CV Wzory

DropDown

CV artystyczne

StarStarStarStarStar

CV artystyczne

Jan celowo wybrał szablon Cornell. Dzięki temu jako Doświadczony Opiekun wystawy może w przekonujący sposób przedstawić swoje doświadczenie zawodowe i projekty. Krótkie i słodkie.

Stwórz CV w tej branży

"Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od dzieciństwa zafascynowany malarstwem olejnym i akrylami. Aktywny członek studenckiego koła artystycznego i zdobywca prestiżowego stypendium rektora."

Jan Kowalski - Opiekun wystawy

CV artystyczne

Spis treści

CV artystyczne — jak stworzyć skuteczne CV dla artysty

Pisanie CV kojarzy się raczej z szukaniem pracy biurowej, ale specjaliści z innych branż, w tym artyści, niestety też muszą przygotować się na często problematyczny proces, jakim jest napisanie CV. Co prawda cały proces rekrutacji wygląda nieco inaczej i duży wpływ ma portfolio, którym kandydat może się pochwalić, ale CV też jest bardzo ważne. Wynika to z dużej konkurencji na rynku artystycznych ofert pracy.

Rozpocznij pracę nad swoim CV!

Stwórz CV

Żeby twoje zgłoszenie miało w ogóle szansę się przebić, na biurku osoby odpowiedzialnej za wybór nowego pracownika musi znaleźć się CV nie tylko zgodne z normami branży, ale też takie, które potrafi wyróżnić się na tle innych, bardzo podobnych dokumentów. Aby ci pomóc w stworzeniu takiego właśnie CV przygotowaliśmy ten artykuł. Opiszemy w nim szczegóły dotyczące tego, jak takie CV artystyczne powinno wyglądać, co zawierać, jakie informacje powinny się w nim znaleźć, podamy też przykladowe cv oraz podpowiemy, jak niewielkim nakładem sił można stworzyć profesjonalne CV w zaledwie kilka minut.

Proces pisania CV: Od czego zacząć artystyczne CV?

Proces pisania CV dla artysty, z resztą podobnie jak CV dla innych zawodów, warto rozpocząć od stworzenia listy wszystkich rzeczy, jakimi możesz i chcesz się pochwalić. Wpisz tam wszelkie szkoły i kursy, które udało ci się ukończyć, posiadane certyfikaty i szkolenia, umiejętności oraz oczywiście doświadczenie. 

Kiedy będziesz już mieć przed sobą taką listę, możesz przejść do drugiego kroku. Jest nim zaznaczenie tych atutów, które twoim zdaniem powinny mieć znaczenie dla rekrutera i następnie tylko te informacje uwzględnij w swoim CV. Stosując tę metodę jednocześnie zmniejszasz szansę na to, że jakaś istotna informacja ci umknie i sprawiasz, że twoje artystyczne cv nie tylko jest niezaśmiecone niepotrzebnymi informacjami, ale również dostosowane do konkretnego pracodawcy.

Artystyczne CV przykłady

Pisząc artystyczne CV, możesz oczywiście puścić wodze swojej artystycznej fantazji i stworzyć coś oryginalnego, coś, co przykuje uwagę twojego potencjalnego pracodawcy. Jeśli jednak wolisz trzymać się standardów branży lub brakuje ci inspiracji, to możesz wykorzystać cv artystyczne szablon i na jego podstawie stworzyć swoje CV. Aby Ci w tym pomóc przygotowaliśmy dwa przykładowe CV. Jedno dla malarza i jedno dla muzyka. Musisz jednak pamiętać, że jest to jedynie przykład treści, któremu brakowało będzie jeszcze formy, ale do tego przejdziemy za moment.

cv artystyczne wzór

Pobierz wzór CV artystyczne w PDF

Powyższe przykłady w obecnej formie nie zachęcają, co dodatkowo potęguje wrażenie małego dorobku artystycznego. W przypadku CV artystycznego jest to nie do przyjęcia. Nawet jeśli zajmujesz się inną dziedziną sztuki, to posiadając pewnego rodzaju wrażliwość, musisz być w stanie przekazać ją do tego dokumentu i sprawić, że będzie on estetyczny i czytelny. Oczywiście możesz poświęcić czas i stworzyć coś własnego, ale możesz też wybrać wygodniejsze rozwiązanie i wykorzystać cv creator, aby stworzyć estetyczne CV w nie więcej niż kilka minut.

