Zastanawiasz się jak napisać dobre CV dla elektryka? Jesteś w dobrym miejscu!

Energia elektryczna odgrywa zasadniczą rolę w korzystaniu z podstawowych osiągnięć cywilizacji. Bez elektryczności nie funkcjonuje oświetlenie elektryczne, niemożliwe jest też używanie powszechnie dostępnych urządzeń gospodarstwa domowego. O stopniu uzależnienia współczesnego człowieka od energii elektrycznej łatwo się przekonać podczas zdarzających się przerw w jej dostawie I w tym momencie łatwo sobie uzmysłowić jak ważnym zajęciem jest Twój zawód. Pomożemy Ci jak najlepiej się “sprzedać”.

Zanim przejdziemy do szczegółów technicznych I niuansów które są mile widziane w życiorysie elektryka muszę Cię ostrzec, że każdy pracodawca otrzymuje dziesiątki identycznych CV, stworzonych na podstawie tego samego, darmowego wzoru z internetu, bądź wykonane w ten sam sposób/schemat, jeśli nie graficzny to patern jest ten sam. Przez ten błąd wielu dobrych specjalistów nie dostaje nawet zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną, pomimo posiadanych odpowiednich kwalifikacji. A tak naprawdę nie potrzeba wiele na stworzenie wyróżniającego się życiorysu i kompletnego w odpowiednie dane!

Stwórz swoje CV

Wzór CV dla elektryka

CV wzory elektryka

Pobierz ten szablon CV - Elektryka

Stwórz swoje CV

W tym artykule krok po kroku przeczytasz to czego nikt inny Ci nie powiedział

Roboty elektryczne są zaliczane do prac w warunkach szczególnego zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego. Chodzi o wiele zagadnień, zasad i zjawisk związanych z elektrycznością, które każdy kto chce wykonywać prace elektryczne powinien przyswoić. Teraz, czeka cię tylko zadanie aby jak najbardziej przejrzysty sposób “przelać” twoja historie “na papier”.

Warto zaznaczyć, że technik elektryk to jeden z najbardziej poszukiwanych zawodów na polskim rynku pracy. Jeszcze do niedawna wykształcenie zawodowe kojarzyło się głównie z mało ambitnymi osobami,  jednakże w ostatnich latach coraz bardziej zaczęto doceniać wykwalifikowanych specjalistów, zwłaszcza za granica. Zawód elektryka jest tak bardzo rozchwytywany, ponieważ może on swoją pracę wykonywać zarówno w domach prywatnych, firmach, spółdzielniach, jak i w zakładach przemysłowych. Wielu specjalistów w Polsce korzysta z ofert pracy za granicą dla elektryków – krótkoterminowo lub wyjeżdżając na stałe. Szczególnie w Niemczech w ostatnich czasach wzrosło zapotrzebowanie w tym zawodzie, zarówno na techników, jak i inżynierów. Ówcześnie kiedy Europa jest zjednoczona bardzo łatwo jest wyjechać za lepszym / innym życiem bądź wynagrodzeniem do innego kraju, nie tylko tych wchodzących w skład Unii Europejskiej.

Twoje CV bezapelacyjnie musi uwzględniać odpowiednie informacje jak kwestie kompetencji w zawodzie elektryka zależną od wykształcenia. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 roku w sprawie klasyfikacji zawodów, które jest obowiązującym wykazem profesji w Polsce, wprowadza rozróżnienie na na techników elektryków i inżynierów elektryków. Ze względu na ten podział musisz być bardzo szczegółowy i wrażliwy na detale jakie podajesz na temat swojej osoby. Twój przyszły pracodawca chce jak najszybciej zdiagnozować na podstawie Twojego CV kim jesteś, jakie masz uprawnienia, kwalifikacje I doświadczenie.

Naturalnie, pierwsze co przychodzi do głowy to uprawnienia z rodziny SEP. Uprawnienia te, są konieczne, by wykonywać zawód elektryka na polskim rynku. Egzamin SEP jest nieodzowny do wykonywania pracy jako elektryk czy elektromonter. Jak już wcześniej wspomniałem, wszelkie umiejętności I certyfikaty muszą znaleźć się na twoim profilu, ponadto bądź precyzyjny, ile lat czy miesięcy odbyłeś wykonując daną pracę, dla kogo, dla jak dużej firmy, ile udało Ci się na przykład zaoszczędzić pieniędzy czy materiału zmieniając instalacje na nowa czy modyfikując istniejąca. Wszystkie osiągnięcia muszą być miarowe i dokładne w detale.

