CV Wzory

DropDown

CV studenta

StarStarStarStarStar

CV studenta

Kamil wybrał szablon Wheaton ze względu na jego kolorowy, minimalistyczny i kreatywny układ, który odpowiednio wyświetla jego informacje w zwięzły sposób na stanowisko dla juniora marketing manager.

Stwórz CV w tej branży

"Doświadczony i przyszłościowy absolwent nauk biomedycznych, który ma doświadczenie w NHS jako pracownik wsparcia / asystent terapii zajęciowej. Sumienna i przyziemna osoba, która jest bardzo elastyczna. Szukam nowych możliwości poszerzenia mojego portfolio kariery, zależy mi na tym, by oddać się społeczności poprzez wolontariat"

Kamil Wojciechowski - Studenta

po studenta

Spis treści

Jak napisać atrakcyjne CV dla ucznia i studenta?

Na myśl o swojej rozpoczynającej się karierze zawodowej czujesz dreszcz ekscytacji, a jednocześnie strach i niepewność? Przeglądasz zachęcające oferty pracy i myślisz: "Jak sprawić, by mnie przyjęli na to stanowisko?".

Znalezienie pracy w Polsce staje się coraz trudniejsze, zwłaszcza dla absolwentów, którzy nie mają zbyt wiele doświadczenia zawodowego. Oczywiście po ukończeniu studiów możesz czuć się niepewnie. Nawet po latach nauki wielu studentów studiów licencjackich nigdy nie nauczyło się poprawnie pisać CV. Nie martw się - miliony osób jest na tym samym wózku. W tym artykule znajdziesz porady, jak napisać atrakcyjne CV dla ucznia i studenta.

Struktura CV

CV każdego będzie wyglądać trochę inaczej. Niemniej jednak każde CV powinno zawierać istotne informacje, niezależnie od osoby. Udostępniliśmy listę różnych sekcji wymaganych w CV.

Twoje CV powinno zawierać następujące elementy:

Możesz też skorzystać z następujących elementów, ale są one opcjonalne i tylko w stosownych przypadkach:

Informacje osobiste

Sekcja z danymi osobowymi zawiera podstawowe informacje dla rekruterów i potencjalnych pracodawców w celu zidentyfikowania Ciebie i skontaktowania się z Tobą. Ta sekcja musi być łatwa do zidentyfikowania i czytelna.

Powinieneś dołączyć następujące informacje:

  • Twoje imię i nazwisko

  • Numer telefonu

  • Adres e-mail

Dodatkowe informacje:

Świeżym absolwentom z portfolio lub większym doświadczeniem doradzamy dodanie dodatkowych linków do swojego profilu niż tylko CV. Twoje CV powinno być zwięzłe, więc link do Twoich stron pozwolą pokazać Twój udział w projektach i doświadczeniach.

  • Link do profilu LinkedIn

  • Linki do portfolio

  • Profesjonalne strony internetowe (Twoja strona)

Wpisz w swoim CV tylko te informacje, które sprawiają, że dobrze wyglądasz dla potencjalnego pracodawcy, miej pewność, że nie wypadasz źle. Możesz pominąć informacje, takie jak miasto, w którym mieszkasz, jeśli zbyt daleko od swojego pracodawcy.

Podsumowanie zawodowe 

Podsumowanie profilu to 3/4 zdań, które w sposób zwięzły i konkretny przedstawią Cię jako osobę odpowiednią na aplikowane stanowisko. To dla Ciebie szansa na atrakcyjną prezentację siebie pokacującą, kim jesteś, co chcesz osiągnąć, twoje doświadczenie, obecną sytuację i przyszłe cele.

Jak napisać tę część, jeśli swoją pierwszą pracę masz zamiar dopiero co podjąć? Oto przykłady:

Przykład 1

Jestem studentką III roku Dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Odbywając trzymiesięczne praktyki w Radiu Poznań, nauczyłam się nagrywania materiałów dźwiękowych i montowania ich w programie Audacity. Pragnę rozwijać się jako dziennikarz audycji informacyjnych i tworzyć interesujące, rzetelne materiały radiowe".

Przykład 2

Jestem absolwentem liceum o profilu językowym. Biegle posługuję się językiem angielskim w mowie i w piśmie, w stopniu komunikatywnym znam język francuski. Potrafię sprawnie wyszukiwać informacje w internecie, mam "lekkie pióro". Szukam pracy jako tłumacz tekstów marketingowych i artykułów rozrywkowych.

