Jak napisać świetne CV dla licealisty? Jesteś w miejscu, które pomoże krok po kroku stworzyć wymagane CV

Rozpoczęcie kariery, w trakcie kontynuowania szkoły powinno być ekscytujące ale również trapiące, bo jak można znaleźć pracę bez doświadczenia? Kto chciałby zatrudnić taką osobę? Te demotywujące pytania nie powinny wpłynąć na podjęcie pracy, gdyż prawdą jest to, że tak, tak możesz wciąż otrzymać pracę ale do tego potrzebujesz kilka tipów, które pomogą Ci w stworzeniu CV, które mimo braku doświadczenia zwrócą uwagę pracodawcy.

Na szczęście umiejętności, które pracodawcy najbardziej cenią, są zdobywane nie tylko w świecie pracy. Sztuką pisania CV bez doświadczenia jest znalezienie kreatywnych sposobów pokazania, że posiadasz potencjał i charyzmę oraz umiejętności potrzebne, abyś był brany pod uwagę, przez osobę rekrutującą.

Przeczytaj poniżej, aby uzyskać bardziej szczegółowe wskazówki na temat pisania CV w szkole średniej. Przeczytaj również poniżej szablon CV, w którym wymieniono informacje, które powinieneś dołączyć do CV. Użyj szablonu, aby wygenerować listę informacji, które chcesz uwzględnić we własnym życiorysie.

Stwórz swoje CV

Zastanawiasz się, jak napisać swoje CV bez doświadczenia zawodowego? Czytaj dalej:

1. Określ swoje najbardziej imponujące cechy

Pisanie CV polega przede wszystkim na stworzeniu osobistej oferty sprzedaży. Pierwszą rzeczą do zrobienia jest zatem ustalenie, co sprzedajesz! Zrób listę wszystkich rzeczy, w których jesteś dobry, niezależnie od tego, czy są to cechy „profesjonalne”, czy nie. Następnie dopasuj każdy element na liście do jednego (lub więcej!) Najlepszych umiejętności, których poszukują pracodawcy.

Czy jesteś gwiazdą na boisku hokejowym? To praca zespołowa i jazda. Czy piszesz bloga, który zawsze ma znajomych w uszach? Jesteś kreatywny i dobry w komunikacji pisemnej.

2. Stwórz swój idealny profil

Będzie to pierwsza rzecz, którą przeczyta każdy potencjalny pracodawca, więc kluczem do tego jest właściwe jego opisanie. Najlepsza wskazówka? Utrzymuj Twój profil tak krótko i prosto, jak to możliwe. 150 słów jest w porządku.

Zacznij od profilu szkoły i umiejętnościami lub dwoma (Zmotywowany absolwent, który jest pracowity poszukuję...”). Później przejdziesz do bardziej szczegółowych informacji, gdzie możesz wpisać Twoje nabyte życiowe doświadczenie.

 Upewnij się, że określiłeś także to, czego szukasz. Jeśli ubiegasz się tylko o jeden sektor, może to być specyficzne - „szukam ról w ogrodnictwie” - ale jeśli chcesz zachować otwarte opcje, pozostaw to ogólnie: „Szukam roli, która będzie w stanie podołać moich ambicji."

Przykład: “ Energiczny, entuzjastyczy i aktywna osobą z dużą wiedzą na temat artykułów spożywczych i ich wykorzystania przez osoby z różnych środowisk gospodarczych i społecznych. Posiadam nastawienie biznesowe i jestem gotów zastosować te umiejętności, aby być doskonałym pracownikiem sklepu spożywczego. “

3. Wymień umiejętności

Tutaj przydatna jest wcześniej napisana lista umiejętności i przykładów. Możesz szybko powiązać różne doświadczenia, dzięki czemu pod każdym nagłówkiem znajduje się wiele przykładów wraz z dowodami potwierdzającymi twoje nabyte doświadczenie. Dzięki przykładom CV oparte na umiejętnościach jest o wiele silniejsze - i wiarygodne!

Prawdopodobnie masz umiejętności, które mogą odnosić się do konkretnego stanowiska, o które się ubiegasz. Można je wymienić w sekcji umiejętności profesjonalne.

Upewnij się, że odpowiadają one żądanemu zadaniu. Jeśli ubiegasz się o pracę ogrodnika, nie musisz wspominać o „kasie fiskalnej”, ponieważ ta umiejętność nie dotyczy tej pracy. Ale możesz wspomnieć: „Możliwość bezpiecznego korzystania z kosiarki i narzędzi ogrodniczych”.

Jeśli nie masz doświadczenia zawodowego, ta sekcja może pomóc wykazać, że nadal dobrze się nadajesz na to stanowisko.

Możesz także wymienić umiejętności pochodzące ze szkoły lub hobby w obszarze Inne umiejętności. Upewnij się, że nadal są w jakiś sposób powiązane z tym, czego szukają potencjalni pracodawcy.

4. Nie zapomnij o „oczywistych” umiejętnościach

Czy możesz użyć szeregu pakietów oprogramowania? Czy znasz się na mediach społecznościowych? Często uczniowie pomijają umiejętności, których potrzebują pracodawcy, ponieważ uważają, że są oczywiste lub nieważne.

