Kariera

>

Co warto wiedzieć przygotowując się do negocjacji wynagrodzenia?

StarStarStarStarStar

Co warto wiedzieć przygotowując się do negocjacji wynagrodzenia?

przez CVMaker

  • Kariera
  • · January 18 2024
  • · 4 minuta czytania
Co warto wiedzieć przygotowując się do negocjacji wynagrodzenia?

Spis treści

Przygotowując się do rozmowy o pracę czy podwyżkę, warto poznać rynkowe stawki płac na stanowisku, na które aplikujemy. Ważnym jest, by rozumieć od czego te stawki płac zależą i jak bardzo mogą się różnić nawet na jednym stanowisku. Przykładowo mediana wynagrodzeń podstawowych analityka finansowego w 2021 roku to 7 000 PLN brutto. Biorąc pod uwagę różne firmy lub cechy pracownika (np. wielkość firmy lub doświadczenie pracownika), wynagrodzenie może się mieścić w zakresie od 4 000 PLN do nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Na co więc szczególnie należy zwrócić uwagę podczas negocjacji wynagrodzenia?

Poniżej prezentujemy najważniejsze czynniki, od których może zależeć jak wysokie wynagrodzenie uda nam się wynegocjować.

Sprawdź jakie są stawki płac na Twoim stanowisku i od czego zależą – uzupełnij ankietę i odbierz RAPORT

Cechy dot. firmy

Wielkość firmy. Aż 96% firm w Polsce to mikroprzedsiębiorstwa, czyli przedsiębiorstwa zatrudniające do 9 osób. Pracuje w nich już ponad 4 miliony Polaków. Niestety, takie firmy płacą najmniej. Znacznie bardziej opłaca się pracować w większych firmach, zatrudniających powyżej  250 pracowników. Tam średnie zarobki są o 40% większe niż w mikrofirmach.

Wykres 1. Miesięczne wynagrodzenia całkowite osób zatrudnionych w firmach o różnej wielkości w 2021 roku (brutto w PLN)

Ogolnopolskie Badanie Wynagrodzen;

Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2020 roku

Lokalizacja. Jak pokazują dane z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń najwięcej zarabia się w województwach mazowieckim i dolnośląskim. Na dane dla województwa mazowieckiego ogromny wpływ ma Warszawa, gdzie zarobki są najwyższe w kraju. Powyżej średniej znajdują się również województwo dolnośląskie i małopolskie. Z kolei na drugim biegunie widzimy polską ścianę wschodnią. Pracownicy w lubelskim, świętokrzyskim, podlaskim, podkarpackim i warmińsko-mazurskim zarabiają najmniej. Wpływ na zarobki ma nie tylko województwo, ale także wielkość miasta.

Warto zapamiętać, że najwięcej zarabia się w dużych ośrodkach miejskich. W miastach zarabia się lepiej niż na wsi, w miastach wojewódzkich lepiej niż w powiatowych, a w stolicy lepiej niż gdziekolwiek indziej. Oczywiście istnieją wyjątki od tej reguły, zwykle związane z dużymi ośrodkami przemysłowymi, np. kopalniami czy elektrowniami.

Wykres 2. Mediany miesięcznych wynagrodzeń całkowitych osób z różnych województw w 2021 roku (brutto w PLN)

Mediany miesięcznych wynagrodzeń całkowitych osób z różnych województw w 2021 roku;

Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2020 roku.

Branża. Branża pracodawcy ma ogromny wpływ na zarobki. Specjalistą ds. obsługi klienta można bowiem być zarówno pracując w hipermarkecie, jak i w firmie IT. 

Od pewnego czasu w IT zarobki rosną bardzo szybko. Wysokie płace generują duże zainteresowanie studiami w tej branży. Jednak prócz zawodów typowo programistycznych czy wdrożeniowych, w branży IT konieczne są również te niezwiązane bezpośrednio z umiejętnościami technicznymi. Ktoś musi przecież o informatyków dbać pod względem personalnym, ktoś inny generować pomysły na produkty, a jeszcze ktoś inny je sprzedawać.

Cechy zależne od pracownika

Wykształcenie/wiedza. Najczęściej im wyższe wykształcenie, tym lepiej dla naszej kieszeni. Zdobycie stopnia magistra, doktora świadczy o określonych umiejętnościach, a każdy dodatkowy rok edukacji zwiększa wynagrodzenie o około 10%. Do tego warto brać pod uwagę, jakiego rodzaju studia się skończyło – absolwenci uczelni ekonomicznych i technicznych mogą liczyć na wyższe zarobki niż osoby, które skończyły studia drugiego stopnia z zakresu wiedzy przyrodniczej lub nauk społecznych. Jednak warto pamiętać, że wiedzę możemy poszerzać nie tylko na studiach – doceniane są także certyfikaty (np. z zakresu finansów, językowe czy te uprawniające do wykonywania zawodu – np. elektryka).

