Doświadczenie zawodowe w CV, co dokładnie wpisać? Wzór.

Postaw się w sytuacji pracodawcy. Przeglądasz CV kandydata. Twierdzą, że mają umiejętności i kompetencje, których konkretnie szukasz. Mają też wymagane lata doświadczenia zawodowego. Jak dotąd wszystko brzmi dobrze, tak można by powiedzieć. Jeśli jednak kandydat nie podkreśli swoich umiejętności, wymieniając osiągnięcia, podczas gdy inni kandydaci z Twojej listy CV wykazują swoją wartości, wymieniając takie osiągnięcia, jak „zwiększenie lojalności klientów o 15%”, czy zaprosiłbyś go na rozmowę kwalifikacyjną? Raczej nie. Więc nie bądź tym kandydatem. Zwiększ swoje szanse na zdobycie rozmów kwalifikacyjnych, podkreślając swoje osiągnięcia.

Czy powinieneś dodać osiągnięcia do swojego CV i dlaczego?

Krótko mówiąc, tak. Zdecydowanie powinieneś dodać osiągnięcia do swojego CV. Wymaga niewielkiego wysiłku, ale może dać Ci ogromną przewagę nad innymi kandydatami.

W CV kandydata może podać dowolne umiejętności. To tak proste, jak dodanie ich do sekcji umiejętności. Jednak robienie tego pozostawia twoje umiejętności i poziom umiejętności dość abstrakcyjne dla każdego pracodawcy. Zamiast tego rozbudź ich wyobraźnię, demonstrując, w jaki sposób ćwiczysz te umiejętności i dziel się wynikami z nich wynikami. Zrobienie tego byłoby bardziej interesujące dla twojego nowego potencjalnego pracodawcy. Pamiętaj, że większość pracodawców jest po prostu zainteresowana tym, co możesz dla nich zrobić. Dzielenie się osiągnięciami to świetny sposób na ich pokazanie i wzbudzenie ich zainteresowania.

Nie popełnił błędu myśląc, że masz prostą pracę i dlatego nie ma żadnych osiągnięć, którymi warto się dzielić. Praktycznie w każdej roli możesz robić znaczące rzeczy, które mają znaczenie, bez względu na stanowisko czy tytuł! Pomyśl o wszystkim, co podkreśla Twoje umiejętności w pracy.

Jakie są dobre przykłady osiągnięć, które możesz wykorzystać w swoim CV?

 Oczywiście wszystko zależy od twojej sytuacji. Przede wszystkim ważne jest, aby wybrać osiągnięcia, które potencjalny pracodawca może zrozumieć i do których może się odnieść. Oznacza to, że będziesz musiał wyciąć wszystkie związane z firmą żargon i skróty. Osoba z zewnątrz musi być w stanie zrozumieć, co osiągnąłeś i dlaczego ma to znaczenie.

Generalnie firmy komercyjne są zainteresowane zwiększeniem obrotów, zwiększeniem satysfakcji klientów lub cięciem kosztów. Jeśli utkniesz w tym, co napisać, zbadaj bieżące wyzwania firmy, zwłaszcza wyzwania związane z rolą, o którą się ubiegasz. Sprawdź opis pracy, aby uzyskać wskazówki dotyczące wyzwań. Jeśli walczyłeś już z podobnymi wyzwaniami w poprzedniej roli, koniecznie podziel się tymi osiągnięciami!

Wybierając osiągnięcia do pokazania, pomyśl o osiągnięciach, które z łatwością przełożyłyby się na sytuację potencjalnego pracodawcy. Nie mów o liczbach bezwzględnych, ale o procentach. W ten sposób pracodawca może łatwo zastosować osiągnięcie do swojej sytuacji. Na przykład, co by to oznaczało dla mnie (pracodawcy), gdyby kandydat X (Ty) mógł zwiększyć konwersje o 15%?

Aby dać ci inspirację na temat możliwych osiągnięć, które możesz dodać do swojego CV, przygotowaliśmy kilka przykładów dobrych osiągnięć dla wielu różnych ról i branż. Sprawdź je poniżej;

Obsługa klienta

 • „Ustawił przepływy komunikacji dla nowych klientów, zwiększając ogólną satysfakcję klientów o 20%”
 • „Kierował projektem utworzenia oddziału zagranicznego”
 • „Osiągnięto 15% wzrost wskaźnika NPS wśród klientów, początkowo składając reklamację”

Hotelarstwo

 • „Wprowadziliśmy nowe menu, obniżając koszty o 10% przy jednoczesnym zachowaniu satysfakcji i poprawie obrotów”
 • „Współorganizował ponowne otwarcie i wydarzenie prasowe kina”
 • „Opracowaliśmy i wdrożyliśmy nowe podejście do gości, w wyniku którego goście wydają 15% więcej na urządzenia pomocnicze i 9% wyższy NPS”

Projektant

 • „Wykonałem projekty graficzne okładki pierwszej strony magazynu Forbes ze stycznia 2020 r.”
 • „Kierował fazą koncepcyjną dużego rebrandingu korporacyjnego”
 • „Zredukowano liczbę telefonów kontaktowych z klientami o 30%, z ulepszonym UX dla firmy ubezpieczeniowej”

