje CV jest dłuższe niż dwie strony A4.

 • Został wysłany plik jako dokument, w formacie takim jak Pages lub Word (.docx).

 • Umieściłeś niejasne akapity tekstu w CV.

2. Personalne informacje

Kompletne CV zawsze zawiera dane osobowe kandydata. W tej części CV musisz podać swoje pełne imię, wszelkie inne inicjały i nazwisko, datę urodzenia, jeden numer telefonu, pod którym można się łatwo z Tobą skontaktować, adres e-mail, którego regularnie używasz oraz miasto, w którym się znajdujesz. Unikaj podawania adresów e-mail, które są nieprofesjonalne. Informacje te powinny być zawarte w CV dostosowanym do wakatu.

Dane osobowe

 • Imię i nazwisko (sprawdź swoje imię, jeśli różni się od imienia prawnego)

 • Numer telefonu

 • Adres e-mail

Informacje opcjonalne

 • Miasto, w którym mieszkasz

 • Prawo jazdy (i rodzaj)

Dodatkowe informacje

Aby Twoje CV wyróżniało się jeszcze bardziej, możesz dołączyć następujące linki lub informacje, jeśli pasują one do stanowiska, o które się ubiegasz:

 • Profil LinkedIn

 • Link do strony internetowej lub bloga z portfolio

Warto jest dołączyć link do swojego profilu LinkedIn lub dowolną inną profesjonalną/osobistą stronę internetową, która może pomóc w znalezieniu pracy. Dotyczy to szczególnie świeżo upieczonych absolwentów, którzy mają portfolio lub więcej doświadczenia do wykazania niż tylko CV.

Nie dodawaj

 • Nie wpisuj swojego adresu zamieszkania

 • Data urodzenia

 • Wieku

 • Płci

 • Stanu cywilnego

 • Liczby posiadania dzieci

Check

Dobrze

 • Podaj tylko te dane osobowe, z którymi czujesz się komfortowo.

 • Podaj adres e-mail, który używasz codziennie.

 • Dołącz rodzaj posiadanego prawa jazdy.

Close

Źle

 • Użycie nieprofesjonalnego adresu e-mail, na przykład: „[email protected]”.

 • Zapomniałem podać swojego profil LinkedIn.

 • CV posiada błędy gramatyczne.

 • Wprowadzony numer telefonu z nieprofesjonalną pocztą głosową.

3. Doświadczenie zawodowe

Ta sekcja twojego CV zawiera ważne informacje na temat zajmowanych wcześniej stanowisk, obowiązków, które miałeś i twojego wkładu / wyników. W swoim master CV uwzględnij wszystkie stanowiska, które kiedykolwiek zajmowałeś. Potencjalni pracodawcy są najbardziej zainteresowani ostatnimi doświadczeniami zawodowymi, więc Twoje ostatnie doświadczenie zawodowe powinno być przedmiotem największej uwagi. Z tego powodu na górze wymieniasz najnowsze oferty pracy, zarówno w swoim głównym CV, jak i CV skrojonym na miarę, a następnie inne doświadczenia zawodowe w odwrotnym porządku chronologicznym. Wypisz wszystko, co zrobiłeś, z jaką pracowałeś, KPI, nazwę firmy, zajmowane stanowisko i okres zatrudnienia. 

Jak to zastosować?

Wymieniając swoje doświadczenie zawodowe w napisanym na miarę CV, pamiętaj, aby było ono krótkie i zwięzłe. Używaj krótkich zdań i wypunktowań, aby ułatwić rekruterom czytanie. Ponadto dobrze jest podkreślić osiągnięte wyniki, a nie ograniczać się tylko do wyliczania swoich obowiązków. Napisz kilka krótkich zdań opisujących twoje obowiązki na tym stanowisku, a następnie użyj wypunktowania, aby podkreślić, co osiągnąłeś w tym czasie. Możesz także wyróżnić imponujące projekty, nad którymi pracowałeś, lub osoby, z którymi pracowałeś.

Z listą, którą utworzyłeś wcześniej w swoim master CV, upewnij się, że wszystkie dane są posortowane od Twojego obecnego stanowiska do ostatniego. Podaj tytuł, jaki miałeś, nazwę i lokalizację firmy, okres, w którym zajmowałeś stanowisko oraz krótki przegląd swojej pracy, obowiązków i osiągnięć. Wymień każdą pozycję w odwrotnej kolejności chronologicznej. Porównaj z wakatem, na który aplikujesz, z utworzoną przez siebie listą, dołącz słowa kluczowe, frazę lub wszelkie atrybuty wakatu, które przyciągną uwagę rekrutera. Przeczytaj podanie o pracę, jeśli będziesz pracować z jakimkolwiek członkiem zespołu lub działem. Korzystne może być umieszczenie w CV odpowiednich relacji roboczych. Na przykład, jeśli starasz się zostać pracownikiem pomocy dzieciom, pokazanie, że masz doświadczenie w pracy z dziećmi, wyróżnia Cię.

Camera Flash

Wskazówki dotyczące umieszczania doświadczenia zawodowego w CV

Podkreślając swoje doświadczenie zawodowe, postaraj się podkreślić obowiązki/zadania, które wykonałeś, które będą również oczekiwane na stanowisku, o które się ubiegasz. W ten sposób sprawisz, że Twoje doświadczenie zawodowe będzie bardziej odpowiednie dla Twojego potencjalnego pracodawcy. Nie wymieniaj tylko tych obowiązków lub zadań, które Cię nie wyróżniają. 

Czy w CV wpisywać wszystkie miejsca pracy i stanowiska?

To, czy powinieneś słuchać każdego stanowiska, jakie kiedykolwiek zajmowałeś, zależy od sytuacji, znaczenia poprzednich ról w Twojej karierze. Oczywistym powodem, aby nie wymieniać w CV każdej pracy, którą miałeś, jest to, że niektóre stanowiska nie są już interesujące/adekwatne do stanowiska, o które się ubiegasz. Ponadto chcesz, aby Twoje CV nie stało się po prostu zbyt długie. Twoje CV powinno składać się maksymalnie z dwóch, ale najlepiej jednego A4. Różne badania wykazały, że Twoje CV nie musi sięgać więcej niż 10 lat wstecz w Twojej historii pracy. Pamiętaj, że rekruterzy będą przeglądać Twoje CV pod kątem kluczowych funkcji i umiejętności, nie inwestują w całą historię Twojej pracy. Z drugiej strony Twoje główne CV powinno zawierać listę wszystkich zajmowanych przez Ciebie stanowisk. W ten sposób możesz odnieść się do niego w dowolnym momencie swojej kariery i może być przydatny zwłaszcza przy zmianie ścieżki kariery lub branży.

Camera Flash

Jeśli zamierzasz ubiegać się o stanowisko chirurga lub pilota, nie ma sensu wspominać o nieistotnych pracach tymczasowych w gastronomii lub handlu detalicznym, ponieważ nie ma to większego znaczenia dla pracodawcy. Możesz wspomnieć o pracach tymczasowych, jeśli jeszcze nie zdobyłeś odpowiedniego doświadczenia zawodowego – nie dotyczy to każdej branży i funkcji.