 Wymień swoje umiejętności: Zastanów się nad umieszczeniem w swoim CV sekcji „Umiejętności”, która zawiera wszelkie posiadane umiejętności związane z pracą.

Jeśli potrafisz zrobić coś, co może być przydatne w miejscu pracy, włóż to, wykaż to. Szczególnie odpowiednie są programy komputerowe, których możesz używać, i języki, w których możesz mówić (nie musisz biegle mówić, aby było to przydatne, ale nie kłam o twoich umiejętnościach).

Podkreśl doświadczenie przywódcze: pracodawcy zawsze szukają kandydatów z doświadczeniem przywódczym. Jeśli byłeś kapitanem drużyny sportowej lub wiceprezesem rady studenckiej, pamiętaj o podaniu tych pozycji.

Oto przydatna lista kluczowych umiejętności, na które warto zwrócić uwagę:

 • Kreatywność
 • Przywództwo
 • Zdolność adaptacji
 • Elastyczność
 • Pozytywność
 • Umiejętność rozwiązywania problemów
 • Komunikacja
 • Niezależność
 • Automotywacja
 • Umiejętność pracy pod presją

Stwórz swoje CV

5. Traktuj swoje zajęcia pozalekcyjne jak prace

To, że nie zapłacono Ci za coś, nie oznacza, że nie zyskałeś cennych umiejętności biznesowych. Wymień swoje role wolontariuszy tak, jakbyś wykonywał pracę - wyszczególniając czas, jaki podejmowałeś, odpowiednie zadania, które podjąłeś, i umiejętności, które rozwinąłeś.

 Często zdarza się, że role pozalekcyjne są bardziej podobne do pracy, o którą się ubiegasz, niż do jakiejkolwiek pracy dorywczej, którą podjąłeś. Uszereguj je jako takie. Jeśli ubiegasz się o role copywritingowe, pracodawcy będą bardziej pod wrażeniem, gdy napisałeś do swojej gazety szkolnej.

Pomyśl o zajęciach pozalekcyjnych, sporcie i klubach, w których brałeś udział. Odgrywasz wiodącą rolę w szkolnej grze? Prawdopodobnie jesteś kreatywny. Grać w piłkę nożną? Możesz być dobrym graczem zespołowym. Są to cechy, których szukają pracodawcy. Niektóre przykłady zajęć szkolnych, które mogą wyglądać dobrze w CV, obejmują:

 • Sport: uprawianie sportu w lidze lub dla zabawy, zajęcia na świeżym powietrzu, trening fitness, lekcje sportu, coaching.
 • Kultura: tworzenie dzieł sztuki, muzyki, widowisk, spektakli, filmów, gier, śpiewu lub tańca, projekty DIY, warsztaty kreatywne.
 • Społeczność: zbieranie darowizn na różne organizacje lub cele humanitarne, organizowanie wydarzeń, pomoc dzieciom, seniorom, zwierzętom lub środowisku, promowanie ulepszeń społeczności.
 • Podobnie jak w przypadku umiejętności, wymień tylko odpowiednie działania tutaj.
 • Zapisz aktywność, daty i swoją rolę / stanowisko.

6. Dodaj trochę osobowości

Osiągnięcia, nagrody i wyróżnienia.

Wspaniale jest wspominać o najważniejszych osiągnięciach i nagrodach zdobytych w szkole lub podczas zajęć. Przyszli pracodawcy lubią osiągnięcia, które pokazują zaangażowanie i ciężką pracę.

Przebiec maraton? Wygrać nagrodę? Skydived? Umieść to w swoim CV.

Pracodawcy otrzymują wiele aplikacji na każde stanowisk. Wyróżnienie się z tłumu i bycie niezapomnianym to duży impuls do zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.

7. Referencje

Referencje powinna być  dostarczone przez osobę, która może ręczyć za twoją wiedzę i umiejętności, lub która może potwierdzić twoje doświadczenia zawodowe.

Twoi nauczyciele, trenerzy lub byli pracodawcy mogą być dobrymi referencjami. Wymienienie znajomych lub rodziny jako referencji nie jest zalecane, ale może być do zaakceptowania, jeśli faktycznie dla nich pracowałeś.

Pamiętaj, że musisz poprosić osobę, aby służyła jako punkt odniesienia, zanim będzie można ją wymienić.

Wiele osób po prostu pisze „Referencje dostępne na żądanie” na dole CV. Jeśli to zrobisz, upewnij się, że faktycznie masz dostępne referencje na wypadek, gdyby przyszły pracodawca o nie poprosił. Jeśli jednak masz ograniczone doświadczenie w zamieszczaniu CV, możesz wymienić nazwiska i dane kontaktowe referencji w CV.

8. Dostosuj swoje CV

We wszystkich przypadkach pamiętaj, aby spersonalizować i dostosować swoje CV, aby odzwierciedlało Twoje umiejętności i zdolności oraz łączyło je z ofertami pracy, o które się ubiegasz. Powodzenia!

Powiązane artykuły

Już ponad 112 872 użytkowników przygotowało swoje CV

Dzięki kreatorowi CV Maker możesz w ciągu 15 minut szybko i prosto stworzyć charakterystyczne, profesjonalne CV.

Stwórz swoje CV

Zyskasz o 65% więcej szans na znalezienie pracy