Referencje w CV: obowiązkowe czy opcjonalne?

Przychodzi taki moment w Twoim życiu, kiedy zaczynasz lub decydujesz się nad rozejrzeniem się nowego etapu w swojej karierze a to wymagałoby od Ciebie wprowadzeniem nowych informacji i poprawy CV. Chociaż wszystkie części CV powinne być aktualne i imponujące, referencje w CV jest dyskusyjne.

Stwórz swoje CV

Co to są referencje?

Referencje, często nazywane recenzentami, to osoby, które mają doświadczenie w pracy Tobą w zawodzie w pracy z tobą w środowisku zawodowym i są w stanie zaoferować wgląd w twoje możliwości i cechy osobiste. Rekruterzy mogą się z nimi skontaktować, aby wyrazić obiektywną opinię na temat kandydata pod kątem jego umiejętności i przydatności na wolne stanowisko.

Czy powinienem wspomnieć o referencjach w moim CV?

Konieczność referencji zależy od samego wakatu. Jeśli firma wyraźnie stwierdza, że musisz dodać referencje do swojego CV, nie masz wyboru. Jeśli jednak o to nie proszą, byłoby lepiej, gdybyś to pominął. Rekruterzy wolą kompaktowe CV nie dłuższe niż 2 strony, więc musisz efektywnie dysponować przestrzenią. Ponadto korzystniejsze byłoby wykorzystanie go na późniejszych etapach procesu składania wniosków. Lista referencyjna może być przydatna, jeśli nie masz doświadczenia zawodowego i chcesz wypełnić puste miejsca w swoim CV.

Plusy i minusy dodawania referencji

Dodanie odniesień do CV ma różne zalety. Jedną z głównych zalet jest to, że zapewnia wiarygodność CV. Kandydat, który ma referencje w swoim CV, które może potwierdzać twierdzenia o określonych umiejętnościach, będzie bardziej wiarygodny niż kandydat, który nie ma referencji. Ponadto, jeśli osoba referencyjna jest dobrze znana w branży lub zajmująca godną podziwu pozycję w organizacji, może to zaimponować rekruterowi. Jednak dodanie referencji może być również niekorzystne. Jak wspomniano wcześniej, dodawanie referencji będzie wymagało miejsca, a to może być rzadkie, jeśli masz przyzwoitą ilość doświadczenia. Może to również zostać uznane za niepotrzebne, biorąc pod uwagę, że jesteś dopiero na początku procesu aplikacyjnego.

Stwórz swoje CV

Rodzaje referencji

Jest wysoce prawdopodobne, że przez lata pracowałeś zawodowo z innymi osobami. Tymi osobami mogą być:

  • Twój pracodawca. Jak wspomniano wcześniej, rekruter skontaktuje się z arbitrem w celu zakwestionowania Twoich kompetencji i osobowości. Współpracownik pełniący nad tobą rolę wyższą może być świetnym arbitrem, ponieważ może ręczyć za twoją niezawodność i punktualność.
  • Kolega z pracy. Ktoś, kto pracował z tobą nad projektem, może być idealnym kandydatem do poparcia twoich twierdzeń, ponieważ ma osobiste doświadczenie w obserwowaniu twoich umiejętności i osobowości. Zwłaszcza jeśli miałeś wyższą pozycję niż twój współpracownik, ponieważ może on wspierać twierdzenia o twoich zdolnościach menedżerskich.
  • Wykładowcy. Możliwe, że brakuje Ci doświadczenia zawodowego i dlatego nie znasz kogoś, kto mógłby Cię wesprzeć na poziomie zawodowym. Alternatywnie możesz użyć profesora jako osobę referencyjną.

Kryteria referencji

Pamiętaj, że referencje mogą znacznie wpłynąć na Twoje szanse na zatrudnienie. Musisz upewnić się, że najprawdopodobniej będą wypowiadać się o Tobie w sposób pozytywny. Ponadto pamiętaj, aby unikać dodawania sąsiada, przyjaciół lub członków rodziny jako osobę referencyjną, ponieważ mogą być stronniczy w ich opinii.

Jak zdobyć referencje

Ważne jest, aby poprosić o pozwolenie przed dodaniem kogoś jako osobę referencyjną. Można to zrobić na różne sposoby, w zależności od relacji między tobą a tą osobą.

Najlepszym sposobem poproszenia o zatwierdzenie jest spotkanie twarzą w twarz, ponieważ możesz wyjaśnić, jakie rodzaje pracy Cię interesują, i dowiedzieć się, co myślą o tobie jako profesjonaliście. W przeciwnym razie wystarczy e-mail lub wiadomość na innej platformie internetowej. Ogólnie spróbuj znaleźć co najmniej trzy referencje do swojego CV.

