CV

>

Co powinno znaleźć się w e-mailu z CV, jak powinienem wyglądać temat i co wpisać w treści wiadomości?

StarStarStarStarStar

Co powinno znaleźć się w e-mailu z CV, jak powinienem wyglądać temat i co wpisać w treści wiadomości?

przez CVMaker

  • CV
  • · November 07 2023
  • · 7 minuta czytania
co napisać w mailu z cv

Spis treści

Każdy, kto choćby raz w swoim życiu szukał poważnej pracy wie, jak trudny potrafi to być proces. Nawet kiedy znajdziesz już idealne ogłoszenie, przygotujesz zgrabne CV i napiszesz porywający list motywacyjny, to na drodze pojawiają się koleje przeszkody. Jedną z nich jest z pozoru banale zadanie, jakim jest wysłanie wiadomości e-mail z CV. Jest to w końcu pierwsza rzecz, jaką zobaczy rekruter, a przecież wszyscy doskonale wiemy, jak ogromne znaczenie ma pierwsze wrażenie.

Jeśli więc zastanawiasz się, co napisać w mailu z cv do pracodawcy, to jesteś w dobrym miejscu. W tym poradniku wyjaśnimy wszystko, co związane z tym etapem poszukiwania pracy i podpowiemy, jak powinna wyglądać idealna wiadomość z CV.

Stwórz już teraz swoje profesjonalne CV

Stwórz CV

Co napisać w mailu z CV?

Rozważania na temat tego, jak napisać maila o pracę można rozpocząć od tego, jak w ogóle napisać jakąkolwiek wiadomość mailową. W końcu mail z cv to mail jak każdy inny, więc obowiązują go te same zasady, co w przypadku innych profesjonalnych wiadomości. Warto więc zacząć od pozdrowienia swojego adresata, aby wyraźnie zaznaczyć, że wiadomość jest skierowana do konkretnej osoby, dobrze jest więc tuż po pozdrowieniu wpisać imię rekrutera. Może to wyglądać następująco:

” Dzień dobry, 

Panie Adamie… ”

lub

” Szanowny Panie Adamie,… ”

Jeśli jednak nie udało ci się nigdzie znaleźć informacji, kto jest odpowiedzialny za rekrutację, to swoją wiadomość rozpocznij od zwykłego: „Dzień dobry” czy nieco bardziej uprzejmego „Szanowni Państwo”. Radzimy unikać popularnego „Witam”, jest to bowiem błąd, który często razi osoby mające do czynienia z ogromem wiadomości mailowych.

Po przywitaniu się przejdź do treści, w której wyjaśnij cel swojej wiadomości i w skrócie przedstaw swoją osobę. Pamiętaj jednak, aby treść wiadomości nie była zbyt długa. Jeśli chcesz powiedzieć coś więcej na swój temat, to zrób to w liście motywacyjnym. Nie zapomnij też napisać, co przesyłasz w załącznikach, czyli CV, list motywacyjny, rekomendacje, portfolio itp.

Na końcu pozdrów swojego adresata, wyraź swoje nadzieje i zamieść swoje dane kontaktowe, takie jak imię i nazwisko, adres, adres mailowy, numer telefonu, adres strony internetowej, media społecznościowe i inne dane, które dla rekrutera mają znaczenie.

Wzór wiadomości e-mail z CV

Jeśli sama informacja co napisać w mailu z cv do ciebie nie przemawia i lepiej radzisz sobie z przykładami, to mamy coś dla ciebie. Poniżej znajdziesz kilka przykładowych wiadomości, na których możesz się wzorować lub je po prostu skopiować, chociaż zachęcamy do stworzenia własnej treści.

„Dzień dobry,

Panie Adamie, piszę do Pana w odpowiedzi na ogłoszenie o pracę zamieszczone na Państwa stronie internetowej. Chciałbym zgłosić swoją kandydaturę na stanowisko młodszego specjalisty ds. obsługi klienta. W załącznikach przesyłam swoje CV i list motywacyjny. Liczę na Pana zainteresowanie swoją kandydaturą i mam nadzieję na możliwość spotkania się na rozmowie kwalifikacyjnej.