Możliwe, że przepracowałeś ponad 10 lat dla jednego pracodawcy i zajmowałeś różne stanowiska w tej samej firmie. Nawet jeśli ta praca jest sprzed ponad 10-ciu lat, musisz przemyśleć, czy jest odpowiednia dla stanowiska, o które się obecnie ubiegasz, powinieneś dokładnie rozważyć przed umieszczeniem tego w swoim CV.

Powodem umieszczenia starszego doświadczenia zawodowego w CV jest sytuacja, w której firma prosi o „X lat doświadczenia zawodowego”. W takim przypadku upewnij się, że w CV podałeś liczbę lat doświadczenia zawodowego. Możesz to zrobić w swoim osobistym profilu lub w dziale dotyczącym doświadczenia zawodowego. Zapobiega to odfiltrowaniu z listy kandydatów przez ATS. 

CV dotyczące doświadczenia zawodowego lub kiedy jest jego brak

Każdy musi w pewnym momencie zacząć od zera - nie każdy zaczyna szukać nowej lub innej pracy z doświadczeniem zawodowym. Jak najlepiej podejść do swojego CV, jeśli jesteś na tym stanowisku? Jeśli masz mało pracy lub nie masz doświadczenia zawodowego, ponieważ niedawno ukończyłeś studia, najlepiej podkreślić swoje wykształcenie, prace tymczasowe lub staże/praktyki. W następnym rozdziale omówimy dokładniej, jak zapisywać swoją edukację.

Jeśli praca tymczasowa lub staż są związane ze stanowiskiem, na które aplikujesz, możesz zaznaczyć je w swoim CV. Jasno opisz swoje obowiązki i sposób, w jaki zdobyte umiejętności można przenieść na stanowisko, o które się ubiegasz. Jeśli nie możesz wymienić praktyk lub staży, spróbuj wymienić projekty lub zainteresowania, które są istotne i jaką wnoszą wartość do firmy. Najważniejsze jest, aby rekruter był w stanie przedstawić twoją postać i niektóre umiejętności na podstawie twojego CV na stanowiska na poziomie podstawowym.

Kursy i certyfikaty

Oprócz CV opartego na karierze, możesz wybrać CV oparte na umiejętnościach. Najważniejszym aspektem Twojego CV jest pokazanie rekruterowi, że jesteś kompetentnym kandydatem. Rekruterzy szukają kogoś, kto pełni funkcję. Jeśli więc potrafisz zaprezentować umiejętności zakwalifikowane na to stanowisko, jesteś równie ważnym kandydatem. Więcej na ten temat dotkniemy w dziale Edukacja.

Możesz skomponować swoje CV na podstawie posiadanych umiejętności. Aby to zrobić, zdecyduj się na ukończenie kursu lub zdobądź certyfikat, aby rozwijać swoją wiedzę, umiejętności i doświadczenie. Możesz omówić to, czego nauczyłeś się podczas kursu i jak odnoszą się one do stanowiska, na które aplikujesz.

Projekty i portfolio

Z drugiej strony możesz również wybrać CV oparte na projekcie. Jeśli pracowałeś nad jakimikolwiek projektami lub masz portfolio, wyjaśnij, jaki był Twój wkład i jakie miałeś obowiązki. Wymień je tak, jakbyś miał swoje doświadczenie zawodowe. Jeśli nie pracowałeś nad żadnymi projektami, rozważ stworzenie próbki portfolio, tworząc studium przypadku, lub stwórz własny projekt.

Na przykład jako nowy projektant logo możesz nie mieć bezpośredniego doświadczenia w pracy z firmą. Stwórz fałszywe logo wyimaginowanej firmy lub zaktualizuj logo istniejącej firmy. Wyjaśnij swój proces myślowy, co zrobiłeś i jakich narzędzi użyłeś. Bądź szczery wobec swoich przyszłych pracodawców o swoim własnym projekcie. To pokazuje rekruterom, że masz inicjatywę i umiejętności, aby realizować ich pomysły. Metoda ta ma zastosowanie w wielu branżach i stanowiskach, np.: Programiści, projektanci (moda, tech, UX/UI, digital, grafika, wnętrza), artyści, marketing (social media, reklama, SEO), komunikacja (copywriting, PR) i lista jest długa. Wystarczy trochę wyobraźni i wysiłku.

Wolontariat

Wolontariat można uznać za doświadczenie zawodowe. To, że nie otrzymałeś zapłaty za swój czas, nie oznacza, że nie rozwinąłeś żadnych cennych umiejętności, służąc swojej społeczności. Bądź dumny i wspomnij o pracy wolontariackiej, jaką wykonałeś dla konkretnej organizacji. Praca wolontariacka pokazuje, że jesteś empatyczny i lubisz być aktywny. W niektórych przypadkach lepiej jest osobno wyróżnić pracę wolontariacką, wymieniając ją pod nagłówkiem Hobby, Zainteresowania lub Zajęcia pozalekcyjne. Omówimy to w dalszej części tego artykułu.

Staż/praktyka

Jeśli masz niewielkie doświadczenie zawodowe lub nie masz go wcale, idealnym rozwiązaniem jest zamieszczenie w CV staży lub praktyk zawodowych. Możesz utworzyć osobny nagłówek dla tych doświadczeń.

Jeśli masz tylko jedno doświadczenie, które możesz umieścić w swoim CV, zdecyduj się na umieszczenie go w sekcji Doświadczenie zawodowe i podaj rodzaj doświadczenia w nawiasach. Podaj odpowiednie obowiązki, zadania i projekty, które wykonałeś podczas stażu. Nadaj priorytet tej sekcji, umieszczając ją wyżej w swoim CV

Check

Dobrze

 • Używaj wypunktowań.

 • Używaj krótkich zdań.

 • Uwzględnij wyniki i osiągnięcia.

 • Dopasuj swoje doświadczenie do stanowiska, o które się ubiegasz.

 • Uwzględnij praktyki/staże, jeśli masz niewielkie doświadczenie w pracy lub jeśli ma to znaczenie dla wakatu.

Close

Źle

 • Opis nieistotnych doświadczeń zawodowych w bardzo szczegółowy sposób.

 • Wymienienie doświadczenie zawodowego, począwszy od pierwszej pracy, w porządku chronologicznym.

 • Podanie przyczyny zakończenia poprzednich relacji zawodowych.

 • Nie skoncentrowanie się na rozwijanych umiejętnościach.

