CV

>

Jak stworzyć CV z niewielkim lub bez doświadczeniem zawodowego?

StarStarStarStarStar

Jak stworzyć CV z niewielkim lub bez doświadczeniem zawodowego?

przez CVMaker

  • CV
  • · January 09 2024
  • · 6 minuta czytania
cv bez doświadczenia

Spis treści

Dzięki rywalizacji i intensywnej atmosferze, która czasami towarzyszy znalezieniu pracy w dzisiejszych czasach, młodzi ludzie mogą odczuwać szaloną presję podczas poszukiwania pracy. Chcemy stworzyć idealne CV, dobrać idealną rozmowę kwalifikacyjną i wywrzeć doskonałe wrażenie na potencjalnych pracodawcach. Chcemy ubiegać się o staż, pracę wakacyjną lub wolontariat, ale niestety brak doświadczenie zawodowego powoduje zwątpienie i w ogóle, to co dodać do swojego CV?

Nie panikuj! Przedstawimy kilka wskazówek, które pomogą Ci wypełnić CV i zdobyć wymarzoną pracę lub staż!

Jeśli jesteś licealistą lub studentem i masz bardzo małe doświadczenie zawodowe, które można umieścić w swoim CV? Oto wskazówki od zespołu CVMaker, które pomogą Ci wypełnić puste strony CV.

Stwórz już teraz swoje profesjonalne CV

Stwórz swoje CV

1. Uzupełnij swój profil

Najpierw zacznij od napisania krótkiego przedstawienia się w swoim CV. To wprowadzenie pozwoli rekruterowi szybko zorientować się, kim jesteś i czego szukasz. Wpisz swoje dane osobowe (nazwisko, imię, adres zamieszkania, e-mail, datę urodzenia), następnie tytuł poszukiwanego stanowiska lub stażu, na końcu rodzaj umowy, która Cię interesuje “staż, praca sezonowa, wolontariat, pełny etat / praca w niepełnym wymiarze".

Camera Flash

Ważne

Aby ulepszyć swój profil, ważne jest podkreślenie cech i umiejętności, które staną się atutem podczas poszukiwania pracy. Jeśli na przykład, szukasz pracy w branży HoReCa, w tym wypadku podkreślenie zdolności radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami. Swoją uprzejmością lub tym, że arytmetyka mentalna jest Twoją mocną stroną.d

2. Dodaj doświadczenie zawodowe w CV

Teraz musisz napisać część dotyczącą twojego doświadczenia życiowego. Może się to okazać skomplikowanym ćwiczeniem, gdy masz niewielkie lub żadne doświadczenie w miejscu pracy.

Nadszedł czas, aby poszukać doświadczenia, które może być wartościowe w Twoim CV. Każde płatne lub bezpłatne doświadczenie powinno być wyróżnione w CV.

Czy pomogłeś członkowi swojej rodziny w prowadzeniu straganu na przykład na pchlim targu lub na targach pracy?

Nie wahaj się o tym wspomnieć, to doświadczenie pokaże, że miałeś pierwszy kontakt w zakresie sprzedaży (kontakt z klientem, sposób sprzedaży, organizacja punktu sprzedaży, kasa itp.)

Jeśli twoi rodzice powierzyli ci opiekę nad Twoją młodszą siostrę lub młodszym bratem, możesz również szczegółowo opisać swoje doświadczenia związane z opieką nad dzieckiem (przygotowywanie posiłków, pomoc w odrabianiu lekcji, wczesna nauka itp.)

Czy masz prawo jazdy? Czy możesz korzystać z różnych pakietów oprogramowania? Czy znasz się na mediach społecznościowych? 

Często absolwenci pomijają umiejętności, których potrzebują pracodawcy, ponieważ uważają, że są one oczywiste lub nieważne. Szczególnie przydatne są programy komputerowe, których możesz używać i języki, którymi się posługujesz. Wypisz swoje role wolontariusza tak, jak w przypadku pracy - z wyszczególnieniem czasu, w którym byłeś wolontariuszem, odpowiednich zadań, które podjąłeś, oraz umiejętności, które rozwinąłeś.

Zdarza się, że pozaszkolne role są bardzo podobne do prac dla absolwentów, o które się ubiegasz, niż do jakiejkolwiek pracy dorywczej, którą podjąłeś. Priorytetyzuj je jako takie. Jeśli ubiegasz się o stanowisko copywritinga, pracodawcy będą pod większym wrażeniem, gdy usłyszą, że napisałeś do swojej gazety studenckiej, niż że pracowałeś w lokalnej restauracji typu fast-food.

Stopnie naukowe są doskonałym źródłem umiejętności, które można dodać. Jeśli napisałeś rozprawę, możesz porozmawiać o swoich zdolnościach badawczych. Jeśli przedstawiałeś prezentacje jako część swojego dyplomu, możesz twierdzić, że masz doświadczenie w prezentacji. Można również wspomnieć o umiejętnościach zdobytych podczas grupowej pracy nad projektami, niezależnej organizacji i planowaniu oraz wszelkiej konkretnej wiedzy związanej z pełnioną funkcją.

