CV

>

Co wpisać w zainteresowaniach w CV?

StarStarStarStarStar

Co wpisać w zainteresowaniach w CV?

przez CVMaker

 • CV
 • · January 09 2024
 • · 6 minuta czytania
zainteresowaniach w CV

Spis treści

Kino, książki, sport i podróże... To zainteresowania, które Polacy bardzo często wpisują w swoim CV. Czy te przykłady pozwalają nam się wyróżnić na tle konkurencji? Bez wątpliwości pasje kulturowe w ujęciu sztuki, jak teatr telewizji czy filmy akcji, można wpisać do sekcji zainteresowań w CV. Jednak nie powinno budzić wątpliwości, że “zainteresowania” w CV, to szczególna sekcja w curriculum vitae, która służy, aby wyróżnić kandydata w gronie innych, starających się o to samo stanowisko. Wykorzystaj sekcje "Hobby" we właściwy sposób - nawet jeśli - nie interesujesz się niczym szczególnym.

Dlaczego warto uzupełnić sekcję "Zainteresowania" w CV? Czy warto wyróżnić każde ze swoich hobby? Jakie moje zainteresowania pasują do danej pracy? Przykłady hobby, które zawsze pozytywnie wpływają na ocenę kandydata. Jakich błędów unikać? Gdzie dodać sekcje? Więcej, poniżej.

Stwórz już teraz swoje profesjonalne CV

Stwórz CV

Dlaczego warto uzupełnić sekcję "Zainteresowania" w CV?

Do rywalizacji o konkretne stanowisko często zgłasza się wielu kandydatów. Zwłaszcza w dużych aglomeracjach miejskich powtarzają się ich umiejętności, jak i wykształcenie. W wielu firmach znajdujemy CV koleżanek i kolegów z tego samego roku studiów. Dlatego warto przeczytać nasz artykuł żeby wiedzieć co wpisać w zainteresowaniach w CV? Ta niepozorna, znajdująca się na ostatniej stronie sekcja w curriculum vitae może wyróżnić twoje CV w stosie dokumentów aplikacyjnych konkurencji. Jej mniej formalna forma pozwala na wyrażenie siebie bez obawy o zniesmaczenie rekrutera. Powinna być ona jak najbardziej spersonalizowana. 

Przykładowe zainteresowania, które zapadłyby  w pamięć każdemu z nas: 

 • Pisanie własnych opowiadań fun fiction 

 • Amatorskie rajdy samochodowe

 • Prowadzenie funpage na Facebooku

Pamiętaj, aby być jak najbardziej kreatywnym. Hobby mówi wiele o Tobie jako człowieku. Osoba odpowiedzialna za rekrutacje zapoznając się z Twoimi zainteresowaniami. Może odnieść błędne pierwsze wrażenie, jeśli przykładem zainteresowań w twoim CV będą "Krzyżówki", prawdopodobnie weźmie do ręki kolejne CV. Może się również okazać, że na rozmowie o pracę poznasz pokrewną duszę, co pozwala łagodniej negocjować warunki zatrudnienia, takie jak rodzaj umowy o pracę, czy wysokość wypłaty. Spotkanie ma charakter formalny, jednak zdarza się, że rekruterzy pytają o zainteresowania, by rozluźnić kandydata, odjąć mu stresu. O swoich zainteresowaniach wpisanych w CV powinieneś opowiadać bez przeszkód i z pasja. Twoje hobby może nawet stanowić podstawę do zatrudnienia. Wyobraź sobie, że o pracę na stanowisku kucharza w renomowanej restauracji japońskiej stara się kilku sushi masterów. Jeśli nie tylko umiesz kręcić wykwintne rolki, ale i uczęszczałeś na kurs japońskiego, a w Twojej biblioteczce pełno jest pozycji o kulturze Kraju Kwitnącej Wiśni, możesz być pewny, że Twoja kandydatura zostanie należycie rozpatrzona.

Czy w każdym wypadku pisać o swoim hobby? 

Jeśli sekcja "Hobby" w Twoim CV pozostanie pusta, nie ujdzie to uwagi rekrutującego. 