4. Wykształcenie

Informacje w sekcji edukacja są dość proste i łatwe do rozwinięcia. Jeśli niedawno ukończyłeś szkołę i masz niewielkie doświadczenie zawodowe, możesz bardziej szczegółowo wyjaśnić swoje wykształcenie. Na przykład możesz wyróżnić interesujący projekt lub dobre oceny z poziomu maturalnego, przedmiotów na uczelni lub na uniwersytecie. Jeśli masz już (odpowiednie) doświadczenie zawodowe, postaraj się zwięźle informować o swoim wykształceniu, pracodawcy bardziej interesują się Twoją wiedzą, umiejętnościami i wynikami uzyskanymi w praktyce.

Jak powinieneś to zastosować?

Wymień swoje wykształcenie i posiadane specjalizacje; podaj swój okres studiów, nazwę uczelni i miasto. Pamiętaj, aby podać, czy uzyskałeś dyplom lub certyfikat. Umieść najnowsze lub najwyższe wykształcenie na górze i w odwrotnej kolejności chronologicznej, np. doświadczenie zawodowe, lub na odwrotnym poziomie wykształcenia, wypisz resztę historii edukacji. Jeśli ukończyłeś szkołę wyższą, wskazane jest pominięcie informacji o swojej szkole średniej i podstawowej. To tylko sprawi, że Twoje CV będzie niepotrzebnie długie. Nadaj priorytet temu, co chcesz podkreślić.

Co powinno być pierwsze „doświadczenie zawodowe” czy „edukacja”?

Jak opisaliśmy powyżej, zależy to dokładnie od tego, co chcesz podkreślić. Twoje doświadczenie zawodowe lub wykształcenie? Jeśli niedawno uzyskałeś dyplom lub nadal studiujesz, prawdopodobnie masz niewielkie lub żadne (odpowiednie) doświadczenie zawodowe, które możesz wymienić w swoim CV. W takim przypadku najlepiej jest najpierw skupić się na swoich naukowcach. Jeśli nie ukończyłeś edukacji, ale chciałbyś o tym wspomnieć, możesz rozważyć położenie nacisku w swoim CV na doświadczenie zawodowe.

Jeśli nie pracujesz w środowisku akademickim lub masz większe doświadczenie zawodowe, zaleca się umieszczenie doświadczenia w edukacji po pracy.

Wątpliwości na temat organizacji CV

Jeśli nadal nie masz pewności, jak chcesz uporządkować swoje CV, możesz skorzystać z naszej aplikacji CV Maker. Przeglądając różne wzory CV, możesz czerpać inspirację do stworzenia idealnego CV.

Kursy, szkolenia zawodowe i certyfikaty

Kursy to (krótkie) zajęcia szkoleniowe, w których warto uczestniczyć, aby później móc się uwypuklić zestawy umiejętności lub tematy specjalistyczne. Celem tych kursów jest zapoznanie się z nowymi informacjami lub przećwiczenie umiejętności, aby stać się bardziej kompetentnym lub umiejętnym kandydatem. Poszerzanie wiedzy jest korzystne dla własnego rozwoju i kariery. Szkolenie zawodowe zwykle odbywa się przez dłuższy okres czasu pod intensywniejszym nadzorem eksperta w danym temacie.

Kursy te mogą być związane z twoją karierą/pracą tymczasową. Jeśli uczęszczałeś na jakiekolwiek kursy, oprócz studiów lub w organizacji zewnętrznej, dodaj je do osobnej listy pod nagłówkiem Kursy lub Certyfikaty. Możesz również zdecydować się na nieuwzględnianie ich, jeśli nie są one istotne. Jeśli pomyślnie ukończyłeś kurs, być może otrzymałeś certyfikat potwierdzający to. Jeśli otrzymałeś certyfikat z kursu, pamiętaj, aby wyraźnie zaznaczyć to w swoim CV i okres ważności certyfikatu. Upewnij się, że odpowiednie kursy i certyfikaty umieszczasz wyżej w swoim CV, aby się wyróżniać. Umieszczenie kursów wyżej pozwoli tej sekcji natychmiast przyciągnąć wzrok rekruterów.

Check

Dobrze

 • Podobnie jak w przypadku doświadczenia zawodowego, wymień chronologicznie, czyli w odpowiedniej kolejności.

 • Umieść kursy wysoko w swoim CV, gdy są one bardziej istotne niż inne informacje.

 • Podaj okres ważności swoich certyfikatów.

Close

Źle

 • Umieszczenie wykształcenia nad odpowiednim doświadczeniem zawodowym, chyba że niedawno ukończyłeś studia lub masz bardzo małe doświadczenie zawodowe.

 • Wpisanie nieistotnego wykształcenie lub kursy (wysoko) w CV.

 • Zapomniałeś wymienić instytucję edukacyjną i czy uzyskałeś dyplom.

5. Obszary specjalizacji lub umiejętności

Niektóre umiejętności przychodzą naturalnie, podczas gdy inne zdobywa się poprzez praktyczne doświadczenia lub regularne ćwiczenia. Tak czy inaczej, ważne jest, aby wymienić swoje umiejętności w CV, ponieważ pozwoli to rekruterom na dobre rozeznanie Twoich mocnych stron i innych cech. Ważne jest, aby dokładnie opisać te umiejętności, które wiarygodnie działają na Twoją korzyść. Wypisz wszystkie swoje umiejętności w swoim głównym CV, abyś mógł wybrać te, które najlepiej pasują do wakatu podczas pracy nad swoim CV. Poniżej przyjrzymy się bliżej rodzajom umiejętności i jak można je dodać do CV.

Umiejętności twarde lub umiejętności miękkie

Twarde umiejętności są łatwiejsze do zidentyfikowania, ponieważ są konkretne. Odnoszą się do konkretnych, często technicznych umiejętności na dane stanowisko. W przeciwieństwie do umiejętności miękkich, umiejętności twarde są namacalne i często są rozwijane poprzez szkolenia, kursy lub doświadczenie praktyczne. Często możesz otrzymać certyfikat lub dyplom potwierdzający posiadanie umiejętności.

Umiejętności twarde należy uwzględnić w sekcji o nazwie "Umiejętności" lub w obszarze specjalizacji. Są to umiejętności definiujące, które odróżniają Cię od innych kandydatów. Możesz nawet utworzyć dodatkową sekcję pod tytułem „Obszary specjalizacji” zatytułowaną „Zdolności/umiejętności techniczne”, aby zagłębić się w swoje twarde umiejętności, dając im znać, jakie dokładnie praktyczne umiejętności masz w ramach każdej twardej umiejętności. Umiejętności techniczne często dotyczą technologii informatycznych, matematyki, języków programowania, programów do projektowania, oprogramowania medycznego oraz innych narzędzi i sprzętu. Omówimy to w następnej sekcji.

Przykłady umiejętności twardych

 • Technologia automatyczna

 • Księgowość

 • Stolarstwo

 • Przeprowadzenie inspekcji

 • Projektowanie kart menu

 • Znajomość przepisów BHP

 • Znajomość prawa pracy

 • Opanowanie niektórych programów

 • Marketing mediów społecznościowych

 • Arkusze kalkulacyjne

 • Uprawnienia trenera

Krótko mówiąc, umiejętności twarde to umiejętności zależne od funkcji, które są powiązane z poziomem praktyki w określonym zawodzie lub stanowisku.

