CV

>

Zrób lepsze pierwsze wrażenie z zajęciami pozalekcyjnymi w swoim CV

StarStarStarStarStar

Zrób lepsze pierwsze wrażenie z zajęciami pozalekcyjnymi w swoim CV

przez CVMaker

 • CV
 • · January 10 2024
 • · 5 minuta czytania
Zrób lepsze wrażenie z zajęciami pozalekcyjnymi w swoim CV

Spis treści

Chcesz zaimponować swoim CV i być zaproszonym na rozmowę. To pewne. Twoje CV może już wyglądać schludnie, ale czy pomyślałeś o swoich zajęciach pozalekcyjnych? Jako kandydatowi, mogą Ci one dać przewagę nad innymi. 

Zajęcia pozalekcyjne sprawią też, że Twoje podanie o pracę stanie się bardziej osobiste, ponieważ na firmie, do której aplikujesz, zrobisz dobre wrażenie dotyczące Twoich działań poza godzinami pracy. 

Ponadto daje to dodatkową wartość Twoim umiejętnościom i kompetencjom. Niektóre kwalifikacje są po prostu wymagane do wykonywania działań pobocznych. Mogą to być dokładnie te cechy, które ceni Twój przyszły pracodawca. Oczywiście musisz być pewnym, że wspominasz o zajęciach pozalekcyjny w sposób, który naprawdę dodają wartość.

Stwórz profesjonalne CV od razu

Stwórz CV

Dlaczego dobrze jest uwzględnić działalność drugorzędną w CV?

 1. Zajęcia pozalekcyjne często wykazują w pewnym stopniu zaangażowanie i dyscyplinę. Koniec końców, działania poboczne są często dobrowolne. Fakt, że angażujesz się w społeczności, stowarzyszeniu, czy wspólnocie będzie na działał na Twoją korzyść.

 2. Twoje zajęcia pozalekcyjne mogą stanowić podstawę umiejętności i kompetencji, których nie użyłeś jeszcze w środowisku zawodowym. Na przykład, nie masz jeszcze stanowiska kierowniczego, ale zwierzchnictwo to Twoja cecha. W takim wypadku możesz to świetnie uzasadnić rolą lidera w klubie czy stowarzyszeniu.

 3. Zajęcia pozalekcyjne mogą zrekompensować brak odpowiedniego doświadczenia zawodowego. Przykładowo, chcesz pracować za barem, ale nie masz doświadczenia jako barman? Wtedy stołówka w stowarzyszeniu sportowym może okazać się przydatna.

Czym dokładnie są zajęcia pozalekcyjne?

Zajęcia pozalekcyjne to działalność, którą wykonujesz poza pracą, ale przyczynia się ona do Twojego rozwoju. Linia dzieląca je od hobby nie zawsze jest wyraźna. Równie dobrze mogłeś zacząć działania poboczne przez hobby. Na przykład, jeśli jesteś trenerem w klubie sportowym, w którym od zawsze uprawiałeś sport. Nie zawsze musi to być jednak hobby. Przykładowo, jeśli uczysz uchodźców języka angielskiego, robisz to z perspektywy zaangażowania społecznego.

Jaka działalność jest brana pod uwagę?

Zajęcia pozalekcyjne obejmują zarówno działalność płatną, jak i nieodpłatną. Różnica pomiędzy taką działalnością a hobby polega na obowiązkach, które się z nią wiążą. Jesteś na przykład w zarządzie stowarzyszenia? Ponosisz wtedy pewną odpowiedzialność wraz z tą pozycją. Może brałeś udział w zajęciach pozalekcyjnych będąc członkiem zarządu stowarzyszenia naukowego podczas studiów? Albo jesteś przewodniczącym gdzie sprzedajesz produkty lub zarabiasz pieniądze? Lub prowadzisz warsztat na małą skalą czy wytwarzasz i sprzedajesz produkty w czasie wolny? Bycie członkiem partii politycznej również jest przykładem działalności pobocznej.

Są też różnego rodzaju wolontariaty, które mogą być zaliczone do zajęć pozalekcyjnych. Patrząc ze społecznego punktu widzenia, pokazuje to Twoje zaangażowanie. Bycie skarbnikiem wskazuje, że dobrze sobie radzisz z liczbami i pieniędzmi. Jeśli prowadzisz komitet, może masz talent organizacyjny. 