Brak wpisu w tej sekcji poprowadzi rekrutera do myślenia, że pominąłeś tą rubrykę z czystego lenistwa. Pominie Twoje CV tak, jak Ty pominąłeś tę rubrykę. Może również zapytać: "Czy naprawdę niczym się Pan/Pani nie interesuje?".  Nawet jeśli nie wpiszesz swoich zainteresowań, przygotuj się więc na pytania o ich brak. Zatem: czy warto wpisać w curriculum vitae swoje zainteresowania? Tak, wróć do punktu pierwszego naszego artykułu.

Przykłady zainteresowań pasujących do danej pracy 

Dzieląc się w CV swoją pasją, bądź szczery. Nie zapominaj jednak, że podczas procesu rekrutacyjnego na dane stanowisko nie wszystkie pasje są mile widziane. Zależnie od dziedziny, jedne z nich są bardziej pożądane od drugich. Staraj się wpisać do CV zainteresowania, które pośrednio lub bezpośrednio wiążą się ze stanowiskiem, na które aplikujesz. Czym zaintrygować rekrutera, gdy starasz się o posadę pracownika ds. obsługi klienta? Jakie zainteresowania wpisać w cv żeby przyciągnąć uwagę kierownika w firmie projektowo-budowlanej: 

Oto ciekawe przykłady zainteresowań pasujących do konkretnych profesji:

1. Mariusz stara się o posadę sekretarza w nadleśnictwie 

Zainteresowania:

 • Pszczelarstwo

 • Ekologia

 • Filmy drogi

2. Urszula stara się o pracę zdalną na stanowisku copywritera w portalu o tematyce rodzicielskiej

Hobby:

 • Rodzicielstwo bliskości

 • Psychologia

 • Kultura Włoch

3. Marianna chciałaby pracować jako kelnerka w renomowanej restauracji

Zainteresowania:

 • Socjologia miast

 • Teatr

 • Zdrowa żywność

4. Natalia marzy się posada w banku

Hobby:

 • Rynki finansowe

 • Rozwiązywanie analitycznych łamigłówek

 • Giełda

5. Alex marzy o pracy w agencji nieruchomości 

Zainteresowania:

 • Aglomeracje dużych miast

 • Aktorstwo

 • Nowoczesne budownictwo 

 • Dekoracje wnętrz

6. Karolinie marzy się praca w salonie kosmetycznym

Hobby: 

 • Naturalne kosmetyki 

 • Pielęgnacja według naszych babć 

 • Moda codzienna

7. Wanda chciałaby pracować jako nauczycielka w przedszkolu 

Hobby:

 • Historia bajek dziecięcych

 • Prawa człowieka

 • Metody wychowawcze

Stwórz już teraz swoje profesjonalne CV

Stwórz CV

Wyżej wymienione przykłady zainteresowań, nie są bezpośrednio związane z przyszłym stanowiskiem pracy, jednak zapoznając się z nimi, można odnieść wrażenie, że kandydaci doskonale sprawdzą się w nowej pracy.

A teraz kilka zasad ogólnych o których warto pamiętać przy wpisywaniu “Hobby” w CV: jeśli ubiegasz się o stanowisko programisty, który wraz z zespołem ma tworzyć projekty komercyjne, warto byś w sekcji "Hobby" wymienił gry zespołowe (jeśli oczywiście uprawiasz tego rodzaju sport). Współpraca na boisku zwiastuje dogadywanie się z drużyną firmową. Jeśli natomiast aplikujesz o przyjęcie do zespołu kreatywnego w agencji reklamowej, wpisz hobby, które pozwoli na wyróżnienie twojej osoby na tle innych. Bouldering, podróże szlakiem filmów czy gry planszowe prowokują osobę rekrutującą do zadawania pytań, co daje szansę na przedstawienie kolejnego pozytywnego aspektu Twojej kandydatury. Pozostając przy wątku elementu zaskoczenia - jeśli interesuje Cię dziedzina zupełnie odbiegająca od charakterystyki Twojego zawodu, podziel się nią w CV. W oczach pracodawcy z bezosobowego kandydata staniesz się ciekawym człowiekiem, który oprócz pracy ma rozmaite zainteresowania. 

