Rozmowa Kwalifikacyjna

>

Jakie pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej?

StarStarStarStarStar

Jakie pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej?

przez CVMaker

 • Rozmowa Kwalifikacyjna
 • · May 14 2024
 • · 7 minuta czytania
jakie pytania zadać na rozmowie o pracę

Spis treści

Wyobraź sobie, że siedzisz w sali konferencyjnej, naprzeciwko rekrutera, który po zakończeniu rozmowy czeka na twoje pytania. Pod koniec rozmowy o pracę pracodawca prawdopodobnie zapyta: „Czy masz do nas jakieś pytania?". Skorzystaj z tej okazji, aby pokazać swój entuzjazm. Może to odegrać kluczową rolę w ocenie, czy ta firma jest zgodna z Twoimi ambicjami zawodowymi. Pojawia się jednak pytanie: jakie pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej? 

Zadawanie przemyślanych pytań pokazuje szczere zainteresowanie, proaktywne myślenie i umiejętność prowadzenia konstruktywnej rozmowy. Jeśli nie masz pewności, jakie dobre pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej lub jak pewnie podejść do rozmowy, nasz dostosowany przewodnik jest tutaj, aby ci pomóc. Zawiera praktyczne wskazówki na temat tego, jakie pytania zadać na rozmowie o pracę, przykłady z życia wzięte i pytania dotyczące konkretnych stanowisk, które pomogą ci odnieść sukces w rozmowie kwalifikacyjnej i pozostawić po sobie dobre pierwsze wrażenie.

Stwórz profesjonalne CV szybko i łatwo. Zdobądź wymarzoną pracę już dziś

Stwórz CV

Sprawdź nasz artykuł na temat negocjowania oferty płacowej, aby uzyskać więcej wskazówek w kwestiach związanych z dodatkami i wynagrodzeniem.

Porady, jak zadawać dobre pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Niezależnie od tego, czy kończysz szkołę, jesteś studentem, absolwentem, czy doświadczonym profesjonalistą, który chce rozwijać swoją karierę, te wskazówki mogą dostarczyć cennych informacji.

1. Spersonalizuj swoje pytania

Przygotowując pytania, upewnij się, że są one ściśle związane z firmą i stanowiskiem, o które się ubiegasz. Zalecamy poruszenie kilku szczegółów z przeprowadzonego researchu, takich jak ostatnie projekty firmy, kultura firmy i pozycja organizacji w branży. W ten sposób zademonstrujesz swoje prawdziwe zainteresowanie i entuzjazm dla stanowiska i będziesz wiedzieć, o co pytać na rozmowie o pracę. 

Na przykład: Czy mógłbyś powiedzieć mi więcej o ostatnim projekcie AuroraTech Ventures Ltd dotyczącym transakcji płatniczych, o którym mowa na waszej stronie internetowej? 

To pytanie jest dostosowane do firmy i stanowiska, prezentując pracodawcy swoją wiedzę i zaangażowanie w naukę i rozwój.

2. Przygotuj pytania z wyprzedzeniem

Zastanów się, co może wydarzyć się podczas rozmowy kwalifikacyjnej i przygotuj listę wszystkich potencjalnych pytań. Takie postępowanie pokazuje, że jesteś proaktywny i sprawia, że zawsze masz gotowy temat do poruszenia. Przygotowanie dobrze przygotowanych pytań wskazuje, że poważnie podchodzisz do tej możliwości i poświęciłeś czas na zrozumienie firmy i jej potrzeb. 

Na przykład: Podczas moich analiz dotyczących EvergreenEco PLC zaintrygował mnie ostatni projekt kampanii marketingowej wspomniany na waszej stronie internetowej. Czy mógłbyś podzielić się bardziej szczegółowymi informacjami na temat tego, w jaki sposób ta inicjatywa jest zgodna z celami zespołu i w jaki sposób moja rola może przyczynić się do jej pomyślnego zakończenia?

To pytanie jest odzwierciedleniem konkretnych badań przeprowadzonych przez kandydata na temat firmy, wykazując szczere zainteresowanie i chęć zrozumienia projektów i celów firmy. Jest to więc idealny sposób na to, o co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej.

3. Podtrzymuj rozmowę

Zaangażuj się w rozmowę, uważnie słuchając rozmówcy i zadając precyzyjne pytania. To twoja okazja, aby zaprezentować swoje silne umiejętności komunikacyjne, odzwierciedlające twoje prawdziwe zainteresowanie stanowiskiem i firmą. Pamiętaj, aby rozmowa była zwięzła i naturalna przez cały czas jej trwania. Zachowuj elastyczność, reaguj na przebieg rozmowy i wykorzystuj informacje od rekrutera do zadawania kolejnych pytań.