Co zawrzeć w artystycznym CV? Wskazówki i przykłady

Pod pojęciem artystyczne CV może kryć się wiele różnych profesji i specjalności. Od aktorów i reżyserów, przez muzyków i wokalistów po malarzy i artystów zajmujących się sztuką nowoczesną. Wszystkie te zawody łączy jednak jedna rzecz. Jest nią specyficzny charakter pracy, w której mniej liczą się techniczne umiejętności, a bardziej zmysł artystyczny i talent.

W związku z tym wszystkie CV artystyczne łączy to, że w normalnie technicznym dokumencie należy zawrzeć jak najwięcej informacji na temat twojego podejścia do sztuki. Dobrym sposobem na to jest dodanie do CV kilku pozycji, które normalnie w CV się nie pojawiają. Przykładami takich sekcji mogą być:

  • Oświadczenie artysty — tego typu sekcja w CV powinna po części przypominać profil osobisty, który opiszemy w kolejnym akapicie, przy tym, że oświadczenie artysty powinno skupiać się na wspomnianym podejściu do sztuki.

  • Wystawy — lista wszystkich wystaw, na których udało ci się prezentować swoje prace

  • Publikacje — jeśli w swoim dorobku masz jakieś publikacje, które w twojej opinii mają związek z pracą, do której aplikujesz, to jest to miejsce, gdzie możesz się nimi pochwalić.

  • Nagrody — lista wszelkich nagród związanych z twoją działalnością artystyczną

  • Stypendia — jeśli w trakcie nauki odbierałeś stypendia artystyczne, to jest to informacja, która powinna zainteresować twojego nowego pracodawcę

  • Granty — podobnie jak stypendia są rzeczą, z której należy być dumnym

  • Rezydencje — jeśli w ramach twojej działalności artystycznej zdarzyło ci się wyjechać na rezydencję, to jest to cenne doświadczenie, o którym rekruter powinien wiedzieć.

Każdą z tych niestandardowych sekcji możesz potraktować jak opisane wcześniej akapity zawierające doświadczenie i wykształcenie. Obowiązują dokładnie te same zasady i ta sama stylistyka. Warto też zaznaczyć, że jeśli nie masz się czym pochwalić, to nie próbuj tworzyć tego typu list na siłę. Lepiej jest pominąć jakąś sekcję, niż wpisywać coś do niej na siłę.

Jak napisać profil osobisty dla artystycznego CV

Profil osobisty nie jest obowiązkowym punktem w CV, ale jest bez wątpienia przydatny, szczególnie jeśli nie możesz pochwalić się zbyt wieloma osiągnięciami, a twoje CV to raczej proste cv, które nie zawiera zbyt wielu konkretnych informacji. Czym jednak w ogóle jest ów profil osobisty? Już śpieszymy z wyjaśnieniami. 

Profil osobisty to krótka, zawierająca nie więcej niż kilka zdań notatka, która jest pewnego rodzaju podsumowaniem twojej kariery. Opisz w niej w skrócie swoje wykształcenie, doświadczenie, nagrody, stypendia i inne rzeczy, którymi chcesz się pochwalić. Pamiętaj jednak, że musi to być krótka forma. Osoba odpowiedzialna za rekrutacje musi być w stanie przeczytać taki profil w maksymalnie kilkadziesiąt sekund i móc na tej podstawie ogólnie określić, z jaką osobą ma do czynienia.

Rozpocznij pracę nad swoim CV!

