CV

>

Wykształcenie w CV

StarStarStarStarStar

Wykształcenie w CV

przez CVMaker

 • CV
 • · October 23 2023
 • · 7 minuta czytania
wykształcenie w CV

Spis treści

Szukanie pierwszej pracy lub próba zmiany firmy potrafią być mocno stresujące. Wiąże się to z wieloma wyzwaniami i trudnościami, jakie trzeba pokonać. Jak wynika z naszego doświadczenia, jedną na największych przeszkód na tej drodze jest napisanie CV. Postanowiliśmy więc wykorzystać naszą wiedzę i przygotować krótki poradnik, który pomoże ci tę przeszkodę sprawnie pokonać. 

Oczywiście CV składa się z kilku sekcji i każda z nich jest ważna, jednak jedną z najważniejszych jest wykształcenie. Dzięki niemu rekruter może zrozumieć, jaką ścieżką poszła twoja edukacja i na jakich fundamentach oparta jest twoja wiedza. Dlatego cały ten artykuł skupi się właśnie na wykształceniu. Opiszemy w nim, jak i gdzie opisać owo wykształcenie, o czym warto wspomnieć, a co lepiej pominąć, jak sprawić, aby twoje CV było czytelne i schludne, a także odpowiemy na wasze najczęściej pojawiające się pytania. Jeśli więc szukasz nowej pracy i nie wiesz, jak opisać swoje wykształcenie, to jesteś w dobrym miejscu.

Stwórz profesjonalne CV szybko i łatwo. Zdobądź wymarzoną pracę już dziś

Stwórz CV

Jak i gdzie umieścić informacje o wykształceniu w CV?

Zanim odpowiemy na to pytanie, chcemy szybko przypomnieć, czym w ogóle jest CV i do czego ono służy. Sam skrót pochodzi od łacińskiego: Curriculum vitae, co można tłumaczyć jako „przebieg życia”. CV jest to więc dokument, który w krótkiej formie prezentuje osiągnięcia zawodowe danej osoby tak, aby rekruter, który rozważa jej zatrudnienie mógł szybko ocenić, co kandydat umie zrobić i jaki może wnieść wkład do firmy.

Dlatego zastanawiając się, jak i gdzie w CV opisać wykształcenie, musisz mieć z tyłu głowy, że chcesz się sprzedać, prezentując swoje najlepsze strony. Dlatego, jeśli jesteś świeżo upieczonym absolwentem, to sekcje opisującą wykształcenie umieść na szycie CV, tuż pod danymi kontaktowymi i profilem kandydata. Jeśli jednak twoim największym atutem jest doświadczenie, to je zapisz jako pierwsze, a dopiero później przejdź do mniej istotnego wykształcenia.

Skoro już wiemy „gdzie”, to pora przejść do „jak”. Tutaj najważniejsza jest estetyka i przejrzystość. Dlatego nie podawaj zbędnych informacji, takich jak dokładne daty rozpoczęcia i zakończenia studiów czy choćby temat pracy dyplomowej. Wpisz tylko datę rozpoczęcia i zakończenia zaokrągloną do miesięcy, nazwę uczelni i ukończony kierunek. Jeśli rekruter będzie chciał wiedzieć więcej, to zapyta cię o to już na rozmowie kwalifikacyjnej.

Sekcja wykształcenie w CV — przykłady

Mamy nadzieję, że informacje z poprzedniego akapitu są dla ciebie przydatne, ale spodziewamy się, że jeszcze nie wszystko na ten temat jest dla ciebie całkowicie jasne, dlatego przygotowaliśmy wzory cv, na które możesz spojrzeć i trochę lepiej zrozumieć, jak powinno wyglądać dobrze opisane wykształcenie w CV.

Wykształcenie:

2009-2013 Liceum ogólnokształcące w Kielcach

Profil: Matematyczno-informatyczny

2013–2018 Uniwersytet Warszawski 

Kierunek: Ekonomia

lub

Wykształcenie:

2008-2012 Technikum informatyczne w Warszawie

Kierunek: Informatyka

2012–2016 Politechnika Warszawska

Kierunek: Informatyka

2016-2018 Politechnika Warszawska

Kierunek: Informatyka II stopień

lub,

Wykształcenie:

2020-obecnie Politechnika Warszawska

Kierunek: Zarządzanie i inżynieria produkcji (studia zaoczne)

Jak więc widzisz, informacje o wykształceniu powinny być ograniczone do minimum, tak aby sekcja ta była możliwie czytelna. Ważne też, aby była napisana schludnie. Jeśli więc nie wiesz, jak stworzyć zgrabnie wyglądający plik, to radzimy skorzystać ze strony takiej jak cv szablony, dzięki której wystarczy wpisać dane, a formatowaniem pliku zajmie się już automat.