Na przykład: Na podstawie tego, co wcześniej powiedziałeś o rozwoju firmy na inne rynki, jak wyobrażasz sobie, że wpłynie to na dynamikę zespołu i możliwości współpracy z innymi firmami? 

To pytanie demonstruje umiejętności aktywnego słuchania i krytycznego myślenia kandydata, pokazując jego zdolność do szybkiego przetwarzania informacji i angażowania się w rzeczową rozmowę.

4. Pokaż, że wiesz sporo o firmie, do której aplikujesz

Zanim zaczniesz zastanawiać się jakie pytania zadać rekruterowi, zrób research. Przed rozmową kwalifikacyjną przeprowadź kompleksowy research na temat firmy, jej wartości i ostatnich osiągnięć. Wykorzystaj w tym celu zasoby, takie jak biuletyn, kanały mediów społecznościowych lub oficjalna strona internetowa. Zawrzyj te informacje w swoich pytaniach, aby podkreślić swoje zaangażowanie i pokazać, że rozumiesz, czym firma się zajmuje. Demonstracja znajomości firmy zwiększa twoją wiarygodność i wskazuje na szczere pragnienie dostosowania twoich umiejętności do jej celów. 

Na przykład: Czytałem o zaangażowaniu Momentum Enterprises PLC w zrównoważony rozwój. Czy możesz opowiedzieć, jak ta wartość przekłada się na codzienne działania firmy? 

To pytanie demonstruje znajomość wartości firmy, pokazując wiarygodność kandydata i jego chęć dostosowania swoich umiejętności do celów firmy. Zapoznaj się z naszym artykułem na blogu poświęconym najważniejszym umiejętnościom poszukiwanym przez pracodawców w aplikacji, aby pomóc ci odpowiedzieć na pytania związane ze specjalistyczną wiedzą podczas następnej rozmowy kwalifikacyjnej.

Stwórz profesjonalne CV szybko i łatwo. Zdobądź wymarzoną pracę już dziś

Stwórz CV

O co warto zapytać rekrutera?

Niezależnie od tego, czy chcesz rozpocząć pracę w start-upie, czy w dużej korporacji, przygotuj wnikliwe pytania z wyprzedzeniem, aby upewnić się, że jesteś gotowy na rozmowę kwalifikacyjną. Pracodawcy zazwyczaj oczekują, że kandydaci będą mieli przygotowane pytania, więc zanotuj wcześniej wszystkie, które przyjdą ci do głowy. Unikaj powtarzania pytań, na które osoba prowadząca rozmowę już odpowiedziała. Zadawaj krótkie i istotne pytania, aby zapewnić płynną, wciągającą rozmowę, która świadczy o prawdziwym zainteresowaniu. Pamiętaj, aby zachować naturalny ton i pokazać chęć zdobycia dodatkowych informacji na temat stanowiska i środowiska pracy. Poniżej znajdziesz inteligentne pytania, które warto zadać w oparciu o kilka scenariuszy rozmowy kwalifikacyjnej w Polsce: 

Zmiana pracy: 

 • W jaki sposób firma wspiera pracowników rozpoczynających pracę na nowym stanowisku? 

 • W jaki sposób mogę wykorzystać moje umiejętności i wiedzę z poprzedniej pracy w waszej firmie? 

Zapoznaj się z naszym artykułem na temat zmiany kariery, aby uzyskać dodatkowe informacje na temat tworzenia dobrego CV i skutecznego przygotowania się do następnej rozmowy kwalifikacyjnej. 

Pierwsza oferta pracy: 

 • Jakie są oczekiwania wobec mnie na tym stanowisku w pierwszym miesiącu? 

 • W jaki sposób firma wspiera współpracę między członkami zespołu?

Zapoznaj się z naszym artykułem na blogu zawierającym porady dotyczące kariery dla świeżo upieczonych absolwentów wchodzących na rynek pracy. Oferuje on wskazówki dotyczące rozwoju w nowej roli i wspierania współpracy w pierwszym miejscu pracy. 

Praca na pół etatu: 

 • Czy wasza firma oferuje elastyczne godziny pracy w niepełnym wymiarze godzin? 

 • Czy mógłbyś wyjaśnić, w jaki sposób stanowiska w niepełnym wymiarze godzin integrują się z przepływem pracy w zespole?

Zapoznaj się z naszym artykułem na temat pracy w niepełnym wymiarze godzin, aby odkryć strategie zarządzania harmonogramem pracy w niepełnym wymiarze godzin i ulepszyć swoje CV przed złożeniem kolejnego podania o pracę. 

Po zwolnieniu:

 • W jaki sposób firma wspiera pracowników, którzy zostali zwolnieni w swoich poprzednich firmach? 

 • Jakie wsparcie firma oferuje osobom powracającym do pracy po zwolnieniu?

