CV

>

Znajdź nową pracę z przekonującym CV dla osób powyżej 50-tki.

StarStarStarStarStar

Znajdź nową pracę z przekonującym CV dla osób powyżej 50-tki.

przez CVMaker

  • CV
  • · January 11 2023
  • · 5 minuta czytania
Znajdź nową pracę z przekonującym CV dla osób powyżej 50-tki!

Spis treści

Znalezienie nowej pracy dla osoby po 50. roku życia nie zawsze jest łatwe. Musisz radzić sobie z konkurencją ze strony młodszych kandydatów. Ta grupa często ma przewagę przy ubieganiu się o pracę.

Nie oznacza to, że jako osoba po 50. roku życia - nie znajdzie pracy -taka możliwość nadal istnieje! Ale wtedy ważne jest, aby wyróżnić się na rynku pracy. Znalezienie nowej pracy zaczyna się zatem od sporządzenia przekonującego CV. Potem pojawia się pytanie, jak to zrobić? Po to tu jesteśmy, aby pomóc w stworzeniu CV, które pomimo lat, znajdziesz! Nie martwi się! Krok po kroku - przeprowadzimy Cię przez trudności - jakie napotykasz, jeśli nie należysz już do młodszej grupy kandydatów.

Bądź świadomy powszechnych uprzedzeń i odpowiednio dostosuj swój życiorys! Na przykład teraz lepiej pominąć kurs pisania na maszynie z 1995 roku. W końcu nie chcesz, aby Twoja wiedza wydawała się przestarzała lub nieaktualna. Zamiast tego, skoncentruj się na kompetencjach i umiejętnościach, które rozwinąłeś w trakcie swojej kariery. Ponadto zalecamy skorzystanie z profesjonalnego szablonu CV.

Stwórz przekonujące CV już teraz!

Stwórz CV

Dlaczego trudniej jest znaleźć pracę, jeśli masz ponad 50 lat?

Niezależnie od niedoborów miejsc na rynku pracy - kandydatowi powyżej 50 roku życia - trudno jest znaleźć pracę. Oprócz czynnika dotyczącego wieku, w grę wchodzą inne czynniki, które mają na celu przyciągnięcie uwagi pracodawców. Na przykład istnieją prace, ale nie ma prac dostosowanych do Twojej historii pracy i wykształcenia. W tym kontekście warto pomyśleć o przekwalifikowaniu do zawodów, w których dostępnych jest wiele miejsc pracy. Innym czynnikiem, który wchodzi w grę, jest ograniczona sieć.

Często zdarza się, że osoby poszukujące pracy otrzymują ją dzięki swoim kontaktom. Dlatego bardzo jest ważne, aby tę sieć rozbudować. Jeśli uznasz to za trudne, możesz wziąć udział w szkoleniu online. Na przestrzeni tych lat zmienił się również sposób poszukiwania pracy. Tam, gdzie kiedyś wchodziłeś do agencji pracy lub widziałeś wakaty w gazecie, teraz wszystko odbywa się online. Media społecznościowe odgrywają również wielką rolę w skutecznym poszukiwaniu pracy. Jeśli jako osoba poszukująca pracy w wieku powyżej 50 lat nie znasz lub nie korzystasz z tych kanałów, trudniej będzie znaleźć pracę.

Z jakimi uprzedzeniami borykasz się jako osoba ubiegająca się o pracę dla osób powyżej 50+?

Jako osoba po pięćdziesiątce, która chce pracować, masz do czynienia z różnymi uprzedzeniami. Jednym z uprzedzeń to to, że jesteś mniej elastyczny lub mniej technologiczny w wieku powyżej 50 lat. Innym założeniem jest to, że masz mniejszą zdolność adaptacyjną, gdy pojawiają się nowe okoliczności. Istnieje również uprzedzenie, że jako osobie powyżej 50 roku życia trudniej jest Ci opanować czynności. Z tymi uprzedzeniami, w rzeczywistości nie musisz im odpowiadać, ale prawda jest taka. Twój wiek nie ma nic w tym wspólnego! Wiek nie mówi o ambicji, którą masz, albo o dążeniach i chęciach poznawania nowych rzeczy. Znam osoby, które pomimo lat, biorą udział w maratonach, wciąż udzielają się społecznie. Jeśli jesteś z takich osób, uwierz w tę siłę, która dała Ci już tyle, że i da również tę pracę!

