Jak znapisać nowoczesne CV?

W 1482 r. Leonardo da Vinci napisał do księcia Mediolanu. W swoim liście słynny włoski artysta szczegółowo opisał wszystkie swoje umiejętności, a nawet zasugerował, aby go wypróbować. I tak urodziło się pierwsze CV! Od tego czasu, wraz z upływem lat i zmieniającym się rynkiem pracy, treść CV nie przestała ewoluować. Ważne jest jednak, aby być na bieżąco i oferować nowoczesne CV, ponieważ może to wywrzeć zły wpływ na twoją aplikację. Jak zrobić nowoczesne CV? Oto sześć wskazówek, które pomogą Ci zaprezentować nowoczesne CV.

Stwórz swoje CV

1. Użyj nowoczesnego szablonu CV

Ogólny kształt twojego CV wiele mówi o twojej osobowości. Na przykład CV, w którym trudno jest rozróżnić części i które zawiera tylko napis, bez koloru lub grafiki, zwróci pomysł (być może fałszywy), że nie poświęciłeś czasu na opracowanie dokumentu. Następnie pracodawca może interpretować to jako brak entuzjazmu do stanowiska.

I odwrotnie, CV o jasnej i atrakcyjnej formie natychmiast przemówi do pracodawcy. Kiedy ubiegasz się o pracę, pamiętaj, że istnieje duża szansa, że inni też. W rezultacie pracodawca otrzymuje dużą liczbę CV. Kiedy przygotowujesz swóje nowoczesne CV, postaraj się postawić zawsze w skórze rekruter, który widzi swoje CV, w tym 100 innych. Zadaj sobie pytanie, co chciałby tam znaleźć? Wyobraź sobie również stan zmęczenia (a nawet nudy), w którym się znajduje. Model nowoczesnego i atrakcyjnego CV będą bardzo mile widziane przez pracodawcę czyniąc jego zadanie mniej trudne.

2. Użyj skutecznej prezentacji

W pracy, nawet bardziej niż gdzie indziej, często mówi się, że „czas to pieniądz”. Spróbuj więc przedstawić pomysły w swoim CV, aby pracodawca mógł szybko znaleźć to, czego szuka. Konkretnie, jak to zrobić?

Główną ideą jest przedstawienie swoich doświadczeń w porządku chronologicznym, zaczynając od najnowszych, a kończąc na najstarszych. W ten sposób pracodawca będzie musiał tylko przeczytać początek każdej części, aby na pierwszy rzut oka ustalić, czy Twój profil spełnia podstawowe kryteria.

Aby jak najlepiej pomóc pracodawcy, zaleca się także pogrubienie ważnych słów kluczowych w CV. Te słowa kluczowe muszą być powiązane z umiejętnościami, cechami lub cechami wyraźnie zapisanymi w ofercie pracy. W ten sposób zachęcasz osobę rekrutującą do myślenia o adekwatności między twoim profilem a ofertą poprzez tworzenie mostów.

3. Przyciągnij na pierwszy rzut oka

Świadomie lub nieświadomie powinieneś wiedzieć, że osoba rekrutująca dokonuje pierwszego wyboru CV na pierwszy rzut oka. Dlatego ważne jest, aby zbudować CV, które szybko wyróżnia się na tle innych.

Jednym z najlepszych sposobów na to jest napisanie atrakcyjnego nagłówka. Zapomnij o ogólnych tytułach lub, co gorsza, po prostu wpisz swoje imię i nazwisko na górze CV. Napisz tytuł, który zawiera informacje. Na przykład wstaw wyrażenia takie jak „doświadczony”, „dwujęzyczny” lub „natychmiast dostępny”. Treść twojego tytułu natychmiast wskaże twój poziom doświadczenia, jedną z twoich kluczowych umiejętności lub twoją obecną sytuację. W razie potrzeby możesz również dodać wyrażenia, które dostarczą informacji o twojej postaci i osobowości, takie jak „ciekawy” lub „dynamiczny”. Możesz także napisać hasło pod tytułem. Zamiast pisać długi tytuł

Innym sposobem jest podanie krótkiego pola opisującego Twój profil na górze CV. Idealnie, to pole powinno sprawić, że czytelnik zrozumie następujące informacje:

  • Twoja obecna sytuacja,
  • Twoje doświadczenie,
  • 3 najlepsze umiejętności zawodowe,
  • 3 najlepsze z twoich głównych cech lub główne atuty,
  • Życzenia odnośnie twojej kariery.

Stwórz swoje CV

4. Spersonalizuj swoje CV za pomocą profesjonalnego zdjęcia

Zdjęcie nadaje charakteru w CV oraz może przekazać wiele o Twojej osobowości. Wystarczy powiedzieć, że nie należy tego lekceważyć! Zdjęcie jest tym ważniejsze, gdy ubiegasz się o reprezentatywne stanowisko jako sprzedawca lub dyrektor.

