Jak napisać podstawowe, proste CV? Wskazówki, jak szybko i łatwo stworzyć proste CV!

Czy niedawno ukończyłeś studia? Prawdopodobnie teraza udajesz się na polowanie w celu znalezienia pracy i w tym celu potrzebujesz CV, które ujmie rekrutera. Dlatego istnieje duża presja, aby wyróżnić się na tle innych aplikacji. Dobra wiadomość jest taka, że nie musisz samodzielnie pracować nad swoim CV. Oto przewodnik zawierający szczegółowe informacje na temat tego, co należy wpisać w CV, czego uniknąć i czego oczekują pracodawcy:

Stwórz swoje CV

Jakie sekcje musisz mieć w swoim CV?

Twoje CV musi zawierać następujące sekcje, aby zapewnić rekruterowi odpowiednie informacje:

1. Dane osobowe

Chociaż informacje kontaktowe są oczywiste, zdziwiłbyś się, gdybyś wiedział, że kilka osób zapomina podać niektóre ze swoich danych. Powinieneś podać swoje imię i nazwisko, tytuł zawodowy, osobisty adres e-mail i numer telefonu komórkowego. Inne opcjonalne informacje, które możesz podać, to Twój profil LinkedIn i profesjonalna witryna internetowa. Nie należy jednak wspominać o następujących kwestiach:

 • Służbowy adres e-mail i wszelkie aktualne kontakty biznesowe
 • Nieistotne adresy URL mediów społecznościowych
 • Fotografie
 • Powinieneś także upewnić się, że Twój adres e-mail jest profesjonalny, a nie jakiś wyszukany lub zabawny
 • Chociaż powinieneś podać numer telefonu, twoja wiadomość głosowa musi brzmieć profesjonalnie

2. Osobiste oświadczenie

Profil osobisty jest kluczową częścią CV, a ze względu na jego zauważalną pozycję rekruter zobaczy go jako pierwszy. Twoim celem podczas pisania podsumowania jest szybkie przedstawienie siebie. Jakie masz kluczowe atrybuty? Jaką wartość możesz wnieść do organizacji? Jest to krótki akapit składający się z dwóch do trzech zdań, ale słowa powinny przekonać menedżera ds. Rekrutacji, że Twoje CV jest warte przeczytania. Oto, co powinieneś napisać:

 • Kim jesteś
 • Twoje osiągnięcia
 • Dwie lub trzy umiejętności
 • Twoja wizja i co zamierzasz zrobić dla nowej firmy
 • Użyj słów akcji, aby było mocne i mocne
 • Powinieneś jednak powstrzymać się od pisania długiego akapitu wyjaśniającego, dlaczego chcesz tę pracę. Nie podawaj żadnych nieistotnych informacji

3. Doświadczenie zawodowe

Twoja odpowiednia historia zatrudnienia jest centralnym elementem życiorysu i powinieneś wymienić poprzednie miejsca pracy w odwrotnej kolejności chronologicznej. Opisz tę sekcję w poniższej kolejności:

Oficjalna nazwa stanowiska: każdy wpis powinien zaczynać się od oficjalnego stanowiska, które zostało wytłuszczone. Tytuły zawodowe podkreślają Twój postęp w karierze.

Firma i lokalizacja: podaj adres organizacji i miasto, w którym pracowałeś.

Okres zatrudnienia: Uwzględnij okres, w którym pracowałeś w organizacji, podając miesiąc i rok rozpoczęcia oraz datę odejścia.

Obowiązki i odpowiedzialność: Przedstaw podsumowanie swoich obowiązków i obowiązków na każdym stanowisku pracy. Powinny jednak odnosić się do postu, którego szukasz.

Osiągnięcia: osiągnięcia pokazują, jak dobrze wykonałeś swoją pracę. Tutaj możesz podać listę statystyk i liczb, które świadczą o twoich osiągnięciach. Skorzystaj z tej części, aby przekonać pracodawców, że możesz wnieść wartość dodaną do ich organizacji.

Powinieneś podawać informacje tylko za 15 lat doświadczenia zawodowego. Jeśli pracujesz dłużej niż 15 lat, pomiń krótkoterminowe zatrudnienie i staże. Jeśli masz minimalne doświadczenie zawodowe, możesz uwzględnić praktyki i wolontariat.

4. Wykształcenie

Informacje, które należy zawrzeć w tej sekcji, zależą od Twojego doświadczenia zawodowego. Na przykład, jeśli masz więcej niż dwa lata doświadczenia, podaj tylko stopnie policealne, podając datę ukończenia, nazwę instytucji i swój stopień. Jeśli jesteś świeżo upieczonym absolwentem, wspomnij o swoich wyróżnieniach, tytule pracy doktorskiej, pracach na zajęciach, które są istotne dla pracy, najlepszych osiągnięciach i pozaszkolnych zajęciach akademickich. Daty są odpowiednie dla początkujących kandydatów, ale jeśli masz ponad dziesięć lat doświadczenia, możesz pominąć daty.

5. Umiejętności

Powinieneś uwzględnić co najmniej pięć umiejętności, które są odpowiednie dla poszukiwanego stanowiska. Umiejętności techniczne to twarde umiejętności związane z pracą, takie jak tworzenie stron internetowych, umiejętności informatyczne i modelowanie statystyczne. Twoje umiejętności miękkie obejmują skuteczną komunikację, rozwiązywanie problemów, podejmowanie decyzji i krytyczne myślenie. Powinieneś wskazać swój poziom znajomości języka i może pokrótce zilustrować, w jaki sposób korzystałeś z tych umiejętności w przeszłości. Jednak ważne jest, aby zachować aktualność. Dlatego powinieneś dopasować kwalifikacje w ogłoszeniu do posiadanych umiejętności i dołączyć odpowiednie słowa kluczowe.

