CV

>

Umiejętności w CV - co wpisać, jak je udowodnić?

StarStarStarStarStar

Umiejętności w CV - co wpisać, jak je udowodnić?

przez CVMaker

 • CV
 • · January 10 2024
 • · 6 minuta czytania
Umiejętności w CV

Spis treści

Wykształcenie i doświadczenie to niewątpliwie ważne punkty w CV, jednak potencjalny pracodawca i tak na dłużej zatrzyma się przy sekcji mówiącej o kwalifikacjach. To, gdzie się kształciłeś i pracowałeś nie zawsze wiąże się z tym, co musisz umieć, by zajmować dane stanowisko. Jakie kompetencje wpisać w CV? Dowiesz się z lektury tego artykułu!

 1. Różnica między kompetencjami twardymi i miękkimi 

 2. W jakim celu dodać umiejętności do CV?

 3. Jakie kompetencje wpisać w CV?

 4. W którymi miejscu dodać sekcję "Umiejętności"?

 5. Jak określić swój poziom kompetencji? 

 6. Jak zdobywać kwalifikacje? 

 7. Przykłady sekcji "Umiejętności". 

Stwórz już teraz swoje profesjonalne CV

Stwórz swoje CV

1. Różnica między kompetencjami twardymi i miękkimi

Według najbardziej ogólnego podziału, kompetencje można podzielić na twarde i miękkie. Twarde to te, które nabywasz w procesie edukacji samodzielnej lub w instytucji, potwierdzone certyfikatami, dyplomami, wykonanymi przez Ciebie pracami lub słowem. Do umiejętności twardych zaliczamy językowe, techniczne, cyfrowe i zawodowe. Kompetencji miękkich z kolei trudno się nauczyć - choć nie jest to niemożliwe. 

To wszelkie zdolności związane z Twoim charakterem, inteligencją emocjonalną i życiem w społeczeństwie. Należą do nich między innymi umiejętność pracy w grupie, zdolności organizacyjne czy radzenie sobie ze stresem. Jakie zdolności z punktu widzenia pracodawcy są bardziej istotne? Według niektórych, kompetencji miękkich nie warto wpisywać w CV, bowiem każdy jakimiś dysponuje. Łatwość w nawiązywaniu kontaktów czy umiejętność pracy pod presją czasu podlegają subiektywnej ocenie i w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej niełatwo je zweryfikować. 

Z drugiej strony, nieważne, kim jesteś, ważne jest to, co potrafisz. To hasło wzniosłe, jakkolwiek błędne. Dlaczego? Dowiedziałeś się, pojmując różnicę między kompetencjami twardymi i miękkimi. Na dzisiejszym rynku pracy liczą się oczywiście te twarde: techniczne, komputerowe, zawodowe, z punktu widzenia prowadzących komercyjne projekty ważne jest jednak, by pracownik był komunikatywny, potrafił współpracować i wykonywać zadania pod presją czasu. 

2. W jakim celu dodać umiejętności do CV? 

To jedna z ważniejszych (o ile nie najważniejsza) z sekcji. To zbiór kompetencji świadczących o tym, że to Ty jesteś odpowiednią osobą na dane stanowisko - decyduje o tym nie doświadczenie ani wykształcenie, lecz właśnie kwalifikacje. Jakie kompetencje wpisać, by pracodawca był pod wrażeniem Twojej kandydatury? Dowiesz się tego w następnym punkcie.

Stwórz już teraz swoje profesjonalne CV

Stwórz swoje CV

3. Jakie kompetencje wpisać w CV? 

Przede wszystkim prawdziwe. Osoba rekrutująca w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej zorientowałaby się, że podajesz nieprawdziwe informacje. Co więcej, gdyby niekompetencja pracownika wyszła na jaw dopiero po objęciu stanowiska, czekałoby go zwolnienie dyscyplinarne. Twoje doświadczenie zawodowe nie musi być oczywiście jedynym źródłem kompetencji. Zdarza się, że uczniowie i studenci, którzy poszukują pierwszej pracy, zdobywają sprawności w trakcie kursów, a nawet sami w domu. Odwołując się do podziału z punktu pierwszego, w skład kompetencji twardych wchodzą m.in.: - językowe - niemal każdy uczy się angielskiego, zna go jednak w innym stopniu. W podpunkcie "Angielski" należy zatem wpisać stopień zaawansowania w posługiwaniu się językiem. Oto przykłady:

 • Angielski - biegły w mowie i w piśmie

 • Niemiecki - komunikatywny w mowie

 • Japoński - podstawowy, znajomość hiragany

- techniczne - wiążą się z wykorzystywaniem narzędzi, technologii czy obsługą sprzętu. Pozyskujesz je w trakcie kursów i praktyki. Przykładowe zdolności techniczne:

 • Certyfikat kompetencji spawacza TÜV SÜD, książeczka spawacza ważna do 05.2021

 • 5-letnie doświadczenie w tworzeniu systemów informatycznych

 • Certyfikat ukończenia szkolenia "Obsługa i programowanie obrabiarek sterowanych numerycznie CNC"