Stwórz CV

Jakie umiejętności wpisać w artystyczne CV?

Praca artysty jest na tyle niebanalna i nieprzewidywalna, że trudno jest precyzyjnie określić, jakie umiejętności mogą się przydać w pracy, a jakie nie. Dlatego trudno jest też określić, które z twoich umiejętności warto wpisać do CV. Możesz oczywiście zerknąć na cv artystyczne wzór i spróbować stworzyć coś podobnego, ale każdy człowiek jest inny i każdy ma nieco inne umiejętności. Dlatego, jeśli chcesz, aby twoje CV było maksymalnie skuteczne, to musisz samodzielnie i szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie: „jakie mam umiejętności?”, a następnie zastanowić się, które z nich chcesz zamieścić w swoim CV.

Dobrym pomysłem jest też dostosowanie tych umiejętności pod konkretną ofertę pracy i wpisanie tylko tych, które twoim zdaniem są  pożądane przez tego konkretnego pracodawcę. W ten sposób poprawisz czytelność swojego CV i sprawisz wrażenie idealnego kandydata, ponieważ wszystko, co rekruter przeczyta, będzie miało dla niego znaczenie.

Doświadczenie zawodowe w artystycznym CV: Jak je wpisać z przykładami i wskazówkami

W przypadku wpisywania doświadczenia zawodowego do CV obowiązuje zasada odwróconej chronologii. Oznacza to nic innego ja to, że należy je wpisywać od najnowszych stanowisk do najstarszych tak, aby rekruter, czy inna osoba odpowiedzialna za zatrudnianie nowych osób najpierw zobaczyła najbardziej aktualne doświadczenie, a wraz z czytaniem dalej, coraz bardziej cofała się w czasie. Powinno to więc wyglądać następująco:

Doświadczenie:

01.2020 - obecnie Wokalista w zespole „Hit”

02.2018 - 01.2020 - drugi wokalista w zespole pieśni i tańca Mazowsze

06.2015 - 01.2018 - chórki w studenckim zespole „Jeżynki i malinki”

Warto też zwrócić uwagę na to, że przed każdym stanowiskiem należy wpisać ramy czasowe, w których pracowałeś lub pracowałaś na danym stanowisku. Nie trzeba tego jednak robić zbyt dokładnie. Zaokrąglenie do miesiąca jest całkowicie wystarczające.

W przypadku prac związanych z ogólnie pojętą sztuką warto też w skrócie opisać zakres obowiązków, jeśli nie wynika on jasno z zajmowanego stanowiska. Jeśli natomiast w opisywanej pracy udało ci się coś stworzyć, to przykłady takich prac warto załączyć do swojego portfolio i zaznaczyć, z jakim stanowiskiem dana praca jest związana.

Jak zamieścić wykształcenie w artystycznym CV?

W przypadku opisywania wykształcenia obowiązuje ta sama zasada co w przypadku opisywania doświadczenia. Należy więc na początku szkołę, którą udało ci się ukończyć jako ostatnią lub tę, w której uczysz się do tej pory. Taką informację należy jednak wyraźnie zaznaczyć, tak aby rekruter nie pomyślał, że koloryzujesz. Dobrym pomysłem jest też podanie orientacyjnej daty zakończenia, tak aby nowy pracodawca mógł ocenić, od kiedy będziesz w stanie całkowicie skupić się na pracy.

Pamiętaj, aby w CV uwzględnić tylko te szkoły, które mają znaczenie dla konkretnego pracodawcy. Nie warto więc wpisywać szkół ogólnych, takich jak gimnazjum czy szkoła średnia, no chyba że szkoły te oferowały profil artystyczny.

Jakie certyfikaty umieścić w artystycznym CV?

Dla twojego nowego pracodawcy największe znaczenie będzie miało to, co w praktyce potrafisz. Jeśli jednak możesz postawić się na nico lepszej pozycji, to dlaczego by nie skorzystać z takiej okazji. Jeśli więc masz certyfikat potwierdzający twoje umiejętności, to pochwal się nim w swoim w CV. 

