Jak napisać atrakcyjne CV dla ucznia i studenta?

Na myśl o swojej rozpoczynającej się karierze zawodowej czujesz dreszcz ekscytacji, a jednocześnie strach i niepewność? Przeglądasz zachęcające oferty pracy i myślisz: "Jak sprawić, by mnie przyjęli na to stanowisko?". Pierwszy krok to stworzenie pełnych perswazji dokumentów aplikacyjnych. Podpowiemy Ci, jak napisać atrakcyjne CV dla ucznia i studenta.

Stwórz swoje CV

Przykład CV dla studenta - szablon Harvard

Przykład CV dla studenta

Pobierz przykład szablonu

1. Jak napisać pierwsze CV jako uczeń lub student?

Jeśli curriculum vitae piszesz po raz pierwszy, zapoznaj się ze specyfiką tego dokumentu. Przeglądaj przykładowe CV dostępne w internecie, a wkrótce przyswoisz zasadę podziału na sekcje i zachowania w kolejności chronologicznej zajmowanych stanowisk. Gotowy do stworzenia pierwszego CV? Zapewne znalazłeś już interesujące Cię ogłoszenia o pracę. Każdy Twój dokument aplikacyjny winien być napisany w taki sposób, by wyeksponować te cechy i umiejętności, których potrzebuje pracodawca. Przed wpisaniem pierwszych słów do szablonu CV, zastanów się nad swoimi mocnymi stronami. Przejrzyj dyplomy i certyfikaty, prześledź myślami (lub w kalendarzu) lata szkoły średniej i studiów. Może okazać się, że masz całkiem niezłe predyspozycje do wykonywania danego zawodu. Bądź optymistą! "Kto szuka pracy, dostanie ją" - jak powiedziałby Paulo Coelho, gdyby zajmował się rekrutacją w dużej firmie.

2. Z jakich elementów powinno się składać CV ucznia i studenta?

Oto sekcje, które powinne zawierać CV:

Dane osobowe
Każdy życiorys powinno zaczynać się tą formalnością. Przedstawiasz się potencjalnemu pracodawcy, wpisując swoje imię i nazwisko (w szablonach CV są one odpowiednio wyróżnione), następnie datę urodzenia, adres zamieszkania oraz dane kontaktowe - telefon i adres e-mail. To obowiązkowa sekcja, a z jej wypełnieniem zazwyczaj nie ma problemów.

Podsumowanie zawodowe 
Czyli kilka zdań, które w sposób zwięzły i konkretny przedstawią Cię jako osobę aktywną na rynku pracy. To dla Ciebie szansa na atrakcyjną autoprezentację w myśl zasady, że we wszelkich kontaktach międzyludzkich liczy się pierwsze wrażenie. Jak napisać tę część, jeśli swoją pierwszą pracę masz zamiar dopiero podjąć? Oto przykłady:

 • Jestem studentką III roku Dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Odbywając trzymiesięczne praktyki w Radiu Poznań, nauczyłam się nagrywania materiałów dźwiękowych i montowania ich w programie Audacity. Pragnę rozwijać się jako dziennikarz audycji informacyjnych i tworzyć interesujące, rzetelne materiały radiowe".
 • Jestem absolwentem liceum o profilu językowym. Biegle posługuję się językiem angielskim w mowie i w piśmie, w stopniu komunikatywnym znam język francuski. Potrafię sprawnie wyszukiwać informacje w internecie, mam "lekkie pióro". Szukam pracy jako tłumacz tekstów marketingowych i artykułów rozrywkowych.

Doświadczenie
Jeśli jesteś studentem, który za sobą ma praktyki i staże, wypisz je w tej sekcji. Rozpocznij od okresu pracy lub nazwy firmy (kolejność zależna od Twojego szablonu CV), rodzaju pracy (praktyki, staż, współpraca), kończąc na obowiązkach. Dotąd nie pracowałeś? Pomiń tę część CV, kładąc nacisk na umiejętności, które mogą przydać się pierwszemu pracodawcy.

 Wykształcenie
Studiujesz? Wpisz w CV szkołę średnią tylko w wypadku, jeśli jej profil w jakiś sposób wiąże się ze stanowiskiem, na które aplikujesz. Na przykład: gdy chcesz pracować jako tester oprogramowania na pierwszym roku studiów informatycznych, możesz poprzeć swoje zainteresowanie i obycie w temacie informacją o uczęszczaniu do technikum informatycznego.