Pozdrawiam,

Jan Kowalski”

Kolejnym przykładem może być taka wiadomość:

"Szanowny Panie Adamie,

Pozwoliłem sobie skontaktować się z Panem w celu przedstawienia swojej kandydatury na stanowisko kierownika regionalnego w Państwa firmie. Mam wieloletnie doświadczenie na podobnych stanowiskach poparte rekomendacjami, które znajdzie Pan w załącznikach. Znajdzie Pan tam też moje CV i list motywacyjny, w którym szerzej opowiadam, dlaczego to właśnie z Państwem chciałbym współpracować i dlaczego uważam, że jestem odpowiednią osobą na to stanowisko. 

Z wyrazami szacunku

Jan Kowalski"

Możesz też postawić na minimalizm i napisać po prostu:

"Dzień dobry,

W załączniku znajdą Państwo moje CV na stanowisko sprzedawcy w punkcie przy ulicy PCK w Warszawie. W razie pytań pozostaje do Państwa dyspozycji pod adresem mailowym [email protected] i numerem telefonu +48 111 111 11 1.

Z poważaniem,

Jan Kowalski"

Czego lepiej nie pisać w e-mailu z CV?

Równie ważne, jak to, co napisać w mailu z cv jest to, czego w nim nie pisać. Czasami lepiej  jest wręcz o czymś zapomnieć niż napisać za dużo. Nie pisz więc o sprawach prywatnych, byłym pracodawcy, swojej sytuacji rodzinnej, osobistych problemach, czy o innych rzeczach, które nie są ściśle związane z tą sytuacją. E mail z CV służy przede wszystkim do przesłania dokumentów, więc jego treść powinna być ograniczona do minimum, a fakt, że taka wiadomość w ogóle ma jakąś treść jest raczej kurtuazyjna.

Co należy zamieścić w wiadomości podczas wysyłania CV?

Pisanie maila do potencjalnego pracodawcy bywa na tyle stresujące, że dochodzi do wręcz kuriozalnych i nieco śmiesznych sytuacji, w których kandydaci zapominają o podstawowej kwestii. Myśl o tym, co napisać w mailu z cv jest dla nich bowiem tak absorbująca, że zapominają dodać załącznik z samym CV. Kiedy więc już napiszesz treść wiadomości i uznasz, że jest ona gotowa do wysłania, to dwa razy sprawdź, czy załadowały się wszystkie załączniki. Sprawdź nie tylko samo CV, ale i list motywacyjny i inne dokumenty, które chcesz przesłać.

Oprócz CV i listu motywacyjnego do takiej wiadomości warto załączyć rekomendacje od poprzednich pracodawców, portfolio, potwierdzenie posiadania uprawnień i inne dokumenty, jeśli ogłoszenie tego wymaga.

Stwórz już teraz swoje profesjonalne CV

Stwórz CV

Temat wiadomości e-mail z CV i listem motywacyjnym

To, co napisać w mailu z cv, to nie jedyne wyzwanie, z jakim muszą się mierzyć osoby szukające pracy. Równie trudne może być to, jak zatytułować maila z cv. Tytuł wiadomości będzie w końcu pierwszą rzeczą, jaką rekruter zobaczy. Dobrze jest więc postawić się na jego miejscu i wybrać taki tytuł, który ułatwi mu pracę. W tytule powinna znaleźć się więc informacja, że wiadomość dotyczy rekrutacji na konkretne stanowisko lub do konkretnego działu. Możesz więc napisać coś w stylu: „Zgłoszenie do pracy jako elektryk”, „Kandydat na stanowisko głównego inżyniera” czy „Aplikacja do księgowości”.

Możesz też próbować nieco zareklamować się już w tytule wiadomości i tak zwrócić na siebie uwagę. Wtedy tytuł maila z CV może wyglądać na przykład tak: „Doświadczony elektryk”. Takie zachowanie może jednak mieć różne skutki. Na jednego rekrutera może to zadziałać, a drugiego może wręcz zrazić. Dlatego my polecamy profesjonalizm i wybranie maksymalnie ogólnego i nienacechowanego emocjonalnie tytułu.

Jak dodać list motywacyjny do wiadomości e-mail?

Przy każdej możliwej okazji powtarzamy, jak wielkie znaczenie ma dobrze napisany list motywacyjny. CV to z reguły stosunkowo nudny i formalny dokument, który nie mówi zbyt wiele o tym, jakim człowiekiem jesteś i dlaczego decydujesz się zgłosić na to konkretne stanowisko do tego konkretnego pracodawcy. Dokumentem, który pozwala do zrobić jest właśnie list motywacyjny. W związku z tym nawet jeśli ogłoszenie tego nie wymaga to gorąco zachęcamy do zmuszenia się do dodatkowego wysiłku i napisania listu motywacyjnego. 