Doświadczenie zawodowe

Doświadczenie zawodowe jest podstawą większości CV. Jako świeżo upieczony absolwent możesz nie mieć dużego doświadczenia zawodowego – to normalne i nie ma się czym martwić. Czy masz odpowiednie doświadczenie zawodowe? Świetnie! Więcej informacji o podejściu do tej sekcji omówimy w naszym blogu: 8 wskazówek, jak podkreślić swoje doświadczenie zawodowe. Możesz również zdecydować się na napisanie CV opartego na umiejętnościach.

OKRES PRACY - STANOWISKO - FIRMA

Odpowiedzialność i obowiązki

  • Codzienne odpowiedzialności i obowiązki

  • Z kim pracowałeś

  • Umiejętności, które zdobyłeś lub udało Ci się posiąść

Osiągnięcia

  • Osiągnięcia potwierdzone numerami lub procentami

  • Tytuły wyróżnień

W tej sekcji, zawsze używaj czasowników działania*, aby opisać swoje obowiązki i osiągnięcia. Wymień swoje doświadczenie w odwróconej kolejności chronologicznej, podkreślając obecne doświadczenie. Napisz kilka zdań opisujących swoje codzienne zadania lub obowiązki, a potem użyj 3–4 punktów, by wymienić swoje osiągnięcia**.

Uwzględniaj tylko odpowiednie doświadczenia związane ze stanowiskiem, na którym uzyskałeś umiejętności zbywalne. Jeśli wymieniasz doświadczenie zawodowe nad swoim wykształceniem, upewnij się, że poprzedni staż lub praktyka była ściśle związana z pracą, o którą się ubiegasz. Jeśli nie ma to znaczenia, umieść go pod sekcją edukacyjną.

  • Staże: to prawdopodobnie najlepszy substytut Twojego doświadczenia zawodowego, ponieważ daje jasny przykład tego, jak wykorzystałeś swoje umiejętności nabyte podczas pracy nad projektem dla organizacji korporacyjnej. Dodatkowo umiejętności zdobyte podczas stażu czynią Cię bardziej wartościowym jako pracownikiem.

  • Praktyki: podobnie jak staże wypełniają lukę między zainteresowaniami akademickimi, osobistymi i zawodowymi. To sygnał dla rekrutera, że ​​masz twarde umiejętności zdobyte podczas praktycznego doświadczenia. Możesz spojrzeć na to jak na inwestycję w swoją karierę. Chociaż z tego rodzaju szkoleniami zazwyczaj nie zarabia się dużo, nagroda za doświadczenie jest znacznie lepsza, niż się wydaje na pierwszy rzut oka. Student studiów licencjackich z odbytym stażem lub praktyką ma już znacznie większą szansę na znalezienie pracy niż osoba z doświadczeniem wyłącznie wykształceniem.

  • Samozatrudnienie lub freelancer to świetne dodatek do Twojego CV. Podaj stanowisko, nazwę firmy lub nazwę klienta, wraz z datami zatrudnienia. Podobnie jak w przypadku doświadczenia zawodowego, prac tymczasowych lub staży, opisz w kilku zdaniach, a następnie podpunktów: uwzględnij swoje obowiązki i osiągnięcia.

Wykształcenie

Studiujesz? Wpisz w CV szkołę średnią tylko w wypadku, jeśli jej profil w jakiś sposób wiąże się ze stanowiskiem, na które aplikujesz. Na przykład:

  • Opis ukończonych studiów: pomyśl o tym jako o opisie stanowiska w środowisku akademickim. Po tytule i datach ukończenia studiów napisz 3-4 zdania wyjaśniające wyuczone umiejętności akademickie, które mogą zostać przekonwertowane i cenne w wybranej przez Ciebie branży. Nasz przykład CV dla absolwenta podkreśla odpowiednie umiejętności Damiana Kowalskiego w dziedzinie marketingu. Może to również dotyczyć CV absolwentów prawa, CV absolwentów inżynierii lub innych.

  • Temat pracy: może to być dobra dodatkowa informacja, która może wzbudzić zainteresowanie w oczach rekrutera. Jeśli pracodawca dostrzega istotną sprawę związaną z projektami branżowymi i badaniami, może to być dobrą wskazówką, że Twoje zainteresowania są zgodne z interesami firmy. Możesz dodać ocenę końcową swojej pracy dyplomowej, jeśli jest ona wyższa.

  • Odpowiednie kursy akademickie: Wymień kilka kursów, które najbardziej pasują do stanowiska, o które się ubiegasz. Najlepszym miejscem do ich umieszczenia jest bezpośrednio pod twoim programem studiów. Unikaj dodawania wszystkich kursów, które odbyłeś dla określonej ścieżki. Skoncentruj się na tych kursach, które lepiej pasują do opisu stanowiska lub celów firmy.