Odkryj użyteczne strategie i zasoby z naszego artykułu na temat najlepszych strategii po zwolnieniu z pracy, aby poradzić sobie z utratą pracy i pomyślnie powrócić na rynek pracy. 

Po bezrobociu: 

 • Jakie środki lub wsparcie firma oferuje osobom poszukującym pracy po bezrobociu? 

 • Czy możesz opowiedzieć o programach lub inicjatywach firmy mających na celu pomoc osobom w powrocie na rynek pracy po okresie bezrobocia?

Zapoznaj się z naszym artykułem na temat tego, jak wytłumaczyć bezrobocie w CV, aby znaleźć praktyczne wskazówki i materiały, które pomogą ci w poszukiwaniu pracy po okresie bezrobocia.

3 przykłady pytań, które warto zadać podczas rozmowy kwalifikacyjnej w konkretnej sytuacji

1. Pytania, które studenci powinni zadać podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Możliwości rozwoju: 

 • Czy firma zapewnia programy mentorskie w zakresie szkoleń rozwoju zawodowego dla początkujących pracowników? 

 • W jaki sposób firma wspiera rozwój pracowników, którzy są nowi w branży? 

Kultura firmy: 

 • Czy mógłbyś powiedzieć mi więcej o kulturze firmy i o tym, w jaki sposób wspiera ona pozytywne środowisko dla osób rozpoczynających karierę? 

 • W jaki sposób wartości firmy przekładają się na codzienne działania, szczególnie w przypadku osób z niewielkim doświadczeniem?” 

Oczekiwania dotyczące stanowiska: 

 • Jakie są według ciebie największe zalety tego stanowiska? 

 • Jaki jest najbardziej wymagający lub interesujący projekt firmy? 

Więcej informacji na temat tego, jak dostosować swoją aplikację do stanowiska dla początkujących, można znaleźć w poradnikach dla studentów dotyczących CV i listu motywacyjnego.

2. Dobre pytania na rozmowie o pracę w dziale sprzedaży

Strategie sprzedażowe: 

 • Jak firma różnicuje swoje strategie sprzedaży na rynku, aby pozostać konkurencyjną? 

 • Czy możesz podać przykłady udanych kampanii sprzedażowych? 

Wskaźniki wydajności: 

 • Jakich kluczowych wskaźników wydajności (KPI) używacie do mierzenia sukcesu działu sprzedaży w waszej firmie? 

 • W jaki sposób realizujecie cele sprzedażowe i jakich strategii używacie, aby to osiągnąć? 

Współpraca zespołu sprzedaży: 

 • W jaki sposób zespół sprzedaży współpracuje z innymi działami, aby zapewnić zorganizowane i produktywne środowisko pracy? 

 • Czy możesz opowiedzieć o doświadczeniach, w których współpraca między działem sprzedaży a innymi działami w firmie przyczyniła się do zwiększenia zadowolenia i utrzymania klientów? 

Zapoznaj się z naszym CV sprzedażowym i dopasowanym do niego listem motywacyjnym, aby uzyskać więcej szczegółów i najlepsze strategie na zdobycie pracy w tej dziedzinie dzięki dobrze skonstruowanym dokumentom zawodowym.

3. Dobre pytania dla nauczycieli podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Metodologia nauczania: 

 • Jakie metody nauczania przyczyniają się do efektywnego uczenia się w tej placówce? 

 • Czy możesz podzielić się przykładami innowacyjnych metod nauczania, które w przeszłości okazały się skuteczne? 

Zaangażowanie uczniów: 

 • W jaki sposób szkoła zachęca uczniów do angażowania się w proces uczenia się? 

 • Czy istnieją konkretne inicjatywy lub działania mające na celu zwiększenie udziału uczniów w zajęciach? 

Rozwój zawodowy: 

 • Czy możesz omówić jakieś programy mentorskie dla nauczycieli w celu ułatwienia ich rozwoju zawodowego? 

 • Czy oprócz warsztatów i konferencji istnieją fora współpracy lub zasoby internetowe, do których nauczyciele mogą uzyskać dostęp w celu ciągłego doskonalenia swoich metod nauczania? 

Zapoznaj się z naszym CV nauczyciela i przykładem listu motywacyjnego asystenta nauczyciela, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tworzeniu wyjątkowych dokumentów zawodowych dla tego zawodu.

Stwórz profesjonalne CV szybko i łatwo. Zdobądź wymarzoną pracę już dziś

Stwórz CV

Przykłady pytań zadawanych na koniec rozmowy kwalifikacyjnej

Pytania na temat stanowiska pracy: 

 • Jakie są kluczowe obowiązki na tym stanowisku? 

 • Czy możesz opisać, jak wygląda zwykły dzień pracy? 

