List Motywacyjny

>

Jak napisać list motywacyjny?

StarStarStarStarStar

Jak napisać list motywacyjny?

przez CVMaker

 • List Motywacyjny
 • · January 10 2024
 • · 3 minuta czytania
Jak napisać list motywacyjny?

Spis treści

List motywacyjny to obok CV najważniejszy dokument dołączany podczas aplikacji do nowej pracy. Co prawda, wiele osób podczas ubiegania się o pracę, zapomina lub celowo pomija ten element. Jest to ogromny błąd.

List motywacyjny pomaga rekruterom w ich pracy. Potencjalny pracownik wyjaśnia w nim, z jakich powodów ubiega się o daną posadę. Dobrze jest więc napisać go w sposób, który przykuje uwagę rekruterów i zachęci pracodawcę do zatrudnienia właśnie Ciebie. 

Z tego artykułu dowiesz się, jak napisać list motywacyjny poprawnie oraz jakie elementy składowe powinien on zawierać. Nie miałeś nigdy wcześniej do czynienia z tym dokumentem? Pomoże Ci z nim nasz kreator, list motywacyjny wówczas napisze się praktycznie w parę minut.

Co powinien zawierać list motywacyjny?

List motywacyjny do pracy powinien zawierać kilka ważnych elementów. Musisz o nich pamiętać, aby dokument ten był w zupełności poprawny i kompletny. Na początek:

 1. Pamiętaj o aktualnej dacie i miejscowości,

 2. Podaj swoje imię i nazwisko,

 3. Podaj dane kontaktowe (numer telefonu, adres e-mail). Kluczowa kwestia, w razie zainteresowania umówieniem rozmowy kwalifikacyjnej,

 4. Używaj zwrotów grzecznościowych (Szanowny Panie/Szanowna Pani). Najlepiej będzie, jeśli zaadresujesz list do konkretnej osoby (na przykład dyrektora oddziału). Jeżeli jednak nie jesteś pewny co do nazwiska, pozostań przy danych firmy.

List motywacyjny klasyczny 

Wiele ludzi zastanawia się jak napisać dobry list motywacyjny. W końcu każdemu zależy na zrobieniu świetnego wrażenia i nikt nie chciałby zrobić wtopy źle napisanym listem. Jeżeli jesteś jedną z tych osób, to dobrze trafiłeś. Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, które powinny pomóc Ci w napisaniu ciekawego listu motywacyjnego.

Wstęp.

Od razu zaznacz, o jakie stanowisko ubiegasz się w danej firmie. To ważna kwestia, więc najlepiej jest od razu rozwiać wątpliwości. Będziesz pisał o sobie na wybranym stanowisku, dlatego powinieneś uświadomić czytelnika, w jakim kontekście myślisz o dołączeniu do wybranego miejsca pracy.

Przykład:

 • “Szanowna Pani,

 • z przyjemnością aplikuję na stanowisko Project Managera w Państwa firmie.

Rozwinięcie

Następnie musisz zainteresować pracodawcę swoją osobą. Wyjaśnij, dlaczego jesteś idealnym kandydatem na to stanowisko. Podobnie jak w profilu osobistym, list motywacyjny do pracy wymaga zwięzłości i konkretów. Ważne jest jednak, abyś nie kopiował treści ze swojego życiorysu. Chodzi o to, abyś opisał swoje lata pracy, osiągnięcia i umiejętności tak, jakbyś już uczestniczył w rozmowie kwalifikacyjnej. 

Jeżeli nie masz zbyt dużego doświadczenia, możesz skupić się na swoich umiejętnościach oraz osiągniętych celach. Napisz o kompetencjach miękkich, które pomogły Ci w poszczególnych dążeniach. Wspomnij również o tym, jak wykorzystujesz swoje sukcesy w codziennej pracy. Uwydatniasz wówczas swoje cechy charakteru, co jeszcze bardziej przybliży pracodawcy Twoją sylwetkę zawodową.

Napisz list motywacyjny tak, aby Twój przyszły szef nie miał wątpliwości, że chce przyjąć na dane stanowisko najbardziej odpowiednią do tego osobę. W tym celu wymień kilka argumentów za tym, że jesteś najlepszą osobą na tę posadę. 

Dlaczego uważam, że warto zatrudnić mnie na stanowisku Project Managera?

 1. Pracując jako project manager przeprowadziłem rekordową liczbę projektów. 26 było uwieńczone sukcesem z zyskiem około 70%. W 2020 roku otrzymałem odznakę Lidera Roku. 

 2. Potrafię doskonale rozdzielać obowiązki między członkami zespołu. Potrafię dostrzec mocne strony pracowników i pokierować nimi tak, aby przyniosły jak największe zyski.