Stwórz już teraz swoje profesjonalne CV

Stwórz CV

Przykładowe CV dla studenta - szablon Harvard

Przykład CV dla studenta

Pobierz przykład szablonu

Umiejętności twarde i miękkie

Dodawanie umiejętności do swojego CV jest koniecznością i powinno odbywać się z starannym rozważeniem i ustaleniem priorytetów. Podkreśl swoje mocne strony w branży, którą chcesz realizować. Prezentując swoje mocne strony i umiejętności, upewnij się, że są one odpowiednie dla stanowiska, o które się ubiegasz. Pisząc pierwsze CV dla studenta, możesz wybrać tytuł Umiejętności, ponieważ nie jesteś jeszcze ekspertem w swojej dziedzinie. Jeśli piszesz CV podyplomowe, możesz wybrać tytuł Obszar specjalizacji, ponieważ specjalizujesz się w określonej dziedzinie. Zawsze zadawaj sobie pytanie, czy te umiejętności lub cechy pasują do pożądanej oferty pracy lub firmy.

Umiejętności twarde:

Umiejętności twarde to zdolności, których można się nauczyć i które są łatwiejsze do nabycia w trakcie studiów. Zazwyczaj dotyczą konkretnych, mierzalnych, a często technicznych umiejętności, które mają zastosowanie w konkretnym zawodzie. W przeciwieństwie do umiejętności miękkich, umiejętności twarde są namacalne i są nabywane i doskonalone poprzez praktykę, powtarzanie i edukację. Posiadanie twardych umiejętności zwykle oznacza posiadanie certyfikatu lub dyplomu potwierdzającego posiadanie niezbędnych umiejętności.

  • Copywriting

  • Analiza danych

  • Zarządzanie projektami

  • Niezależne badania

  • Nauczanie maszynowe

  • Marketing mediów społecznościowych

  • Księgowość

  • Projektowanie i zarządzanie stronami internetowymi

  • Organizacja biznesowa

  • Adobe Creative Suite

  • Języki programowania (wpisz konkretne języki w sekcji umiejętności technicznych)

Umiejętności miękkie:

Umiejętności miękkie to naturalne cechy charakteru, które możesz doskonalić w codziennym życiu. Zastanów się, jak pracujesz i współdziałasz z innymi ludźmi lub jak radzisz sobie z konfliktami. Umiejętności miękkie zwykle nie są specyficzne dla funkcji. Niektórzy ludzie mogą urodzić się z tymi umiejętnościami, podczas gdy inni uczą się ich poprzez swoją życiową podróż. Zamiast sekcji Obszar specjalizacji (lub Umiejętności) wspomnij o umiejętnościach miękkich w swoim osobistym profilu (podsumowaniu profilu), aby stworzyć lepszy obraz siebie.

  • (Doskonałe) umiejętności komunikacyjne

  • Kreatywność

  • Rozwiązywanie problemów

  • Dbałość o szczegóły/uważna/zorientowana na szczegóły

  • Przywództwo

  • Zdolność do adaptacji

  • Krytyczny myśliciel

  • Zarządzanie czasem

  • Strategiczne myślenie

  • Zorientowane na klienta

  • Empatyczny

Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z tym artykułem na temat jakie umiejętności umieścić w swoim CV.

Języki w CV studenta

Znajomość drugiego lub trzeciego języka daje znaczną przewagę na ścieżce kariery. Zaprezentuj swoją zdolność do pracy w wielojęzycznym i wielokulturowym otoczeniu, włączając inne języki, którymi się posługujesz. Mówienie wieloma językami poprawia zdolności poznawcze, takie jak rozwiązywanie problemów, słuchanie, wielozadaniowość i pamięć.

Możesz przedstawić swoje umiejętności językowe w osobnej sekcji lub w pobliżu sekcji głównych, takich jak umiejętności i wykształcenie. Przed dodaniem ich do CV możesz przystąpić do uznanego testu, aby ocenić swój poziom biegłości. Możesz wskazać swoją ocenę poziomu biegłości za pomocą pasków poziomu lub systemów, takich jak wskaźniki CEFR (A1-C2).

Nie kłam na temat swojej znajomości języka. Jeśli nie możesz wykorzystać swoich umiejętności w środowisku zawodowym, nie umieszczaj ich w swoim CV.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tej sekcji, zapoznaj się z następującym artykułem na blogu na temat jak dodać swoje unikalne umiejętności językowe do CV.