Sprzedaż

 • „Osiągnął o 35% wyższą średnią wartość zamówienia niż inni Account Managerowie, dzięki wysublimowanym umiejętnościom sprzedaży w górę i w krzyżu”
 • „Zainicjowano program retencji klientów, co skutkuje wzrostem wskaźnika retencji o 70%”
 • „Ponowne zaangażowanie byłego klienta z pierwszej dziesiątki, który podpisał kontrakt z konkurentem”

Kupujący

 • „Przeprowadziłem nową kampanię zaopatrzenia, w wyniku której zawarto 3 nowe umowy z głównymi dostawcami”
 • „Ustanów program stażowy dla mojego działu, tworząc stały dopływ nowych talentów”
 • „Nadzorowałem zarządzanie zapasami podczas redukcji dostawców, poprawiając poziom dostępności usług o 33%”

Marketingowiec

 • „Zredukowano całkowite wydatki na reklamę o 13,2%, przy jednoczesnym zwiększeniu napływu leadów o 3%”
 • „Współpisałem artykuł z moim pracodawcą w New York Times”
 • „Opracowaliśmy nową ścieżkę klienta, zwiększając średni współczynnik konwersji o 15%.

Budowa

 • „Egzekwowane nowe rządowe protokoły bezpieczeństwa, unikanie wysokich kar, w tym zablokowania placu budowy”
 • „Zarządzałem 8-osobowym zespołem, który dotrzymywał o 40% więcej terminów dzięki silnym umiejętnościom współpracy i doskonałemu planowaniu”
 • „Zdobył nagrodę Pracownika Roku”

Inżynier

 • „Opracowaliśmy układ wydechowy, zmniejszający zużycie paliwa o 6,4% i emisję CO2 o 13,8%”
 • „Opublikował artykuł na temat ochrony przed przepięciami burzowymi w Journal of Marine Science and Engineering”
 • „Większa wydajność ogniw słonecznych o 9%, łącząc nowy projekt z nowymi materiałami”

Czy powinieneś dodać niezwiązane osiągnięcia do swojego CV?

Wyobraź sobie, że zrobiłeś coś naprawdę imponującego, na przykład przebiegnięcie maratonu. Czy jest to coś, co należy umieścić w swoim CV, jeśli na przykład ubiegasz się o pracę jako przedstawiciel handlowy? W końcu trudno twierdzić, że twoja doskonała wytrzymałość pomoże ci pomyślnie wykonywać swoją pracę.

4NoSgaMb9nV763hCOD_17qXJe4-nYz-HZOVMLQqLeMINpBrzAah0QnuZjdUn8Od7kdKyKnHimEO1ULJ9TFSQ9alIM5uNMxnF7zVkXlT6qBvSnoJKe3CSCMFbg51c1zjFZ5WoeEGxJyZPRRhReYQ

Jednak zdecydowanie zalecamy dodanie również niepowiązanych osiągnięć. Twoje umiejętności biegowe mogą nie pomóc w pozyskiwaniu nowych klientów, ale przebiegnięcie maratonu świadczy o wysokim poziomie dyscypliny i motywacji.

Radzimy kandydatom, którzy dodają niepowiązane osiągnięcie, dodać co najmniej jedno lub dwa osiągnięcia, które wykazują umiejętności bezpośrednio związane z wakatem. W ten sposób pokazujesz, że nie tylko pasjonujesz się swoimi hobby lub zainteresowaniami w życiu prywatnym, ale także osiągasz sukcesy w środowisku zawodowym.

Gdzie i jak dodawać osiągnięcia w CV?

Ponownie, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Zawsze radzimy uszeregować różne sekcje w CV, zgodnie z ich znaczeniem dla aplikacji. Oznacza to, że jeśli Twoje osiągnięcia mają dużą wartość dla Twojej aplikacji, powinny być umieszczone wysoko na pierwszej stronie CV. Czy osiągnięcia są mniej istotne dla potencjalnego pracodawcy? Przesuń je w dół, aby zrobić miejsce na ważne sekcje, takie jak umiejętności lub osobiste oświadczenie.

UDI-ucx6QDHvDk3GodeUKYkDeMb1rNT3yrognYcQGeGQXDYHkZS6MeQ_EFcwVyRVlZhSqLecVzK1lZZ41b0mhN8uq0HJ1_ECyzlo110ZSqZjIXGL_qU_k43Jgj3ABWrTjoVNsdU0RxjwPbXLouk

Osiągnięcia można przedstawić na dwa różne sposoby;

Dodanie osobnej sekcji osiągnięć

Umieszczanie ich w opisach swoich poprzednich ról w sekcji „Doświadczenie zawodowe”

Jeśli naprawdę chcesz podkreślić swoje osiągnięcia, najlepiej wypisz je w osobnej, dedykowanej sekcji. W ten sposób będą się wyróżniać i nie można ich przegapić. Jeśli chcesz zastosować nieco skromniejszy sposób ich uwzględnienia, możesz od niechcenia przedstawić je jako punktory w opisie swojego doświadczenia zawodowego.

Powiązane artykuły

Już ponad 112 872 użytkowników przygotowało swoje CV

Dzięki kreatorowi CV Maker możesz w ciągu 15 minut szybko i prosto stworzyć charakterystyczne, profesjonalne CV.

Stwórz swoje CV

Zyskasz o 65% więcej szans na znalezienie pracy