- umiejętności cyfrowe związane są z obsługą komputera. Świadczą o ogólnej znajomości danego systemu, ale i sprawności w posługiwaniu się programami, potrzebnymi na konkretnym stanowisku. Przeważająca większość szukających pracy sprawnie porusza się w środowisku komputerowym i sieci WWW, dlatego też "umiejętność obsługi komputera" to w CV element zbędny. Pomyśl, czy znasz się na czymś, co dla przyszłego pracodawcy będzie szczególnie istotne? Jeśli starasz się o pracę na stanowisku specjalisty ds. marketingu, dodatkowym atutem będzie umiejętność obsługi systemów CMS (np. WordPress, Joomla, Drupal), którą możesz nabyć przy okazji pisania bloga lub prowadzenia stron internetowych dla firm. Jeżeli natomiast masz w planach ubieganie się o posadę asystentki, z pewnością przyda Ci się umiejętność szybkiego, bezwzrokowego pisania na klawiaturze. W końcu do Twoich obowiązków będzie należało notowanie... Przykładowe kompetencje komputerowe:

 • obsługa fanpage'a na Facebooku, w tym zakup reklam i analiza statystyk,

 • korekta zdjęć okolicznościowych (wesela, chrzciny, imprezy) w programie Adobe Photoshop,

 • umiejętność zarządzania katalogami w programie Microsoft Excel

- kwalifikacje zawodowe wiążą się z wykonywanym zawodem, są więc najważniejsze z punktu widzenia rekrutującego. Co może do nich należeć?

 • Znajomość ustawy o pomocy społecznej i ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci

 • Sprawna obsługa kelnerska na dużych uroczystościach (regularna obsługa wesel na 100, 150 osób w 5-osobowym zespole kelnerskim)

 • Prowadzenie księgowości dla firm z branży budowlanej

- kompetencje miękkie to wszelkie atuty związane z Twoim sposobem bycia i odnajdywania się w społeczeństwie: umiejętności komunikacyjne, związane z kreatywnością lub pracą pod presją. Jakie zdolności interpersonalne wpisać w CV? Pamiętaj, by nie stosować pustych haseł, określeń bez wyjaśnienia. Jeśli do swoich przymiotów dodasz umiejętność pracy w stresie, poprzyj ją przykładem - "Prowadzenie imprez masowych: festiwali, dni miast powiatowych, festynów". Jak wkomponować w CV kompetencje miękkie, by pracodawca uznał je za warte uwagi? Oto przykładowe:

 • Prowadzenie negocjacji (negocjowanie umów handlowych o indywidualnej wartości ok. 50 000 PLN)

 • Dobra organizacja pracy - planowanie zadań, zwiększona efektywność

 • Wysoka kultura osobista - rekomendacje od kilkudziesięciu zadowolonych klientów banku

Stwórz już teraz swoje profesjonalne CV

Stwórz swoje CV

4. W którym miejscu dodać sekcję "Umiejętności"?

Według klasycznego wzoru, sekcję tę umieszcza się w curriculum vitae na przedostatnim miejscu, przed "Zainteresowaniami" lub "Wykształceniem" (zależnie od wzoru).

Używając CV-maker.pl aplikacji, możesz zainteresowania wpisać, zależności od wzoru, który jest Ci potrzebny.

W łatwy sposób możesz wybrać i dostosować do Twojego CV. 

umiejetnosci w cv-maker;

5. Jak określić swój poziom kompetencji?

Poziom kompetencji to sprawa dyskusyjna. Bo czy podpunkt "Znajomość języka programowania JAVA" odnosi się wyłącznie do tworzenia prostych programów czy też skomplikowanych, wielopoziomowych systemów? Każdą podaną w CV umiejętność należy sprecyzować w sposób zrozumiały dla potencjalnego pracodawcy, najlepiej przy użyciu przykładów. A więc: "Znajomość języka programowania JAVA - stworzenie popularnej aplikacji mobilnej do śledzenia przebiegu ciąży PregnancyMe" brzmi dobrze, zwłaszcza że w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej możesz rozwinąć wątek i opowiedzieć więcej o działaniu programu. 

Nieco inaczej przedstawia się zagadnienie określania w CV poziomu znajomości języków obcych. Jeszcze kilkanaście lat temu znajomość języka angielskiego bądź orientalnego wyrażano słowami: poziom podstawowy, średnio zaawansowany, biegły. Ewentualnie stosowano określenia dodatkowe: biegły w mowie, średnio zaawansowany w piśmie. Następnie, wraz ze zwiększoną możliwością uzyskania certyfikatów językowych w szkole, na uczelni czy po ukończeniu kursu, poziom znajomości obcej mowy zaczęto określać przy użyciu skali europejskiego poziomu biegłości językowej, w której A1 to początkujący, a C2 biegły. 

Ze względu na powszechną znajomość skali Rady Europy przyjęło się stosowanie w CV jej oznaczeń również przez osoby bez certyfikatu. Co nie było błędem: A1, A2, B1, B2 oraz C1 i C2 używano jedynie do określenia poziomu znajomości języka, informację o uzyskanym certyfikacie dodawano w tym samym podpunkcie. Obecnie jednak stosowanie skali "z certyfikatu" może nie wystarczyć pracodawcy. Niektórzy zdali egzamin z języka 10 lat temu, inni określają poziom swoich kompetencji bez podjęcia jakiegokolwiek testu. 