Umiejętności miękkie lub personalne osobiste

Umiejętności miękkie obejmują twoje umiejętności społeczne i zdolności, które naturalnie posiadasz. To mówi o twoich osobistych cechach i charakterze. Wspaniałą rzeczą w umiejętnościach miękkich jest to, że nie są one specyficzne dla funkcji i przydają się w każdej pracy. Zastanów się, do czego jesteś naturalnie zdolny lub co przyczyniło się do Twojej kariery, co byłoby przydatne na Twoim przyszłym stanowisku. Umiejętności miękkie należy wykorzystać w swoim osobistym profilu (podsumowaniu profilu) jako sposób na przedstawienie lepszego obrazu siebie. Bardziej szczegółowo omówimy tę sekcję w dalszej części tego artykułu.

Pytania, które pomogą ci poznać twoje miękkie umiejętności to: jak koledzy lub koleżanki ze studiów opisali by Cię na poprzednich stanowiskach lub projektach? Czy umiesz z łatwością prowadzić trudne rozmowy? Czy potrafisz pośredniczyć w konfliktach w grupach? Czy jesteś dobry w zarządzaniu czasem? Czy krytycznie patrzysz na sytuacje? Jak sobie z nimi poradziłeś? Czy to umiałeś rozwiązać problemy, gdy reszta nie widziała, co zrobić?

Chociaż umiejętności miękkie mogą się przydać na różnych stanowiskach, nie zawsze jest łatwo je wymienić. Umiejętności miękkie nie są namacalne i trudno je z góry udowodnić, ponieważ nie otrzymuje się dyplomu ani certyfikatu za te umiejętności. Mogą nie wydawać się tak oczywiste ze względu na codzienne użytkowanie, zainspiruj się przykładami wymienionymi poniżej.

Przykłady umiejętności miękkich

 • Aktywne umiejętności słuchania

 • Możliwość dostosowania

 • Współpraca

 • Zdolności do porozumiewania się

 • Współczujący

 • Umiejętności rozwiązywania konfliktu

 • Zorientowany na szczegóły

 • Przywództwo

 • Negocjacje

 • Umiejętność rozwiązywania problemów

 • Zarządzanie czasem

Krótko mówiąc, umiejętności miękkie to umiejętności i cechy, które nie zależą od twojej pozycji.

6. Umiejętności techniczne

Sekcja dotycząca biegłości technicznych jest pomocna tylko wtedy kiedy umiejętności twarde są w zakresie konkretnych narzędzi i aplikacji, w których jesteście dobrzy.

Przykłady umiejętności technicznych dla różnych umiejętności

Języki programowania

 • PHP

 • Python

 • Javascript

 • Go

 • Kotlin

 • Swift

Zarządzanie mediami społecznościowymi

 • Instagram

 • Facebook

 • TikTok

 • LinkedIn

 • Hootsuite

 • Awario

 • Facebook Ads Manager

 • HubSpot Ads

 • Buffer

 • Everypost

 • Later

Narzędzia do projektowania

 • Adobe Illustrator

 • Adobe InDesign

 • Canva

 • Blender

 • Cinema 4D

 • Figma

 • Procreate

 • Maya

Narzędzia administracyjne

 • Microsoft Word

 • Excel

 • Powerpoint

 • Pages

 • Keynote

 • Numbers

 • Outlook

 • PuTTy

Stwórz swoje profesjonalne CV już teraz!

Stwórz CV

7. Sekcje dodatkowe

Języki

Zawsze robi wrażenie i na pewno możesz być z tego dumny, jeśli mówisz więcej niż jednym językiem. Jest to wymagane na niektórych stanowiskach, ale może być przydatne na każdym stanowisku, jeśli rozumiesz i mówisz kilkoma językami. Jeśli więc oprócz angielskiego dobrze znasz inne języki w mowie i piśmie, z pewnością warto podkreślić te umiejętności w swoim CV. Możesz umieścić te informacje w swoim master CV, aby nie zapomnieć o skopiowaniu ich do CV konkretnego stanowiska.

Jak powinieneś to zastosować?

Kiedy opanujesz podstawy języka, twoje słownictwo w tym języku jest nieco ograniczone, ale nadal możesz śledzić rozmowy i dzielić się prostszym dialogiem. Jednak mając tylko podstawy, nie masz możliwości odbycia formalnej lub biznesowej rozmowy. Kiedy biegle władasz językiem, możesz oczekiwać, że będziesz w stanie prowadzić formalne lub biznesowe rozmowy. Twój język ojczysty to język, w którym dorastałeś i którego się nauczyłeś w dzieciństwie bez formalnej edukacji językowej. Czy wakat wymaga podania określonego poziomu językowego, takiego jak poziom A2 lub C1? Odnosi się to do standardu CEFR. W takim przypadku upewnij się, że wskazujesz również swoje umiejętności zgodnie z tym standardem.

Ubiegając się o stanowisko, które wymaga określonych umiejętności językowych, upewnij się, że Twoje języki i płynność są wyraźnie widoczne w Twoim CV. Na przykład, jeśli jesteś tłumaczem pisemnym lub ustnym, umieść swoje umiejętności w swoim profilu osobistym oprócz oddzielnego nagłówka Języki, dzięki czemu Twoje umiejętności będą się bardziej wyróżniać.

Check

Dobrze

 • Wymień każdy język, którego możesz używać w środowisku zawodowym.

 • Jeśli jest to ważne dla wakatu, wymień umiejętności mówienia i pisania osobno.

Close

Źle

 • Uwzględnione języki, których twoje umiejętności są niewystarczające, aby używać ich w środowisku zawodowym.

 • Wskazanie swojego poziomu znajomości języka w innym standardzie lub systemie niż wspomniany w ogłoszeniu.

Zainteresowania i hobby

Twoje CV to zbiór danych, które powinny dać czytelnikowi pozytywne wrażenie na temat Twojej ścieżki kariery i/lub ambicji. Wszystko, co umieścisz w swoim CV, powinno przekonać czytelnika, że jesteś odpowiednim i wykwalifikowanym kandydatem do obsadzenia wolnego stanowiska w firmie. Dodawanie zainteresowań do CV jest zatem dobre tylko wtedy, gdy są one związane z zajmowanym stanowiskiem lub jeśli możesz za ich pomocą wykazać się pewnymi umiejętnościami.

Ponadto dodanie hobby i zainteresowań może być korzystne przy składaniu wniosku do firmy o nieformalnej, otwartej kulturze korporacyjnej. W takim przypadku te czynności poza godzinami pracy nadają CV osobisty charakter. Nie lekceważ potęgi swojego hobby, ale zawsze bądź szczery! Nie wymyślaj zainteresowań i hobby, które Twoim zdaniem będą brzmieć interesująco.

