List Motywacyjny

>

Jak aplikować na stanowisko pracy?

StarStarStarStarStar

Jak aplikować na stanowisko pracy?

przez CVMaker

 • List Motywacyjny
 • · January 18 2024
 • · 3 minuta czytania
 Dostosuj swoje CV do wakatu

Spis treści

Znalazłeś interesującą ofertę pracy, jednak nie wiesz, jak złożyć odpowiednie podanie? Aplikacja na stanowisko pracy może wydawać się skomplikowana oraz stresująca. Zrobienie dobrego wrażenia na rekruterze jest dla wielu celem, dlatego istotna jest znajomość zasad składania podań o pracę.

Bez względu na to, jaki rodzaj podania akurat piszesz, w artykule znajdziesz przydatne wskazówki, które wykorzystane w odpowiedni sposób mogą wyróżnić Cię na tle innych kandydatów. 

Trzeba przede wszystkim pamiętać, że aplikowanie na stanowisko może się wiązać z dużą konkurencją. Twoje podanie nie jest bowiem jedynym, jakie otrzymuje dana firma. Dobry list motywacyjny jest więc pierwszym krokiem do otrzymania zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną, a później ewentualne zdobycie pracy.

Nie czekaj ani minuty dłużej.

Stwórz swoje CV

Jak napisać e-mail z podaniem o pracę?

Przed przystąpieniem do pisania trzeba wybrać rodzaj listu, jaki zdecydujemy się wysłać. Warto też pamiętać o dostosowaniu osobnego podania do firmy, do jakiej aplikujemy – wysyłanie identycznego listu dla kilku ofert pracy nie jest najlepszym rozwiązaniem. Indywidualne pismo do każdej aplikacji na stanowisko jest bardziej profesjonalnym podejściem, które zalecamy.

Oprócz CV, do e-maila powinieneś dołączyć jeszcze drugi dokument. W zależności od sytuacji powinniśmy wybrać odpowiedni rodzaj aplikacji, aby zwiększyć swoje szanse. Poniżej znajdują się podania o pracę, jakie najczęściej wybierane są przez osoby poszukujące pracy:

 • List intencyjny – używany, gdy firma nie ma w tym momencie wolnych stanowisk, jednak wciąż chcemy zostać ich pracownikiem.

 • List motywacyjny – pismo tłumaczące powody, dla których chcemy zacząć współpracę z daną firmą.

 • List przewodni – wysyłany w sytuacjach, kiedy zależy nam na zdobyciu doświadczenia lub ulepszeniu swojego CV, najczęściej, kiedy staramy się o staż lub pracę w niepełnym wymiarze godzin

Aplikacja na stanowisko - dobry przykład

Mając już odpowiednie dokumenty pozwalające aplikować na stanowisko, naturalnie należy dostarczyć je danej firmie. Najczęściej robimy to poprzez wysłanie wiadomości na adres e-mail zawarty w ogłoszeniu na temat pracy. Przedstawiamy poniżej przykładową treść e-maila, w którym załączone jest CV oraz list motywacyjny.

Przykład

 • Szanowni Państwo,

 • W związku z zainteresowaniem ofertą pracy na pozycję [nazwa stanowiska], jaka została zamieszczona na [miejsce, gdzie znalazłeś ofertę] przesyłam swoją aplikację na to stanowisko. W załącznikach znajdują się odpowiednie dokumenty zgłoszeniowe. Czekam na Państwa odpowiedź w związku z moją kandydaturą.

 • Z wyrazami szacunku,

 • [Imię i nazwisko]

Aplikowanie na stanowisko - jak napisać list motywacyjny?

Zakładając, że zainteresowała Cię oferta pracy i chcesz zgłosić się do firmy wysyłając swoje podanie o zatrudnienie, na początku powinieneś się bliższej zaznajomić się z daną organizacją. To w końcu solidny list motywacyjny ma zapewnić przejście do dalszego etapu rekrutacji, jakim jest najczęściej rozmowa kwalifikacyjna.

Z definicji, list motywacyjny powinien przedstawiać powody, dla których nasza kandydatura powinna zostać rozpatrzona. Przekonujemy zatem rekrutera do zaproszenia nas na spotkanie, dlatego ważne jest przemyślenie tego, co możemy wnieść do firmy. Przy pisaniu listu motywacyjnego warto wziąć pod uwagę wskazówki poniżej. 

Napisz swoje CV w łatwy i prosty sposób.

