List Motywacyjny

>

Jak zacząć list motywacyjny?

StarStarStarStarStar

Jak zacząć list motywacyjny?

przez CVMaker

  • List Motywacyjny
  • · March 12 2024
  • · 8 minuta czytania
jak zacząć list motywacyjny

Spis treści

Co to jest list motywacyjny?

Podczas składania aplikacji, warto dołączyć do swojego CV list motywacyjny. Posłuży Ci on do przedstawienia pracodawcy dodatkowych informacji na Twój temat oraz uzasadnienia, dlaczego to właśnie Ty jesteś odpowiedni na dane stanowisko.

Czy wiesz, że list motywacyjny może zwiększyć Twoje szanse na rozmowę kwalifikacyjną? To doskonała okazja do wyrażenia swojego zainteresowania daną ofertą pracy. Możesz w nim jeszcze bardziej podkreślić swoje umiejętności i doświadczenie w wybranej dziedzinie. Z tego artykułu dowiesz się jak zacząć list motywacyjny, który zaintryguje przyszłego pracodawcę i skłoni go do kontaktu właśnie z Tobą.

Stwórz profesjonalne CV szybko i łatwo. Zdobądź wymarzoną pracę już dziś

Stwórz CV

Jak zacząć list motywacyjny?

1. Przywitaj się z rekruterem

Wstęp do listu to kluczowy moment, który może wpłynąć na pierwsze wrażenie, jakie zrobisz na rekruterze. Rozpocznij list od profesjonalnego i uprzejmego powitania i dostosuj je do konkretnego pracodawcy. 

Jeśli znasz nazwisko rekrutera, śmiało go użyj. Im bardziej spersonalizujesz swój przekaz, tym lepiej. Poprzez taki zabieg wykażesz, że Twój wybór nie jest przypadkowy. Jeśli jednak nie posiadasz informacji o nazwisku, możesz skorzystać z ogólnego "Szanowni Państwo" lub "Drodzy Państwo". Zadbaj o to, aby ton listu był odpowiednio formalny. Uwzględnij przy tym branżę firmy i dostosuj ton do jej charakteru.

2. Przyciągnij uwagę

Spośród wszystkich kandydatów, pracodawca ma wybrać właśnie Ciebie! Jak rozpocząć list motywacyjny, aby przyciągnąć uwagę rekrutera? Po formalnym przywitaniu, przejdź do momentu, w którym czymś go zaintrygujesz. Taki zabieg przypomina nieco profil osobisty CV. Nie zaczynaj więc od standardowych fraz czy suchych informacji. Możesz zastosować różne techniki, takie jak ciekawe pytanie, krótka anegdota związana z Twoim doświadczeniem zawodowym, czy nawet przytoczenie aktualnych osiągnięć firmy, do której aplikujesz.

Kluczowe jest pokazanie, że Twój list motywacyjny nie jest jednym z wielu standardowych, lecz wyjątkowy i dopasowany do konkretnej sytuacji. Pamiętaj o tym, aby utrzymać równowagę między oryginalnością a profesjonalizmem, by nie zatracić powagi dokumentu.

Postaraj się więc stworzyć takie nawiązanie, które uwydatni Twoje unikalne cechy i aspiracje zawodowe.

Co najlepiej umieścić w części powitalnej listu motywacyjnego?

W części powitalnej listu motywacyjnego warto skoncentrować się na kilku kluczowych elementach. Ważne jest to, aby skutecznie zaciekawić rekrutera i sprawić, żeby chciał dowiedzieć się o Tobie czegoś więcej.

W pierwszym akapicie warto wskazać, na jakie konkretne stanowisko aplikujesz. Możesz również krótko podkreślić, dlaczego ta oferta przyciągnęła Twoją uwagę. Jeśli dowiedziałeś się o ofercie pracy z konkretnego źródła, takiego jak strona internetowa firmy, ogłoszenie rekrutacyjne lub rekomendacja pracownika, to warto to podkreślić. 