Alternatywne referencje w przypadku małego / żadnego doświadczenia zawodowego

Możliwe, że przez lata nie zdobyłeś dużego doświadczenia zawodowego i dlatego nie masz kogoś, kogo możesz dodać jej jako osobę referencyjną. W takim przypadku możesz dodać inne rodzaje osób, aby zwiększyć wiarygodność swojego CV. Jak wspomniano wcześniej, możesz dodać profesora jako osobę do kontaktu z rekruterem. Jeśli na przykład ta osoba pracowała z tobą nad pracą magisterską, może ręczyć za twoje umiejętności organizacyjne i badawcze. Jeśli byłeś był członkiem klubu pozalekcyjnego, mógłbyś poprosić jego trenera jako osobę referencyjną. Innym przykładem może być koordynator wolontariatu, jeśli w przeszłości pracowałeś jako wolontariusz. Chociaż rekruterzy wolą profesjonalnych osoby referencyjne, te alternatywy zapewnią Ci szansę na zdobycie pracy.

Stwórz swoje CV

Jak i gdzie dodać referencje do cv

Pamiętaj, że Twoje referencje powinny być dodane na końcu twojego CV. Powinien zawierać pełne imię i nazwisko, stanowisko, pracodawcę i krótki opis twoich relacji z nimi. Pomimo tego, że dodawanie danych kontaktowych referencji jest powszechne, może być korzystne, jeśli zdecydujesz się je pominąć. Po pierwsze, jeśli rekruter skontaktuje się z Tobą w celu uzyskania danych kontaktowych Twoich referencji, będziesz już wiedział, że uważa Cię za poważnego kandydata, ponieważ przeprowadza weryfikację przeszłości. Po drugie, gdy już wiesz, że przeprowadzą kontrolę z przeszłości, możesz poinformować swoje osoby referencyjne, że mogą wkrótce odebrać telefon i przygotować ich na taką rozmowę. Twoi recenzenci mogą również nie być zadowoleni jeśli ich danych kontaktowych są publiczne ujawnione, jeśli twoje CV znajduje się na platformie internetowej i dodałeś je do swojego CV.

Przygotowanie referencji do rozmowy telefonicznej

Kiedy już wiesz, że rekruter skontaktuje się z osobami referencyjnymi, możesz ich przygotować, aby zmaksymalizować swoje szanse na zatrudnienie. Można to zrobić na wiele sposobów. Pierwszym krokiem jest poinformowanie ich o sytuacji, stanowisku, na które się ubiegałeś (jeśli to możliwe, podaj opis stanowiska) oraz nazwę organizacji. Możesz również poprosić swoich referentów o podkreślenie Twoich umiejętności i osiągnięć, gdy otrzymają telefon od rekrutera. Ogólnie rzecz biorąc, rekruterzy zadają referentom podobne pytania dotyczące kandydata. Obejmują one pytania o datę rozpoczęcia i zakończenia zatrudnienia, powód odejścia, obowiązki, punktualność, mocne i słabe strony, jak dobrze kandydat dogadywał się z innymi itp.

Co wspominać i co nie wspominać o odniesieniach

Oprócz wszystkich informacji podanych powyżej, należy również wziąć pod uwagę następujące kwestie:

  • Uporządkuj swoje referencje alfabetycznie
  • Podziękuj im, jeśli dostałeś pracę
  • Od czasu do czasu utrzymuj kontakt z osobami referencyjnymi
  • Dostosuj osoby referencyjne do aktualności wakatu
  • Nie dodawaj osoby referencyjnej jeśli miała ona z tobą złe doświadczenia
  • Nie rób zbyt długiej listy osób referencyjnych. Spróbuj zapisać od trzech do maksymalnie pięciu osób.
  • Nie zapisuj „referencję na żądanie”, ponieważ jest to całkowicie niepotrzebne. Rekruterzy są świadomi, że mogą poprosić o referencje, gdy potrzebują kogoś, kto poprze Twoje doświadczenie.

Stwórz swoje CV

Powiązane artykuły

Już ponad 112 872 użytkowników przygotowało swoje CV

Dzięki kreatorowi CV Maker możesz w ciągu 15 minut szybko i prosto stworzyć charakterystyczne, profesjonalne CV.

Stwórz swoje CV

Zyskasz o 65% więcej szans na znalezienie pracy