Nie popełniaj błędu i nie zostaw pustego miejsce w CV tylko dlatego, że brakuje Ci doświadczenia zawodowego. Sekcja z doświadczeniem jest w CV, sposobem na zademonstrowanie, w jaki sposób przeszłe doświadczenia, będą przydatne dla przyszłego pracodawcy. Możesz wykorzystać te informacje z dyplomu.

Przebiegłeś maraton? Wygrałeś nagrodę? Skoczyłeś na spadochronie? Zamieść to w swoim CV. To są bardzo ciekawe umiejętności, które pokazują odwagę.

Pracodawcy otrzymują wiele aplikacji na każdą pracę absolwenta. Wyróżnianie się z tłumu i bycie zapadającym w pamięć jest dużym bodźcem do wzięcia udziału w rozmowie kwalifikacyjnej.

3. Podkreśl znajomość jednego lub kilku języków obcych (jeśli znasz)

Umiejętności językowe są niezwykle cenne dla każdego pracodawcy. Świat jest obecnie tak międzynarodowy i wielokulturowy, że nigdy nie wiadomo, kiedy znajomość języków może się przydać. Wiele firm zatrudnia ludzi specjalnie do znajomości języków obcych, więc znajomość języka obcego jest ogromnym plusem w twoim CV. Wymieniając znajomość języków obcych w swoim CV, uwzględnij, czy jesteś początkującym, średnio zaawansowanym czy zaawansowanym w mówieniu, czytaniu i pisaniu. Nigdy nie wyolbrzymiaj swoich umiejętności językowych, na wypadek gdybyś musiał udowodnić swoje umiejętności w pracy i nie możesz sprostać wysokim standardom swojego CV.

Dlatego nie wahaj się i promuj języki, którymi się posługujesz. Prawdą jest to, że umiejętność posługiwania się innymi językami jest obecnie na topie, im więcej języków znasz, tym większe masz szanse na znalezienie pracy, której szukasz! Będziesz mógł ubiegać się o wolne miejsca pracy, poszukując pracowników, którzy będą w stanie obsłużyć zagraniczną klientelę, przetłumaczyć dokumenty albo nawet i stronę, dla której będziesz pracować.

Camera Flash

Wskazówki

Jeśli starasz się o stanowiska międzynarodowe, znajomość języków obcych będzie atutem w procesie selekcyjnym docelowej firmy.

Stwórz już teraz swoje profesjonalne CV

Stwórz swoje CV

4. Jak dodać istotne podróże w swoim CV?

Niektórzy ludzie mogą pomyśleć, że podróżowanie to tylko hobby, a zatem nie jest to przydatne dane uwierzytelniające do umieszczenia w CV. Ale w zależności od rodzaju podróży, którą odbyłeś, może to być po prostu specjalny dodatek do zwykłego CV.

Podróżowanie to jedna z najodważniejszych, najtrudniejszych i najbardziej otwierających oczy rzeczy, jakie może zrobić młody człowiek.

Podróżując możesz zdobyć nową wiedzę o świecie i jego kulturach, a także zdobyć cenne doświadczenie życiowe. Zwłaszcza jeśli skończyłeś Turystykę i aplikujesz na agenta turystyki.

Aby to zrobić, musisz poznać różnicę między „umiejętnościami twardymi” a „umiejętnościami miękkimi”.

Umiejętności twarde to umiejętności, których można się nauczyć, takie jak nauka sportu, rzemiosła lub języka. Zwykle można je zmierzyć lub ocenić i są one bardzo szczegółowe.

Umiejętności miękkie to umiejętności, które dostosowujesz przez całe życie, poprzez interakcję z innymi ludźmi i określone sytuacje życiowe. Przykłady umiejętności miękkich obejmują naukę komunikacji, ustalania budżetu, organizacji grupy, adaptacji, radzenia sobie z presją lub stresem oraz negocjacji.

Zastanów się, które umiejętności są przydatne w pracy i czy powinny być wymienione w CV. Prawie zawsze powinieneś wspomnieć o umiejętnościach twardych, ale czasami umiejętności miękkie nie są konieczne.

Na przykład wszelkie umiejętności przywódcze lub organizacyjne są zwykle cenne w każdym środowisku pracy, więc możesz o nich wspomnieć. Umiejętności budżetowania będą przydatne tylko wtedy, gdy praca, o którą się ubiegasz, ma coś wspólnego z pieniędzmi. W przeciwnym razie nie ma to znaczenia. Umiejętności komunikacyjne, takie jak bycie dobrym mówcą, negocjatorem lub pisarzem - nie muszą być wspominane, ponieważ można je będzie zauważyć w CV i podczas rozmowy kwalifkacyjnej.

Czasami oferty pracy zawierają listę umiejętności lub cech osobowości, których szukają u przyszłych pracowników. Jeżeli podróżowanie pomogło Ci rozwinąć którąkolwiek z tych umiejętności, możesz o nich wspomnieć - ponieważ jest to wspomniane w wymogach stanowiska.

