CV

>

Jak napisać profil zawodowy do CV? 8 praktycznych przykładów

StarStarStarStarStar

Jak napisać profil zawodowy do CV? 8 praktycznych przykładów

przez CVMaker

 • CV
 • · January 09 2024
 • · 6 minuta czytania
profil osobisty cv

Spis treści

Wiele osób, które mają świetne CV pod różnymi względami, zawodzi zwłaszcza jeśli chodzi o ich profil osobisty. Oczywiście bez odpowiedniego doświadczenia i kwalifikacji do pracy, o którą się ubiegasz, Twój profil w życiorysie nie będzie miał większego znaczenia. Jeśli jednak wybierasz się po swoją pierwszą pracę lub kwalifikujesz się podobnie do innych kandydatów, Twój osobisty profil może wyróżnić Twoją aplikację i pomóc Ci zdobyć tę niezwykle ważną rozmowę kwalifikacyjną. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak stworzyć profesjonalny profil, który w atrakcyjny sposób mówi, czego potrzebujesz i co możesz wnieść do firmy.

Stwórz już teraz swoje profesjonalne CV

Stwórz swoje CV

Co to jest profil osobisty?

Zasadniczo profil CV to osobiste oświadczenie, które składasz, które daje czytelnikowi wyobrażenie o Twojej osobowości i tym, co czyni Cię indywidualnym. Profil jest zdecydowanie podsumowaniem tego, co dotyczy Ciebie, ale które nie stanowią mini-biografii. Żaden potencjalny pracodawca nie chce dogłębnej analizy Twojego stanu psychicznego. Raczej udany profil daje czytelnikowi kilka wglądu w twoją tożsamość. W związku z tym wspomina o potencjalnych kwestiach do rozmowy, które mogą pojawić się podczas rozmowy kwalifikacyjnej, gdy dojdziesz do etapu „poznawania”.

Niektórzy ludzie utożsamiają tego typu profile z informacjami, które możesz zamieścić w liście motywacyjnym, ale w rzeczywistości jest to trochę więcej. Pomyśl o odnoszącym sukcesy profilu osobistym jako o szansie na zapoznanie się z dodatkowymi stwierdzeniami o sobie, które pomogą Ci dobrze wyglądać w oczach czytelnika. Jednak nie powinieneś być zbyt nastawiony na sprzedaż w swoim podejściu ani wygłaszać przesadnych twierdzeń, ponieważ albo sprawiają one, że wyglądasz na aroganckiego, albo szybko zostają odkryte jako fałsz podczas rozmowy kwalifikacyjnej, która może nastąpić.

Co powinieneś napisać w swoim profilu osobistym?

Profil o sobie zawiera trzy główne elementy. Po pierwsze, będziesz chciał zamieścić informacje o swoich cechach osobistych, które niekoniecznie pojawiają się w pozostałej części CV. Dobrym przykładem może być stwierdzenie, że jesteś zmotywowany lub zwracasz uwagę na szczegóły. Oczywiście każdy może powiedzieć takie rzeczy o sobie, więc upewnij się, że podasz przynajmniej jeden przykład, w którym wykazałeś taką cechę, czy to z życia osobistego, czy zawodowego. Na przykład możesz powiedzieć, że jesteś graczem zespołowym, ponieważ w przeszłości z powodzeniem pracowałeś w zespołach z innymi profesjonalistami lub dlatego, że jesteś cenionym członkiem lokalnego klubu sportowego, w zależności od tego, co zrobi w Twoim przypadku najlepsze wrażenie.

Po drugie, powinieneś wspomnieć o swoich umiejętnościach. Niektóre z nich zostaną ustalone na podstawie posiadanych kwalifikacji, więc nie musisz wspominać, że jesteś wykwalifikowanym kierowcą, na przykład, jeśli masz prawo jazdy na samochód ciężarowy. Skorzystaj z profilu, aby wymienić inne umiejętności, które posiadasz poza swoimi głównymi zawodowymi, takie jak umiejętność dobrej komunikacji.