Nie zmienia tego fakt, że istnieją uprzedzenia. To, co możesz zrobić, to spróbować wziąć pod uwagę te uprzedzenia podczas pisania swojego CV. Zawsze możesz obalić te uprzedzenia - jak Krzysztof Doba, który pomimo lat, 17 kwietnia 2014 przepłynął Atlantyk. Oto kilka typowych nieporozumień dotyczących osób powyżej 50 roku życia i sposobów radzenia sobie z nimi;

  • Wiedza/sposób pracy osób powyżej 50. roku życia jest przestarzały. Możesz uniknąć tego poprzez usunięcie niezbędnych informacji. Chodzi tu o prace tymczasowe lub kursy, które miałeś 20 lat temu, te nieaktualne. Nie podawaj więcej niż to konieczne, tylko to co najistotniejsze dla pracodawcy. Wymieniając swoje doświadczenie zawodowe, pamiętaj, aby wspomnieć o wiedzy i umiejętnościach, odpowiednie do stanowiska, o które się ubiegasz.

  • Osoby powyżej 50. roku życia są uparte i trudne do przystosowania. Takie myślenie nie pomoże w poszukiwaniu pracy. Tylko dobre nastawienie! Postaraj się pokazać w swoim CV, że nadal jesteś otwarty na zmiany i uczenie się nowych rzeczy. Na przykład za pomocą kursu, hobby lub dodatkowej aktywności dopiero później zacząłeś się w to zagłębiać.

  • Osoby powyżej 50. roku życia nie są do końca świadome tego, co dzieje się w społeczeństwie. Osoby powyżej 50. roku życia dorastały w zupełnie innym świecie, zwłaszcza jeśli chodzi o technologię. Udostępniając swoje CV, na przykład link do swojego profilu na LinkedIn, pokazujesz, że nadążasz za duchem czasu.

Jak najlepiej sobie z tym poradzić?

Uprzedzenia są negatywne ale i pozytywne. Na przykład jako osoba po 50 roku życia, często masz przewagę nad młodymi ludźmi. Jest to związane z wieloletnim doświadczeniem zawodowym, które posiadasz. Co więcej, jako osoba starsza jesteś bardziej na miejscu niż osoba, która właśnie ukończyła wyższą szkołę. Co więcej, kiedy ukończyłeś 50 lat, twoja sytuacja prywatna jest ogólnie stabilna. Oznacza to, że możesz w pełni skupić się na swojej pracy. Jak radzisz sobie z negatywnymi uprzedzeniami? Pokazując, że nie są one dla Ciebie.

Jest to jak najbardziej możliwe, na przykład, poprzez napisanie imponującego CV, a przede wszystkim. Zamień negatywne nastawienia na pozytywne. Zrozumiałe, że kiedy uderza cię uprzedzenie, jesteś rozczarowany po kolejnym niesmaku. Jednak nie zniechęcaj się, zastanów się, co można jeszcze zrobić. Drogą, która wcześniej podążaliście, najwyraźniej nie przynosi owoców. Dlatego nadszedł czas, aby zrobić to inaczej. Uwierz w siebie jako osobie po pięćdziesiątce, ponieważ wraz z przekonującym życiorysem po pięćdziesiątce to nowy początek.

W jaki sposób najlepiej wykorzystać swoje doświadczenie zawodowe i życiowe?

Twoje doświadczenie zawodowe jest jednym z najważniejszych elementów wyróżniających Cię. Ponadto ważną rolę odgrywa również twoje życiowe doświadczenie. Obowiązkowe jest przyjrzenie się swojemu doświadczeniu zawodowemu i życiowemu, a następnie dopasowanie względem tych współczynników.

Jakie elementy z Twojego życia nadają się do wymienienia? Czy wcześniejsza praca idealnie kwalifikująca się do umiejętności poszukiwanej w ofercie pracy? Czy można ją dopasować?

Jeśli wykonywałeś wszystkie rodzaje pracy, oznacza to, że jesteś elastyczny i dostosowujesz się do nowej pracy. Jeśli pracujesz u jednego pracodawcy przez długi czas, świadczy to o Twojej lojalności. Doświadczyłeś wielu rzeczy w swoim życiu zawodowym i osobistym. Daje ci to przewagę, ponieważ istnieje duża szansa, że doświadczyłeś więcej niż młoda osoba, która ma przed sobą jeszcze długą karierę. Wszystkie twoje wcześniejsze doświadczenia doprowadziły do sukcesu i uczyniły cię tym, kim jesteś dzisiaj. To wszystko można wykorzystać na swoją korzyść w CV i liście motywacyjnym.

W jaki sposób wykorzystujesz treści w swoim CV?

