Rozmowa Kwalifikacyjna

>

5 wskazówek dotyczących rozmów kwalifikacyjnych dla introwertyków

StarStarStarStarStar

5 wskazówek dotyczących rozmów kwalifikacyjnych dla introwertyków

przez CVMaker

 • Rozmowa Kwalifikacyjna
 • · January 10 2024
 • · 3 minuta czytania
Rozmowa kwalifikująca

Spis treści

Wszyscy tam byliśmy. Nerwy buzują, temperatura ciała się podnosi - czekając na ten moment kiedy drzwi się otworzą i ktoś w garniturze wywoła nasze imię i nazwisko - w takim momencie, nawet minuta trwa jak godzina.

Rozmowy kwalifikacyjne wyzywające - nie da się tego obejść. Rozmowy kwalifikujące są/były i będą wyzywające.

Większość z nas introwertyków będzie musiała nauczyć się, jak przebrnąć przez rozmowę kwalifikacyjną, aby dostać się tam, gdzie chcemy być na drabinie kariery. Dobrą wiadomością jest to, że nie jesteśmy sami. Nawet najbardziej pewne siebie osoby prawdopodobnie mają motyle i lekki pot.

Camera Flash

Ciekawostka

Ankiety sugerują, że mówienie przed innymi to fobia numer 1 w Wielkiej Brytanii – 67% osób boi się mówić do mikrofonu przed tłumem. Ta statystyka jest dużo wyższa w porównaniu do fobii z wysokością, pająkami i ciemnością.

Mając to na uwadze, oto kilka sztuczek, które pomogą Ci zdobyć pożądaną pracę

1. Poczuj się komfortowo podczas small talk

Bądźmy przez chwilę szczerzy. Nikt nie lubi pogawędek. Niektórzy ludzie na tym świecie przechadzają się po okolicy, nawiązując rozmowę ze wszystkimi w rozmaity sposób, ale w głębi duszy prawdopodobnie czują się tak swobodnie, rozmawiając o pogodzie. Desperacko próbują zapełnić niezręczną ciszę, czy to na temat pogody, wychowywania rodzinnych zwierząt, ceny benzyny czy najnowszego filmu sezonowego na Netflixie.

Jeśli jesteś introwertykiem, wypełnianie luk i prowadzenie rozmowy może nie przychodzić naturalnie, więc przygotuj się wcześniej. Pomyśl o kilku dostępnych tematach, z których możesz skorzystać, aby się odprężyć i przełamać lody. Pogoda jest podstawą polskich rozmów, ale niewiele można powiedzieć o tym, że jest nieszczęśliwa zimą i parne lata. Dodaj kilka dodatkowych punktów do swoich notatek w pamięci.

2. Wyszukaj informacje na temat firmy

Czego rekruterzy/pracodawcy najbardziej nie lubią, to kiedy, ludzie przychodzą na rozmowę kwalifikacyjną nie przygotowani.

Jest jedna rzecz, której pracodawcy nienawidzą, to ludzie, którzy przychodzą na rozmowę kwalifikacyjną z niewielką lub żadną wiedzą na temat tego, gdzie się znajdują i co będą robić, jeśli dostaną pracę. Badania przeprowadzone przez twinemplmyoent, które prawie 50% pracodawców nie zaoferuje pracy kandydatowi ze względu na ich brak wiedzy o firmie.Zanim wyjdziesz z domu, zajrzyj na stronę internetową, spójrz na usługi i produkty, które sprzedaje firma, i przeczytaj o ich historii. Przeanalizuj i zapamiętaj wszelkie te ważne informacje, zwłaszcza jeśli dotyczą kultury firmy. Będą one bezcennym złotem, gdy odpowiesz na pytania, dlaczego uważasz, że dobrze pasujesz do marki lub co możesz wnieść do zespołu.

3. Sprzedaj Twoje introwertyczne cechy

Trzeba to przyznać. Często myślimy o naszej introwersji jako o rzeczy negatywnej, podczas gdy w rzeczywistości może to być cecha pozytywna.

Nie każdy chce pracować z bardzo pewnymi siebie i towarzyskimi ludźmi, a za zachowaniem równowagi w zespole jest wiele do powiedzenia. Według naszych przyjaciół z firmy Myers-Brigg, 57% populacji woli introwersję od ekstrawersji, więc może się okazać, że jesteś poszukiwany. Wielu z nas będzie kłamać przez zęby, gdy zapytamy o nasze atuty i cechy charakteru w podaniach o pracę i rozmowach kwalifikacyjnych. Od niechcenia dodamy, że jesteśmy pewnymi siebie jednostkami, które są „ambitne” i „zawsze gotowe na wyzwanie”, nawet jeśli słowa sprawiają, że żołądek nam się skręca.

Camera Flash

Ciekawostka

Dotyczy to szczególnie nas, Polaków. W Polsce jest ponad 90% z nas odczuwa presję, by zachowywać się jak ekstrawertycy.