Możesz go nawet potraktować nie jako osobny dokument, ale jako treść samej wiadomości e-mail z CV i w kilku zdaniach napisać, dlaczego wybrałeś lub wybrałaś to, a nie inne ogłoszenie i dlaczego uważasz, że świetnie sprawdzisz się na stanowisku, na które aplikujesz.

Jeśli jednak informacje, które chcesz przekazać zajmują więcej niż dwa, trzy zdania, to nie zaśmiecaj swojej wiadomości i nie zmuszaj rekrutera do zbędnego czytania, a list motywacyjny prześlij jako osobny plik w załączniku.

Pamiętaj też, że jedno zgłoszenie do pracy to jeden list motywacyjny. Wysyłanie dokładnie tej samej formułki do różnych pracodawców nie ma najmniejszego sensu. Nie tylko nie zwiększy to twoich szans, ale może nawet sprawić wrażenie, że jesteś osoba leniwą i niedbającą o szczegóły, a jedynie starającą się stworzyć sztuczne pozory profesjonalizmu.

Dobry list motywacyjny powojniem dać rekruterowi pewność, że wiesz, na jakie stanowisko i do jakiej firmy się zgłaszasz. Zanim więc zaczniesz pisać list motywacyjny, przeczytaj wszystko, co umiesz znaleźć na temat firmy i stanowiska, a następnie tak zdobytą wiedzę wykorzystaj podczas pisania.

Nie zapomnij też wspomnieć o swoich zaletach. W liście motywacyjnym opisz swoje umiejętności i doświadczenie, które twoim zdaniem przydadzą się w nowej pracy. Opisz szczerze i własnymi słowami, dlaczego chcesz pracować w tej właśnie firmie i dlaczego to właśnie ty jesteś najlepszą osobą na to stanowisko.

Jak nazwać pliki z CV i listem motywacyjnym?

Trudno nam zgadywać, na jakie stanowisko aplikujesz, ale możemy podejrzewać, że jest to praca, którą chciałoby dostać wiele osób. Jeśli rzeczywiście tak jest, to musisz liczyć się z faktem, że zgłoszeń podobnych do twojego będą dziesiątki, jeśli nie setki. Zrozumienie tego może pomóc ci postawić się w sytuacji rekrutera, który musi radzić sobie z ogromem podobnych dokumentów. 

Jeśli więc plik ze swoim CV nazwiesz po prostu „CV”, a plik z listem motywacyjnym nazwiesz „List motywacyjny” to rekruter będzie miał problem z jego znalezieniem, kiedy będzie chciał to zrobić i być może postanowi nie tracić na to czasu i spojrzeć na innego kandydata. Dlatego zachęcamy do ułatwienia mu pracy i dodanie do nazwy pliku swojego imienia i nazwiska tak, aby wspomniane wcześniej pliki wyglądały na przykład tak: „CV — Jan kowalski” i „List motywacyjny — Jan Kowalski”

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że wiesz już jak napisać maila z zapytaniem o pracę i że poskutkuje to szybkim i bezstresowym znalezieniem przez ciebie wymarzonej pracy. Pamiętaj, aby spróbować spojrzeć na sytuację z perspektywo osoby, która prowadzi rekrutacje i swoje działania zaplanować tak, aby maksymalnie ułatwić jej pracę i tym samym zbudować wokół siebie przyjemną atmosferę. Pamiętaj też, aby zachować maksymalny profesjonalizm i zachowywać się uprzejmie. Te proste rzeczy zwiększą twoje szanse na sukces poprzez pozytywny wpływ na twój wizerunek w oczach nowego pracodawcy. 

Zachęcamy też do sprawdzenia, czy aby na pewno twoje CV wygląda schludnie, zgrabnie i profesjonalnie, a jeśli uznasz, że mogłoby wyglądać lepiej, to wykorzystaj kreator CV i minimalnym wysiłkiem zmień nudne CV w profesjonalny dokument. Jeśli natomiast chcesz dowiedzieć się więcej na temat ciekawych nowości w świecie HR i poznać inne cenne wskazówki na temat szukania pracy, to odwiedź blog pełen ciekawych, a co może nawet ważniejsze, przydatnych informacji.

