CV Wzory

DropDown

CV kelner / kelnerka

StarStarStarStarStar

CV kelner / kelnerka

Małgorzata celowo wybrał szablon Columbia. Dzięki temu jako Doświadczony kelnerka może w przekonujący sposób przedstawić swoje doświadczenie zawodowe i projekty. Krótkie i słodkie.

Stwórz CV w tej branży

"Absolwentka szkoły policealnej posiadająca obecnie zawód Barmana 1 stopnia. Postrzegana jako zdyscyplinowana, otwarta, zaangażowana w pracę osoba. Biegle posługuje się jęz. Angielskim, oraz w stopniu komunikatywnym jęz. Holenderskim. Chciałabym podjąć pracę, w której wykorzystam zdobyte doświadczenie oraz wiedzę, abym jak najrzetelniej wykorzystać swoje nabyte umiejętności w roli barmanki."

Małgorzata Kowalska - Kelnerka

CV kelner / kelnerka

Spis treści

CV kelnerka/kelner - jak dostać wymarzoną pracę w gastronomii?

W tym artykule otrzymasz wszystkie potrzebne wskazówki dotyczące pisania skutecznego CV dla kelnera/kelnerki.

Kelnerzy i kelnerki to kluczowy personel pierwszej linii w restauracjach, barach szybkiej obsługi, hotelach, pubach i wielu innych lokalach gastronomicznych. Nie daj się jednak zwieść myśleniu, że nie musisz tworzyć profesjonalnego CV do kawiarni, aby zostać zatrudnionym.

Ponieważ ludzie często zaczynają jako kelner lub kelnerka po ukończeniu szkoły, wielu uważa, że jest to praca dla początkujących, ale to nieprawda. Profesjonalni kelnerzy i kelnerki są bardzo poszukiwani lokalnie i za granicą. Wysoko wykwalifikowani kelnerzy mogą dużo podróżować, jednocześnie zarabiając pieniądze.

Kelnerzy i kelnerki muszą nosić markowe mundury, ponieważ są uważani za personel pierwszej linii. Pracują również na zmiany, w tym w nocy, w weekendy i święta.

Stwórz już teraz swoje profesjonalne CV

Stwórz swoje CV

Pracownicy pierwszej linii są „twarzą” każdej firmy, a właściciele i menedżerowie cenią pracowników, którzy wykonują swoją pracę z pasją i entuzjazmem. Najwyższej jakości kelnerzy dbają o markę swojego pracodawcy jak o swoją własną. Mają naturalne pragnienie, aby klienci czuli się mile widziani i szczęśliwi.

Wypadałoby zatem przekonać potencjalnego pracodawcę, że masz to, czego potrzeba, aby klienci byli zadowoleni i wrócili. CV kelnera musi od razu pokazać tę postawę. To odzwierciedlenie twojego zawodowego ja, więc musi robić wrażenie.

W tym artykule dowiesz się, jak najlepiej podkreślić swoje umiejętności i mocne strony, a my przedstawimy Ci przykład CV kelnerki lub kelnera, aby zobaczyć, jak to się robi.

Profesjonalne podsumowanie

Podsumowanie Twojej dotychczasowej kariery jako kelnera/kelnerki będzie kluczowe już na samym wstępie do CV. Jest to tak zwany profil osobisty. Ma on za zadanie przykuć uwagę osoby rekrutującej i bardzo często to właśnie od tego podsumowania zależy czy rekruter zechce zagłębić się w Twój życiorys.

Profil osobistyto forma krótkiego wprowadzenia, która zawiera kluczowe elementy Twojego życiorysu. Informuje on przyszłego pracodawcę o Twoich cechach, umiejętnościach i zdobytym doświadczeniu. W tej sekcji możesz opowiedzieć, jak widzisz swoją pracę na stanowisku w firmie, do której aplikujesz.

To także miejsce, w którym możesz wykorzystać swoje lata doświadczenia. Jeżeli zdobyłeś kompetencje, które uważasz, że mogłyby wyróżnić Cię na tle innych kandydatów, koniecznie o tym opowiedz. Twój profil zawodowy informuje rekrutera, dlaczego powinien wybrać na to stanowisko właśnie Ciebie. Musisz zatem utrzymać jego uwagę w ciekawy sposób.