Wstęp / podsumowanie

Generalnie jak każde inny wzór życiorysu rozpoczyna się od wstępu czy inaczej zwane “podsumowanie” widniejące zaraz pod Twoim zdjęciem I danymi osobowymi. Jest to krótka notka, zwięzła ale rzucająca się w oczy. Musi robić wrażenie I w krótkich wyrażeniach opisać Ciebie, zazwyczaj nie powinna przekraczać więcej niż 34 słowa.

Słowa kluczowe

Niezmiernie istotna rzecz, w ówczesnych czasach, dobie komputerów i internetu firmy zajmujące się rekrutacje czy HR każdej poważnej firmy może używać oprogramowania do skanowania CV w celu zaoszczędzenia czasu I znalezienia natychmiastowo odpowiedniego kandydata. Tak zwany Applicant Tracking Systems przeszuka twoja elektroniczna wersje CV pod kątem interesujących go słów kluczowych, jeśli nie znajdzie takowych bądź liczba ta okaże się niewystarczająca to  być może Twoje CV “pójdzie do kosza”.

Poniżej przedstawiam przykłady uprawnień i potocznych zagadnień, które jeśli odpowiadają Twojej prawdzie powinieneś zdecydowanie uwzględnić do swojego CV:

Lista kilku sposobów na uzyskanie uprawnień elektryka
Kursy i szkolenia:

 • Uprawnienia w zakresie eksploatacji
 • Uprawnienia budowlane
 • Uprawnienia rzeczoznawcy budowlanego
 • Uprawnienia rzeczoznawcy, specjalisty i weryfikatora SEP
 • Uprawnienia biegłego sądowego
 • Uprawnienia audytora energetycznego
 • Uprawnienia do sporządzania certyfikatów energetycznych budynków
 • Uprawnienia specjalisty w zakresie jakości energii elektrycznej

Osoby zajmujące się eksploatacją sieci oraz urządzeń i instalacji zobowiązane są posiadać kwalifikacje potwierdzone świadectwem wydanym przez komisje kwalifikacyjne. Są  to 3 typy oznaczone: G1, G2, G3. Jeśli posiadasz takowe obowiązkowa musza zostać dołączone.

Umiejętności twarde:

 • Czytanie schematów elektrycznych
 • Kontrolowanie urządzeń produkcyjnych i energetycznych
 • Znajomość systemów instalacji elektrycznych i energetycznych
 • Przeprowadzaniu napraw urządzeń elektrycznych
 • Programowanie sterowników PLC
 • Czytanie dokumentacji technicznej
 • Rysunek techniczny
 • Prawo jazdy kat. B

Umiejętności miękkie:

 • Gotowość do pracy zmianowej
 • Podzielność uwagi
 • Skupienie
 • Spostrzegawczość
 • Komunikatywność
 • Praca zespołowa

Stan Zdrowia

Z elektryka zawodem wiąże się duże niebezpieczeństwo narażenia zdrowia I życia dlatego istotne jest aby dodać słowa kluczowe typu: bezpieczeństwo, narzędzia zabezpieczające i inne pochodne wiążące się z praca w szczególnych warunkach. Słowa klucze obok twoich umiejętności czy certyfikatów to główne wskaźniki decydujące czy Twój Życiorys wyróżni się spośród innych a co najważniejsze uwzględni to co najważniejsze, to czego szuka Twój przyszły pracodawca.

Twoja dobra kondycja fizyczna może okazać się czynnikiem przezwyciężający twoich kontrkandydatów, nie zapomnij dodać, oczywiście jeśli to jest zgodne z prawda twoja kondycje fizyczna, w zawodzie elektryka potrzebny jest balans aby wspiąć się na drabinę I ustać na niej nieruchomo wykonując swoje czynności, również wytrzymałość fizyczna jest kluczowa aby moc przetrwać wielogodzinna prace manualna I precyzyjna, czy sile aby moc przenosić ciężkie nicie kabli i pozostały sprzęt do wiercenia chociażby czy pozostałych drobnych prac budowlanych.

Na samym końcu nie zapomnij aby po kilka razy zredagować swoja prace, przeczytaj od A do Z aby uniknąć literówek i prostych błędów językowych, interpunkcyjnych czy gramatycznych.

Stwórz swoje CV

Powiązane artykuły

Już ponad 112 872 użytkowników przygotowało swoje CV

Dzięki kreatorowi CV Maker możesz w ciągu 15 minut szybko i prosto stworzyć charakterystyczne, profesjonalne CV.

Stwórz swoje CV

Zyskasz o 65% więcej szans na znalezienie pracy