
Edukacyjne CV dla pracowników - Wzór i przykład
Jedno jest pewne. Czytasz to, ponieważ lubisz pracować z grupami dzieci lub młodzieży i chcesz przyczynić się w ich rozwoju, czy w taki, a czy w inny sposób, w formie wskazówek lub wsparcia. Oko zostało zawieszone na tym artykule, ponieważ prawdopodobnie przygotowujesz się do ubiegania się o stanowisko pedagoga szkolnego.
W poniższym artykule zagłębimy się w ważne szczegóły. Warto wziąć pod uwagę, zwłaszcza jeśli chcesz się dobrze przygotować do aplikowania na pedagoga szkolnego to stanowisko wiąże się z dużą odpowiedzialnością.
Przykładowe CV dla pedagoga szkolnego
Rozpocznij pracę nad swoim CV!
Jak wygląda praca pedagoga szkolnego?
Na to pytanie można odpowiedzieć w krótki sposób: główną formą pracy pedagoga szkolnego jest poradnictwo i dotyczy to nauczycieli, dzieci i rodziców. W zależności od tego, jakie są Twoje osobiste zainteresowania ale możesz samodzielnie określić, która szczególna specyfikacja szkoły oraz środowiska, z jakiego wywodzą się uczniowie, Ci najbardziej odpowiada, aby wysłać swoje CV i LM.
Czasami zdarza się, że ludzie myślą, iż pedagog szkolny ma za ideę pracować z dziećmi, które mają problemy z edukacją ale to nie jest prawda, zawód ten ma dużo więcej wymagań oraz ich miejsca pracy są bardzo zróżnicowane. Możesz szukać tego stanowiska w różnych placówkach szkolnych, w zależności od tego, co Cię interesuje.
Pedagogów znajdziesz nie tylko w szkołach, ale również w placówkach oświatowo-wychowawczych, poradniach psychologiczno-pedagogicznych, ośrodkach wychowawczych dla młodzieży z trudnościami oraz placówkach doskonalenia nauczycieli.
Wymagania, aby zostać asystentem nauczyciela
Praca z dziećmi lub młodzieżą jest fajna i oczywiście wiąże się to również, z niezbędną odpowiedzialnością. Naturalnie, czasami te odpowidzialności, podczas szkolenia, uczą dokładnie jak reagować w grupie dzieci, którzy posiadają różne charaktery. Za pomocą wskazówek oraz wsparcia, pedagog może wpłynąć pozytywnie na młodzież.
Poniżej wymieniamy kursy oraz szkolenia, które kwalifikują się dla pedagoga szkolnego:
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 12 marca 2009 r.w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli (ze zm.).
Oczywiście wymagane kwalifikacje w stosunku do pedagoga szkolnego zależą od typu szkoły.
Zatem, jeśli w pytaniu mowa o szkole ponadgimnazjalnej (licea, technika, szkoły policealne) – nauczyciel musi mieć ukończone studia magisterskie na kierunku pedagogika w specjalności odpowiadającej prowadzonym zajęciom oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub studia magisterskie na dowolnym kierunku i studia podyplomowe w zakresie prowadzonych zajęć oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.
Natomiast, jeśli mowa o np. szkole podstawowej lub gimnazjum – wykształcenie jak wyżej lub: powinien ukończyć studia pierwszego stopnia na kierunku pedagogika w specjalności odpowiadającej prowadzonym zajęciom oraz posiada przygotowanie pedagogiczne albo studia pierwszego stopnia na dowolnym kierunku (specjalności) i studia podyplomowe z zakresu prowadzonych zajęć oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.
Zatem rozporządzenie dopuszcza jedynie studia wyższe lub studia podyplomowe (nie: kurs kwalifikacyjny).
Kurs kwalifikacyjny dotyczy pedagogów pracujących w szkołach i placówkach wymienionych w § 14, 15, 17 i 18 rozporządzenia jako uzupełnienie kwalifikacji do odpowiedniej specjalności: kurs kwalifikacyjny w zakresie pedagogiki specjalnej odpowiedniej do niepełnosprawności uczniów.
§ 20. 1. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela-pedagoga w szkołach i placówkach, o których mowa w § 2 (czyli w: zakładach kształcenia nauczycieli, placówkach doskonalenia nauczycieli, poradniach psychologiczno-pedagogicznych, w tym poradniach specjalistycznych, bibliotekach pedagogicznych, kolegiach pracowników służb społecznych, liceach ogólnokształcących, liceach profilowanych, technikach, uzupełniających liceach ogólnokształcących, technikach uzupełniających i szkołach policealnych), posiada osoba, która ukończyła:
studia magisterskie na kierunku pedagogika w specjalności odpowiadającej prowadzonym zajęciom oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub
studia magisterskie na dowolnym kierunku i studia podyplomowe w zakresie prowadzonych zajęć oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.
Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela-pedagoga w szkołach i placówkach, o których mowa w § 3 i 4 (czyli: w gimnazjach i zasadniczych szkołach zawodowych oraz: m. in. w przedszkolach, szkołach podstawowych, placówkach wychowania pozaszkolnego), posiada osoba, która:
ma kwalifikacje określone w ust. 1 lub
ukończyła:
a) studia pierwszego stopnia na kierunku pedagogika w specjalności odpowiadającej prowadzonym zajęciom oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub
b) studia pierwszego stopnia na dowolnym kierunku (specjalności) i studia podyplomowe z zakresu prowadzonych zajęć oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.
Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela-pedagoga w szkołach i placówkach, o których mowa w § 14, 15, 17 i 18, posiada osoba, która:
ma kwalifikacje określone w ust. 1 lub 2, a ponadto ukończyła studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny w zakresie pedagogiki specjalnej odpowiedniej do niepełnosprawności uczniów lub rodzaju placówki, lub
ma kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym rodzaju szkoły i placówki, określone w § 14, 15, 17 i 18, a ponadto ukończyła studia podyplomowe w zakresie pedagogiki specjalnej odpowiedniej do niepełnosprawności uczniów lub rodzaju placówki, lub
ukończyła studia wyższe na kierunku pedagogika lub pedagogika specjalna w specjalności odpowiedniej do niepełnosprawności uczniów lub rodzaju placówki oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.
Zdarza się również, że możesz zostać zatrudniony z dyplomem z innego programu studiów, a dokładnie psychologicznych, którzy uzupełnili swoje wykształcenie o studia podyplomowe z zakresu pedagogiki.
Wskazówki dotyczące sukcesywnego CV dla pedagoga szkolnego
Dane osobowe
Bardzo ważne, ale bardzo często pomijane dane osobowe. Sprawdź dokładnie, czy wszystko zostało wpisane poprawnie. Ważne informacje znajdujące się w CV; imię i nazwisko, data urodzenia, aktualny adres i miejsce zamieszkania**, najlepiej** jeden numer telefonu łatwo osiągalny, adres e-mail bez literówek i którego regularnie sprawdzasz w skrzynce odbiorczej. Czy nadal masz ten sam numer telefonu, aby łatwo się z Tobą skontaktować, jeśli zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną? Czy nadal masz ten sam adres e-mail? A czy ten adres e-mail jest również neutralny czy profesjonalny? Jeśli (nadal) masz śmieszny adres e-mail, być może nadszedł czas, aby utworzyć neutralny adres e-mail. Prostym przykładem jest twoje [email protected]
Profil osobisty
Ten termin nie jest nowy w kraju kandydatów i w każdym razie dobrym pomysłem jest sformułowanie własnego profilu osobistego i to strategicznie wysoko zawierać CV. W następnej sekcji omówimy bardziej szczegółowo profil osobisty i pokażemy przykładowy profil dla inspiracji.
Co powinno zostać wymienione w pierwszej kolejności, w CV? Doświadczenie, czy wykształcenie?
To pytanie jest zadawane regularnie i nie można na nie odpowiedzieć jedną poprawną odpowiedzią, ponieważ jest to zależne od sytuacji, czy warto najpierw wspomnieć o swoim doświadczeniu zawodowym? czy najpierw o wykształceniu?
Jeśli niedawno ukończyłeś studia i nie masz jeszcze dużego doświadczenia zawodowego, ale posiadasz wymagane dyplomy, w takiej sytuacji wymienienie wykształcenia jako pierwsze będzie zdecydowanie benefitem. Jeżeli masz już pewne doświadczenie w kieszeni, które przyniesie korzyści przyszłemu pracodawcy, możesz wspomnieć o stażu pracy w swoim CV. Ważne jest, aby bagaż, który zabierzesz ze sobą na nowe stanowisko, miało pozytywne wrażenie. Wskazówka: użyj tej pomocnej wskazówki, krótko ilustrując to, co osiągnąłeś w swojej pracy. Na przykład, jeśli regularnie prowadziłeś ćwiczenia edukacyjne dla dzieci w określonej kategorii wiekowej lub z zaburzeniami zachowania, możesz to zapisać. Unikaj długich zdań. W końcu rekruter patrzy na Twoje CV tylko przez kilka sekund.
Zarówno w przypadku doświadczenia zawodowego, jak i również wykształcenia wyższego, wymień je w porządku chronologicznym, czyli; od najnowszego do najstarszego.
Szablon
Wzór graficzny to pierwsze wrażenie, jakie widzi rekruter, kiedy widzi Twoje CV. Postaraj się, aby to uczucie było pozytywne i profesjonalne, wybierając układ o prostym wyglądzie. Chociaż chcesz pracować z dziećmi, twoje CV nie powinno wyglądać dziecinnie.
Wskazówka: Czy posiadasz kilkuletnie doświadczenie? Wtedy możesz również bezpośrednio pod swoim nazwiskiem wymienić „Pedagog Szkolny”. Zobacz na przykładzie, jak robi to Marlena Nowak. W ten sposób dajesz wrażenie osobie rekrutującej, że życiorys jest profesjonalny i to w kilka minut. I tego właśnie chcemy.