Wymieniając zajęcia pozalekcyjne w swoim CV, muszą one być oczywiście związane z tematem, żeby wywrzeć prawdziwe wrażenie. Jeśli nie ma tam bezpośredniego związku, nie musi to stanowić problemu. Praca dodatkowa wskazuje, że masz do zaoferowania więcej i jest to oczywiście zaleta. Naturalnie, charakter pracy silnie wpływa na jej istotność.

Żeby Ci pomóc, oto lista przykładów zajęć pozalekcyjnych, których możesz użyć do wzbogacenia swojego CV:

 • Nieformalna opieka; (tymczasowe) opiekowanie się znajomym lub członkiem rodziny,

 • Zbieranie środków w szczytnym celu,

 • Zarządzanie blogiem lub stroną internetową,

 • Członkostwo w zarządzie klubu lub organizacji,

 • Aktywność w partii politycznej,

 • Dołączenie do klubu debat literackich,

 • Aktywność w szkolnej radzie rodziców,

 • Wolontariat w klubie lub stowarzyszeniu,

 • Praca komunikacyjna; przygotowanie i wysyłanie newsletterów, prowadzenie strony internetowej czy mediów społecznościowych,

 • Praca organizacyjna; tworzenie wydarzeń albo zarządzanie turniejem,

 • Bycie aktywnym jako trener lub mentor.

O jakich zajęciach pozalekcyjnych dobrze jest wspomnieć?

Istnieje kilka prac pobocznych, które robią wrażenie, jeśli umieścisz je w swoim CV. Najważniejszą rzeczą jest upewnienie się, że dodatkowa praca związana jest z jakąś umiejętnością lub kwalifikacją, która jest istotna dla stanowiska, na jakie aplikujesz. Dla twojego potencjalnego pracodawcy powinno być jasne, dlaczego umieszczasz tę działalność w swoim CV.

Stanowiska kierownicze zawsze są dobre. Pokazujesz tym, że ponosisz odpowiedzialność. Praca dodatkowa jako skarbnik jest idealna, jeśli na przykład ubiegasz się o posadę księgowego. Albo, jeśli chcesz zacząć jako księgowy. Jako członek komitetu sponsorskiego jakiegoś stowarzyszenia, pokazujesz, że skupiasz się na sprzedażach. Takie dodatkowe stanowisko jest dlatego idealne, jeśli chcesz pracować w sektorze handlu, na przykład jako sprzedawca albo przedstawiciel.

Stanowisko wolontariusza, takie jak obsługa baru albo kuchni sportowej stołówki dobrze pasuje do pracy w branży hotelarskiej. Zawsze ważne jest, żeby sprawdzić, czy Twój przyszły pracodawca jest zadowolony z twojego stanowiska pobocznego. Nie zawsze musi tak w ogóle być. Są również pracodawcy, którzy przykładowo nie pozwalają na niektóre zajęcia pozalekcyjne. To dlatego ważne jest dokładne poznanie organizacji czy firmy, w jakiej chcesz pracować.

Jak sprawić, żeby zajęcia pozalekcyjne były istotne przy składaniu aplikacji?

Sztuczką jest zaimponowanie swoim CV przez zajęcia dodatkowe. Dlatego właśnie ważne jest podkreślenie związku pomiędzy twoim stanowiskiem pobocznym a przyszłą pracą. Niedosłownie liniami pod tekstem, ale w przenośni. Robi się to pokazując swoje ambicje dotyczące zajęć pozalekcyjnych.

Wykonywanie pracy poza swoim zawodem świadczy o zaangażowaniu i odpowiedzialności. Działalność dodatkowa z obowiązkami, które pasują do Twojej posady jest świetna. Pokazuje to prawdziwe zainteresowanie niektórymi inicjatywami. Dlatego, porównaj wymagania oraz oczekiwania ze stanowiskiem pobocznym, jakie posiadasz. Jeśli pojawiają się podobieństwa, pomaga to ambicjach do skupienia się na swojej karierze.

Stwórz profesjonalne CV szybko i łatwo

Stwórz CV

Gdzie najlepiej umieścić zajęcia pozalekcyjne w swoim CV?