Camera Flash

Pamiętaj

Aby dodać przykład, tak jak w przypadku swoich osobistych cech. Twój profil powinien zawierać informacje o wszelkich istotnych doświadczeniach związanych z pracą. Nawet jeśli szukasz szerokiego zakresu pracy, wymienienie doświadczenia w obszarach pracy z umiejętnościami transformacyjnymi jest idealne. Porozmawiaj o swoim pochodzeniu, osiągnięciach lub poprzednich nagrodach lub wyróżnieniach, aby zrobić świetne pierwsze wrażenie!

Wskazówki dotyczące tworzenia profilu CV

 • Jeśli nie wiesz, jak najlepiej pisać o sobie od zera, poniżej znajdziesz przykłady osobistych oświadczeń i użyj jako szablonu najbardziej odpowiedniego.

 • Przeczytaj na głos swoje osobiste oświadczenie. Jak by to brzmiało jako dźwięk w windzie? Sprzedajesz się pracodawcy w tym pierwszym akapicie swojego CV. Podaj jak najwięcej szczegółów. Możesz po prostu stwierdzić, że masz doskonałe umiejętności pisania, ale pracodawca będzie pod większym wrażeniem, jeśli na przykład powiesz, że piszesz do gazety szkolnej lub bloga z tysiącami oddanych czytelników.

 • Zrób listę kontrolną. W swoim osobistym profilu powinieneś odpowiedzieć przynajmniej na następujące pytania:

  1. Kim jestem i czego szukam?

  2. Jakie posiadam cechy i umiejętności, które pozwolą mi odnieść sukces w tej roli?

  3. Jakie mam ambicje i co myślę o rozwoju osobistym na tym stanowisku?

Stwórz już teraz swoje profesjonalne CV

Stwórz swoje CV

Błędy, których należy unikać podczas pisania profilu osobistego

 • Pisanie zbyt ogólnego profilu o cechach, które pasowałyby do każdego innego kandydata. Słowo „osobisty” jest używane nie bez powodu; oświadczenie powinno odnosić się wyłącznie do Ciebie jako osoby i powinno być jak najbardziej szczegółowe i niewymienne.

 • Błędy ortograficzne i gramatyczne. Oczywiście nie chcesz żadnych błędów ortograficznych lub gramatycznych w swoim CV, ale w szczególności nie w pierwszym akapicie! Pamiętaj, aby dokładnie to sprawdzić. Jeśli nie jest to dla Ciebie łatwe, poproś znajomego o korektę tekstu.

 • Korzystanie z wypunktowania lub słów kluczowych. Zamiast tego pisz pełnymi zdaniami. Notatki lub wypunktowania będą działać w innych częściach Twojego CV, ale nie będą stanowić osobistego oświadczenia.

 • Używanie zbyt wielu słów, które niewiele mówią. Kwiecisty język wydaje się być włóczęgą.

 • Skupiając się wyłącznie na wymaganiach w opisie stanowiska. W końcu ten kawałek może Cię wyróżnić! Tak, rekruterzy sprawdzą, czy posiadasz wymagane twarde umiejętności, ale też dadzą im trochę więcej. Upewnij się, że napisałeś co najmniej jeden unikalny element, którego nie mają inni kandydaci.

 • Mieszanie pierwszej i trzeciej osoby. Obydwie są dobre, po prostu nie używaj ich jednocześnie.

 • Nie zmyślaj o sobie ani nie mów czegoś, co przeczy innym informacjom o sobie, które podałeś w swoim CV.

Czego nie należy umieszczać w profilu CV?

Nie musisz umieszczać żadnych informacji, które pojawiają się w innym miejscu Twojego CV w sekcji profilu. Jeśli to zrobisz, po prostu powtarzasz to, co nastąpi później, a to sprawia, że Twój profil wygląda na słaby - jakbyś miał niewiele do dodania. Trzymaj się swoich umiejętności miękkich, a nie tych, które są oczywiste lub sugerowane z innych części twojego CV. Dobrze jest wspomnieć o doświadczeniach, które mają wpływ na twoje życie zawodowe z powodów osobistych - takich jak na przykład sytuacja rodzinna - ale ogranicz je do minimum. Nikt nie chce czytać o szczegółach Twojego życia osobistego. W związku z tym celem jest po prostu wskazanie tego, kim jesteś.