Umiejętności
Krótkie i rzeczowe podkreślenie twoich umiejętności to zawsze plus. Staraj się uniknąć nieuzasadnionych kompetencji oraz nie wymieniaj zbyt wielu, w tej zakładce. Staraj się uniknąć często wymienianych umiejętności po to, aby mieć inny ton, niż większość kandydatów. Najlepsza metoda, aby naprawić ten problem to znalezienie tych, w których jesteś znakomity i wymienienie ich, jako fundamentalne słowo, które mówi coś dobrego o Tobie. Postaraj się znaleźć jedno zdanie, potwierdzające pasję do wykonywanego zawodu oraz, że jesteś pracowity.
Referencje
Możesz również umocnić swoją pozycję poprzez dodanie referencji od osób, z którymi kiedyś pracowałeś w kontekście zawodowym i które mogą powiedzieć coś o Twojej osobowości i umiejętnościach zawodowych z ich punktu widzenia. Zachowaj jednak ostrożność przy podawaniu danych kontaktowych, ze względu na ich prywatność dobrze by było ich pierw poinformować. Z pewnością, gdy zamieszczasz swoje CV na portalach pracy, wolisz nie mieć na nim danych kontaktowych osób trzecich.
Profil dla pedagoga szkolnego
Profil osobisty w Twoim CV daje potencjalnemu pracodawcy obraz osoby, która może zostać jego nowym współpracownikiem. Ten image powinien być dobry, robiąc dobre wrażenie w kilka sekund, rekruter dowie się więcej o tym, kim jesteś. Jest to poniekąd odpowiedź na pytanie: kim jesteś i jakie masz cechy? Twój profil osobisty powinien składać się z maksymalnie 3/4 zdań, w których opisujesz, kim jesteś, co chciałbyś osiągnąć w nowej pracy i jaki odpowiedni wkład masz do zaoferowania nowemu pracodawcy.
Przykładowe CV Marleny Nowak
"Energetyczna i pomocna w rozwiązywaniu problemów pedgagożka szkolna z 5-letnim doświadczeniem w szkole licealnym. Posiadająca łatwość w nawiązywaniu dobry relacji z uczniami, rodzicami i nauczycielami. Obecnie szuka szkoły, w które będzie mogła wykorzystać nową metodę OK, w celu poprawienia efektywnych i pozytywnych rezultatów u uczniów w liceum 8."
W swoim CV udowadnia ona, że ma wieloletnie doświadczenie, a także pomocna w rozwiązywaniu problemów, opisując przy tym, czego dokładnie szuka na nowym stanowisku.
Ważne umiejętności pedagoga szkolnego
Podczas pracy w szkole jako pedagog musisz umieć radzić sobie z sytuacjami, w których ważne jest opanowanie szeregu umiejętności. Poniżej podajemy kilka przykładów umiejętności - istotne dla pedagoga szkolnego i dlatego można ich również używać podczas tworzenia CV dla pedagoga.
Przykłady, których Marlena Nowak używa w swoim CV, jak widać, to:
Umiejętności komunikacyjne
Pedagog szkolny musi codziennie radzić sobie z różnymi rodzajami komunikacji, dlatego konieczne jest świadome komunikowanie się. W ten sposób masz codziennie kontakt z grupą dzieci i młodzieży, dlatego dobrze jest mówić i rozumieć ich „język”. Oczywiście w tym samym czasie, musisz dbać o stały kontakt z ich rodzicami lub opiekunami, a także komunikować się z kolegami i przełożonymi. Jasna i dobra komunikacja jest więc bardzo ważna dla pedagoga.
Umiejętności organizacyjne
Aby mieć wgląd w efekty swojej grupy i pracy, dobrze jest posiadać umiejętności organizacyjne. Dobrze zorganizowany pedagog szkolny potrafi dobrze rozplanować swoją pracę. Wie, gdzie szukać czegoś, czego potrzebuje lub o co proszą inni. Nikt nie musi czekać, nic się nie przedłuża a to jest bardzo cenne.
Umiejętności supervisora
Ostatecznie jest się odpowiedzialnym za grupę dzieci lub młodzieży. Ważne jest, aby wiedzieć, jak podejmować (sensowne) decyzje i że ma się pewien motywujący i inspirujący stosunek do grupy, aby podążała za przywódctwem pedagoga.
Do pracy! Z tymi wskazówkami masz teraz szerszy obraz pedagoga szkolnego wraz z ważnymi punktami, o których możesz wspomnieć w CV. Ułatw sobie tę pracę i skorzystaj z poręcznego narzędzia, który może szybko stworzyć profesjonalne oraz łatwo czytelne CV dla pedagoga szkolnego, dzięki temu, możesz łatwo i odrazu aplikować na każde ukazane się stanowisko dla pedagoga szkolnego!
Zaangażowanie
Kiedy pracujesz z ludźmi, a zwłaszcza z dziećmi, ważne jest, aby atmosfera oddawała pewne poczucie przynależności, pewne ciepło, aby dodawało to efekt zaznajomienia się z tobą. Częścią tego zaangażowania jest również empatia i umiejętność słuchania, gdy tylko konieczne.
Rozwijanie kreatywnych działań edukacyjnych
Odrobina kreatywności pomaga w pracy jako pedagoga szkolnego, dzięki czemu możesz zająć się grupą w zabawny i edukacyjny sposób.