Jakie wykształcenie powinno znaleźć się w CV?

Jak już pisaliśmy we wcześniejszej części tego artykułu, zadaniem CV jest przede wszystkim przekonanie rekrutera, żeby to właśnie ciebie zatrudnił. Dlatego nie upychaj do sekcji wykształcenie zbędnych informacji, przez które rekruter zapomni o tym, na czym powinien się skupić. Jeśli więc nie wiesz, jak wpisać studia w cv to spróbuj postawić się w roli twojego przyszłego pracodawcy i wpisać tylko te etapy edukacji, którymi możesz się pochwalić i które zwiększają twoją szansę na pokonanie konkurencji i zdobycie wymarzonej pracy. 

Dostosowanie części dotyczącej wykształcenia do opisu stanowiska

Większość osób szukając pracy tworzy jedno CV, które następnie przesyła do maksymalnie dużej liczby potencjalnych pracodawców licząc na to, że jeden z nich się odezwie. Takie podejście oczywiście działa, ale w naszej opinii da się to zrobić lepiej. My polecamy dokładnie selekcjonować ogłoszenia i skupiać się na tych najciekawszych, a następnie przygotowywać osobne CV dla każdego z nich. Dzięki temu taki dokument będzie wolny od nieistotnych w danym przypadku informacji, a ty będziesz w stanie skupić się na rzeczach, które dla tego konkretnego pracodawcy powinny być najważniejsze.

Dotyczy to zarówno całego CV, jak i sekcji cv edukacja, którą dziś omawiamy. Dzięki takiemu podejściu możesz pominąć wykształcenie, które dla konkretnego pracodawcy nie ma znaczenia i podkreślić te etapy edukacji, które powinny być dla niego interesujące. W takiej sytuacji możesz nawet odejść nieco od zasady niezaśmiecania sekcji wykształcenie dodatkowymi informacjami i dopisać do niego specjalizacje, wyjątkowe osiągnięcia podczas studiów, czy nawet temat pracy, jeśli uważasz, że jest to coś, co powinno zwiększyć twoje szanse na sukces. 

Jak w CV opisać wykształcenie po ukończeniu studiów?

Uzyskanie dyplomu licencjata, inżyniera czy nawet magistra nie musi wcale oznaczać końca edukacji. Wiele osób, w tym szczególnie specjaliści, uczy się przez całe życie. Często zdarza się też, że szkoły, kursy czy szkolenia zakończone już po studiach są tym, co najbardziej zainteresuje twojego nowego pracodawcę. Takie wykształcenie jest zwykle mocno specjalistyczne i jasno wskazuje, co kandydat powinien umieć. Jak jednak takie wykształcenie opisać w CV?

Jeśli po ukończeniu studiów kontynuujesz naukę na studiach podyplomowych, magisterskich lub może robisz doktorat, to takie informacje najlepiej jest włączyć do sekcji edukacja. Jeśli jednak są to raczej kursy czy szkolenia, to lepiej jest stworzyć dla nich osobną sekcję. Dobrym pomysłem jest też w takim wypadku dodatkowy opis, który podpowie rekruterowi, jakie umiejętności udało ci się w ich trakcie zdobyć.

Jak wpisać przerwane studia do CV?

Zdania co do tego, czy przerwane studia warto wpisywać do CV, czy też nie są podzielone. Jedni eksperci ds. zasobów ludzkich uważają, że każde doświadczenie, nawet takie niedoprowadzone do końca buduje człowieka i warto jest o nim wspomnieć. Inni z kolei uważają, że wpisywanie nieukończenie studiów jest chwaleniem się czymś, czego się jeszcze nie udało zdobyć lub wręcz podkreślaniem swojej porażki. 

My nie zgadzamy się ani z tymi pierwszymi, ani z drugimi. Uważamy, że wszystko zależy od konkretnej sytuacji i że czasami warto o tym wspomnieć, a czasami rozsądniej jest taki fakt pominąć. Zastanówmy się więc, jak wpisać do CV przerwane studia.

Zanim jednak do tego przejdziemy chcemy ci pokazać przykład dobrze zapisanego wykształcenia:

*10.2019 - 06.2023 Uniwersytet Warszawski*

*Kierunek: Geodezja*

Zwróć uwagę na to, że w takim opisie znajdują się tylko przybliżone daty rozpoczęcia i zakończenia studiów oraz kierunek i uczelnia. Dzięki temu opis zawiera wyłącznie niezbędne informacje i jest bardzo czytelny. Informacją, jaką możesz dodać do takiego opisu jest specjalizacja, jeśli ta oczywiście pasuje do stanowiska, na jakie aplikujesz. 