Mimo że to kuszące, w CV nigdy nie kłam! Zainspiruj się wymienionymi w tym akapicie przykładami i zgłębiaj to, co naprawdę Cię interesuje. Nie masz pasji/talentu? Jest na to wieje rozwiązań, możesz uczęszczać na spotkania grup zainteresowań, by dowiedzieć się, co Ci odpowiada. Skorzystaj również z bogatej oferty kursów online, w trakcie których nauczysz się wszystkiego: od rolnictwa permakulturowego po historię Portugalii XV w.

O jakim hobby zawsze warto wspomnieć? 

Można uwielbiać puzzle i - tak jak pewien mieszkaniec Krosna - ułożyć największą, bo składającą się z 30 tysięcy elementów układankę świata, można również już od wczesnej jesieni przygotowywać "Szlachetne Paczki". W curriculum vitae nie należy być skromnym. Warto wspomnieć o hobby wyróżniającym się (taniec w zespole regionalnym, pieczenie tortów okolicznościowych), jak i takim, którego uprawianie wymaga odwagi, siły fizycznej i psychicznej (kolarstwo górskie, wspinaczka). Oryginalność i wytrwałość kandydata przekłada się zazwyczaj na jego podejście do pracy. W dobrym świetle przedstawią Cię również wszelkie działania altruistyczne, np. na rzecz środowiska (pszczelarstwo, sadzenie drzew, zero waste). 

 Jakich błędów unikać?

Najczęściej powtarzalne się błędy wpisywane do sekcji “Hobby”w CV błędów:

 • wpisywanie zbyt ogólnych pojęć - np. film, muzyka, książki,

 • pozostawienie pustej rubryki bądź nie umieszczanie jej w dokumencie aplikacyjnym

 • wpisywanie fałszywych informacji

Pamiętaj, by tego nie robić! Nawet jeśli masz wrażenie, że Twoje hobby na pierwszy rzut oka prezentują się tak, jak z nadużywanego przykładu, masz możliwość spersonalizowania ich, by przyciągnęły uwagę rekrutera. Jeśli czytasz książki, z pewnością masz ulubiony gatunek. Wojenne? Albumy? Relacje z podróży? Jeśli lubisz podróże, na pewno masz ulubiony kierunek. Argentyna? Tatry? Meksyk? Pamiętaj aby hobby, które umieścisz prowokowało pytania. Słuchasz wszystkiego, co leci w radiu? Nazwij to mianem "polskiej muzyki współczesnej" lub "muzyki klubowej". Nawet jeśli oglądasz filmy z weekendowej oferty komercyjnych stacji, możesz odnieść się do nich jako do "kina popularnego". Brzmi to zdecydowanie lepiej niż "filmy", zgadzasz się? Ważne, byś potrafił o swoim hobby rozmawiać ze swobodą, przebijającą się między słowami pasją.  Dlatego jeśli rozgrywkami NBA interesowałeś się w trakcie studiów, a od ich ukończenia minęły już 3 lata, w swoim curriculum vitae skup się na przykładach zainteresowań aktualnych lub tych związanych z przyszłą pracą.

Specjaliści ds. rekrutacji radzą też, by w dokumentach aplikacyjnych nie wspominać o hobby związanych z religią, seksem, alkoholem i innymi kontrowersyjnymi dziedzinami. Piwowarstwo to tematyka niezwykle interesująca, a posiadanie umiejętności browarniczych może budzić podziw, lecz również obawy. Rekruterzy zadadzą sobie pytania: czy hobby to nie uzależnienie? Czy pracownik nie będzie opuszczał poniedziałków ze względu na udział w wydarzeniach piwowarskich? 

Z drugiej strony, fakt braku możliwości wpisania w CV takiej pasji jak burleska może się spotkać ze sprzeciwem środowiska feministycznego (i nie tylko). Warto postawić sobie pytanie: czy wypada, abym jako potencjalna kierownik zespołu w znanej sieci banków, uprawiała tę sztukę teatralną? W wolnym od uprzedzeń świecie sferę pracy i hobby można by rozgraniczyć, w świecie rzeczywistym zależą od przyjętych na daną chwilę norm społecznych i kulturowych. Jeśli chodzi o zainteresowanie religią czy polityką, zdarzają się wyjątki od reguły. Pożądane jest, by kandydat na kustosza w muzeum interesował się islamem, hinduizmem i innymi religiami Wschodu, tak jak nauczyciela historii w szkole podstawowej może interesować polityką. Oto ciekawe przykłady błędów w zainteresowaniach w CV:

 • Zakłady bukmacherskie (gra w tzw. "sts")

 • Aplikacje randkowe

 • Masaż tantryczny

 • Kasyna internetowe

 • Kolekcjonowanie broni palnej

W ramach ćwiczenia możesz sobie wyobrazić, w jakiego rodzaju rekrutacji powyższe hobby byłyby mile widziane.