Przykład

“Szanowni Państwo,,

Z przyjemnością składam podanie o pracę na stanowisku [nazwa stanowiska], ogłoszone w [źródło ogłoszenia]. Jestem bardzo zainteresowany możliwością dołączenia do waszego zespołu, a moje doświadczenie i umiejętności doskonale wpisują się w oczekiwania przedstawione w ogłoszeniu.”

W części powitalnej zawrzyj parę słów związanych z daną firmą i wyraź swoje zainteresowanie. Przedstaw krótką informację, dlaczego chcesz pracować właśnie tam, odnosząc się do wartości firmy, jej celów czy osiągnięć. Możesz przy okazji krótko wspomnieć o swoim doświadczeniu, które odnosi się do konkretnego stanowiska.

Pamiętaj, aby być zwięzłym, ale jednocześnie wyrazić swoje zainteresowanie i zaangażowanie w sposób, który przyciągnie uwagę czytelnika.

Czego powinieneś unikać na początku listu motywacyjnego?

Podczas pisania listu motywacyjnego, istnieje kilka rzeczy, których lepiej unikać na jego początku, aby nie zrazić do siebie rekrutera. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich:

Ogólniki.

Unikaj używania ogólnikowych fraz, które są powszechnie stosowane w wielu listach motywacyjnych. Staraj się być konkretny i unikaj utartych zwrotów, które nie wniosą nic nowego ani interesującego. Na przykład: 

  • Zamiast pisać "Jestem bardzo zaangażowany",konkretnie opisz, w jaki sposób wyrażałeś swoje zaangażowanie w poprzednich miejscach pracy lub projektach.

  • Zamiast pisać "Jestem skuteczny", podaj przykłady konkretnych problemów, z jakimi się spotkałeś oraz jakie kroki podjąłeś, aby je rozwiązać.

  • Zamiast pisać “Jestem samodzielny", podaj przykłady projektów lub obowiązków, które wykonywałeś samodzielnie oraz jakie były ich wyniki.

Bezpośrednie cytowanie oferty pracy.

Unikaj bezpośredniego kopiowania treści oferty pracy. Zamiast tego, skoncentruj się na tym, jak Twoje umiejętności i doświadczenie wpisują się w wymagania przedstawione w ogłoszeniu.

Zbytnia skromność.

Choć ważne jest unikanie przesady, zbyt skromne sformułowania na początku listu mogą sprawić, że nie wypadniesz zbyt pewnie siebie. Znajdź równowagę między pewnością siebie a skromnością. 

Zbyt długie wstępy.

Unikaj zbyt długich wstępów, które mogą rozpraszać czytelnika. Staraj się przekazać kluczowe informacje i zainteresować rekrutera w krótki, zwięzły sposób.

Skupianie się na własnych potrzebach.

Nie zaczynaj listu motywacyjnego od wymagań i oczekiwań, jakie masz wobec pracodawcy. Skoncentruj się na tym, jak możesz przyczynić się do sukcesów firmy i dlaczego jesteś odpowiednią osobą do zatrudnienia. Możesz w tym momencie wrócić do CV umiejętności, aby wyklarować te cechy, które chcesz przekazać.

Warto wiedzieć jak zaczac list motywacyjny, aby już na starcie uniknąć dyskwalifikacji. Trzymając się tych dobrych praktyk, będziesz spokojniejszy o jego pozytywny odbiór przez rekrutera.

3. Podkreśl swój związek z firmą

Jeżeli zostałeś polecony przez kogoś lub masz wspólne kontakty w firmie, warto to wspomnieć już na wstępie. To może dodatkowo zwiększyć Twoją wiarygodność i zwiększyć zaufanie potencjalnego pracodawcy. Możesz to zrobić w sposób bezpośredni, na przykład: 

"Z ogromnym entuzjazmem składam podanie o pracę w [nazwa firmy], zachęcony rekomendacją od [imię i nazwisko osoby, która Cię poleciła]."

Jeżeli masz z tą osobą zawodową relację, nawiąż również do wspólnego doświadczenia. Na przykład:

"W trakcie mojej współpracy z [imię i nazwisko osoby, która Cię poleciła] w projekcie [nazwa projektu] zdobyłem cenne doświadczenie, które uważam za niezwykle wartościowe w kontekście mojej aplikacji do [stanowisko] w Państwa firmie."