Stwórz CV

Użyj przejrzystego wzoru listu motywacyjnego

Dostępne w CVMaker szablony pozwalają na przejrzyste sformatowanie swojego dokumentu. Układ oraz wizualna prezentacja pisma są ważne i powinieneś zwrócić na nie uwagę. List powinien być czytelny zarówno w formie elektronicznej, jak i wydrukowanej. Inspirowanie się zrobionymi już przykładami przydatne, jeśli chcesz mieć pewność, że wszystko jest na swoim miejscu. 

Zadbaj o poprawność pisowni

Poprawność gramatyczna i ortograficzna to podstawa przy pisaniu listu motywacyjnego. Wysyłając pismo z błędami językowymi, mało który pracodawca zdecyduje się zaprosić Cię na rozmowę. Żeby mieć pewność co do poprawności językowej, możesz używać oprogramowania, które automatycznie wykrywa błędy w tekście.

Podkreśl swoje umiejętności i wykształcenie

Twoje kwalifikacje i doświadczenie to najczęściej brane pod uwagę aspekty w etapie rekrutacji. Należy je jak najbardziej uwydatnić w swoim CV – tak, żeby zwracały uwagę osoby, która je czyta. Rzeczowe przedstawienie naszych umiejętności, wiedzy, czy odbytych kursów jest podstawą i wpływa na decyzję Twojego potencjalnego pracodawcy.

Wyróżnij się wśród kandydatów

Jeśli Twój list motywacyjny będzie zapadać w pamięć, Twoja kandydatura również stanie się wyjątkowa. Postaraj się sprawić, żeby Twoje podanie o pracę różniło się w jakiś sposób od aplikacji innych. Sposobem na to może być umieszczenie jakiejś szczególnej informacji na swój temat, na przykład wspominając o ciekawym kursie, jaki zdążyłeś odbyć i który dał Ci ważne umiejętności.

Zrób research na temat firmy

Jak wspomnieliśmy, dostosowanie listu motywacyjnego do każdej z firm, do których go wysyłamy jest dobrą opcją. Żeby to jednak zrobić, należy głębiej zapoznać się z tym, jak wygląda dana firma czy organizacja. Wiedza na ten temat bez wątpienia przyda się przy pisaniu listu. Możemy bowiem umieścić jakiś fakt dotyczący firmy w tekście, co pozytywnie wpłynie na jego oryginalność.

Struktura listu motywacyjnego

Wszystkie rodzaje listów mają z grubsza tę samą strukturę. Każdy z nich powinien zawierać sprecyzowane dane na temat kandydata. Budowa samego listu nie jest więc skomplikowana.

Przedstawiamy poniżej, z czego ma się on składać w kolejności od góry do dołu:

 1. Data, miejscowość oraz nasze dane osobowe służące do kontaktu,

 2. Powitanie,

 3. Wprowadzenie,

 4. Rozwinięcie,

 5. Zakończenie,

 6. Formalne pożegnanie i pozdrowienia.

Jak widać, układ listu nie będzie sprawiać problemu, nawet jeśli piszemy go pierwszy raz w życiu. Gotowe wzory są świetnym rozwiązaniem w momencie, kiedy chcesz sprawić, żeby Twoje pismo było profesjonalne.

Inną ważną kwestię jest także długość naszego listu. Uważa się, że nie powinien on przekraczać jednej strony kartki A4. Dobre rozplanowanie tego miejsca pozwoli jednak na zawarcie wszystkich istotnych informacji. Rekruterzy nie mają czasu na czytanie obszernych życiorysów zawodowych. Docenione zostaną zwięzłe informacje na temat naszego wykształcenia, umiejętności oraz dwóch ostatnich stanowisk, jakie zajmowaliśmy.

Napisz swoje CV w kilka minut. Wystarczy, że wypełnisz wszystkie wymagane zakładki i gotowe.

Stwórz CV

Już teraz zacznij tworzyć Twoje CV

Stwórz profesjonalne CV szybko i łatwo dzięki naszemu zaawansowanemu kreatorowi CV

+ Stwórz CV

Zaktualizowano January 18 2024

StarStarStarStarStar

Napisany przez

CV Maker oferuje kompletną platformę kariery z niezbędnymi funkcjonalnościami i cennymi informacjami dla osoby poszukującej pracy. Gotowy na następny krok? Stwórz swoje CV teraz

Zdobądź wymarzoną pracę z CVMaker

Szybko i łatwo stwórz profesjonalne CV. Pobierz je w ciągu 10 minut, kiedy i gdzie chcesz!

AddSmallStwórz swoje CV
CheckCircle

Zwiększ swoje szanse na znalezienie pracy z dobrym CV.