CV

>

Jakie zdjęcie do CV?

StarStarStarStarStar

Jakie zdjęcie do CV?

przez CVMaker

 • CV
 • · January 09 2024
 • · 4 minuta czytania
Jakie zdjęcie do CV?

Spis treści

Prawdopodobnie już wiesz, że każdy element Twojego CV zostanie sprawdzony przez rekruterów. To sprawia, że decyzja o dołączeniu swojego zdjęcia jest ważna. Istnieje wiele zamieszania wokół zdjęć do CV. Dla niektórych umieszczenie zdjęcie twarzy w aplikacji o pracę wydaje się całkowicie obce, a dla innych jest to standardowa praktyka.

Standardy dotyczące przesyłania życiorysów, podobnie jak zwyczaje fotograficzne, mogą różnią się w zależności od kraju. Ważne jest, aby osoby poszukujące pracy przygotowały się na taką różnicę kulturową. Ma to znaczenie podczas ubiegania się o stanowisko, np. będąc za granicą.

Pamiętaj, aby każde CV było dopasowane do stanowiska pracy.

Stwórz CV już teraz!

Aby pomóc Ci wyeliminować domysły, bierzemy pod lupę cały świat. Podpowiadamy, gdzie powinieneś, a gdzie nie wypada dodawać zdjęcia do CV oraz życiorysie. (Uwaga: standardy zdjęć są takie same dla obu dokumentów).

Camera Flash

NIE dołączaj zdjęcia do CV w następujących krajach:

Wielka Brytania, Irlandia, Stany Zjednoczone

Powody, dla których nie uwzględniono profesjonalnego zdjęcia w CV w tych krajach, są proste: antydyskryminacja i prawo pracy. Firmy muszą być w stanie udowodnić, że ich procesy rekrutacyjne są wolne od profilowania opartego na rasie, płci, wieku, wyglądzie itp. Dlatego też, dla zachowania ostrożności, wolą nie widzieć zdjęć kandydatów towarzyszących podaniom o pracę.

Oczywiście mogą istnieć wyjątki od tej reguły, na przykład w przypadku ubiegania się o modelowanie lub wykonywanie zadań.

Camera Flash

Dodaj zdjęcie w CV w następujących krajach:

Austria, Belgia, Francja, Niemcy, Portugalia, Hiszpania, Kraje Skandynawskie, Bliski Wschód, Afryka, Azja, Ameryka Południowa,

W powyższych krajach umieszczanie zdjęcia w życiorysie jest ogólnie zalecane, nawet jeśli pracodawcy wyraźnie o to nie proszą. Należy jednak pamiętać, że zwyczaje różnią się w zależności od organizacji, a normy krajowe mogą ulec zmianie. Dlatego niektórzy pracodawcy mogą poprosić Cię o niedołączanie zdjęcia do wniosku. W takim przypadku powinieneś go przestrzegać.

Wiemy, co sobie myślisz: „Mojego kraju nie ma na żadnej z powyższych list.” W wielu krajach reguły życiorysu nie są tak czarno-białe. Osoby rekrutujące będą przyzwyczajone do otrzymywania życiorysu ze zdjęciami lub bez nich, w zależności od zawodu.

Mimo wszystko, żeby zapobiec pomyłce, zalecamy, aby nie dołączać zdjęcia. Przede wszystkim, jeśli firma podczas rekrutacji naprawdę chce rozpatrywać twój wygląd, wówczas celowo poprosi o zdjęcie w ramach twojej aplikacji. Pamiętaj, że osoby rekrutujące mogą również wyszukiwać Cię w Internecie za pośrednictwem Google lub platform mediów społecznościowych. Dlatego prawdopodobnie zobaczą Cię, nawet jeśli nie zamieścisz zdjęcia w CV. Dlatego ważne jest, aby każdy poszukujący pracy miał czysty obraz online.

Czy powinienem dodać zdjęcie do mojego polskiego CV?

W Polsce nie ma obowiązku dołączania zdjęcia do życiorysu. Żaden kodeks nie określa z góry takiej konieczności. Wiemy jednak, że dołączenie swojej fotografii może pomóc Ci w trakcie aplikacji na określone stanowisko. Szczególnie w przypadku, gdy Twój zawód czymś się wyróżnia. 