5. W swoim CV wspomnij o studiowaniu za granicą

Studiowanie za granicą to często pierwszy raz, gdy młodzi podróżnicy opuszczają dom na dłuższy okres czasu. Oczywiście powinieneś zawrzeć w swoim CV wykształcenie, ale jeśli spędziłeś semestr lub rok za granicą. Pamiętaj, aby to podkreślić.

Studiowanie za granicą pokazuje, że udało Ci się z sukcesem kontynuować naukę w obcym kraju. Przystosowanie się do innej kultury i systemu edukacyjnego może być trudne. Więc bez wątpienia, dzięki temu doświadczeniu naturalnie zostały nabyte pewne umiejętności twarde lub miękkie

Wszystko, czego potrzebujesz, to jedna linia opisująca, gdzie i jak długo studiowałeś za granicą, ale upewnij się, że znajduje się ona w CV w sekcji „Edukacja”.

6. Uwzględnij doświadczenie w pracy z mediami cyfrowymi

Jeśli ubiegasz się o jakąkolwiek pracę, która obejmuje komunikację, marketing, public relations, pisanie lub dziennikarstwo. Pamiętaj, aby zamieścić blogi, zdjęcia lub media społecznościowe, które mogłeś wykonywać za granicą. Nie mam na myśli wspominania o postach na Instagramie, które udostępniłeś podczas podróży. Mam na myśli udostępnianie za każdym razem, gdy wymieniłeś się pracą, związaną z marketingiem cyfrowym, fotografią lub za każdym razem, gdy twoje teksty zostały opublikowane na blogu poświęconym studiom za granicą lub w witrynie podróżniczej.

Jeśli zdobyłeś jakieś umiejętności cyfrowe podczas podróży i wolontariatu za granicą, co można również udowodnić poprzez opublikowaną pracę lub zdjęcia, umieść to w swoim CV.

W dzisiejszych czasach każda firma potrzebuje mediów społecznościowych i treści cyfrowych, jeśli chce odnieść sukces we współczesnym świecie. Więc nawet jeśli Twoja praca nie dotyczy komunikacji, Twoja firma może potrzebować dodatkowej pomocy w fotografii lub mediach społecznościowych.

Stwórz już teraz swoje profesjonalne CV

Stwórz swoje CV

7. Słowa kluczowe, słowa kluczowe, słowa kluczowe

Większość pracodawców korzysta z jakiejś formy systemu śledzenia kandydatów (ATS) do skanowania i sortowania CV. Może się to wydawać niesprawiedliwe, ale taka jest rzeczywistość współczesnego zatrudniania. Aby temu zaradzić, podczas ubiegania się o jakąkolwiek pracę będziesz chciał wymyślić i dołączyć listę słów kluczowych do swojego CV. Najlepszym miejscem na znalezienie tych słów kluczowych jest samo ogłoszenie o pracę lub ogłoszenia o podobnych ofertach pracy.

8. Dodaj list motywacyjny

Nawet jeśli nie jest to wymagane, ogólnie dobrym pomysłem jest przesłanie krótkiego listu motywacyjnego wraz z CV. Listy motywacyjne są tam, gdzie ujawnia się Twoja osobowość i musisz je wykorzystać, aby uzasadnić, dlaczego jesteś idealnym kandydatem do tej pracy. Wyjątkowy list motywacyjny może przekonać pracodawcę do zaproszenia Cię na rozmowę kwalifikacyjną, nawet jeśli samo CV nie zawiera wszystkich rzeczy, które chcieliby zobaczyć.

9. Zwróć uwagę na szczegóły techniczne

Podczas edytowania CV upewnij się, że nie ma żadnych błędów interpunkcyjnych, gramatycznych, ortograficznych ani innych, które sprawią, że Twoje CV będzie wyglądać nieprofesjonalnie. Następnie poproś znajomego lub członka rodziny o przeczytanie go ponownie, aby wyłapać wszelkie błędy, które mogłeś przeoczyć - nie możesz pozwolić sobie na literówkę lub brakujące słowo jako kandydat bez wcześniejszego doświadczenia zawodowego. Pamiętaj też, aby zróżnicować swój język i używać czasowników oznaczających działania w swoim CV, aby utrzymać zaangażowanie czytelnika.

Już teraz zacznij tworzyć Twoje CV

Stwórz profesjonalne CV szybko i łatwo dzięki naszemu zaawansowanemu kreatorowi CV

+ Stwórz CV

Zaktualizowano January 09 2024

StarStarStarStarStar

Napisany przez

CV Maker oferuje kompletną platformę kariery z niezbędnymi funkcjonalnościami i cennymi informacjami dla osoby poszukującej pracy. Gotowy na następny krok? Stwórz swoje CV teraz

Zdobądź wymarzoną pracę z CVMaker

Szybko i łatwo stwórz profesjonalne CV. Pobierz je w ciągu 10 minut, kiedy i gdzie chcesz!

AddSmallStwórz swoje CV
CheckCircle

Zwiększ swoje szanse na znalezienie pracy z dobrym CV.