Oczywiście jest pewien warunek. Posiadane przez ciebie certyfikaty muszą mieć znaczenie w kontekście pracy, do której aplikujesz. Wpisywanie certyfikatów, które nie mają związku z pracą, o którą się starasz tylko zaśmieci twoje CV i sprawi, że będzie ono mniej czytelne dla rekrutera.

List motywacyjny do artystycznego CV

List motywacyjny jest równie ważny co dobrze napisane CV, a w niektórych przypadkach może być nawet ważniejszy. Przykładem może być moment w karierze, w którym nie masz jeszcze doświadczenia, przez co twoje CV wygląda bardzo skromnie. Trudno, aby niemal pusty dokument bez wsparcia przebił się w tak konkurencyjnym środowisku, jakim jest środowisko artystyczne. Wsparciem tym może być właśnie dobrze napisany list motywacyjny, który zwróci uwagę rekrutera i być może przekona go, że warto dać ci szansę i choćby zaprosić cię na rozmowę kwalifikacyjną.

Napisanie skutecznego CV wymaga sporo pracy. Jest tak, ponieważ aby list motywacyjny mógł być skuteczny, musi być stworzony z myślą o konkretnym pracodawcy. Musi zawierać informacje, dlaczego to właśnie tam chcesz pracować oraz przekonać pracodawcę, że to właśnie ty jesteś idealnym wyborem na to stanowisko.

Co więcej, do takiego listu motywacyjnego koniecznie trzeba załączyć portfolio, czyli zbiór przykładowych prac, na podstawie których potencjalny pracodawca będzie mógł ocenić twój styl i zastanowić się, czy pasuje on do projektu, nad którym masz pracować.

Podsumowanie

Pisanie CV artystycznego pod wieloma względami przypomina pisanie CV do każdej innej pracy, ale pod kilkoma jest nieco trudniejsze. Trzeba bowiem nie tylko przekonać rekrutera do swojej osoby, ale jeszcze przebić się przez gąszcz innych zgłoszeń. Dobrze napisane CV powinno też przy wsparciu listu motywacyjnego i portfolio być w stanie przekazać twojego artystycznego ducha i niejako zaimponować osobie, która będzie przeglądała twoje zgłoszenie.

Dlatego, jeśli zależy ci na jakiejś pracy, to nie wysyłaj tego samego CV, co do innych prac. Potraktuj pisanie CV jako pierwsze zadanie na nowym stanowisku i pomyśl, że jest to część twojej pracy. Stwórz CV, które będzie idealnie dopasowane do wymagań zaprezentowanych w ofercie tak, aby prezentowało tylko te informacje, które są istotne dla twojego potencjalnego pracodawcy.

Jeśli natomiast grafika, czy tworzenie zgrabnie wyglądających dokumentów nie do końca wpisuje się w twoje artystyczne talenty, to nie próbuj na siłę zrobić coś, na czym się nie znasz i wykorzystaj nowoczesną technologię, która dzięki kreatorom CV stworzy je za ciebie. Twoje zadanie ograniczy się tylko do zebrania wszelkich istotnych informacji i wpisania ich do generatora. Zaoszczędzony tak czas poświęć na sprawdzenie informacji na temat firmy czy instytucji, do której aplikujesz i zastosowanie tak zdobytej wiedzy podczas pisania listu motywacyjnego. To powinno znacznie zwiększyć twoje szans na sukces.

Rozpocznij pracę nad swoim CV!

Stwórz CV

Zdobądź wymarzoną pracę z CVMaker

Szybko i łatwo stwórz profesjonalne CV. Pobierz je w ciągu 10 minut, kiedy i gdzie chcesz!

AddSmallStwórz swoje CV
CheckCircle

Zwiększ swoje szanse na znalezienie pracy z dobrym CV.