 • Czy są jakieś konkretne cele lub zadania związane z tym stanowiskiem i jak są one mierzone? 

Pytania o zespół: 

 • Czy możesz powiedzieć mi coś więcej o zespole, z którym będę pracować? 

 • Czy firma planuje rozbudowę działu w ciągu najbliższych 12 miesięcy? 

 • Z jakim innym działem będę ściśle współpracować? 

Pytania o firmę: 

 • Jak mierzony jest sukces w tej firmie? 

 • Jakie są główne wyzwania stojące przed firmą? 

 • Czy firma organizuje regularne spotkania kwartalne i wydarzenia firmowe? 

Pytania dotyczące bezpośredniego przełożonego: 

 • Jak opisałbyś styl zarządzania mojego nowego przełożonego? 

 • Kto byłby moim bezpośrednim przełożonym? 

 • Jak wygląda proces wdrażania? 

Pytania o wymagania dotyczące stanowiska: 

 • Jak to stanowisko wpisuje się w działalność firmy? 

 • Jak mogę awansować w ramach mojego stanowiska? 

 • Jakie kryteria będzie mój przełożony brał do oceny moich wyników? 

Pytania o środowisko pracy: 

 • Co najbardziej lubisz w pracy tutaj? 

 • Czy środowisko pracy w tym dziale jest bardziej oparte na współpracy, czy niezależności? 

 • Czym różni się praca w tej firmie od pracy w innych miejscach? 

Pytania dotyczące rozwoju kariery i awansu: 

 • Jakie możliwości rozwoju zawodowego są oferowane pracownikom? 

 • Czy istnieje budżet na podnoszenie kwalifikacji i udział w kursach? 

 • W jaki sposób firma wspiera szkolenia i rozwój kariery? 

Pytania zamykające: 

 • Jak wygląda kultura firmy? 

 • Jakie są kolejne kroki w procesie rekrutacji? 

 • Czy jest coś, co mogę dostarczyć, aby pomóc w ocenie mojej aplikacji?

Jakich pytań unikać podczas rozmowy kwalifikacyjnej? 

Ogólnie rzecz biorąc, radzimy unikać pytania o cokolwiek związanego ze zmianą warunków umowy, detalami pracy, zobowiązaniami, wynagrodzeniem i innymi korzyściami podczas pierwszej rozmowy. Zamiast tego warto rozważyć poruszenie tych kwestii w późniejszej fazie rekrutacji, najlepiej w drugiej lub trzeciej rundzie. Unikaj ogólnych pytań, na które możesz łatwo znaleźć odpowiedź, ponieważ pokazuje to, że nie sprawdziłeś wcześniej firmy. Zamiast tego poczekaj na ofertę pracy, zanim poruszysz ten temat. 

 • Ile dni urlopu będę mieć w ciągu roku? 

 • Jakie jest moje oczekiwane roczne wynagrodzenie? 

 • Czym konkretnie zajmuje się twoja firma? 

 • Jak elastyczne są godziny pracy? 

 • Czy mogę pracować mniej godzin tygodniowo? 

Jeśli szukasz bardziej elastycznego środowiska pracy, zapoznaj się z naszym artykułem na blogu dotyczącym modeli pracy zdalnej i hybrydowej.

Podsumowanie

Wiedza, jakie zadać pytania na rozmowie kwalifikacyjnej, jest podstawową umiejętnością, która może wyróżnić cię na tle konkurencji. To pokazuje twoje autentyczne zainteresowanie stanowiskiem i pomaga zebrać cenne informacje, aby podjąć świadomą decyzję dotyczącą danej firmy. Spersonalizuj swoje pytania, przygotuj się z wyprzedzeniem i prowadź płynną rozmowę, aby odnieść sukces w swojej najbliższej rozmowie kwalifikacyjnej.

Stwórz profesjonalne CV szybko i łatwo. Zdobądź wymarzoną pracę już dziś

Stwórz CV

Już teraz zacznij tworzyć Twoje CV

Stwórz profesjonalne CV szybko i łatwo dzięki naszemu zaawansowanemu kreatorowi CV

+ Stwórz CV

Zaktualizowano May 14 2024

StarStarStarStarStar

Napisany przez

CV Maker oferuje kompletną platformę kariery z niezbędnymi funkcjonalnościami i cennymi informacjami dla osoby poszukującej pracy. Gotowy na następny krok? Stwórz swoje CV teraz

Zdobądź wymarzoną pracę z CVMaker

Szybko i łatwo stwórz profesjonalne CV. Pobierz je w ciągu 10 minut, kiedy i gdzie chcesz!

AddSmallStwórz swoje CV
CheckCircle

Zwiększ swoje szanse na znalezienie pracy z dobrym CV.