 3. Moja znajomość marketingu może pomóc firmie wejść na wyższy szczebel rozpoznawalności.”

Przykład:

Zdobyłem 5-letnie doświadczenie w pracy jako project manager w firmie Google. Kierowałem zespołem składającym się z 12 osób. W tym czasie przeprowadziłem 30 projektów, z których 26 przyniosło firmie blisko 70% zysk. Bardzo dobrze jest mi znana branża marketingu. W pracy stawiam na bezpośrednią i otwartą komunikację, co wpływa na wydajniejszą pracę całego zespołu.

Zakończenie

Zakończ swój list motywacyjny gotowością do osobistego spotkania z pracodawcą. Wyrażenie takiej chęci wskazuje na Twoją otwartość. Pokazuje to, że nie boisz się stanąć twarzą w twarz z nierzadko trudnymi pytaniami rekruterów.

Każdy list motywacyjny powinien być zakończony zwrotem grzecznościowym oraz podpisem na samym dole (podpis może być własnoręczny lub elektroniczny w zależności od tego, w jaki sposób wysyłasz list)

Przykład:

Chętnie spotkam się z Panią osobiście, aby opowiedzieć więcej o swoim doświadczeniu i odpowiedzieć na Pani pytania.

Z poważaniem

Imię i nazwisko”

Jak napisać list motywacyjny do pracy - o czym warto pamiętać?

Oprócz podstawowej konstrukcji warto również wiedzieć, na co rekruterzy zwracają uwagę w tego typu dokumencie. Dlatego podajemy Ci jeszcze kilka porad, które mogą Ci się przydać podczas pisania listu motywacyjnego. 

Pamiętaj, aby dopasować swój list motywacyjny do konkretnej oferty pracy

Jeżeli chcesz, aby przyszły szef spojrzał na Twoją aplikację w sposób indywidualny, musisz napisać unikalny list. Uwzględniaj swoje osiągnięcia, kursy i doświadczenie w kontekście tego jednego stanowiska, na które aplikujesz.

Każdy pracodawca myśli o korzyściach, które ten może wnieść do jego biznesu

Napisz zatem o tym, co możesz wnieść do firmy i co może Ci w tym pomóc. Pisząc list z perspektywy szefa, udowadniasz swoją zdolność patrzenia na różne sprawy szerzej. To może być czynnik, który wyróżni Cię na tle pozostałych kandydatów.

Sprawdź poprawność gramatyczną swojego listu motywacyjnego

Podczas aplikowania do pracy, powinieneś zadbać o poprawną polszczyznę oraz brak błędów ortograficznych i interpunkcyjnych. Wpływa to na odbiór nie tylko Twojego listu, ale także Ciebie jako osoby. Poprawność pisowni ma nie pozostawiać wątpliwości co do Twojego profesjonalizmu.

Nie przedłużaj. Pamiętaj, aby pisać zwięźle i na temat

Nie pisz listu motywacyjnego na kilka stron. Przedstaw po prostu swoją sylwetkę, podając najważniejsze aspekty dotychczasowej kariery zawodowej.

List motywacyjny - kreator online

Przygotowując dokumenty do nowej pracy, nie zapomnij o liście motywacyjnym. Jest on równie ważny, co CV. Pozwala poznać Cię nieco lepiej i przybliżyć Twoją sylwetkę zawodową. Nigdy nie wiadomo, w którym momencie to właśnie ten załącznik przeważy podczas rekrutacji kandydatów. 

Jeżeli jednak w dalszym ciągu kłopotem jest dla Ciebie list motywacyjny, kreator na naszej stronie powinien rozwiać Twoje wątpliwości. Oszczędź sobie stresu i skorzystaj z szablonu listu motywacyjnego już dziś.

Napisz CV w prosty i szybki sposób.

Stwórz CV

Już teraz zacznij tworzyć Twoje CV

Stwórz profesjonalne CV szybko i łatwo dzięki naszemu zaawansowanemu kreatorowi CV

+ Stwórz CV

Zaktualizowano January 10 2024

StarStarStarStarStar

Napisany przez

CV Maker oferuje kompletną platformę kariery z niezbędnymi funkcjonalnościami i cennymi informacjami dla osoby poszukującej pracy. Gotowy na następny krok? Stwórz swoje CV teraz

Zdobądź wymarzoną pracę z CVMaker

Szybko i łatwo stwórz profesjonalne CV. Pobierz je w ciągu 10 minut, kiedy i gdzie chcesz!

AddSmallStwórz swoje CV
CheckCircle

Zwiększ swoje szanse na znalezienie pracy z dobrym CV.