CV

>

Umieszczanie choroby lub niepełnosprawności w CV

StarStarStarStarStar

Umieszczanie choroby lub niepełnosprawności w CV

przez CVMaker

  • CV
  • · January 10 2024
  • · 2 minuta czytania
Umieszczanie choroby lub niepełnosprawności w CV

Spis treści

Jest to czuły punkt. Wyzdrowiałeś z poważnej choroby lub cierpisz na schorzenie przewlekłe albo niepełnosprawność. Gdzie umieścić informacje o niepełnosprawności w CV i czy trzeba to w ogóle robić? 

Odpowiedź jest przecząca. Nie jesteś zobowiązany, żeby to zgłosić, chyba że choroba czy niepełnosprawność sprawia, że niemożliwe jest objęcie stanowiska. Pocieszające może być to, że na temat stanu zdrowia kandydata nie powinny być zadawane żadne pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Stwórz CV już teraz!

Stwórz CV

Gra w otwarte karty

Byłeś chory przez długi czas? W takim razie prawdopodobnie nie pracowałeś przez długi czas. Jeśli rekruter czytający CV stwierdzi, że najpewniej byłeś chory przez dłuższy czas, najlepiej jest być szczerym. W takim wypadku, w liście motywacyjnym napisz, że byłeś chory i już wyzdrowiałeś. Możliwe, że ubiegasz się o stanowisko gdzie Twoja historia medyczna może zostać dobrze wykorzystana. Wtedy musisz oczywiście wspomnieć o chorobie w swoim CV, jak i liście motywacyjnym.

Czy w CV umieszczać informację o niepełnosprawności?

Nie musisz wymieniać żadnej choroby czy niepełnosprawności. Oczywiście, jeśli aplikujesz na pozycje, którym jesteś w stanie całkowicie sprostać. W CV i liście jasno wtedy wyjaśnij, dlaczego jesteś najlepszym kandydatem na stanowisko. Nie ma powodu, żeby wspominać o chorobie czy niepełnosprawności.

Uważasz, że wzmianka o chorobie czy niepełnosprawności w CV i liście motywacyjnym jest uczciwa? Taka szczerość nie jest wynagradzana. Doświadczenie pokazało, że wspominanie o chorobie czy niepełnosprawności oznacza, że prawie nigdy nie zostaniesz zaproszony na rozmowę o pracę. Nie wspominając o tym, może dać Ci okazje na wyjaśnienie swojemu pracodawcy, dlaczego jesteś odpowiedni na oferowany zawód podczas rozmowy.

Napisz swoje CV w 5 minut. Nie czekaj!

Stwórz CV

Ubieganie się o pracę mając widoczne ograniczenia

Niektóre ograniczenia są wyraźnie widoczne. Na przykład, kiedy utykasz po wypadku. Nie musisz wymieniać widocznego ograniczenia w swoim CV ani liście motywacyjnym. Wspominając o tym, szansa, że zostaniesz zaproszony na rozmowę o pracę jest mała. Dlatego też lepiej jest nie wymieniać swojej widocznej niepełnosprawności. 

Dzięki swojemu pozytywnemu nastawieniu oraz osobowości na pewno możesz mieć szansę na zdobycie pracy. Nie rób problemu ze swoich widocznych ograniczeń. Twój pracodawca raczej też nie będzie tego robić.

Ubieganie się o pracę mając przewlekłą chorobę

Załóżmy, że cierpisz na chroniczne bóle głowy. Nie wspomniałeś o tym w swoim CV, ponieważ wiesz z doświadczenia, że przewlekłe bóle głowy nie pomagają w znalezieniu pracy.

W końcu otrzymasz zaproszenie na rozmowę o pracę. Wiesz, że przez chroniczne bóle głowy czasami będziesz musiał opuścić pracę. Na dodatek, nie możesz dobrze wykonywać pewnych zadań. Czy musisz mówić o tym na rozmowie? 

Nie jest to pytanie, na które można jednoznacznie odpowiedzieć. Zadaj sobie pytanie, czy jesteś w stanie wykonywać pracę na oferowanym stanowisku. Czy pełnienie tej funkcji nie odbije się negatywnie na zdrowiu Twoim lub innych? Możesz odpowiedzieć na te pytania twierdząco? Wtedy nie ma powody, żeby mówić o bólach głowy podczas spotkania.

Zakładamy, że chroniczne bóle głowy lub inne przewlekłe choroby nie mają negatywnego wpływa na Twoje funkcjonowanie. W takim wypadku nie wspominaj o chorobie w swoim CV. Ponadto nie mów o tym podczas rozmowy. Prawdopodobnie nadajesz się na oferowaną pozycję. Znalezienie dobrego pracownika jest dla pracodawcy najważniejsze. Oczywiście może to być także pracownik z przewlekłą chorobą.

Nie czekaj dłużej. Zacznij pracę nad swoim CV już teraz!

Stwórz CV

Już teraz zacznij tworzyć Twoje CV

Stwórz profesjonalne CV szybko i łatwo dzięki naszemu zaawansowanemu kreatorowi CV

+ Stwórz CV

Zaktualizowano January 10 2024

StarStarStarStarStar

Napisany przez

CV Maker oferuje kompletną platformę kariery z niezbędnymi funkcjonalnościami i cennymi informacjami dla osoby poszukującej pracy. Gotowy na następny krok? Stwórz swoje CV teraz

Zdobądź wymarzoną pracę z CVMaker

Szybko i łatwo stwórz profesjonalne CV. Pobierz je w ciągu 10 minut, kiedy i gdzie chcesz!

AddSmallStwórz swoje CV
CheckCircle

Zwiększ swoje szanse na znalezienie pracy z dobrym CV.