Stwórz swoje CV

Jakie sekcje można pominąć w prostym CV?

Poniższe sekcje nie są obowiązkowe, ale możesz je dołączyć, aby utrwalić swoje CV i uzyskać rozmowę kwalifikacyjną:

 • Praca wolontariacka: To wspaniałe doświadczenie, które można dodać do swojego CV, a także pokazuje Twoje pasje i zainteresowania poza karierą.
 • Języki: jeśli posiadasz wiele umiejętności językowych, wymień je, o ile są one istotne dla poszukiwanej pracy. Jednak Twój poziom biegłości powinien być średni i wyższy.
 • Nagrody i wyróżnienia: dodaj odpowiednie nagrody, które otrzymałeś w swoim zawodzie, a z łatwością dostaniesz rozmowę kwalifikacyjną.
 • Hobby i zainteresowania: Możesz wspomnieć o swoich pasjach i rozrywkach. Nie kłam jednak ani nie okazuj ogólnych hobby, takich jak oglądanie filmów lub słuchanie muzyki.
 • Konferencje: Jeśli w przeszłości uczestniczyłeś w ważnych wydarzeniach i konferencjach związanych z Twoją branżą, powinieneś je podkreślić

Co powinieneś zostawić w swoim CV?

Marnuj czas i miejsce w swoim CV, podając następujące informacje:

Bibliografia

Podczas aplikacji chcesz wbić stopę w drzwi, przez co referencje nie służą żadnemu celowi. Rekruter może jednak poprosić Cię o dołączenie referencji. Dlatego możesz zignorować tę sekcję lub dodać klauzulę wskazującą, że chcesz podać referencje na żądanie.

Wykresy i diagramy

Niektórzy używają fantazyjnych tabel, aby pokazać swoje poziomy kompetencji w zakresie umiejętności lub języków. Jednak nie dodają żadnej wartości. Dlatego zamiast wykresów możesz podać liczby i odpowiednie statystyki.

Fotografie

Obrazy nie dodają wartości do Twojego CV, chyba że ubiegasz się o stanowisko modelki. Dlatego nie dołączaj żadnych zdjęć i skup się na wspominaniu o swoich umiejętnościach.

Kłamstwa

Uczciwość pomoże Ci uniknąć niezręcznych i krępujących sytuacji podczas procesu rekrutacji. W CV nie podawaj żadnych fałszywych informacji. Jeśli rekruter jest sumienny, może zweryfikować Twoje informacje. Nie powinieneś także ukrywać luk w swoim CV. Wszelkie przerwy w karierze powinny być dobrze wyjaśnione. Możesz zapewnić umiejętności zdobyte podczas nieobecności.

Stwórz swoje CV

Jak wygląda dobre i podstawowe CV?

Jeśli używasz formatu odwróconej chronologicznej, kolejność będzie zależeć od twojego doświadczenia zawodowego. Standardowe CV ma następującą kolejność:

1. Dane osobowe
2. Oświadczenie osobiste
3. Historia zatrudnienia
4. Edukacja
5. Umiejętności
6. Dodatkowe sekcje

Jeśli jesteś świeżo upieczonym absolwentem, Twoje wykształcenie następuje po osobistym oświadczeniu. Możesz także użyć CV opartego na umiejętnościach, aby podkreślić cechy, które sprawiają, że idealnie pasujesz do pracy.

Jak sobie radzić z niewielkim lub żadnym doświadczeniem

Znalezienie pracy z niewielkim doświadczeniem to żmudna walka, ale to nie powinno Cię powstrzymać. Oto kilka pomysłów, które pomogą Ci uzyskać wywiady:

Zmaksymalizuj swoje oświadczenie

Skorzystaj z podsumowania CV, aby zilustrować, dlaczego jesteś idealnym kandydatem na dane stanowisko. Porozmawiaj o swoich umiejętnościach i pokaż swoją osobowość. Nie opowiadaj historii, ale dostarczaj zwięzłych informacji.

Podkreśl swoje umiejętności

Nawet jeśli nie masz doświadczenia zawodowego, uniwersalne umiejętności zdobywane w ramach programów studiów i programów wolontariatu są bardzo cenne. Niektóre z uzyskanych atrybutów mają zastosowanie w różnych dziedzinach, a kierownik ds. Rekrutacji może rozważyć Cię na to stanowisko.

Uważnie wybieraj słowa kluczowe

Jeśli osoba rekrutująca korzysta z oprogramowania do badań przesiewowych, należy użyć odpowiednich słów kluczowych, aby mieć pewność, że pomyślnie przejdziemy tę procedurę. Odpowiednie słowa kluczowe pozwolą Twojemu CV dotrzeć do osoby rekrutującej.

Stworzenie zwięzłego CV jest konieczne, aby dostać się na rozmowę kwalifikacyjną i znaleźć pracę. Dzięki powyższemu przewodnikowi łatwo zrobisz imponujące CV.

Powiązane artykuły

Już ponad 112 872 użytkowników przygotowało swoje CV

Dzięki kreatorowi CV Maker możesz w ciągu 15 minut szybko i prosto stworzyć charakterystyczne, profesjonalne CV.

Stwórz swoje CV

Zyskasz o 65% więcej szans na znalezienie pracy