Unikaj żartów i opinii. Chociaż mają one swoje miejsce w rozmowach kwalifikacyjnych i mogą pomóc pokonać innych kandydatów w odpowiedniej sytuacji, nie są one przeznaczone dla profili zawodowych. Kolejną ważną rzeczą, której należy unikać, jest negatywność. Twój profil powinien być optymistyczny i generować pozytywne pierwsze wrażenie, tak jak na przykład możesz chcieć na pierwszej randce. Nie podawaj też swoich danych kontaktowych ani innych danych osobowych. Zwykle są one umieszczane na samej górze CV.

Jak długo powinno trwać osobiste oświadczenie?

Kiedy już wiesz, co umieścić w profilu, a co pominąć, zastanów się, jak długi powinien być Twój profil. Nie ma w tym żadnej ścisłej nauki, ponieważ każdy jest indywidualnością i w związku z tym chce zawierać różne ilości informacji. Z reguły powinieneś szukać bloku tekstu o długości od sześciu do ośmiu wierszy. Przy typowym rozmiarze czcionki oznacza to próbę ograniczenia liczby słów do nie więcej niż 120, najlepiej trochę mniej.

Oczywiście im więcej doświadczeń i umiejętności zgromadziłeś w trakcie swojej kariery, tym więcej będziesz chciał w to zawrzeć. Jeśli tak, wybierz tylko najważniejsze informacje i unikaj wrzucania zbyt wielu informacji, które przeładowują czytelnika faktami na Twój temat. I odwrotnie, jeśli jesteś na początku swojej kariery, możesz mieć jeszcze niewiele do powiedzenia o sobie. Jeśli to dotyczy ciebie, skup się bardziej na swoich cechach osobistych niż na doświadczeniach, takich jak wspominanie o swojej zdolności do radzenia sobie z ludźmi, przytaczanie jednego lub dwóch przykładów.

Stwórz już teraz swoje profesjonalne CV

Stwórz swoje CV

Gdzie w CV powinien znaleźć się profil osobisty?

Istnieje już ugruntowana konwencja, że Twój profil powinien znajdować się na pierwszej stronie CV, blisko samej góry. W większości przypadków CV zaczyna się od Twojego imienia i nazwiska, adresu i danych kontaktowych, takich jak numer telefonu i adres e-mail. Następnie pojawi się Twoje oświadczenie profilowe, a następnie podsumowanie Twoich kluczowych osiągnięć, szczegółów edukacyjnych, kwalifikacji zawodowych i historii pracy. Dlatego twoje osobiste oświadczenie zajmuje pierwszorzędne miejsce w twoim CV, dlatego tak ważne jest, aby uzyskać właściwą odpowiedź.

Pomimo znaczenia umieszczenia profilu w oczekiwanym miejscu, pamiętaj, że wielu czytelników pominie tę sekcję i wróci do niej dopiero po przeczytaniu pozostałych sekcji. Nie ulegaj jednak pokusie umieszczania osobistego oświadczenia na końcu CV. Będzie to tylko oznaczać, że czytelnicy będą mieli trudności ze zlokalizowaniem, a Twoje CV będzie wydawać się zagmatwane lub źle zorganizowane. Często potencjalni pracodawcy mają dosłownie setki CV do wykonania, więc trzymaj się konwencji.

Przykłady profili CV dla inspiracji

Rozumiemy, że napisanie osobistego oświadczenia do CV może być trudne. Zwłaszcza, gdy robisz to po raz pierwszy lub kiedy minęło dużo czasu, odkąd go napisałeś. Dlatego zebraliśmy kilka przykładów, które mogą Ci pomóc.