Zajęcia pozalekcyjne pojawią się na Twoim CV pod osobnym nagłówkiem i pod nagłówkami dotyczącymi twojego doświadczenia zawodowego i wykształcenia. Tak samo, jak w przypadku innych nagłówków, zaczynasz od ostatniej funkcji pobocznej, którą pełniłeś. Robiąc to, podajesz tytuł stanowiska razem z działalnością i okresem, w jakim działasz lub działałeś.

Czy istnieje duży związek pomiędzy zajęciami pozalekcyjnymi a zawodem? Wtedy poświęcasz temu wyjaśnienie, aby położyć nacisk na swoje doświadczenie, odpowiedzialność i pracę. Masz dużo różnych zajęć pobocznych? Wtedy szczególnie zwróć uwagę na podkreślenie związku zajęć i doświadczenia zawodowego. Wymienianie wszystkich działań pobocznych nie jest zatem konieczne. Twój przyszły pracodawca może wtedy pomyśleć, że działalność dodatkowa jest ważniejsza od pracy.

Co robić a czego nie robić przy umieszczaniu zajęć pozalekcyjnych?

1. Uwydatnij pracę i obowiązki

Wskazane jest podkreślenie aktywności pobocznej oraz obowiązków. Nie trzeba szczegółowo opisywać czy nazywać organizacji, w której działałeś. Na przykład, jeśli pracowałeś dla partii politycznej. Skup się wtedy na zajmowanej pozycji.

2. Uzupełnij lukę w CV zajęciami pozalekcyjnymi

Dziura w CV nie wygląda zbyt atrakcyjnie, ale będzie w porządku, jeśli wykonywałeś przez ten czas działalność dodatkową. Pokazuje to, że nie stoisz w miejscu, ale angażujesz się w inny sposób.

3. Nie wpisuj żadnych zajęć pozalekcyjnych, które są konkurencyjne dla Twojego nowego pracodawcy

Perfekcyjnym byłoby wymienienie aktywności w twoim CV, które bez problemu pasują do Twojego nowego zawodu. Jeśli jednak oznacza to konkurencję, robienie tego jest mniej mądre. Twój przyszły szef chce twojego pełnego wysiłku dla jego firmy, a nie żebyś z nią konkurował poza pracą. Pomyśl również o braku czasu albo ewentualnych konfliktach interesów. Zauważ, że w niektórych warunkach zatrudnienia możliwe jest wykluczenie niektórych zajęć pozalekcyjnych. W takiej sytuacji trzeba zrezygnować z działalności pobocznej albo odrzucić ofertę pracy, a wybór ten należy do Ciebie.

4. Zagłęb się w firmie lub organizacji

Starając się o jakiekolwiek stanowisko, ważne jest lepsze poznanie firmy czy organizacji. W jednej firmie zajęcia pozalekcyjne w CV są bardziej wartościowe niż w drugiej. To dlatego dostosowujesz CV do każdego podania o pracę, żeby dokładnie pasowało ono do stanowiska.

5. Wyższa pozycja na Twoim CV, jeśli stopień powiązania jest wysoki

Twoje zajęcia pozalekcyjne podlegają pod doświadczenie i wykształcenie. Jeśli są one bardzo istotne, umieść działalność dodatkową nad kursami i treningami, jakie podjąłeś. Zawsze patrz przez to na wagę działań pobocznych i obowiązków.

Widzisz, że dzięki wspominaniu o zajęciach pozalekcyjnych w CV, masz możliwość na wywarcie dodatkowego wrażenia. Wciąż ważne jest jednak sprawdzenie dla każdego podania o pracę, co umieszczać a czego nie umieszczać. 

Znajdź wymarzoną pracę dzięki CVMaker

Stwórz CV

DO NOT REMOVE ME

This one has to be present in the CMS with chosen images (otherwise the deployment can break if none of the Sticky CTAs have selected images)

test

Zaktualizowano January 10 2024

StarStarStarStarStar

Napisany przez

CV Maker oferuje kompletną platformę kariery z niezbędnymi funkcjonalnościami i cennymi informacjami dla osoby poszukującej pracy. Gotowy na następny krok? Stwórz swoje CV teraz

Zdobądź wymarzoną pracę z CVMaker

Szybko i łatwo stwórz profesjonalne CV. Pobierz je w ciągu 10 minut, kiedy i gdzie chcesz!

AddSmallStwórz swoje CV
CheckCircle

Zwiększ swoje szanse na znalezienie pracy z dobrym CV.