Dodaj krótkie uzasadnienie, dlaczego rekomendacja tej osoby skłoniła Cię do złożenia aplikacji w danej firmie i na dane stanowisko. To pomoże zbudować spójną narrację w liście motywacyjnym.

Przykładowe zdanie mogłoby brzmieć: 

"Po rozmowie z [imię osoby, która Cię poleciła] i dowiedzeniu się więcej o firmie [nazwa firmy], zdecydowałem się złożyć podanie o pracę, zainspirowany opowieściami o atmosferze współpracy i wartościach, które są dla mnie istotne w środowisku zawodowym."

Pamiętaj, aby być szczerym i skoncentrować się na wartościach, jakie wniosą do Twojej aplikacji części wspólne.

Stwórz profesjonalne CV szybko i łatwo. Zdobądź wymarzoną pracę już dziś

Stwórz CV

4. Zbadaj firmę

To, jak zacząć list motywacyjny, będzie też zależało od Twojej znajomości firmy. Przed przystąpieniem do pisania, zrób research na temat miejsca, do którego składasz aplikację. Zrozumienie działalności, wartości i celów firmy pozwoli Ci dostosować treść listu motywacyjnego do konkretnych potrzeb i oczekiwań pracodawcy. 

Rekruterzy doceniają kandydatów, którzy wykazują zainteresowanie i zaangażowanie wobec firmy. W liście motywacyjnym możesz wspomnieć o konkretnych osiągnięciach firmy, projektach, które Cię inspirują, lub wartościach, które są zbieżne z Twoimi. Pokazuje to, że Twoja decyzja o aplikacji nie wynika z przypadkowości, ale jest świadomym wyborem.

Badanie firmy umożliwia też uniknięcia ogólników w liście motywacyjnym. Zamiast używać ogólnych fraz, możesz dostosować treść do konkretnych aspektów działalności firmy, co czyni Twój list bardziej przekonującym.

Jeśli uda Ci się umówić na rozmowę kwalifikacyjną, znajomość firmy będzie niezbędna. Badanie firmy wcześniej, pozwoli Ci lepiej odpowiedzieć na pytania rekrutera i wykazać, że jesteś dobrze przygotowany i zaangażowany w proces rekrutacyjny.

5. Wyraź pasję i zaangażowanie

Jeżeli chcesz stać się atrakcyjnym kandydatem w oczach rekruterów, Twój wstęp do listu powinien wykazywać pasję i zaangażowanie. Może to wzmocnić Twoją aplikację - w końcu każdy pracodawca chciałby mieć w swoim zespole sumiennych i skutecznych pracowników. 

Opisz konkretne sytuacje lub projekty, w których przejawiłeś powyższe cechy.. To może być projekt, którym przewodziłeś, lub inicjatywa, którą podjąłeś. Przedstaw konkretne sukcesy, które osiągnąłeś dzięki swojemu zaangażowaniu. Na przykład:

“Mój wkład w projekt [nazwa projektu] nie tylko umożliwił osiągnięcie [konkretne cele], ale również zainspirował mnie do dalszego rozwoju w obszarze [specyfikacja obszaru].”

Użyj w swoim liście pozytywnego tonu i języka, który wyraża entuzjazm. Unikaj zbyt formalnych i suchych sformułowań. Opowiedz o tym, co sprawia, że pasjonujesz się daną branżą, zawodem czy projektem. Na przykład:

"Moja fascynacja technologią oraz jej potencjałem do tworzenia innowacyjnych rozwiązań jest dla mnie nieustanną motywacją."

Jaki masz związek z wartościami firmy? Wspomnij, jak Twoje idee pokrywają się z wartościami firmy, do której składasz podanie. Zaznacz, dlaczego praca w danej firmie jest dla Ciebie ważna. Na przykład: 

 "Moje przekonania etyczne współgrają z misją firmy, która zdobyła moje uznanie ze względu na jej zaangażowanie w [wartość lub cel firmy]."