1. Przykładowy profil CV - Projektant mody

*„Jestem projektantką mody z wykształceniem w wycinaniu i szyciu wzorów, ze szczególnym zainteresowaniem dzianinami i odzieżą na miarę. Moja praca odzwierciedla uznanie dla skomplikowanych wzorów, dbałość o zdobienie powierzchni, kolor i fakturę, inspirowaną entuzjazmem dla odzieży vintage. Obecnie poszukuję inspirującego środowiska pracy, które umożliwi mi rozwój dzięki dobrym szkoleniom, przy jednoczesnym poszanowaniu mojej twórczej wolności jako artysty ”.*

Dlaczego to dobry przykład? Autor jest bardzo konkretny, jeśli chodzi o umiejętności związane z pracą. Oświadczenie jest bardzo osobiste i nie może być osobistym oświadczeniem kogokolwiek innego. Postanawia konsekwentnie pisać w pierwszej osobie.

2. Przykład profilu CV - Licencjat biznesowy

„Elastyczny student biznesowy z doskonałymi umiejętnościami analitycznymi, zarządzaniem projektami i pracą zespołową zdobytymi na studiach uniwersyteckich, rocznym stażu przemysłowym w branży logistycznej oraz różnorodną pracą w niepełnym wymiarze godzin w handlu detalicznym i hotelarstwie. Jako kapitan szkolnej drużyny piłkarskiej zawsze wykazywał silne zdolności przywódcze. Szukam ambitnego stażu w firmie zajmującej się handlem elektronicznym, aby poszerzyć moją obecną wiedzę w zakresie marketingu online”.

Dlaczego to dobry przykład? W tym profilu CV pisarz jasno wyjaśnia, jakie umiejętności posiada i jak je zdobył. Ma też jasność co do pracy i rodzaju firmy, której szuka, oraz tego, jak postrzega swój rozwój osobisty.

3. Przykładowy profil CV - Kolejny krok w karierze hotelarskiej

„Jem, śpię i oddycham gościnnością. Odkąd pamiętam, chciałem pracować w hotelarstwie. Moja pasja zaczęła się rozwijać pracując w restauracji moich rodziców. Mam silne umiejętności społeczne i potoczne podejście do gości. Jednak mogę być autorytatywny również wtedy, gdy sytuacja tego wymaga. Po wielu latach pracy na stanowisku kierowniczym w tętniącym życiem nocnym Szczecinie i nie mogę się doczekać kolejnego kroku w mojej karierze. Moją ambicją jest praca na podobnym stanowisku kierowniczym w branży hotelarskiej z najwyższej półki ”.

Dlaczego to dobry przykład? Ten profil otwiera się bardzo mocnym stwierdzeniem. Wyjaśnia dobrze, jakie są istotne cechy i mocne strony wnioskodawcy. Po przeczytaniu osobistego oświadczenia rekruter będzie wiedział, jakiego rodzaju pracy poszukuje kandydat.

4. Przykładowy profil CV - Absolwent Asystent HR

„Sumienny i ambitny absolwent psychologii i biznesu z doświadczeniem w dziedzinie zasobów ludzkich. Wysoko wykwalifikowany w wygłaszaniu prezentacji w profesjonalnym otoczeniu, zdobyty podczas pełnienia funkcji członka zarządu Uniwersyteckiego Klubu Biznesu. Poszukuje roli Asystenta HR, która wykorzystuje silne umiejętności interpersonalne i możliwość podjęcia dużej odpowiedzialności. Szuka stanowiska w organizacji pozarządowej lub firmie o wysokich wartościach etycznych ”.

Dlaczego to dobry przykład? To osobiste stwierdzenie jest wyjątkowe i bardzo konkretne. Wnioskodawca nie tylko twierdzi, że jest biegły w wygłaszaniu prezentacji, ale także wyjaśnia, gdzie zdobył tę umiejętność. Ponadto wnioskodawca jest również specyficzny pod względem roli i rodzaju firmy, której szuka.

5. Przykład profilu CV - Inżynier mechanik

„Jestem młodym, wykwalifikowanym mechanikiem samochodowym o silnych umiejętnościach społecznych. Obecnie pracuję w Kwik Fit Plus jako „Assistant Floor Manager Garage”. Awansowałem na tę rolę po 3 latach pracy jako mechanik, dzięki swoim doskonałym umiejętnościom w kontaktach z klientami. Od zeszłego roku jestem absolwentem poziomu 3 i nie mogę się doczekać nowej okazji, w której będę mógł rozwijać swoje umiejętności zawodowe. Najchętniej chciałbym dostać pracę w salonie samochodowym, gdzie mogę wykorzystać nie tylko moje umiejętności techniczne, ale także umiejętności społeczne i handlowe w obsłudze klienta i sprzedaży ”.