Może ubierasz do pracy odpowiedni uniform lub w Twojej profesji obowiązuje określony dresscode? Wówczas dobrze jest pokazać się rekruterowi od tej profesjonalnej strony i dodać zdjęcie w danym ubiorze. Jeżeli w Twoim zawodzie profesjonalny wygląd ma znaczenie, wówczas powinieneś przyłożyć do zdjęcia większą uwagę.

Oczywiście nic się nie stanie, jeśli nie zamieścisz zdjęcia w swoim polskim CV. Możesz zostać o nie poproszony na dalszym etapie rekrutacji, ale to wciąż nie jest wymogiem. Jeżeli jednak zdecydujesz się na ten ruch od razu, postawi Cię to w lepszym miejscu rekrutacji. Sprawisz tym, że pracodawca lepiej Cię zapamięta, wzbudzisz w nim zaufanie i przede wszystkim przedstawisz się jako profesjonalista.

Nie czekaj, nigdy nie ma idealnego momentu.

Stwórz CV już teraz!

W jakich przypadkach dodać CV ze zdjęciem?

Istnieją zawody, w których aparycja oraz ogólny wygląd mają bardzo duże znaczenie. Są to na przykład profesje związane z zakładaniem podczas pracy specjalnego uniformu. Są firmy, które dla budowania profesjonalnego wizerunku marki, wymagają adekwatnego stroju. Mogą być to na przykład urzędnicy bankowi, przedstawiciele handlowi, hostessy, stewardessy czy nawet lekarze.

Podobnie sytuacja ma się, kiedy chodzi o zawody związane ze służbą. Jeżeli aplikujesz na przykład na stanowisko strażaka, policjanta czy ratownika medycznego, to zdjęcie wzbudzi respekt i wskaże na Twój profesjonalizm oraz rzetelność. Zwiększy ono także szansę na to, że przyszły pracodawca lepiej zapamięta Twój wygląd i będzie go kojarzył z profesjonalnym CV.

Jak umieścić zdjęcie w CV, żeby się nie pomylić?

Podczas dodawania zdjęcia do CV, łatwo jest o błędy, które mogą działać na Twoją niekorzyść podczas rekrutacji. Istnieje kilka czynności, które wykonane w sposób niepoprawny zmniejszą twoją szansę dostania się na rozmowę kwalifikacyjną. 

Jak zrobić zdjęcie do CV, aby uniknąć pomyłek? 

 1. Pamiętaj o tym, aby Twoje zdjęcie było małe, ale za to wyraźne i dobrej jakości. Nie powinno ono dominować dużej przestrzeni CV,

 2. Na zdjęciu powinna być widoczna Twoja twarz i ewentualnie ramiona,

 3. Twoje zdjęcie powinno być aktualne,

 4. Zadbaj o dobre światło,

 5. Postaw na naturalność i neutralny wyraz twarzy,

Kiedy już decydujesz się na wstawienie do swojego życiorysu zdjęcia, poświęć chwilę na zrobienie prawidłowej fotografii. Niech przedstawia Cię ona w sposób profesjonalny i pokazuje, że dbasz o szczegóły.

Jak zrobić idealne zdjęcie do CV?

Jeśli masz zamiar dodać zdjęcie do CV, najlepiej zrobić to profesjonalnie. Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami, aby zrobić genialne pierwsze wrażenie.

 • Ubieraj się zgodnie z rolą/kulturą firmy. Jeśli ubiegasz się o stanowisko bankiera inwestycyjnego, ubierz się odpowiednio. W przypadku innych ról strój może być lepiej dopasowany, w zależności od stanowiska. Niektóre zawody mają typowy dla nich uniform (np. szefa kuchni).

 • Zastanów się nad zatrudnieniem profesjonalnego fotografa. Wyniki mówią same za siebie i nie są tak drogie, jak mogłoby się wydawać.