Gdzie dodać sekcję "Zainteresowania"? 

Zwyczajowo rubryka zainteresowań znajduje się na końcu CV, jako sekcja nie bezpośrednio powiązana z podstawą Twojej kandydatury, czyli wykształceniem, doświadczeniem i umiejętnościami.

Co w sytuacji, gdy nie masz pasji?

Jeśli lubisz czytać książki, chodzić do kina lub słuchać muzyki i myślisz, że Twoje hobby jest zbyt standardowe, by wypisać je w CV, przeczytaj ten artykuł raz jeszcze. W jednym miejscu znajdziesz wszystkie potrzebne wskazówki, aby twoje cv było unikalne. Pamiętaj, że zwiększa to Twoje szanse pracy na wymarzonym stanowisku. Każde z Twoich zainteresowań można przedstawić tak, by zaintrygowało osobę rekrutującą. Wystarczy trochę kreatywności, a przyszły pracodawca zapamięta cię na długie lata. 

Uważasz, że nie masz pasji? Zastanów się, o czym lubisz rozmawiać. Może od lat dbasz o działkę, uprawiasz warzywa i owoce? Może codziennie przeglądasz strony z informacjami ze świata lub prowadzisz ze znajomymi grupę o tematyce podróży? Zapewne jesteś ekspertem w temacie, który traktujesz nie jak hobby, a codzienność. Gotujesz na co dzień, dla siebie lub dla rodziny? Znasz dziesiątki przepisów, oglądasz programy kulinarne, lubisz poznawać nowe smaki... Tak, Twoim hobby są kulinaria! To ogólne zagadnienie, w CV możesz je jednak doprecyzować: przyrządzanie potraw kuchni polskiej, kuchnie świata, krytyka kulinarna - możliwości jest wiele. Każdy, kto ma czas wolny, ma ulubione zajęcie. Wystarczy ująć je w odpowiednie słowa i gotowe!

Każda z rubryk w curriculum vitae może wyróżnić Twoją kandydaturę na pożądane stanowisko. Często zdarza się, że  w pozostałych sekcjach trudno o urozmaicenie; wykształcenie, doświadczenie kandydatów często lubi się pokrywać, dzięki interesującemu hobby szanse na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną wzrastają.

Pamiętaj, by przykuć uwagę osoby prowadzącej rekrutację nie tylko wzorowymi umiejętnościami i ciekawymi zainteresowaniami, ale również przy pomocy oprawy wizualnej swojego dokumentu - większość ludzi bezwątpliwie jest wzrokowcami. Przy tworzeniu CV skorzystaj z kreatora CVMaker, a dokument, który Cię reprezentuje, będzie wyglądał estetycznie i interesująco. Życzymy powodzenia w uzupełnianiu tej "przyjemnej" rubryki!

Nie czekaj dłużej, stwórz swoje CV w prosty i łatwy sposób

Stwórz CV

Już teraz zacznij tworzyć Twoje CV

Stwórz profesjonalne CV szybko i łatwo dzięki naszemu zaawansowanemu kreatorowi CV

+ Stwórz CV

Zaktualizowano January 09 2024

StarStarStarStarStar

Napisany przez

CV Maker oferuje kompletną platformę kariery z niezbędnymi funkcjonalnościami i cennymi informacjami dla osoby poszukującej pracy. Gotowy na następny krok? Stwórz swoje CV teraz

Zdobądź wymarzoną pracę z CVMaker

Szybko i łatwo stwórz profesjonalne CV. Pobierz je w ciągu 10 minut, kiedy i gdzie chcesz!

AddSmallStwórz swoje CV
CheckCircle

Zwiększ swoje szanse na znalezienie pracy z dobrym CV.