Prawda jest taka, że ​​introwertycy mają mnóstwo wspaniałych cech i musimy sprzedać te umiejętności. Obejmują one:

 • są dobrymi słuchaczami

 • są rozważni

 • posiadają szacunek dla innych, którzy chcą mówić lub uczestniczyć w rozmowie lub spotkaniu

 • są spostrzegawczy

 • są pracowici, wykonują ciężką pracę

 • są współczujący

 • są empatyczni

Cytując film The Producers z 1967 roku: „jeśli masz jakąś zaletę, pokaż ją ”.

4. Udawaj że możesz, aż Ci się uda 

Krzyczenie o swoich mocnych stronach, nie przychodzi introwertykom naturalnie, ale w pewnym stopniu misisz znaleźć siłę, aby wypromować się w rozmowie kwalifikacyjnej. Naturalnie, możesz nie być pewną siebie osobą, ale to nie oznacza, że nie musza o tym wiedzieć. Te cechy fizyczne mimikują ekstrawertyków i pewność siebie, które możesz zapożyczyć:

 • Usiądź z wyprostowanymi plecami

 • Uśmiechnij się podczas rozmowy kwalifikacyjnej

 • Nawiąż kontakt wzrokowy

 • Przytakuj lub ułóż mowę ciała wskazując, że słuchasz

 • Mów głośno i wyraźnie (oczywiście nie krzycz, ale nie mrucz)

 • Poproś o czas do namysłu, aby przygotować słuchacza na ciszę (ta cisza będzie wtedy mniej niezręczna, ponieważ jest zamierzona!)

Twoja ekstrawersjność może powodować, że będziesz czuć się nieprawdziwie, ale to, kim jesteś, jest prawdziwe. Zastanów się, co możesz zaoferować, co już osiągnąłeś w swojej karierze i co chcesz zyskać na kolejnym etapie swojego życia zawodowego. Skoncentruj się na podawaniu przykładów swojej pracy. Porozmawiaj o nagrodach lub scenariuszach, które się rozwinęły, które podkreślają twoją przydatność do roli. Zachęcanie kogoś do przejrzenia portfolio lub publikacji, za które odpowiadasz, nie jest popisywaniem się.

Pamiętaj, że jest różnica między chwaleniem się a wspieraniem siebie.

5. Przygotuj się

Jeśli twoje tętno przyspiesza na samą myśl o siedzeniu przed rekruterem. Przygotuj się, przygotuj się i przygotuj się. Jak?

Ćwicz z przyjacielem lub członkiem rodziny, z którym czujesz się komfortowo. Spróbuj wyszukać informacje na temat gotowych scenariuszach z często zadawanymi pytaniami i odpowiedzeniami.

Wykonaj kilka ćwiczeń, które pomogą Ci poczuć się spokojnym i zrelaksowanym. Oddychaj głęboko, daj sobie dużo czasu i pamiętaj, że to sprawi, że będziesz czuć się jak ekstrawertyk. Zobacz najczęściej zadawane pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej i przećwicz odpowiadanie na nich.

Poświęć trochę czasu na przygotowanie się przed pójściem mentalnie na rozmowę kwalifikacyjną. Introwertycy nie zawsze przodują w rozmowach kwalifikacyjnych, ale często jesteśmy odpowiednimi partnerami do danej roli. Jeśli zbliża się rozmowa kwalifikacyjna, nie dobijaj się a wręcz postaraj się wyłączyć negatywne myślenie - otocz się pozytywnymi.

Camera Flash

Pamiętaj!

Posiadasz cechy, które przydałyby się każdemu szefowi, więc przygotuj się z wyprzedzeniem, poświęcić czas na odpowiadanie na pytania, by być sobą i sprzedawać swoje introwertyczne cechy charakteru. Możesz być właśnie tym, czego szuka pracodawca.

Powodzenia w rozmowie kwalifikacyjnej. Wierzę w Ciebie, Uda Ci się!

Stwórz profesjonalne CV szybko i łatwo. Zdobądź wymarzoną pracę już dziś

Stwórz CV

Już teraz zacznij tworzyć Twoje CV

Stwórz profesjonalne CV szybko i łatwo dzięki naszemu zaawansowanemu kreatorowi CV

+ Stwórz CV

Zaktualizowano January 10 2024

StarStarStarStarStar

Napisany przez

CV Maker oferuje kompletną platformę kariery z niezbędnymi funkcjonalnościami i cennymi informacjami dla osoby poszukującej pracy. Gotowy na następny krok? Stwórz swoje CV teraz

Zdobądź wymarzoną pracę z CVMaker

Szybko i łatwo stwórz profesjonalne CV. Pobierz je w ciągu 10 minut, kiedy i gdzie chcesz!

AddSmallStwórz swoje CV
CheckCircle

Zwiększ swoje szanse na znalezienie pracy z dobrym CV.