Kursy
Do przykładu z poprzedniego punktu warto dopisać odbyte w szkole średniej kursy, np. Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych ECDL lub kurs programowania w języku Java. Studia to kolejna okazja do zdobycia dokumentów, potwierdzających Twoje umiejętności. Wiele uczelni oferuje dodatkowe (niekiedy darmowe lub w przystępnej cenie) kursy językowe, obsługi programów komputerowych czy rozwijania talentów artystycznych.

Działalność dodatkowa / Działalność studencka / Wolontariat
W trakcie nauki w szkole średniej i studiów warto również korzystać z bogatej oferty kół naukowych i organizacji. Praca w kole naukowym pozwala rozwijać hobby, nabyć dodatkową wiedzę, zdobyć cenne kontakty i wyróżnić się na tle innych aplikantów. Organizacje typu AIESEC pozwalają natomiast na praktyczną naukę prowadzenia złożonych projektów i kształcenie kompetencji miękkich. W sekcji "Działalność dodatkowa" wypisz wszystkie aktywności, które wiążą się ze stanowiskiem, na które aplikujesz. Z kolei odbywany wolontariat zawsze będzie dla pracodawcy poświadczeniem Twojej odpowiedzialności i wrażliwości.

3. Jak wyróżnić CV studenta na tle innych?

Jeśli obawiasz się, że Twoje CV bez doświadczenia zginie pod stertą dokumentów starszych kandydatów, może pokrzepi Cię myśl, że również oni w jakiś sposób musieli zdobyć pierwszą pracę. Dla wielu pracodawców zatrudnienie ucznia lub studenta wiąże się z korzyściami (np. dodatkami finansowymi z urzędu pracy), dlatego nie wysyłaj CV z nastawianiem, że stanowisko i tak dostanie ktoś inny. Zadbaj o to, by Twoje pierwsze CV robiło dobre wrażenie. Musi być czytelne, o estetycznym szablonie i atrakcyjne wizualnie - o te aspekty zadbasz, tworząc CV w dobrym kreatorze (np. CV Maker). Co więcej? Pokaż, że mimo młodego wieku możesz być wartościowym pracownikiem: masz umiejętności, które nabyłeś samodzielnie i chcesz się rozwijać - oczywiście z pożytkiem dla pracodawcy.

Stwórz swoje CV

4. Jak podejść do problemu braku lub niewielkiego doświadczenia zawodowego?

Trudno, by CV ucznia zawierało jakiekolwiek punkty doświadczenia zawodowego. Lepiej pominąć tę sekcję na rzecz podkreślenia nabytych w szkole umiejętności, ukończonych kursów czy dopracowanego podsumowania zawodowego. Jako student być może wykonywałeś już pracę letnią lub dodatkową jako kelner, zbieracz owoców, pracownik magazynu bądź ulotkarz. Czy musisz wymienić wszystkie pozycje w swoim CV, jeśli starasz się o etat jako pracownik biurowy? Warto wspomnieć o stanowiskach, dzięki którym nabyłeś uniwersalne umiejętności. Oto przykłady z sekcji "Doświadczenie zawodowe":

 • 06.2015 - 09.2015
  Sprzedawca w Market
  1. Obsługa kasy fiskalnej
  2. Kontakt z dostawcami, regulowanie dostaw
  3. Sporządzanie rozliczeń dziennych i miesięcznych
 • 2013 - 2016
  Praca wakacyjna przy zbiorze owoców w Niemczech (akord)
  1. Sumienna praca w zwiększonej liczbie godzin
  2. Podstawy języka niemieckiego

Czy warto wspominać o pracy "za barem" podczas starania się o stanowisko copywritera w agencji reklamowej? Jeśli jesteś kreatywny, z pewnością coś wymyślisz... Choćby przyzwyczajenie do pracy do późnych godzin nocnych ;)

5. Jak napisać dobre CV? 5 wskazówek

 1. Jeśli aplikujesz na kilka stanowisk, powinieneś stworzyć odrębne dokumenty aplikacyjne dla każdego z nich - zwłaszcza gdy zakresy obowiązków, z jakimi się wiążą, znacząco się różnią. Dobre CV to unikalne CV!
 2. Curriculum vitae powinno zawierać konkrety, idealnie jeśli nie zajmuje więcej niż stronę. Choć w przypadku ucznia czy studenta z tym kryterium raczej nie będzie problemu...
 3. Co roku wyjeżdżasz do pracy wakacyjnej zagranicą? W CV nie musisz szczegółowo opisywać wszystkich stanowisk pracy. Skup się na cechach i umiejętnościach przydatnych w pracy biurowej (przykładowe: zdolność do nawiązywania kontaktów, umiejętność pracy w grupie, sporządzanie rachunków, kontakt z dostawcami), a pomiń te, które na nowym stanowisku nie będą mieć zastosowania (np. sprawność w odrywaniu truskawek od szypułki).
 4. Zadbaj o odpowiednią oprawę graficzną. Możesz wyróżnić swoje CV przy pomocy oryginalnego szablonu, możesz również napisać je w kreatorze, by mieć pewność, że również w wersji drukowanej sekcje będą równo ułożone, a podpunkty wyrównane do linii akapitu. Kreator CV Maker umożliwia wybór atrakcyjnych wizualnie, nowoczesnych szablonów, które z pewnością zwrócą uwagę osoby rekrutującej - wskutek czego Twoje CV znajdzie się po stronie "przechodzących dalej".
 5. Ostatnią, ale nie najmniej ważną sprawą jest dobór zdjęcia. Zdjęcie w CV powinno być portretowe, profesjonalne, wykonane na jednolitym tle z twarzą dobrze widoczną o sympatycznym (lub neutralnym) wyrazie.