Zobacz poniżej kilka przykładów dla tej części i jakie wrażenie mogą wywrzeć:

Sporty zespołowe sprawiają wrażenie, że dobrze komunikujesz się w zespole, masz pewną wytrwałość w osiąganiu wspólnych celów. Bycie kapitanem może również pokazać, że masz umiejętności przywódcze. Przykładami sportów zespołowych są piłka nożna, hokej, koszykówka, siatkówka itp.

Sporty indywidualne mogą sprawiać wrażenie, że jesteś osobą o silnej woli, która lubi stawiać sobie wyzwania. Przykłady obejmują tenis, bieganie, udział w triathlonach itp.

Jeśli starasz się o pracę, która wymaga siły fizycznej lub wiedzy o sporcie, istotne będzie włączenie sportu w twoje hobby i zainteresowania. Jeśli wakat wymaga umiejętności przywódczych, a nie masz wielu doświadczeń, aby pokazać przykłady, bycie kapitanem drużyny piłkarskiej byłoby dość istotną alternatywą.

Hobby społeczne pokazują, jak bardzo jesteś empatyczny, a także, że możesz mieć dobre umiejętności konwersacyjne i komunikacyjne. Jeśli jesteś członkiem klubu lub jesteś mentorem wolontariuszem, to są to punkty, które możesz śmiało wymienić w swoim CV.

Hobby, takie jak puzzle, szachy lub krzyżówki, demonstrują Twoje umiejętności analityczne, umiejętności rozwiązywania problemów lub strategiczne i mogą również znaleźć się w Twoim CV, jeśli jest to istotne dla stanowiska lub firmy.

Hobby twórcze, takie jak malowanie, filmowanie, edycja zdjęć czy fotografia, to hobby, które może być szczególnie przydatne w bardziej kreatywnych dziedzinach, takich jak marketing czy stanowiska projektowe. Możesz nie mieć bezpośredniego doświadczenia zawodowego z tymi umiejętnościami, ale to nie znaczy, że ich nie posiadasz. Włączenie ich do sekcji hobby to świetny sposób na pokazanie tego.

Nie uwzględniaj hobby ze względu na posiadanie hobby/umiejętności lub aby wyglądać bardziej interesująco. Uwzględniaj je tylko wtedy, gdy wnoszą wartość dodaną do Twojego CV i jeśli jesteś szczery.Zobacz poniżej kilka przykładów dla tej części i jakie wrażenie mogą wywrzeć:

Sporty zespołowe sprawiają wrażenie, że dobrze komunikujesz się w zespole, masz pewną wytrwałość w osiąganiu wspólnych celów. Bycie kapitanem może również pokazać, że masz umiejętności przywódcze. Przykładami sportów zespołowych są piłka nożna, hokej, koszykówka, siatkówka itp.

Sporty indywidualne mogą sprawiać wrażenie, że jesteś osobą o silnej woli, która lubi stawiać sobie wyzwania. Przykłady obejmują tenis, bieganie, udział w triathlonach itp.

Jeśli starasz się o pracę, która wymaga siły fizycznej lub wiedzy o sporcie, istotne będzie włączenie sportu w twoje hobby i zainteresowania. Jeśli wakat wymaga umiejętności przywódczych, a nie masz wielu doświadczeń, aby pokazać przykłady, bycie kapitanem drużyny piłkarskiej byłoby dość istotną alternatywą.

Hobby społeczne pokazują, jak bardzo jesteś empatyczny, a także, że możesz mieć dobre umiejętności konwersacyjne i komunikacyjne. Jeśli jesteś członkiem klubu lub jesteś mentorem wolontariuszem, to są to punkty, które możesz śmiało wymienić w swoim CV.

Hobby, takie jak puzzle, szachy lub krzyżówki, demonstrują Twoje umiejętności analityczne, umiejętności rozwiązywania problemów lub strategiczne i mogą również znaleźć się w Twoim CV, jeśli jest to istotne dla stanowiska lub firmy.

Hobby twórcze, takie jak malowanie, filmowanie, edycja zdjęć czy fotografia, to hobby, które może być szczególnie przydatne w bardziej kreatywnych dziedzinach, takich jak marketing czy stanowiska projektowe. Możesz nie mieć bezpośredniego doświadczenia zawodowego z tymi umiejętnościami, ale to nie znaczy, że ich nie posiadasz. Włączenie ich do sekcji hobby to świetny sposób na pokazanie tego.

Nie uwzględniaj hobby ze względu na posiadanie hobby/umiejętności lub aby wyglądać bardziej interesująco. Uwzględniaj je tylko wtedy, gdy wnoszą wartość dodaną do Twojego CV i jeśli jesteś szczery. 

Check

Dobrze

 • Podaj wszelkie istotne zainteresowania lub hobby.

 • Podaj hobby, które wykazują potrzebne umiejętności.

Close

Źle

 • Uwzględnij kontrowersyjne lub nieistotne drażliwe tematy.

 • Wymień ogólnie niepowiązane zainteresowania (Netflix, gry, imprezy itp.).

Zainteresowania mogą być świetną sekcją, aby pokazać rekruterom, że zgadzasz się z wartościami lub celami firmy. Branża w sektorze ochrony środowiska, wyraźnie wskazuje, że jest to priorytet lub coś, na czym im zależy w firmie, skorzystaj z tej ściągi i dodaj, jeślib starsz się o pracę w tej dziedzinie.Innym przykładem powodu, dla którego warto zamieścić sekcję z zainteresowaniami, jest sytuacja, w której firma działa w innej branży niż Twoja wiedza. Możesz chcieć zmienić lub przenieść karierę do innego sektora. Twoje umiejętności i wiedza są nadal cenne, jednak nie wykazują, czy pasowałbyś do nowej firmy. Możesz wymienić zainteresowania związane lub istotne dla wakatu i branży, aby pokazać przyszłemu pracodawcy, że wiesz, że nie masz bezpośredniego doświadczenia, ale chciałbyś się rozwijać i dowiedzieć się więcej na ten temat.

Jednak ta sekcja nie powinna być zbyt długa ani odwracać uwagi od ważniejszych sekcji w Twoim CV. Możesz również zdecydować się na uwzględnienie swojego zainteresowania w podsumowaniu profilu, aby wskazać, w jakiej branży szukasz pracy i dlaczego.

Zajęcia pozalekcyjne lub dodatkowe doświadczenie

Podobnie jak twoje zainteresowania i hobby, twoje zajęcia poboczne lub prace tymczasowe są odzwierciedleniem twojej osobowości. Wszystkie czynności, które wykonujesz poza pracą lub edukacją mogą dać lepszy obraz Twojej osobowości, co może być dodatkowym czynnikiem decydującym o tym, czy zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Zapewnienie lepszego wglądu w to, kim jesteś, może zaważyć na rekruterach, gdy pojawią się wątpliwości między Tobą a innym kandydatem. Imponująca praca tymczasowe lub aktywność może dać ci impuls, by być o krok do przodu. Śledź wszystkie swoje doświadczenia i działania w swoim master CV. Pamiętaj, aby wymienić wszystkie osiągnięcia lub godne pochwały wyniki w tym czasie. W swoim CV zawodowym spójrz na swoją główną listę CV i porównaj ją ze swoim wakatem. Jeśli jakiekolwiek punkty w Twoim master CV są istotne i sprawią, że się wyróżnisz, pamiętaj, aby je uwzględnić.