Zdjęcie musi być profesjonalne na neutralnym tle. Zapomnij o wszystkich zdjęciach z wakacji i unikaj ponownego użycia wcześniej wykonanego zdjęcia. Podobnie jak zdjęcie do dowodu osobistego lub paszportu, zdjęcie do CV jest specyficzne. Ale jak udajesz pozę? Pokaż jednocześnie poważną, ale przyjazną twarz. Nie wahaj się zrobić zdjęcia ponownie, dopóki nie będziesz zadowolony. Aby mieć idealne zdjęcie, nie wahaj się zatrudnić fotografa. Oprócz zrobienia wysokiej jakości zdjęcia, fotograf będzie mógł doradzić w sprawie pozy.

5. Sprawdź, czy twoje CV jest aktualne

Na początku lat 80. należało wspomnieć o certyfikacie, który wskazywał, że umiesz pisać. Obecność takiego certyfikatu przynajmniej rozśmieszyły osobę rekrutującą. Ten przykład pokazuje, że ważne jest, aby sprawdzić, czy CV jest aktualne, szczególnie jeśli ostatnie CV pochodzi z kilku lat wstecz.

Na przykład, jeśli zdałeś certyfikat językowy, sprawdź, czy nadal jest ważny. Niektóre egzaminy mają okres ważności. Na przykład pamiętaj, że egzaminy TOEFL i TOEIC są ważne tylko przez dwa lata. Jeśli egzamin nie ma okresu ważności, sprawdź jednak, czy certyfikacja nie jest za stary. Rzeczywiście, o ile nie ćwiczysz w międzyczasie, istnieje duża szansa, że stracisz umiejętności nabyte podczas egzaminu.

Przejrzyj swoje CV i pamiętaj, aby sprawdzić następujące informacje:

  • Czy wymienione są twoje ostatnie dyplomy lub certyfikaty?
  • Czy wskazane są twoje ostatnie szkolenia?
  • Czy twoje zdjęcie jest aktualne?
  • Czy usunąłeś wszystkie nieaktualne informacje (adres, telefon itp.) ?;
  • Czy usunąłeś już nieaktualne certyfikaty?

6. Zdobywaj punkty w dziale umiejętności

Sekcja umiejętności jest z pewnością najważniejszą częścią twojego CV.  Więc na tym musisz poświęcić najwięcej czasu. Pamiętaj, aby być zwięzłym, podając jak najwięcej istotnych informacji. Dobrą techniką do osiągnięcia tego jest rozumowanie na podstawie słów kluczowych. Jakie są wyraźne słowa kluczowe oferty pracy? Które są dorozumiane? Ta analiza pozwoli ci wybrać, które umiejętności chcesz podkreślić. Uwzględnij tylko te, które dotyczą oferty pracy.

Nawet jeśli uważasz, że umiejętności techniczne („umiejętności twarde”) są najbardziej poszukiwane, nie zapominaj o znaczeniu „umiejętności miękkich”. Ogólnie rzecz biorąc, dla pracodawcy bardzo ważne są umiejętności behawioralne. Ostatnią rzeczą, jakiej chciałby pracodawca, jest na przykład zatrudnienie doskonałej technicznie osoby, która nie może na przykład dostosować się do zespołu. Twoja gra z umiejętnościami zakończy się sukcesem, jeśli będzie zawierała odpowiednie połączenie tych dwóch rodzajów umiejętności.

Sposób pisania CV nie jest nowy i ewoluował przez lata. Jeśli masz zamiar wysłać swoje CV, upewnij się, że wygląda jak CV 2020! Nie ryzykuj utraty pracy swoich marzeń, ponieważ twoje CV nie przekazuje tego, kim jesteś. Tak więc, aby uzyskać nowoczesne CV, skorzystaj z naszego internetowego narzędzia pomocy w tworzeniu CV.

Przykład CV dla studenta - nowoczesne szablon Harvard

Przykład CV dla studenta

Pobierz przykład szablonu, z możliwością kopiowania tekstu tutaj

Kamil z powyższego przykładu jest Studentem, który podczas studiów miał okazję promować swoj Uniwersytet na dniach otwartych, co podkreśla jego atuty oraz ambicje. Tworząc CV jako student, musisz podkreślić nie tylko swoją historię pracy, ale także wykształcenie. Aby wyróżnić się należy wykazać swoje umiejętności i zdolności, włączając pracę wolontariacką i inne zajęcia pozalekcyjne.  Niezależnie od tego, czy szukasz pracy letniej, koncertu w niepełnym wymiarze godzin, czy nawet stażu zawodowego, musisz podkreślić swoje umiejętności i osiągnięcia edukacyjne w profesjonalnym dokumencie za pomocą naszego kreatora to zadanie będzie dla Ciebie bardzo łatwe. Do pracy!

Stwórz swoje CV

Powiązane artykuły

Już ponad 112 872 użytkowników przygotowało swoje CV

Dzięki kreatorowi CV Maker możesz w ciągu 15 minut szybko i prosto stworzyć charakterystyczne, profesjonalne CV.

Stwórz swoje CV

Zyskasz o 65% więcej szans na znalezienie pracy