Jako osoba po 50. roku życia masz przewagę wieloletniego doświadczenia zawodowego i życiowego. W nim nauczyłeś się i rozwijałeś. Zarówno zawodowo, jak i osobiście. Pokonałeś wyzwania i zdobyłeś doświadczenie życiowe w różnych sprawach. Należy pamiętać, że pracodawca jest zainteresowany głównie tym, w jaki sposób pomaga to w jego działalności biznesowej.

Najpierw dokładnie zapoznaj się z wakatem, wymaganiami stanowiska, potrzebną wiedzą i umiejętnościami oraz samą firmą. Pokaż w swojej aplikacji, że wyszukałeś wszelkie potrzebne informacje i rozumiesz wyzwania firmy.

Napisz na podstawie swojego doświadczenia zawodowego i umiejętności konkretnie to będziesz umiał zrobić, dopasowując się, przy tym, do stanowiska pracy. Firma lub organizacja oceni, czy posiadasz wymaganą wiedzę i umiejętności na tle Twojego CV. Dlatego upewnij się, że pracodawca może rzeczywiście łatwo znaleźć to w CV. Umiejętności te powinny być logiczną konsekwencją wcześniejszego doświadczenia zawodowego. Jeśli więc zostaniesz poproszony o „współpracę”, będziesz chciał to podkreślić podczas wykonywania poprzednich funkcji.

Stwórz profesjonalne CV już teraz!

Stwórz CV

W jaki sposób upewnić się, że aplikujesz przekonującym CV?

Szansę są takie, że masz dużo doświadczeniach w różnych firmach lub organizacjach. Trik jednak polega na tym, że musisz być zwięzły i na temat, jak to tylko możliwe. Określ doświadczenie zawodowe zgodnie z wakatem, który uważasz za ciekawy. Najlepiej jest uwzględnić to doświadczenie w centrum CV wraz z ułożeniem informacji w systemie chronologicznym.

Camera Flash

Uwaga

Upewnij się, że pokazujesz się z jak najlepszej strony. Zdarza się, że osoby w wieku powyżej 50 lat celowo pomijają swoją datę urodzenia. Nie rób tego, ponieważ twój wiek jest dość łatwy do określenia na podstawie twojego doświadczenia zawodowego i wykształcenia. Ważne jest również dopasowanie CV do swojej osobowości.

Jeśli jesteś z natury introwertykiem, nie warto wysilać się zmuszać do ekstrawertycznego CV. Warto, abyś zawsze pamiętał o pracy, o którą się ubiegasz. Najlepiej, jeśli CV nie wygląda, tylko jak A4, gdyż przy całym Twoim doświadczeniu, to zdecydowanie za mało. Następnie upewnij się, że Twoje CV nie pojawia się na więcej niż dwóch stronach. Aby nadążyć za duchem czasu, warto również założyć profil na LinkedIn. Można to uznać za online CV, ponieważ opisuje również doświadczenie zawodowe i wykształcenie. Upewnij się, że informacje się zgadzają, w przeciwnym razie to wywoła lawinę pytań.

Dodatkowo istnieje duża szansa, że potencjalny pracodawca wpisze Twoje imię i nazwisko w wyszukiwarkę. Jeśli nie znajdzie informacji to niestety zetknie się ze ścianą. Pracodawca może wtedy mieć uprzedzenie, że nie nadążasz za duchem czasu. Oprócz doświadczenia zawodowego ważne jest również, aby w CV powyżej 50 lat wspomnieć o wykształceniu, dodatkowych zajęciach i kompetencjach. Każda praca jest inna i wymaga innych umiejętności i wymagań. Dlatego warto zawsze dostosowywać swoje CV do stanowiska. Może to zająć trochę więcej czasu, ale zwiększa też szansę, że otrzymasz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną jako osoba powyżej 50-tego roku życia.

Stwórz swoje CV w prosty i łatwy sposób.

Stwórz CV

Już teraz zacznij tworzyć Twoje CV

Stwórz profesjonalne CV szybko i łatwo dzięki naszemu zaawansowanemu kreatorowi CV

+ Stwórz CV

Zaktualizowano January 11 2023

StarStarStarStarStar

Napisany przez

CV Maker oferuje kompletną platformę kariery z niezbędnymi funkcjonalnościami i cennymi informacjami dla osoby poszukującej pracy. Gotowy na następny krok? Stwórz swoje CV teraz

Zdobądź wymarzoną pracę z CVMaker

Szybko i łatwo stwórz profesjonalne CV. Pobierz je w ciągu 10 minut, kiedy i gdzie chcesz!

AddSmallStwórz swoje CV
CheckCircle

Zwiększ swoje szanse na znalezienie pracy z dobrym CV.