Zawrzyj więc nie więcej niż 1–3 zdania, podając ogólny przegląd swojego pochodzenia, lata doświadczenia w branży i powody, dla których dobrze pasujesz do tej roli. W swoim CV kelner powinien też określić, jaką wartość może wnieść do firmy.

Podsumowanie kwalifikacji

Podaj dokładne szczegóły dotyczące certyfikatów i kwalifikacji, które ukończyłeś, wraz z instytucją, nazwą kwalifikacji i datami. Nie zapomnij podać kwalifikacji, które obecnie zdobywasz. Dodaj także wszelkie wewnętrzne szkolenia lub kursy, które przeprowadziłeś.

Opis doświadczenia

Opis doświadczenia to jedna z kluczowych kwestii w CV kelnera. Zwykle szefowie firm gastronomicznych chcą zatrudniać już doświadczonych pracowników. Nic dziwnego, ponieważ nauka nowego pracownika fachu od podstaw zajmuje sporo czasu. Dlatego osoby aplikujące z bogatym opisem doświadczenia w swoim CV mają najczęściej przewagę podczas selekcji.

Wyraźnie podaj swoją historię zatrudnienia od szkolenia doskonalącego (jeśli dotyczy) do aktualnego stanowiska. Użyj krótkich wypunktowanych zdań, aby wymienić najważniejsze czynności w ramach każdej roli, którą miałeś. Uwzględnij każdy tytuł zawodowy, wszystkie obowiązki i wszelkie osiągnięcia.

Może być jednak tak, że jest to Twój pierwszy raz, kiedy ubiegasz się o stanowisko kelnerskie. Jak wtedy uatrakcyjnić opis swojego doświadczenia? Możesz zawrzeć w tej sekcji historię pracy poza formalnym sektorem przemysłu spożywczego. To również może się okazać kluczowe w CV kelnera lub CV kelnerki.

Może miałeś okazję pracować podczas jednorazowych wydarzeń, takich jak śluby czy chrzciny. To bardzo częsta forma dorabiania przez młodych ludzi, która wciąż pozwala na zdobycie minimalnego doświadczenia w branży kelnerskiej. Takie informacje są najważniejsze, jeśli szukasz pierwszej pracy bez formalnego doświadczenia.

Umiejętności

Pochwal się tym, co już potrafisz. Im więcej konkretnych informacji, tym lepiej wypadniesz przy rekrutacji. Zastanów się, w czym jesteś najlepszy i napisz to w chwytliwy sposób. Co to oznacza?

Twoje CV powinno zawierać słowa kluczowe z ogłoszenia o pracy. Ponadto, pisząc swój życiorys, staraj się używać terminów typowo z branży kelnerskiej (o ile takie są i funkcjonują). Wskaże to na Twoją wiarygodność oraz nada profesjonalnego tonu. Dzięki temu pracodawca może mieć poczucie, że jesteś odpowiednią osobą na to stanowisko.

Nie zapomnij również o umiejętnościach interpersonalnych. Są one niezwykle ważne w pracy kelnera, który ma stały i bezpośredni kontakt z klientem. Ten rodzaj umiejętności może być wypracowany, ale najczęściej dotyczy Twojej osobowości.

Do kompetencji miękkich należą takie cechy jak na przykład:

  • komunikatywność,

  • kreatywne rozwiązywanie problemów,

  • umiejętność pracy pod presją czasu,

  • radzenie sobie ze stresem

  • asertywność

  • zdolności przywódcze

Mimo że wiedza specjalistyczna jest ogromnie ważna w każdej branży, to kompetencje miękkie w trakcie pracy okazują się najczęściej kluczowe.

Opis edukacji

Zacznij od formalnych certyfikatów dotyczących żywności i napojów (jeśli masz) oraz dyplomów i akredytacji po ukończeniu szkoły, jeśli jesteś członkiem Kulinarnego Instytutu Szkolenia. Wymień każdy rozwój zawodowy, który uzupełnia twoje kompetencje jako kelnera, takie jak przygotowywanie posiłków lub kursy parowania jedzenia i wina.

Wyszczególnij swoje wykształcenie i certyfikaty. W sekcji „Edukacja” swojego CV wypisz wszystkie posiadane lub aktualnie ukończone stopnie naukowe. Należy również wspomnieć o wszelkich uzyskanych certyfikatach.