Zwłaszcza jeśli jesteś świeżo upieczonym absolwentem lub nie masz bezpośredniego doświadczenia, nie lekceważ potęgi swoich zajęć pozalekcyjnych. Mogą istnieć umiejętności i kompetencje, których nie musisz jeszcze wykazać w środowisku zawodowym, ale można je przenieść. Wymień tę sekcję, w taki sam sposób, jak z tekstem dotyczącym doświadczenia zawodowego – uwzględnij daty, obowiązki i osiągnięcia.

Praca tymczasowa i zajęcia pozalekcyjne to nie hobby

Poboczne prace, zajęcia i hobby mają wiele podobieństw, ale jest różnica. Kiedy masz hobby, często nie ponosisz dużej odpowiedzialności ani zobowiązań. Nie ma żadnych konsekwencji w twoim zaangażowaniu (lub ich brak). Robisz to hobby jako rozrywkę i często nie wiąże się to z prawdziwą odpowiedzialnością. Praca poboczna i zajęcia pozalekcyjne wymagają poświęcenia, jesteś winna punktualność, a ludzie na Tobie polegają.

Zadania poboczne i zajęcia pozalekcyjne pokazują, że jesteś niezawodnym graczem zespołowym, który wie, jak zarządzać swoimi obowiązkami.

Przykłady działań pobocznych lub prac pobocznych to:

 • Trener w klubie sportowym

 • Przewodniczący stowarzyszenia lub komitetu

 • Praca jako freelancer

 • Sekretarz, skarbnik lub inne stanowisko stowarzyszenia

 • Regularny udział lub organizacja wydarzeń lub komitetów

Check

Dobrze

 • Dodaj zajęcia pozalekcyjne lub prace poboczne z odpowiednimi obowiązkami.

 • Weź pod uwagę (przekazywalne) umiejętności wymagane na wakatach, które możesz mieć

Close

Źle

 • Brak kontekstu w tekście, pamiętaj o opisie czynności, takich jak doświadczenie zawodowe.

 • Zbyt szczegółowo opisane obowiązki, gdy nie mają one związku z aplikacją.

Osiągnięcia lub nagrody

Osiągnięcia lub nagrody to świetna sekcja do umieszczenia w CV, jeśli zdobyłeś uznanie w branży lub osiągnąłeś coś niezwykłego w swojej dziedzinie pracy. Ta sekcja jest często bardziej przeznaczona dla osób, które są na dalszych etapach swojej kariery i osiągnęły niesamowite wyniki. Nie wpisuj osiągnięć lub nagród, które są nieistotne dla stanowiska, o które się ubiegasz.

Referencje

Referencje to odwoływanie się za pomocą źródła do udostępniania informacji na poparcie określonego celu. Osoba referencyjna powinna być na stanowisku kierowniczym, która wspierła Cię jako współpracownika, reprezentując Ciebie. Dlatego, gdy jest to proszone w referencjach podczas procesu aplikacyjnego, ma to na celu wsparcie procesu pozyskiwania informacji o Twojej wiarygodności z tym co zostało napisane w CV.

W zależności od firmy lub organizacji, do której aplikujesz, prośba o referencję jest użytecznym sposobem na potwierdzenie tego, co zostało określone oraz napisane w swoim CV i liście motywacyjnym.

W większości przypadków referencje nie są potrzebne w pierwszej rundzie aplikacji. Jeśli jednak masz referencje, które mogą dodać wielką wartość lub uznanie, może to dać ci impuls. Takimi referencjami może być uznany profesor z uznanej uczelni, szanowany artysta lub projektant z tej branży itp.

Poproś o pozwolenie, osoby, które chcesz dodać do swoich referencji. Zanim je dodasz do swojego CV, dlaczego? Byłoby niezręcznie, gdyby odebrali telefon od rekrutera, gdyby nie zostali uprzedzeni wcześniej. To nie wyglądałoby dobrze.

Zdjęcia w CV

Zdjęcie w CV jest mile widziane przez rekruterów, gdyż pomagają w znalezieniu kandydata, czekającego na rozmowę kpalifikayjną ale oczywiście, za nim do tego dojdzie, zdjęcie z uśmiechniętym bananem na twarzy, osoby, ubiegającej się o stanowisko - pokazuje charakter. Nie dołączaj swojego zdjęcia, gdy ubiegasz się o pracę w Wielkiej Brytanii. Zdjęcia i logotypy własnej osoby są niedozwolone. Zasada ta ma na celu przede wszystkim to, aby firmy były w stanie udowodnić, że ich procesy rekrutacyjne są wolne od profilowania ze względu na rasę, płeć, wiek, wygląd, status ekonomiczny itp. Zasada ta jest zgodna ze ścisłymi przepisami antydyskryminacyjnymi i pracowniczymi.

Jeśli aplikujesz poza Wielką Brytanią, na przykład w UE, Azji lub na Bliskim Wschodzie, znacznie częściej dołączasz zdjęcie do swojego CV. Jeśli starasz się o pracę w kraju, w którym potrzebne są zdjęcia, oto nasze wskazówki.

Check

Dobrze

 • Użyj reprezentatywnego zdjęcia do firmy, do której zostało wysłane podanie o pracę w danym kraju, rozumiejąc przy tym, że zasady mogą być inne

 • Uśmiech na zdjęciu.

 • Biorąc pod uwagę kulturę firmy przy wyborze odzieży.

 • Użyj zdjęcia na neutralnym, spokojnym tle.

 • Dopasuj swoje zdjęcie CV do zdjęcia na LinkedIn.

Close

Źle

 • Aplikuj ze zdjęciem w CV w Wielkiej Brytanii, Irlandii lub USA.

 • Użycie zdjęcia w nieprofesjonalnego, z imprezy, festiwalu lub wakacji.

 • Użyj uwodzicielskiego zdjęcia.

 • Załóż okulary przeciwsłoneczne lub użyj zdjęcia, które zakrywają twoją twarz.

8. Profil osobisty i podsumowanie Profilu (wraz z przykładami)

Profil osobisty, znany również jako podsumowanie profilu, w twoim CV daje czytelnikowi szybki wgląd w typ osoby, jaką może być jego nowy kolega. Potraktuj to jako niezwykle ważną sekcję w swoim CV. Zrób silne wrażenie na swoim przyszłym pracodawcy, opisując w trzech do czterech zdaniach, kim jesteś, jakie są twoje najsilniejsze umiejętności, co masz do zaoferowania nowemu pracodawcy i czego chcesz od nowej pracy. Podsumowanie profilu posiada uwzględnioną finkcję, na którą aplikujesz, dlatego rekomendowane jest prowadzenie dziennika każdego podsumowania w master CV. Zalecamy napisanie podsumowania profilu na końcu, ponieważ pozwala to łatwo wydobyć informacje z CV i wakatu. Jednak podsumowanie Twojego profilu powinno znajdować się najwyżej w Twoim CV wraz z Twoimi wszystkimi danymi osobowymi.