Opowiedz o swoim rozwoju zawodowym. Przedstaw, jak Twoja pasja wpłynęła na Twoją ścieżkę i jak chcesz ją kontynuować. Wyraź gotowość do ciągłego doskonalenia się w obszarze, który cenisz.

"Moje zaangażowanie w [nazwa obszaru] zaowocowało nie tylko zdobyciem konkretnych umiejętności, ale również dążeniem do stałego doskonalenia się, co widzę jako niezbędny element mojego rozwoju zawodowego."

Przykładowy fragment listu motywacyjnego:

"Z zapałem podjąłem się kierowania projektem [nazwa projektu], gdzie nie tylko rozwijałem swoje umiejętności zarządzania, ale przede wszystkim pracowałem zespołem nad innowacyjnymi rozwiązaniami. Mój entuzjazm do tworzenia nowoczesnych technologii, który kształtuje moje podejście do pracy, doskonale koresponduje z misją [nazwa firmy]. Wierzę, że moje zaangażowanie i pasja do [obszar, np. programowania] sprawią, że będę wartościowym członkiem zespołu, przynoszącym pozytywną energię i efektywne rezultaty."

Kluczowe wnioski

List motywacyjny pozwala kandydatowi wyróżnić się spośród innych aplikantów i zaprezentować swoją osobowość oraz indywidualne podejście do oferty pracy. W tym artykule omówiliśmy, co to jest list motywacyjny, jak go rozpocząć oraz dlaczego poświęcenie odpowiedniego czasu i wysiłku na stworzenie listu motywacyjnego może zapewnić Ci sukces.

Wiesz już czym jest list motywacyjny jak zacząć oraz czego unikać. A czy masz już przygotowany swój życiorys? Jeżeli nie, być może zastanawiasz się też jak napisać CV - tutaj znajdziesz konkretne porady, które pomogą napisać Ci profesjonalne CV. Może Ci się również przydać curriculum vitae wzór.

5 wskazówek na poprawienie listu motywacyjnego

1). Formalne powitanie "Szanowni Państwo”. Jeżeli wiesz konkretnie, do kogo piszesz, użyj zwrotu “Szanowny Panie [imię]/Szanowna Pani [imię]”

2). Przyciągnięcie uwagi - powiedz o tym, jak trafiłeś na ofertę. Zaintryguj rekrutera chwytliwym zdaniem, nawiąż do aktualnych osiągnięć lub zadaj pytanie.

3). Podkreślenie wspólnych kontaktów - zbuduj spójną narrację listu poprzez nawiązanie do osób, które Cię poleciły, lub z którymi miałeś okazję pracować.

4). Zbadaj firmę - zbierz wszystkie najważniejsze informacje o wartościach, ideach i aktualnościach firmy, aby móc zaimponować wiedzą na jej temat.

5). Wyraź pasję i zaangażowanie poprzez podkreślanie swoich kwalifikacji poparte konkretnymi przykładami.

Zanim wyślesz swój list do pracodawcy, upewnij się, że nie ma w nim czegoś więcej do poprawy. Pamiętaj, że w liście motywacyjnym muszą znajdować się takie elementy jak:

  • Aktualna data i miejscowość

  • Imię i nazwisko.

  • Dane kontaktowe (numer telefonu, adres e-mail).

  • Zwroty grzecznościowe (Szanowny Panie/Szanowna Pani).

Na samym końcu upewnij się, że w Twoim liście nie ma żadnych błędów ortograficznych, gramatycznych i stylistycznych. Użyj języka profesjonalnego, ale jednocześnie zrozumiałego. Unikaj zbyt skomplikowanych zwrotów i dbaj o klarowność komunikatu.

Być może dopiero zaczynasz swoją karierę zawodową i ubiegasz się o pracę marzeń. Sprawdź nasz CV kreator! Pomoże Ci on stworzyć atrakcyjny życiorys, który przyciągnie uwagę rekruterów i skłoni pracodawców do kontaktu z Tobą.

Najczęściej zadawane pytania

1 . Czy muszę dostosować swój list motywacyjny do każdej aplikacji?