Co, jednak jeśli twoje studia wciąż trwają? W takiej sytuacji opis należy delikatnie zmienić i może on wyglądać następująco:

10.2019 - obecnie Uniwersytet Warszawski

Kierunek: Geodezja

Zauważ, że jedyne co się zmieniło, to data zakończenia studiów. Tylko to wystarczy zmienić, aby poinformować przyszłego pracodawcę, że studia wciąż trwają. Dodatkową informacją, jaka może znaleźć się w sekcji wykształcenie cv jest przybliżona data obrony, tak aby pracodawca mógł ocenić, kiedy będziesz mógł lub mogła w pełni poświęcić się pracy.

Stwórz profesjonalne CV szybko i łatwo. Zdobądź wymarzoną pracę już dziś

Stwórz CV

Edukacja w CV — przerwane lub nieukończone studia

Co jednak w sytuacji, w której nie masz daty ukończenia studiów, bo najzwyczajniej w świecie nie udało ci się ich ukończyć lub nie udało ci się obronić pracy? W takiej sytuacji lepiej jest taką informację pominąć. Dla pracodawcy może to być bowiem wskazówka, że należysz do osób, które mają problem ze skończeniem tego, co zaczęły.

Jeśli jednak uważasz, że lata czy miesiące spędzone na uczelni sprawiają, że jesteś lepszym kandydatem lub lepszą kandydatką, to możesz oczywiście wpisać takie nieukończone wykształcenie do CV. Musisz się jednak przygotować na to, że rekruter zapyta co się stało i jaka była przyczyna przerwania studiów. Jeśli więc decydujesz się na umieszczenie takiej informacji, to jednocześnie przygotuj sobie odpowiedź na to niewygodne pytanie

Typy szkolnictwa w Polsce

System szkolnictwa w Polsce przechodził w ostatnich latach pewne nieudolne reformy, które zostały zapoczątkowane już w 2017 roku, a dopiero w roku szkolnym 2022/2023 wchodzą w pełni w życie. Kilka rzeczy się zmieniło, więc omówimy nowy system w kilku słowach, ale skupimy się na typach szkolnictwa w odniesieniu do sekcji wykształcenia w CV.

Najważniejszymi zmianami, jakie niesie za sobą ostatnia reforma szkolnictwa, są zlikwidowanie gimnazjów i przywrócenia 8-letnich szkół podstawowych. W związku z tym czas nauki w liceach i technikach został wydłużony do odpowiednio 4 i 5 lat. Dodatkowo szkoły zawodowe zostały przemianowane na szkoły branżowe.

Jak to jednak wpływa na wpisywanie wykształcenia w CV? Tak naprawdę nie wpływa praktycznie w ogóle. Szkoła podstawowa, wcześniej gimnazjum czy nawet liceum ogólnokształcące są szkołami, których nie warto wpisywać do CV. Dla osoby prowadzącej rekrutacje oczywiste będzie, że te etapy edukacji udało ci się ukończyć. Do CV warto wpisywać jedynie studia, szkoły policealne i techniczne szkoły ponadpodstawowe, takie jak technika, szkoły zawodowe, licea kierunkowe czy obecnie szkoły branżowe. Najlepiej jest w tym miejscu skupić się na edukacji, którą wiąże się ze stanowiskiem, o jakie się ubiegasz.

Czy ukończone kursy i szkolenia powinny znaleźć się w sekcji wykształcenie czy osobno?

Najprostsza odpowiedź na to pytanie to po prostu: osobno, jednak podobnie jak w innych sytuacjach w życiu wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Jeśli więc na swoim koncie masz wiele ukończonych szkoleń i kursów, to jak najbardziej możesz stworzyć sekcję „Kursy i szkolenia” i pochwalić się w niej swoją edukacją. Jeśli jednak jak do tej pory masz ukończony tylko jeden czy dwa kursy albo szkolenia, to stworzenie osobnej sekcji tylko pogorszy ogólny odbiór twojego CV. W takiej sytuacji lepiej jest te pojedyncze kursy czy szkolenia zamieścić w sekcji umiejętności.

Najczęściej zadawane pytania

Czy w CV można pominąć wykształcenie?

Jeśli jesteś w sytuacji, w której nie ukończyłeś szkół mających znaczenie w pracy, o którą się starasz, to jak najbardziej możesz pominąć tę sekcję. Czasami lepiej będzie wyglądało CV, które nie wspomina o wykształceniu niż takie, w którym pojawiają się szkoły niemające żadnego znaczenia dla twojego nowego pracodawcy.