 CV kelnerka - przykład

Pobierz przykładowe CV dla kelnera / kelnerki

Pobierz ten szablon CV W połączeniu z doświadczeniem zawodowym w restauracjach, gościnach lub imprezach firmowych istnieją konkretne szczegóły, których poszukują pracodawcy i rekruterzy, aby upewnić się, że jesteś odpowiedni na dane stanowisko.

Pamiętaj o podkreśleniu rodzajów środowisk, w których pracowałeś jako kelner. Mogą to być następujące miejsca:

  • Hotele,

  • Restauracje,

  • Pensjonaty,

  • Szpitale,

  • Prywatne kluby,

  • Firmy cateringowe,

  • Inne placówki, które serwują jedzenie,

  • Firmy cateringowe dla hoteli/restauracji,

  • Prywatni dostawcy/catering.

Inne przykłady mogą obejmować specjalne wydarzenia, takie jak wesela, rocznice i urodziny. To także imprezy firmowe, takie jak premiery produktów, bankiety, zbiórki pieniędzy na cele charytatywne lub doroczne przyjęcia świąteczne. Rodzaje branż, w których pracowałeś, muszą zostać uwzględnione zarówno w podsumowaniu w górnej części CV, jak i w opisie każdego stanowiska.

Warto wiedzieć, że nie ma jednego „idealnego” formatu dla CV. Chociaż większość pracodawców spodziewa się, że CV zostanie przedstawione w odwrotnym porządku chronologicznym, może się okazać, że inny format byłby dla Ciebie lepszy, w zależności od stanowiska, o które się ubiegasz, historii pracy lub poziomu doświadczenia.

Pamiętaj też, że Twoje CV i list motywacyjny muszą być perfekcyjne. Poświęć więc trochę czasu na dokładną edycję swojego CV, poprawienie błędów ortograficznych lub gramatycznych. Formatowanie również musi być spójne, z tym samym stylem wypunktowania używanym w całym tekście i czcionką o takim samym rozmiarze dla wszystkich nagłówków sekcji.

 Hobby i zainteresowania

Napisanie paru słów o swoim hobby może ocieplić Twój wizerunek i przybliżyć Twoją osobę pracodawcy. Warto więc zawrzeć w CV kelnera krótki opis zainteresowań. Pamiętaj, aby opis ten był zgodny z prawdą.

Pisząc o swoich pasjach, miej na względzie, że możesz zostać o nie zapytany na rozmowie kwalifikacyjnej. W momencie, kiedy okaże się, że tak naprawdę bardzo mało wiesz na dany temat, może to wpłynąć niekorzystnie na Twoją autoprezentację.

Aby być bardziej rzetelnym, powstrzymaj się od używania wytrychów w kwestii zainteresowań, takich jak “czytanie”, “pisanie”, “oglądanie”. Bądź konkretny. Zamiast tych ogólników, napisz na przykład: “czytanie kryminałów”, “pisanie wierszy”, “oglądanie thrillerów”. To na pewno wzbogaci Twoją sylwetkę.

Obowiązki kelnera

Zwróć uwagę na specyfikę swojego środowiska pracy. Czy kelner czeka w wyluzowanej kawiarni, w ruchliwej restauracji lub w ekskluzywnym klubie wiejskim? Jeśli pracujesz na stałe w hotelu lub restauracji, możesz podać średnią liczbę godzin pracy w miesiącu i wskazać, czy pracujesz również w weekendy.

Podkreśl swoje umiejętności obsługi klienta. Kierownicy restauracji chętnie zatrudniają pracowników, którzy rozumieją, jak ważne jest zapewnienie gościom wzorowej obsługi. Podkreśl swoje zaangażowanie w tworzenie pozytywnych wrażeń dla gości, proaktywności w identyfikowaniu ich potrzeb i takt w reagowaniu na trudnych klientów.

Oprócz tego do obowiązków kelnera należy między innymi dbanie o czystość w lokalu. To ważne, aby podczas dnia pracy potrafił on zadbać o nienaganny porządek na stołach czy krzesłach. Musi być to zatem osoba, dla której bałagan jest czymś niedopuszczalnym.