Tak, zalecamy dostosowanie listu motywacyjnego do każdej aplikacji. Każde stanowisko ma unikalne wymagania dotyczące kwalifikacji, umiejętności i doświadczenia. Różne firmy posiadają też swoje własne wartości, kulturę i priorytety. Personalizowane listy motywacyjne zazwyczaj przyciągają większą uwagę niż te ogólnikowe. 

Często ogłoszenia o pracę zawierają konkretne informacje, na które firma zwraca uwagę. Dostosowanie listu motywacyjnego pozwala Ci odnieść się do tych szczegółów, co świadczy o tym, że przeczytałeś ogłoszenie ze zrozumieniem. 

Chociaż może to wymagać dodatkowego czasu i wysiłku, spersonalizowanie listu motywacyjnego dla konkretnego stanowiska i firmy może znacznie zwiększyć Twoje szanse na zdobycie pracy. Może to sprawić, że staniesz się bardziej zapamiętany w oczach rekrutera.

Stwórz profesjonalne CV szybko i łatwo. Zdobądź wymarzoną pracę już dziś

Stwórz CV

2. Co zawrzeć w liście motywacyjnym?

List motywacyjny powinien być spersonalizowany i skoncentrowany na przekonaniu pracodawcy, dlaczego jesteś idealnym kandydatem na dane stanowisko.

Nagłówek - powinny zaleźć się w nim Twoje dane kontaktowe, data oraz dane pracodawcy.

Powitanie - rozpocznij list motywacyjny od formalnego i odpowiedniego pozdrowienia, np. "Szanowny/a Pan/Pani".

Wstęp - przedstaw krótko, skąd dowiedziałeś się o ogłoszeniu o pracę i dlaczego zdecydowałeś się aplikować na to konkretne stanowisko. Wyraź swoje zainteresowanie stanowiskiem i opisz, dlaczego jesteś odpowiednią osobą do pełnienia tej roli. Wyróżnij swoje kluczowe umiejętności i doświadczenia, które są istotne dla oferty pracy.

Nawiązanie do firmy - podkreśl, dlaczego chcesz pracować dla tej konkretnej firmy. Wspomnij o jej wartościach, misji, osiągnięciach lub innych elementach, które przyciągnęły Twoją uwagę.

Odniesienie do CV - w skrócie odnieś się do kluczowych punktów zawartych w CV, ale nie powtarzaj go dosłownie. Skoncentruj się na tych aspektach, które są istotne dla stanowiska.

Unikalna wartość - podkreśl, co sprawia, że jesteś unikalnym kandydatem. Opowiedz krótkie historie lub przykłady, które ilustrują twoje umiejętności i doświadczenie.

Zakończenie - podsumuj, dlaczego jesteś idealnym wyborem, wyraź entuzjazm związanym z możliwością pracy w firmie oraz wyraź gotowość do dalszej dyskusji podczas ewentualnego rozmowy kwalifikacyjnej. Podziękuj za poświęcenie czasu na przeczytanie Twojej aplikacji i wyraź nadzieję na pozytywne rozpatrzenie. Zakończ list motywacyjny formalnym pozdrowieniem, np. "Z poważaniem" lub "Z wyrazami szacunku", po czym podpisz się pod listem.

Gotowy, aby znaleźć wymarzoną pracę?

Ponad 112.872 użytkowników znalazło swoją wymarzoną pracę dzięki CVMaker

+ Stwórz CV

Zaktualizowano March 12 2024

StarStarStarStarStar

Napisany przez

CV Maker oferuje kompletną platformę kariery z niezbędnymi funkcjonalnościami i cennymi informacjami dla osoby poszukującej pracy. Gotowy na następny krok? Stwórz swoje CV teraz

Zdobądź wymarzoną pracę z CVMaker

Szybko i łatwo stwórz profesjonalne CV. Pobierz je w ciągu 10 minut, kiedy i gdzie chcesz!

AddSmallStwórz swoje CV
CheckCircle

Zwiększ swoje szanse na znalezienie pracy z dobrym CV.