Jakie wykształcenie należy uwzględnić w CV?

W cv wykształcenie należy wpisać w taki sposób, aby przekonać tym pracodawcę, że to właśnie ciebie warto zatrudnić. Nie pisz więc o ukończonej szkole podstawowej czy gimnazjum. Te szkoły skończył niemal każdy, w końcu mamy w Polsce obowiązek szkolny, przez co wpisanie ich w CV niczego nie wnosi. Skup się na wykształceniu, które twoim zdaniem pomoże ci w przyszłej pracy. Wpisz więc wszystkie szkoły techniczne czy kierunkowe, które udało ci się ukończyć czy też te, do których wciąż uczęszczasz. W tym wypadku nie zapomnij jednak wyraźnie zaznaczyć, że jest to wciąż nieukończony etap nauki. W przeciwnym wypadku rekruter może oskarżyć cię o koloryzowanie lub wręcz o próbę oszustwa, co na pewno nie skończy się dobrze.

Podsumowanie

Dobrze napisane CV to pierwszy krok do znalezienia dobrej pracy, a sekcja opisująca wykształcenie należy do tych najważniejszych. Zanim więc cokolwiek wpiszesz do swojego CV zastanów się i odpowiedz sobie szczerze, czym możesz się pochwalić i co z historii twojej edukacji może przekonać twojego potencjalnego pracodawcę do wybrania właśnie ciebie. Kiedy już uda ci się to ustalić, wprowadź tę informację tak, aby nie zaśmiecić dokumentu i aby był on czytelny i schludny. 

Z drugiej strony, jeśli na studiach udało ci się osiągnąć coś ponad normę, to warto się tym pochwalić. Skromność jest oczywiście zaletą, ale w tym wypadku lepiej być nieco próżnym.

Zastanów się też, jakie CV wysyłasz, do jakiego pracodawcy. Spersonalizowany życiorys połączony z logicznym listem motywacyjnym znacznie zwiększy twoje szanse na to, że ktoś zadzwoni i zaprosi cię na rozmowę kwalifikacyjną. Rekruter dużo przychylniejszym okiem spojrzy bowiem na dokument, w którym wszystko ma dla niego znaczenie i coś mu mówi o potencjalnym pracowniku, niż na dokument, w którym pracownik rozpływa się na temat wszystkiego, co go w życiu spotkało i z którego musi wyławiać istotne informacje.

Cokolwiek jednak nie wpiszesz w swoim CV pamiętaj, aby starać się przedstawić swoje najlepsze cechy i umiejętności, ale jednocześnie powstrzymać się od koloryzowania czy od zwyczajnego kłamania. Takie zachowanie ma krótki nogi i zanim się zorientujesz, wpakuje cię w poważne tarapaty. Na koniec nie pozostało nam nic innego, jak życzyć ci powodzenia podczas poszukiwania wymarzonej pracy.

Stwórz profesjonalne CV szybko i łatwo. Zdobądź wymarzoną pracę już dziś

Stwórz CV

Gotowy, aby znaleźć wymarzoną pracę?

Ponad 112.872 użytkowników znalazło swoją wymarzoną pracę dzięki CVMaker

+ Stwórz CV

Zaktualizowano October 23 2023

StarStarStarStarStar

Napisany przez

CV Maker oferuje kompletną platformę kariery z niezbędnymi funkcjonalnościami i cennymi informacjami dla osoby poszukującej pracy. Gotowy na następny krok? Stwórz swoje CV teraz

Powiązane artykuły

kursy-szkolenia-certyfikaty-w-cv
 • CV
 • · Jan 09 2024
 • · 4 minuta czytania

Kursy, szkolenia, certyfikaty w CV - kiedy i jakie dodać?

przez CVMaker

Umiejętności w CV
 • CV
 • · Jan 10 2024
 • · 6 minuta czytania

Umiejętności w CV - co wpisać, jak je udowodnić?

przez CVMaker

czy-potrzebujesz-pomocy-z-cv
 • CV
 • · Nov 07 2023
 • · 2 minuta czytania

​Czy potrzebujesz pomocy z CV?

przez CVMaker

Zdobądź wymarzoną pracę z CVMaker

Szybko i łatwo stwórz profesjonalne CV. Pobierz je w ciągu 10 minut, kiedy i gdzie chcesz!

AddSmallStwórz swoje CV
CheckCircle

Zwiększ swoje szanse na znalezienie pracy z dobrym CV.