6. Jakich błędów w CV unikać?

Warto założyć, że tworzenie CV, które było w standardzie jeszcze 10 lat temu, samo w sobie jest błędem. Jeśli jesteś studentem lub uczniem bez doświadczenia, curriculum vitae z sekcjami w kolejności "Dane osobowe", "Wykształcenie" i "Zainteresowania" nie uwypukli cech, które mogą zachęcić do Ciebie przyszłego pracodawcę. Co więcej? Pilnuj kolejności chronologicznej, ponieważ osoba rekrutująca z pewnością zauważy luki czasowe i zapyta o nie w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Nie popełniaj błędów ortograficznych i stylistycznych. Zadbaj o dobór odpowiedniego zdjęcia (patrz punkt wyżej), a na początku CV dodaj sekcję "Podsumowanie zawodowe". Nie przytłaczaj potencjalnego pracodawcy informacjami. W każdej sekcji wypisz to, co istotne z punktu widzenia firmy.

Stwórz swoje CV

7. Dlaczego warto stworzyć CV przez aplikację CV Maker?

Istnieje szereg powodów, dla których warto skorzystać z pomocy kreatora przy tworzeniu pierwszego CV ucznia lub studenta. Pierwszy to profesjonalizm. Gdy wpisujesz swoje dane w aplikację, masz pewność, że każdy element curriculum vitae znajdzie się na swoim miejscu. Wszystkie wyrównane do linii, pogrupowane estetycznie w zbiory punktów i podpunktów. Druga sprawa - szablon. CV Maker to atrakcyjne, nowoczesne wzory CV, które wyróżniają się spośród czarno-białych dokumentów tworzonych w sposób tradycyjny. Jeśli posiadasz umiejętności graficzne i masz ochotę stworzyć własny szablon, zrób to! Na rynku pracy ceni się oryginalność. Z drugiej strony, korzystanie z kreatora CV to wygoda i oszczędność czasu. Podajesz swoje dane w aplikacji, nie rozpraszając się tym, że kursor w edytorze tekstu przeskakuje o niechcianą linijkę. Uzupełniasz, klikasz "Dalej" i gotowe! Przed Tobą profesjonalne CV, które w wersji drukowanej będzie wyglądać równie dobrze.  By się o tym przekonać, przejrzyj przykładowe CV na stronie kreatora.

Za pomocą stworzonego profilu w aplikacji CV Maker możesz bezpośrednio aplikować na wybrane stanowisko pracy, co oszczędza czas, po za tym, już nie musisz codziennie przeglądać godzinami stron z ofertami, gdyś jesteś informowany o otwartem stanowisku e-mailowo. Aplikacja ta posiada wszystkie potrzebne narzędzia jak CV kreator oraz list motywacyjny, który możesz wysłać szybko, kiedy tylko szukane stanowisko jest opublikowane na stronie.

CV ucznia lub studenta ma szansę przebić się wśród konkurencji, zwłaszcza w pracach dedykowanych dla osób bez doświadczenia: z pomocą przychodzi sztuka autoprezentacji i kreator CV. Nie udało się zdobyć pracy? Próbuj dalej! To dla Ciebie okazja do doskonalenia umiejętności pisania dokumentów aplikacyjnych i motywacja do podejmowania kursów, wyróżniających Twoją kandydaturę na dane stanowisko. Pomyśl, jak mógłbyś realizować się na danej pozycji i napisz to. Po prostu działaj!

Powiązane artykuły

Już ponad 112 872 użytkowników przygotowało swoje CV

Dzięki kreatorowi CV Maker możesz w ciągu 15 minut szybko i prosto stworzyć charakterystyczne, profesjonalne CV.

Stwórz swoje CV

Zyskasz o 65% więcej szans na znalezienie pracy