Tradycyjnie tekst profilu osobistego pisany jest w trzeciej osobie, bez używania imienia i nazwiska ani pisania CV w pierwszej osobie. W niektórych przypadkach pisanie o sobie bez zaimków pierwszoosobowych może natknąć się na odległe lub zdystansowane. Dlatego zapoznanie się z kulturą firmy i zobaczenie, czego szukają, może to pomóc w określeniu, w jaki sposób powinieneś pisać swój osobisty profil.

Jeśli zauważysz, że kultura firmy jest bardziej przyjazna i zorientowana na zespół, mogą zawierać teksty typu „Szukamy nowego członka zespołu” lub „Lubimy wspólne drinki w piątkowe popołudnie”. Podczas gdy bardziej profesjonalna firma może pisać „Idealny kandydat ma następujące cechy”. Tak czy inaczej, pisanie w trzeciej osobie jest zawsze bezpiecznym zakładem, ponieważ jest najbardziej profesjonalne.

Nie ma wątpliwości, czy osobisty profil wnosi wartość dodaną do CV. Odpowiedzią jest głośne „Tak!”. To krótkie wprowadzenie daje Ci szansę na zrobienie dobrego wrażenia w ciągu zaledwie kilku sekund - bez przeczytania Twojego listu motywacyjnego.

Mini podsumowanie w CV to najlepszy sposób na pokazanie potencjalnym pracodawcom, że najlepiej pasujesz, pomyśl o tym jak o zwiastunie filmu. Jeśli zwiastun jest dobry, następną naturalną decyzją jest kupno biletów do kina. Ten proces działa dokładnie tak samo w całym procesie aplikacyjnym, zapraszając Cię na rozmowę kwalifikacyjną.

Twój osobisty profil pozwala Ci pochwalić się swoimi talentami i przekonać pracodawców i rekruterów swoimi najlepszymi cechami. Z tego powodu powinien być również wymieniony w CV tak wysoko, jak to możliwe. Zostało to już uwzględnione w szablonach aplikacji CV Maker. Nie ma potrzeby tracić czasu na ręczne przebudowywanie całego CV. 

Przykłady podsumowujące profile z różnych branż i poziomu doświadczenia:

Podsumowanie profilu Project Managera

Projekt Manager z 20-letnim doświadczeniem w branży węglowodorowej. Międzynarodowe doświadczenie i długa lista zakończonych sukcesem projektów o łącznej wartości ponad 200 milionów funtów. Rozległa wiedza techniczna i doświadczenie przywódcze w realizacji projektów, w tym: inżynieria, zaopatrzenie, produkcja, instalacja, konstrukcja, kontrola projektu i zarządzanie kontraktami. Szukam dużych i wymagających projektów z multidyscyplinarnymi zespołami.

Podsumowanie profilu absolwenta z dyplomem w marketingu.

Zorganizowany absolwent z specjalizacją w digital marketing i zarządzaniu marką. Posiadam umiejętności adaptacyjne, opartymi na danych z dużym doświadczeniem w reklamie, organizacji biznesowej, rozwoju i badaniach rynku. Dążenie do doskonalenia strategii marketingowych w biznesie poprzez dostarczanie rozwiązań w sposób kreatywny i pragmatyczny. Poszukujesz stanowiska lub stażu na poziomie podstawowym jako młodszy marketer w wiodącej na świecie korporacji z dynamicznym i przedsiębiorczym środowiskiem pracy.

Podsumowanie profilu recepcjonistki

Zorientowana na szczegóły i zaradna specjalistka ds. administracji z ponad 5-letnim doświadczeniem w szybko zmieniających się środowiskach. Posiada doskonałe umiejętności komunikacyjne, dobrze zorientowane we współpracy międzyfirmowej z potwierdzonymi sukcesami w utrzymaniu efektywności operacyjnej. Wykwalifikowana w zapewnianiu wyjątkowego wsparcia wykonawczego, administracyjnego i operacyjnego z doświadczeniem we wspieraniu wyższej kadry kierowniczej na wielu poziomach. Biegła w MS Office Suite, Salesforce i Tableau z wszechstronnymi umiejętnościami organizacyjnymi, rozwiązywania problemów i wielozadaniowości.

Podsumowanie profilu menadżera sklepu

Ambitny i zorientowany na klienta Specjalista ds. handlu detalicznego z ponad 6-letnim doświadczeniem w zwiększaniu rotacji i produktywności w sklepach. Dobrze zorientowany w szkoleniu personelu, coachingu i rozwijaniu zespołów nastawionych na wyniki. Posiada doskonałe umiejętności komunikacyjne, interpersonalne i rozwiązywania problemów, angażowania interesariuszy oraz ciągłego doskonalenia procesów.

Podsumowanie profilu doświadczonego barman

Doświadczony i profesjonalny kierownik baru z ponad 3-letnim stażem w pracy za barem, eventach oraz lokalnych pubach. Posiada znajomość i pasję do tworzenia koktajli, o wysokiej jakości. Zdobył uznanie wśród klientów, ze wzrostem satysfakcji o 80% w 2021 r., co zwiększyło zyski o 5%. Mój zespół przekroczył cele sprzedażowe o 10% w latach 2019-2022.

Podsumowanie profilu starszego inżyniera oprogramowania

Starszy inżynier oprogramowania z 7-letnim doświadczeniem w kierowaniu zespołami i projektami w pełnych cyklach życia oprogramowania. Udowodniony sukces w dostarczaniu i obsłudze wysoce odpornych i skalowalnych publicznych usług AWS, z których korzystają miliony klientów na całym świecie. Wysoko wykwalifikowany w szkoleniach grupowych i mentorowaniu stażystów (1-1) i młodszych inżynierów oprogramowania. Wyposażony do kierowania projektowaniem, planowaniem i rozwojem wysoce skalowalnych systemów z zespołami technicznymi w celu zbierania wymagań i identyfikowania zadań przy jednoczesnym zarządzaniu i ustalaniu osiągalnych terminów dla zespołu. Poszukiwanie wiodącej pozycji w zespole programistycznym w szybko zmieniającym się środowisku międzynarodowym.

Końcowe przemyślenia

Teraz, gdy już masz świetne CV i jesteś profesjonalistą w tworzeniu CV, zacznij aplikować już teraz! Nie bój się aplikować do wielu pracodawców, gdyż to zwiększy Twoje szanse. Jesteś w stanie zdobyć wymarzoną pracę! Nie zapominaj, że zainwestowanie czasu i wysiłku w swoje CV pokaże i zaprezentuje Cię przyszłym pracodawcom.