FAQ

Jak napisać wiadomość do rekrutera na LinkedIn?

Zwykle to rekruter przegląda profile na portalu LinkedIn i kontaktuje się z osobami, które w jego opinii posiadają poszukiwane przez niego cechy i umiejętności. Jeśli jednak chcesz zwrócić na siebie uwagę lub wyjątkowo zależy ci na jakiejś pracy, to jak najbardziej możesz napisać wiadomość do rekrutera. W takim przypadku polecam jednak trzymać się dwóch zasad. Taka wiadomość powinna być zwięzła i zawierać wezwanie do działania. Nie chcesz przecież zmuszać takiej osoby do czytania epopei na swój temat, a jedynie zwrócić na siebie uwagę i zachęcić ją do dalszej rozmowy.

Jak zapytać o wynik rekrutacji?

W dzisiejszych czasach wręcz kultowe stało się powiedzenie: „Oddzwonimy do Pana”, które w języku potocznym oznacza mniej więcej tyle samo co pozornie uprzejme i niejednoznaczne „nie jesteśmy zainteresowani”. Podczas rekrutacji często zdarza się jednak, że cały proces związany jest z dokładną weryfikacją i sprawdzeniem większej liczby kandydatów, więc usłyszenie tego typu banalnego wyrażenie nie musi wcale oznaczać, że danej pracy nie dostaniesz. Może po prostu oznaczać, że firma potrzebuje więcej czasu na podjęcie decyzji. Jeśli jednak od rozmowy minęło już kilka dni, a ty wciąż nie masz informacji co dalej, a trwanie w niepewności jest dla ciebie męczące, to możesz zadzwonić do rekrutera i zapytać, na jakim etapie jest cały proces. Jeśli jednak nie masz bezpośredniego numeru telefonu do rekrutera, to nie pytaj o to w sekretariacie i zamiast dzwonić, lepiej napisz maila z zapytaniem, na jakim etapie jest proces rekrutacji, ponieważ zależy ci na tej pracy, a masz już inne oferty i nie wiesz, co zrobić.

Jaki jest najlepszy dzień tygodnia na wysłanie zgłoszenia do pracy?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta i może być dla ciebie zaskoczeniem. Tym dniem tygodnia jest po prostu dzień bieżący. Najczęściej tego typu rozterki mają bowiem osoby, które szukają sobie wymówek, żeby zgłoszenia nie wysłać. Tłumaczą to sobie to tym, że w weekend nie wypada lub że w poniedziałki ludzie mają w pracy zły humor, lub że zgłoszenie wysłanie pod koniec tygodnia gdzieś przepadnie. Prawda jest jednak taka, że dziań wysłania zgłoszenia nie ma większego znaczenia. Tym, co je ma, jest to, aby wysłać je możliwie jak najwcześniej. Zgłoszenie, które na biurku osoby odpowiedzialnej za rekrutacje pojawi się pierwsze, mocniej zapadnie w pamięć, a tym samym będzie miało większe szanse na powodzenie. Jeśli więc znajdziesz ogłoszenie, które cię zainteresuje, to nie zastanawiaj się, jaki jest dzień tygodnia, ile czasu minęło od jego publikacji, czy jaka jest pora dnia, tylko po prostu je wyślij i miej nadzieje na najlepsze.

Stwórz już teraz swoje profesjonalne CV

Stwórz CV

Gotowy, aby znaleźć wymarzoną pracę?

Ponad 112.872 użytkowników znalazło swoją wymarzoną pracę dzięki CVMaker

+ Stwórz CV

Zaktualizowano November 07 2023

StarStarStarStarStar

Napisany przez

CV Maker oferuje kompletną platformę kariery z niezbędnymi funkcjonalnościami i cennymi informacjami dla osoby poszukującej pracy. Gotowy na następny krok? Stwórz swoje CV teraz

Powiązane artykuły

Przykład CV dla artykułu wyjaśniającego krok po kroku, jak napisać dobre CV.
  • CV
  • · Jan 09 2024
  • · 24 minuta czytania

Jak napisać dobre CV?

przez CVMaker

Zdobądź wymarzoną pracę z CVMaker

Szybko i łatwo stwórz profesjonalne CV. Pobierz je w ciągu 10 minut, kiedy i gdzie chcesz!

AddSmallStwórz swoje CV
CheckCircle

Zwiększ swoje szanse na znalezienie pracy z dobrym CV.