 • Dopasuj swoje zdjęcie CV do zdjęcia na LinkedIn. Pracodawcy, którzy przeglądają Twoje CV, a następnie wyszukują Cię na LinkedIn, szybko rozpoznają Twoją „osobistą markę”.

 • Nie używaj zdjęć typu selfie. Aparat Twojego smartfona nie do końca jest odpowiednim narzędziem do tego zadania. Robienie własnego zdjęcia mówi pracodawcom, że nie jesteś fanem dodatkowego wysiłku.

 • Nie rozpraszaj. Nie chcesz, aby rekruterzy skupiali się na Twoim wyglądzie, ale na umiejętnościach i doświadczeniu. Unikaj więc szalonych fryzur i eksperymentów z makijażem.

 • Nie powiększaj swojego zdjęcia. Możesz wyglądać świetnie, ale nie chcesz zajmować cennej przestrzeni potrzebnej na zawartość CV. Wystarczy małe zdjęcie wielkości takiej jak w paszporcie w prawym górnym rogu CV.

  Check

  Idealne zdjęcie

  • zgodnie z rolą/kulturą firmy,

  • zdjęcie na białym/szarym tle wyglądające profesjonalnie,

  • widoczna Twoja twarz i ewentualnie ramiona,

  • zdjęcie wielkości takiej jak w paszporcie.

  Close

  Unikaj dodawania zdjęcia

  • nie dodawaj zdjęcia w krajach, w których jest to zabronione,

  • zdjęcie z imprez, podróży, lub z jeszcze inną osobą

  • kiedy zdjęcie jest z 10-ciu lat,

  • jeżeli w ogłoszeniu pisze, aby nie dodawać zdjęcia.

Jakie zdjęcie do CV? Tylko twarz czy cała sylwetka?

Powyższe pytanie często pojawia się podczas tworzenia życiorysu do nowej pracy. Odpowiedź tutaj nie jest jednoznaczna, ponieważ znowu można by odpowiedzieć: “to zależy”.

Zazwyczaj w CV zamieszcza się zdjęcie głowy i ewentualnie ramion. Chcemy dzięki temu zgrabnie wkomponować fotografię w całokształt CV i nie zabierać nią zbyt dużo miejsca. Zamiast tego, możemy zagospodarować wolną przestrzeń na rozpisanie ważniejszych kwestii typu umiejętności czy zdobyte certyfikaty. 

Jeżeli aplikujesz na stanowisko w zawodzie wymagającym specjalnego uniformu, oczywiście możesz dołączyć zdjęcie całej sylwetki. Wtedy zyskasz na profesjonalizmie i zaprezentujesz swoją osobę szczególnie zawodowo. Nie zapomnij wtedy jednak o uzupełnieniu wolnej przestrzeni. Musisz to zrobić w taki sposób, aby cały życiorys był estetyczny i jednocześnie zawierał wszystkie potrzebne informacje na temat Twojej ścieżki zawodowej.

Ostatecznie jednak rekomendujemy zamieszczanie zdjęcia samej twarzy i ramion. Wygląda to zgrabniej i zdecydowanie bardziej estetycznie. A co najważniejsze, takie zdjęcie nie odwraca uwagi od ważniejszych punktów Twojego CV. Jeżeli nadal nie masz co do tego pewności, zerknij na przykładowe zdjęcie do CV.

Nie zastanawiaj się, nie trać czasu!

Stwórz swoje CV już teraz!

Już teraz zacznij tworzyć Twoje CV

Stwórz profesjonalne CV szybko i łatwo dzięki naszemu zaawansowanemu kreatorowi CV

+ Stwórz CV

Zaktualizowano January 09 2024

StarStarStarStarStar

Napisany przez

CV Maker oferuje kompletną platformę kariery z niezbędnymi funkcjonalnościami i cennymi informacjami dla osoby poszukującej pracy. Gotowy na następny krok? Stwórz swoje CV teraz

Zdobądź wymarzoną pracę z CVMaker

Szybko i łatwo stwórz profesjonalne CV. Pobierz je w ciągu 10 minut, kiedy i gdzie chcesz!

AddSmallStwórz swoje CV
CheckCircle

Zwiększ swoje szanse na znalezienie pracy z dobrym CV.