Staż pracy i doświadczenie. To, że dopiero zaczynamy pracę w nowej firmie, czy na nowym stanowisku nie oznacza, że na wcześniejszych etapach kariery nie zdobyliśmy doświadczenia przydatnego w nowej pracy. Doświadczenie jest często głównym z kryteriów, według których pracodawca wybiera pracownika. Im większe doświadczenie mamy w swoim zawodzie, tym wyższe wynagrodzenie możemy negocjować. Według zebranych w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń danych, najwięcej zarabiają osoby ze stażem powyżej 16 lat i ich wynagrodzenie jest często nawet o 100% wyższe od osób, które nie mają doświadczenia.

Tabela 1. Miesięczne wynagrodzenia całkowite osób z różnym stażem pracy w 2020 roku (brutto w PLN)

Miesięczne wynagrodzenia całkowite osób z różnym stażem pracy w 2020;

Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2020 roku

Poziom stanowiska. Ogólna zasada mówi, że im wyższy poziom kompetencji i doświadczenia, tym wyższe wynagrodzenie pracownika. Aplikując na stanowisko starszego specjalisty, który ma rozległą wiedzę i doświadczenie w swojej dziedzinie, jest samodzielny, a nawet uczy mniej doświadczonych kolegów, możemy liczyć na wynagrodzenie wyższe nawet o 30% od osoby, która doświadczenie i wiedzę posiada, ale jest ona wystarczająca tylko do samodzielnej pracy. Dlatego sprawdzając, jakie są stawki płac na stanowisku, warto spojrzeć nie tylko na nazwę stanowiska, ale także na jego poziom.

Wykres 4. Miesięczne wynagrodzenia całkowite osób zatrudnionych na różnych poziomach stanowisk w 2020 roku (brutto w PLN)

4. Miesięczne wynagrodzenia całkowite osób zatrudnionych na różnych poziomach stanowisk w 2020 roku (brutto w PLN);

Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2020 roku.

Języki obce. Dane pochodzące z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń pokazują, że warto inwestować w naukę języków. Mediana wynagrodzeń pracowników, którzy nie wykorzystują w pracy żadnego języka obcego była o ponad 20% niższa od mediany wynagrodzeń osób korzystających w pracy z języka angielskiego.

Certyfikaty. W dzisiejszych dyplom magistra to ciągle za mało. Rozwój i samodoskonalenie nie stanowią już rozrywki przeznaczonej tylko dla najbardziej ambitnych jednostek. Teraz to podstawa przetrwania na rynku pracy. Pomóc nam w tym mogą studia podyplomowe czy certyfikaty. Niekiedy certyfikat będzie jedynie potwierdzeniem umiejętności, które pracodawca może sprawdzić na rozmowie kwalifikacyjnej. Czasem są one niezbędne. W Polsce jest ponad trzysta zawodów regulowanych (najwięcej spośród państw Unii Europejskiej).

Do najbardziej cenionych możemy zaliczyć certyfikaty i dyplomy z następujących dziedzin:

• Magisterskie Studia Menadżerskie (MBA) – osoby po tych studiach na stanowiskach kierowniczych zarabiają niemal dwa razy więcej,

• zarządzanie projektami (certyfikaty: PMP, Prince2, IPMA),

• inżynieria (certyfikaty: Green, Black, Master Black Belt, APICS),

• finanse (certyfikaty: CIMA, ACCA, CFA, CIA, PRM),

• IT (certyfikaty wydawane przez Cisco, ISACA i ISC).

Tabela 2. Miesięczne wynagrodzenia całkowite osób posiadających różne certyfikaty w 2020 roku (brutto w PLN)

Tabela 2. Miesięczne wynagrodzenia całkowite osób posiadających różne certyfikaty w 2020 roku;

Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2020 roku

Nie można pominąć pozytywnego nastawienia i zaangażowania. Chociaż czynniki te są niemierzalne można zauważyć, że pracownicy mili, uśmiechnięci oraz pełni chęci do pracy mogą liczyć na przychylność przyszłego pracodawcy.

Sprawdź, ile możesz zarobić biorąc pod uwagę swoje kompetencje!

Bartłomiej Mielniczek

Karolina Jurczak

Sedlak & Sedlak

DO NOT REMOVE ME

This one has to be present in the CMS with chosen images (otherwise the deployment can break if none of the Sticky CTAs have selected images)

test

Zaktualizowano January 18 2024

StarStarStarStarStar

Napisany przez

CV Maker oferuje kompletną platformę kariery z niezbędnymi funkcjonalnościami i cennymi informacjami dla osoby poszukującej pracy. Gotowy na następny krok? Stwórz swoje CV teraz

Zdobądź wymarzoną pracę z CVMaker

Szybko i łatwo stwórz profesjonalne CV. Pobierz je w ciągu 10 minut, kiedy i gdzie chcesz!

AddSmallStwórz swoje CV
CheckCircle

Zwiększ swoje szanse na znalezienie pracy z dobrym CV.