Specjaliści radzą, by kompetencje językowe opisać z wykorzystaniem doświadczenia, np. "Angielski - biegły w mowie i w piśmie (obsługa klienta w londyńskim czterogwiazdkowym hotelu)" lub "Francuski - podstawowy (matura podstawowa z języka francuskiego zdana na 72%). Nowością w przedstawieniu sprawności w posługiwaniu się językiem jest sposób graficzny. Belki złożone z kwadratów odpowiadających kolejnym poziomom znajomości języka wyróżniają się na tle innych zawartych w CV informacji i stanowią jasny, atrakcyjny w formie komunikat - o ile oczywiście możesz pochwalić się bardzo dobrą znajomością choć jednego języka obcego. Jeśli tworzysz CV po angielsku, niech o Twoich umiejętnościach językowych świadczy jego bezbłędność.

6. Jak zdobywać kwalifikacje? 

 Jesteś uczniem lub studentem i wydaje Ci się, że nie posiadasz kwalifikacji, które byłyby atrakcyjne na rynku pracy? Po pierwsze, prześledź swoją ścieżkę edukacji, wyjmij z szuflady stare dyplomy, pomyśl, w czym jesteś dobry, a może się okazać, że sekcja "Umiejętności" w Twoim CV wypełni się wartościowymi podpunktami. Po drugie, zdobywaj wiedzę, póki masz okazję! Różnorodne (często bezpłatne) kursy organizowane są przez szkoły, uczelnie, urzędy pracy, urzędy miast i inne organizacje. Zgłębiaj wiedzę w dziedzinie, która Cię interesuje lub poznaj całkiem nową. Po trzecie, praktykuj! Korzystaj nawet z bezpłatnych ofert praktyk i staży - w zamian nabędziesz kompetencje, które być może pomogą zapewnić Ci pracę na intratnym stanowisku. 

Stwórz już teraz swoje profesjonalne CV

Stwórz swoje CV

7. Przykłady sekcji "Umiejętności"

Bartosz ma 28 lat, za sobą 4 lata pracy w agencji reklamowej na stanowiskach junior copywriter i specjalista ds. PR. Bartosz przeprowadza się do Warszawy, gdzie planuje zająć stanowisko podobne do poprzedniego. Tak mogłyby wyglądać kompetencje w jego CV:

 • "Lekkie pióro" - tworzenie tekstów marketingowych (opisy produktów, content na strony internetowe firm z różnych branż, ghostwriting)

 • Znajomość aplikacji Instagram - śledzenie trendów, publikacja i tagowanie zdjęć dla marek, ogólna obsługa profili)

 • Tworzenie strategii marketingowych - długofalowe strategie, jak i plany trzymiesięcznych kampanii marketingowych dla lokalnych marek z branży spożywczej

Bartosz mógłby dodać informację o znajomości języków obcych w formie graficznej na marginesie CV, zaraz pod zdjęciem. 40-letnia Patrycja została zwolniona ze stanowiska kucharza w restauracji w małym mieście - właściciel zamknął lokal i wyjechał zagranicę. Patrycja wie, że mogłaby zostać szefową kuchni w lokalu, który otwiera się w jej miejscowości. Jak powinna zaprezentować swoje kompetencje w najbardziej atrakcyjny sposób?

 • Przyrządzanie potraw kuchni polskiej - 20-letnie doświadczenie w gastronomii regionalnej, ponadto gotowanie w domu, z pasją

 • Kreatywność - tworzenie autorskich wersji znanych potraw, np. pizzy żywieckiej z baraniną i oscypkiem

 • Umiejętność pracy w zespole kucharzy - przygotowywanie i wydawanie potraw dla pełnej sali (ok. 50 osób)

Curriculum vitae to dokument autoprezentacji, który jest pierwszym krokiem do zdobycia wymarzonego stanowiska. Postaw go mądrze! Przemyśl, w jaki sposób przedstawić istotne z punktu widzenia pracodawcy atuty, a następnie wypisz te najważniejsze i postaraj się je udowodnić. Będziesz mieć na to szansę również w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej.

Powodzenia!

Już teraz zacznij tworzyć Twoje CV

Stwórz profesjonalne CV szybko i łatwo dzięki naszemu zaawansowanemu kreatorowi CV

+ Stwórz CV

Zaktualizowano January 10 2024

StarStarStarStarStar

Napisany przez

CV Maker oferuje kompletną platformę kariery z niezbędnymi funkcjonalnościami i cennymi informacjami dla osoby poszukującej pracy. Gotowy na następny krok? Stwórz swoje CV teraz

Zdobądź wymarzoną pracę z CVMaker

Szybko i łatwo stwórz profesjonalne CV. Pobierz je w ciągu 10 minut, kiedy i gdzie chcesz!

AddSmallStwórz swoje CV
CheckCircle

Zwiększ swoje szanse na znalezienie pracy z dobrym CV.