Referencje

Dodawaj referencje tylko wtedy, gdy firma o nie prosi lub jeśli osoba, która zgodziła się o wydaniu referencji. Jeśli tego nie wymagają, lepiej pominąć to w CV.

Kto może udzielić takich referencji? Może to być wykładowca, osoby na stanowisku kierowniczym. Pamiętaj, aby zawsze poprosić o ich zgodę. Nigdy nie dodawaj ich w pierwszej aplikacji, tylko wtedy gdy rekruter o nie poprosi.

Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z tym artykułem na temat jak dodać referencje do CV.

Hobby i zainteresowania

Jeśli jesteś świeżo upieczonym absolwentem i nie masz zbyt wielu informacji do umieszczenia w swoim CV, skorzystaj z tej sekcji. Hobby i zainteresowania mogą stanowić wartość dodaną do CV, demonstrując Twoje dodatkowe umiejętności lub pasję do powiązanej pracy.

Jeśli masz już wystarczające doświadczenie, aby się pokazać, pomiń tę sekcję. Nie jest tak powszechne ani zalecane, aby uwzględniać hobby i zainteresowania w swoim CV, chyba że jest to konieczne. Zrób to tylko wtedy, gdy masz minimalne doświadczenie, które nie jest bezpośrednio związane z dziedziną, o którą się ubiegasz, lub jeśli brakuje Ci profesjonalnej wiedzy branżowej.

Odpowiednie hobby związane z rolą marketingową mogą obejmować: działania artystyczne (malarstwo, projektowanie graficzne, sztuka), pisanie, blogowanie, fotografia i produkcja wideo.

*Potrzebujesz więcej informacji? Następnie zapoznaj się z tym artykułem na temat jak uwzględnić hobby i zainteresowania/.

Stwórz już teraz swoje profesjonalne CV

Stwórz CV

Dlaczego warto stworzyć CV przez aplikację CVMaker?

Istnieje szereg powodów, dla których warto skorzystać z pomocy kreatora przy tworzeniu pierwszego CV ucznia lub studenta. Pierwszy to profesjonalizm. Gdy wpisujesz swoje dane w aplikację, masz pewność, że każdy element curriculum vitae znajdzie się na swoim miejscu. Wszystkie wyrównane do linii, pogrupowane estetycznie w zbiory punktów i podpunktów. Druga sprawa - szablon. CVMaker to atrakcyjne, nowoczesne wzory CV, które wyróżniają się spośród czarno-białych dokumentów tworzonych w sposób tradycyjny. Jeśli posiadasz umiejętności graficzne i masz ochotę stworzyć własny szablon, zrób to! Na rynku pracy ceni się oryginalność. Z drugiej strony, korzystanie z kreatora CV to wygoda i oszczędność czasu. Podajesz swoje dane w aplikacji, nie rozpraszając się tym, że kursor w edytorze tekstu przeskakuje o niechcianą linijkę. Uzupełniasz, klikasz "Dalej" i gotowe! Przed Tobą profesjonalne CV, które w wersji drukowanej będzie wyglądać równie dobrze.  By się o tym przekonać, przejrzyj przykładowe CV na stronie kreatora.

Za pomocą stworzonego profilu w aplikacji CVMaker możesz bezpośrednio aplikować na wybrane stanowisko pracy, co oszczędza czas, po za tym, już nie musisz codziennie przeglądać godzinami stron z ofertami, gdyś jesteś informowany o otwartem stanowisku e-mailowo. Aplikacja ta posiada wszystkie potrzebne narzędzia jak CV kreator oraz list motywacyjny, który możesz wysłać szybko, kiedy tylko szukane stanowisko jest opublikowane na stronie.

CV ucznia lub studenta ma szansę przebić się wśród konkurencji, zwłaszcza w pracach dedykowanych dla osób bez doświadczenia: z pomocą przychodzi sztuka autoprezentacji i kreator CV. Nie udało się zdobyć pracy? Próbuj dalej! To dla Ciebie okazja do doskonalenia umiejętności pisania dokumentów aplikacyjnych i motywacja do podejmowania kursów, wyróżniających Twoją kandydaturę na dane stanowisko. Pomyśl, jak mógłbyś realizować się na danej pozycji i napisz to. Po prostu działaj!

Zdobądź wymarzoną pracę z CVMaker

Szybko i łatwo stwórz profesjonalne CV. Pobierz je w ciągu 10 minut, kiedy i gdzie chcesz!

AddSmallStwórz swoje CV
CheckCircle

Zwiększ swoje szanse na znalezienie pracy z dobrym CV.