Dlaczego to dobry przykład? Ten tekst profilu dobrze wyjaśnia, dlaczego i jakiego rodzaju roli poszukuje kandydat. Awans kandydata świadczy o dobrym funkcjonowaniu u obecnego pracodawcy. Jednocześnie jego chęć pracy nad umiejętnościami społecznymi i handlowymi wyjaśnia jego wybór, aby poszukać nowej okazji w salonie samochodowym.

6. Przykładowy profil CV - Pielęgniarki

„Pielęgniarka poszukująca pracy z większą ilością obowiązków. Wysoko wykwalifikowana w analizowaniu informacji, ocen fizycznych i krytycznym myśleniu. Uzyskała wiele certyfikatów, takich jak TNCC i MAB. Poszukuję organizacji, która może zaoferować stanowisko z większą odpowiedzialnością i długoterminową umową ”.

Dlaczego to dobry przykład? Wnioskodawca wyjaśnia, że szuka kolejnego kroku w swojej karierze, z większą odpowiedzialnością. Wspomina zarówno o swoich mocnych stronach, jak i uzyskanych certyfikatach, które są ważne w tej dziedzinie pracy.

7. Przykład profilu CV - Konsultant ds. Sprzedaży

„Jestem ambitnym konsultantem handlowym z doświadczeniem w radzeniu sobie z terminami, negocjowaniu umów i pracy z oprogramowaniem Salesforce. W przypadku mojego obecnego pracodawcy udało mi się zwiększyć sprzedaż od obecnych klientów o 35%, jednocześnie pozyskując nowych klientów. W połączeniu z moim dyplomem z międzynarodowego biznesu mogłem rozwinąć swoje umiejętności w środowisku pracy, które lubię. Szukam organizacji, która zaoferuje mi możliwość pracy przy projektach o charakterze międzynarodowym ”.

Dlaczego to dobry przykład? Oprócz wymieniania ważnych umiejętności potrzebnych w sprzedaży, kandydat wymienia również konkretne osiągnięcia, które mogą wzbudzić zainteresowanie nowego pracodawcy. Skarżący wspomina również o chęci pracy w środowisku bardziej zorientowanym na międzynarodowy charakter, który odpowiada jego studiom.

8. Przykład profilu CV - Handel detaliczny

„Obecnie współpracownik sklepu poszukuje firmy, która może zaoferować pełnoetatowe stanowisko. Przez ostatni rok budował doświadczenie, które rozwinęło wiele kompetencji, takich jak obsługa klienta, umiejętność pracy w zespole i umiejętności komunikacyjne. Obecnie poszukuje pracy w pełnym wymiarze godzin w organizacji, która może zaoferować możliwości rozwoju umiejętności zarządzania.

Dlaczego to dobry przykład? Dla rekrutera będzie jasne, że kandydat szuka nowej pracy, ponieważ kandydat ma ochotę pracować w pełnym wymiarze godzin. Wnioskodawca wspomina o umiejętnościach zdobytych u jego obecnego pracodawcy i wyraża ambicję rozwoju umiejętności kierowniczych.

Stwórz już teraz swoje profesjonalne CV

Stwórz swoje CV

DO NOT REMOVE ME

This one has to be present in the CMS with chosen images (otherwise the deployment can break if none of the Sticky CTAs have selected images)

test

Zaktualizowano January 09 2024

StarStarStarStarStar

Napisany przez

CV Maker oferuje kompletną platformę kariery z niezbędnymi funkcjonalnościami i cennymi informacjami dla osoby poszukującej pracy. Gotowy na następny krok? Stwórz swoje CV teraz

Zdobądź wymarzoną pracę z CVMaker

Szybko i łatwo stwórz profesjonalne CV. Pobierz je w ciągu 10 minut, kiedy i gdzie chcesz!

AddSmallStwórz swoje CV
CheckCircle

Zwiększ swoje szanse na znalezienie pracy z dobrym CV.