Zarówno kelner, jak i kelnerka CV muszą wzbogacić o wszystkie dotychczasowe doświadczenia i poznane obowiązki. Podaj więc opisy swoich poprzednich prac w restauracji, wraz z wypunktowanymi wypowiedziami na temat twoich osiągnięć. Wspomnij również o wszelkich punktach sprzedaży w restauracji lub innych miejscach mających kontakt z klientami.

Zanim zaczniesz, przejrzyj listę umiejętności wymaganych do pracy dla kelnerów, a następnie poświęć czas na dopasowanie kwalifikacji do stanowiska. W ten sposób materiały aplikacyjne pokażą pracodawcy, że jesteś wykwalifikowanym kandydatem na to stanowisko.

List motywacyjny dla kelnera

Zawsze powinieneś dołączać list motywacyjny do swojego CV. Sam fakt, że go zawarłeś, wskazuje na fakt, że zależy Ci na stanowisku w firmie, do której aplikujesz. Taki list ma jeszcze bardziej przybliżyć Twoją osobę pracodawcy i zachęcić do dokładniejszego zapoznania się z Twoim CV.

Z pewnością większą szansę dostania się na wybrane stanowisko mają ci, którzy dołączyli list motywacyjny niż ci, którzy tego nie zrobili.

Aby napisać dobry list motywacyjny, powinieneś odpowiadać w nim na sugestie zawarte w ofercie pracy. Zawrzyj w nim osiągnięcia i umiejętności możliwe do wykorzystania na przyszłym stanowisku kelnerskim. Nawiązuj do swojego CV, czyli również do zdobytego doświadczenia w poprzednich restauracjach.

Oprócz tego pamiętaj, żeby zawrzeć podstawowe elementy, takie jak:

  • dane osobowe i kontaktowe kandydata oraz dane adresata (imię i nazwisko, stanowisko, nazwa i adres firmy),

  • aktualna data i miejsce zamieszkania,

  • zwroty grzecznościowe (Szanowny Panie, Szanowna Pani lub Szanowni Państwo),

  • wstęp (wyjaśnienie, co zainteresowało Cię w ofercie pracy i dlaczego się o nią ubiegasz),

  • główna treść listu (wyjaśnienie, dlaczego uważasz, że jesteś idealnym kandydatem na dane stanowisko i co masz do zaoferowania jako pracownik),

  • zakończenie (możesz wyrazić tutaj chęć spotkania z pracodawcą),

  • zwrot grzecznościowy na końcu (np. Z poważaniem) i podpis.

Klauzula

Pamiętaj także o zawarciu klauzuli o przetwarzaniu danych. Możesz skorzystać z poniższej formuły:

“Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez (nazwa firmy) w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko, jak również na potrzeby przyszłych rekrutacji prowadzonych przez (nazwa firmy)”

Podsumowanie

Teraz wszystkie wątpliwości co do napisania perfekcyjnego CV powinny być rozwiane. Warto jest poświęcić trochę czasu na przygotowanie dobrego CV do kawiarni czy restauracji. Choć praca kelnera/kelnerki na pierwszy rzut oka może wydawać się niepozorna, to wymaga ona nie lada kompetencji.

Rekrutacja kelnerów bywa czasami naprawdę wnikliwa i precyzyjna. Bardzo często się zdarza, że na jedno stanowisko czekają dziesiątki chętnych osób. Każdy z nich ma do zaoferowania jakieś zaplecze mniej lub bardziej użytecznych kompetencji. Jednak ważne jest, aby umieć je zaprezentować w jak najbardziej atrakcyjny sposób.

Dlatego przygotowaliśmy ten CV kelnerka wzór, abyś mogła/mógł zrobić jak najlepsze wrażenie na przyszłym pracodawcy. Jeżeli z niego skorzystasz, koniecznie daj nam znać, jak poszła Twoja rozmowa o pracę. Powodzenia!

Stwórz już teraz swoje profesjonalne CV

Stwórz swoje CV

Zdobądź wymarzoną pracę z CVMaker

Szybko i łatwo stwórz profesjonalne CV. Pobierz je w ciągu 10 minut, kiedy i gdzie chcesz!

AddSmallStwórz swoje CV
CheckCircle

Zwiększ swoje szanse na znalezienie pracy z dobrym CV.