Konsekwentnie przygotuj swoje CV na każdą ofertę pracy, o którą się ubiegasz. Nie zniechęcaj się, jeśli nie dostaniesz pierwszej pracy, o którą aplikujesz, jest to część procesu aplikacyjnego. Zdobywaj doświadczenie, które możesz dodać do swojego CV i upewnij się, że co roku aktualizujesz swoje master CV.

Teraz, gdy masz już umiejętności tworzenia idealnego CV, życzymy Ci wszystkiego najlepszego na nadchodzącej rozmowie kwalifikacyjnej. Powodzenia!

Check lista

Twoje CV powinno w ciągu kilku sekund wyjaśnić rekruterom, dlaczego powinni zaprosić Cię na rozmowę kwalifikacyjną i zatrudnić jako swojego nowego współpracownika. Ważne jest, aby Twoje CV wyróżniało się na tle innych kandydatów, aby zwiększyć Twoje szanse na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

Rozwiązanie? Szczegółowe, konkretne i mocne CV.

Listę kontrolna, która ogólnie podsumowuje ten artykuł:

Check lista dobrego CV

 • Utwórz główne CV, które zawiera wszystkie Twoje doświadczenia, umiejętności i wykształcenie w jednym dokumencie. Zbieraj i wybieraj najistotniejsze i najważniejsze informacje w oparciu o stanowisko i wakat, o które się ubiegasz. Skorzystaj z zebranych informacji, aby napisać swoje CV.

 • Pisząc CV, skup się na wakacie, o który chcesz się ubiegać. Upewnij się, że aplikacja pokazuje, że zanurzyłeś się w firmie, stanowisku i wyzwaniach.

 • Zrób listę punktów z wakatu, które Ci się podobają. Uwzględnij punkty, które najlepiej opisują Cię jako pracownika.

 • Miej świadomość istnienia oprogramowania do śledzenia aplikacji (ATS), które może być używane.

 • Czy wysyłasz otwartą aplikację? Szczegółowo porównaj swoje CV z witryną firmy i mediami społecznościowymi, aby dostosować je do kultury firmy.

 • Wybierz układ, który Ci odpowiada. Ułatw sobie to, wybierając łatwo edytowalny szablon z aplikacji Kreator CV.

 • Upewnij się, że dane kontaktowe i inne dane osobowe są aktualne i użyj profesjonalnego adresu e-mail.

 • W zależności od sytuacji osobistej możesz wybrać opcję w CV wypisz najpierw swoje doświadczenie zawodowe lub wykształcenie. Obie opcje są prawidłowe, ale powinieneś zastanowić się, jakie są najistotniejsze informacje dla twojego podania.

 • Zawsze wymieniaj najnowsze doświadczenia znajdujące się najwyżej w twoim CV, zgodnie z odwrotną kolejnością chronologiczną.

 • Osobisty profil lub podsumowanie w twoim CV jest obowiązkowa. Krótkie wprowadzenie do Twojego CV, zawierające informacje o tym, co masz do zaoferowania, to najlepszy sposób na wzbudzenie zainteresowania potencjalnego pracodawcy.

 • Ważne jest, aby w CV wymienić zarówno umiejętności miękkie, jak i twarde, ponieważ pozwala to rekruterom szybko wpaść na dobry pomysł o swoich mocnych stronach i innych cechach, które mogą się przydać w nowej pracy. Uwzględnij umiejętności miękkie w swoim profilu osobistym, a umiejętności twarde w obszarach specjalizacji lub biegłości technicznych.

 • Jeżeli biegle posługujesz się kilkoma językami, dobrym pomysłem jest utworzenie osobnego nagłówka dla tego tematu i omówienie poziomu umiejętności. Nie lekceważ potęgi swojego hobby, ale zawsze bądź szczery. Nie wymyślaj zainteresowań i hobby, które Twoim zdaniem będą brzmieć interesująco.

 • Zajęcia poboczne/zajęcia pozalekcyjne i hobby to nie to samo. Kiedy masz hobby, często ponosisz niewielką odpowiedzialność, ale na stanowiskach pozalekcyjnych tak.

 • Wymienianie referencji w CV nie jest obowiązkowe i czasami zajmuje niepotrzebnie dużo miejsca. Jeśli chcesz z tego skorzystać, musisz zawsze zapytać lub poinformować wskazaną osobę o zatwierdzenie.

 • Referencje mogą pochodzić od byłych menedżerów, ale także od mentora lub kierownika projektu.

 • Zdjęcia są teraz dozwolone w CV w Wielka Brytania, Irlandia i Stany Zjednoczone.

 • Spróbuj, aby CV mieściło się na jednej stronie lub maksymalnie na dwóch stronach.

 • Zawsze zapisuj swoje CV w formacie PDF, aby otwierało się prawidłowo i było czytelne na wszystkich urządzeniach. Aplikacja CVMaker robi to automatycznie.

 • Kiedy skończysz, przejrzyj ponownie swoje CV, aby upewnić się, że nie zawiera żadnych błędów. Najlepiej poproś bliskiego przyjaciela lub członka rodziny, aby spojrzał na to, aby uzyskać dodatkową parę oczu.

Potrzebujesz szybkiego profesjonalnego CV?

Ubieganie się o nową pracę może być bardzo ekscytujące. Ważne jest, aby Twoje CV wyróżniało się w dużej grupie kandydatów i zwiększało Twoje szanse. Posiadanie dobrze zaprojektowanego i profesjonalnego układu jest niezbędne. Ułatw sobie to trochę i zaoszczędź czas na napisaniu CV, korzystając z aplikacji Kreator CV. Jest to bardzo przydatne narzędzie do tworzenia struktury CV przy użyciu różnych szablonów bez konieczności posiadania umiejętności projektowania graficznego.

Załóż konto, wybierz szablon, a zanim się zorientujesz, będziesz mieć efektowne i profesjonalne CV, które natychmiast pozwoli aplikować o pracę.

Powodzenia i przede wszystkim dobrej zabawy podczas pisania CV!

Stwórz CV z łatwością, wszystko w przeglądarce

Stwórz swoje CV już teraz!

Gotowy, aby znaleźć wymarzoną pracę?

Ponad 112.872 użytkowników znalazło swoją wymarzoną pracę dzięki CVMaker

+ Stwórz CV

Zaktualizowano January 09 2024

StarStarStarStarStar

Napisany przez

CV Maker oferuje kompletną platformę kariery z niezbędnymi funkcjonalnościami i cennymi informacjami dla osoby poszukującej pracy. Gotowy na następny krok? Stwórz swoje CV teraz

Zdobądź wymarzoną pracę z CVMaker

Szybko i łatwo stwórz profesjonalne CV. Pobierz je w ciągu 10 minut, kiedy i gdzie chcesz!

AddSmallStwórz swoje CV
CheckCircle

Zwiększ swoje szanse na znalezienie pracy z dobrym CV.